Witam. Potrzebuje informacji na temat: rodziny ze strony matki Rykaczewski rodziny ze strony ojca Oksienciuk Z tego co ja wiem Rykaczewscy to rodzina wychodząca z wojsk Bolesława Krzywoustego. Biorąca udział w powstaniu Warszawskim. (rodzina jest z Rykaczewa)
A co do rodziny Oksienciuk to wiem dość mało tyle że przeżyła nalot III rzeszy na Słochy Annopolskie po zaatakowaniu AK na przewóz amunicji po czym wioska została spalona
Witam. Potrzebuje informacji na temat: rodziny ze strony matki Rykaczewski:(
Studiując prasę XIX wieczną wiele razy można natknąć się na nazwisko „Rykaczeewski”. I tak np.: – „Monitor Warszawski” 1826 nr 96 wymienia Ignacego Rykaczewskiego, kpt. 1 pułku liniowego JCMci Wielkiego Księcia Michała, który zm. 14/26 lipca 1826 r. – „Gazeta W. Księstwa Poznańskiego” 1836 nr 201 donosi, że majątek Onufrego Rykaczewskiego z powiatu kowieńskiego, uległ konfiskacie za udział w powstaniu listopadowym. – „Kurier Warszawski” 1846 nr 20 podaje, że: Jan, Teofil i Stefan Rykaczewski, wszyscy h. Rustejko, 19/31 grudnia 1846 r. zostali uznani za szlachtę dziedziczną. – „Kurier Warszawski” 1852 nr 216 pisze o mianowaniu radcą Dyrekcji Szczegółowej Guberni Płockiej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego dziedzica dóbr (jakich?) Franciszka Rykaczewskiego. – W „Gazecie Warszawskiej” 1878 nr 216 pojawił się nekrolog Józefa Rykaczewskiego (1884 – 1878) ur. na Wołyniu a zm. w Zamościu, „od kilku lat [był on] stałym mieszkańcem Warszawy”. Mając dużo cierpliwości można byłoby wiele jeszcze wybrać przykładów, ale jak widać rozrzut terytorialny zamieszkiwania ww. Rykaczewskich był olbrzymi. W związku z tym jakim tropem iść? Trzeba by mieć więcej informacji rodzinnych.
Kilka też wzmainek o Rykaczewskich można znaleźć jeszcze tu: search.php?keywords=rykaczewski&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj
Jednak chyba najbardziej znanym przedstawicielem rodu jest Erazm Edward Rykaczewski (1803 – 1873), filolog, tłumacz i wydawca. Ur. się w Włodzimierzu Wołyńskim, jako syn Józefa i Marianny z Rutkowskich. Przystąpił do powstania listopadowego i w randze por. artylerii konnej brał udział w bitwie pod Stoczkiem. Od 1832 r. na emigracji. Był autorem wielu prac z historii Polski. Materiały czerpał głównie z Archiwum Czartoryskich w Paryżu. W 1872 na zaproszenie swego dawnego ucznia przybył w Poznańskie i zamieszkał w Lubostroniu, wkrótce potem marł i został pochowany w pobliskim Łabiszynie. Rodziny nie założył.