może te dane są znane, ale na wszelki wypadek
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/754
Żebry Wybranowo
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBebr ... grajewskim)
wklejam, bo coś nie czyta linku
Żebry – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Wąsosz.
Wieś nad rzeką Wissą założona w 1417 r. Książę Janusz I nadał 60 włók zwanych Zawisie z obu brzegami Wissy, Tomaszowi z Wybranowa (powiat łomżyński). Tomasz pochodził z Żebrów w ziemi zakroczymskiej. Po nadaniu ziemi nad Wissą zakłada tu wieś Żebry, zwaną wcześniej Wissą. W latach późniejszych wieś przechodzi w posiadanie książąt mazowieckich. Po roku 1439 obecny właściciel Żeber Stanisław Niecikowski sprzedaje 6 włókowe wójtostwo braciom Mikołajowi i Piotrowi z Gąsewa za 40 kop gr.Książę Władysław zezwolił nowym wójtom zbudować staw i dał wolność łowienia ryb watą i kłonią. W 1474 r. wójtem w Żebrach był Jan z Jaków herbu Dąbrowa. W 1483 r. książę Janusz II zastawił Żebry marszałkowi dworu Zawisza z Kondradźca. W latach 1505–1507 Żebry były w rękach starosty wiskiego Jakuba z Glinek a następnie do 1530 r. posiadał je ksiądz Adam Szczuka. Obecnie wieś typowo rolnicza V i VI klasy gleby, licząca ok.300 mieszkańców mieszcząca się w gm.Wąsosz, pow.grajewski, woj.podlaskie. Żebry należą do parafii Wąsosz. Nazwa rodzinna od miejsca pochodzenia pierwszego jej właściciela Tomasza z Żebrów.
materiał jest niewiele wart, bo nie podaje źródeł, ale księgi sadowe ziemi łomżyskiej są podane jako źródła w powyżej cytowanym słowniku
wiele można znaleźć w Genetece na Genealogach
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=[]&searchtable=&rpp1=0&rpp2=50
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
i w metrykach na Genealogach od 1775 r.
http://metryki.genealodzy.pl/ar15-zs0526d
ciekawy artykuł na temat Żebry Wybranowo i Żebrowskich
http://zebrowski1700.republika.pl/osadn ... ynska.html
tu są interesujące wpisy w oryginale
http://www.agad.gov.pl/MK_3/indeks.htm
http://agad.gov.pl/MK_3/MM3.html
http://www.agad.gov.pl/MK_3/MK3-regesty.pdf to co znalazłam w rejestrach księcia Janusza przetłumaczonych na język polski:
daty wpisałam "około" patrząc na poprzednie wpisy może nie zawsze trafnie
Książę daje Tomaszowi zwanemu Rzebro z Wybranowa dziesięć włók w ziemi łomżyńskiej nad rz. Śćmielnik, gdzie wpływa do rz. Ruż k. 10 (rok 1418)
Książę daje dwadzieścia włók chełmińskich nad rzeką Wissa w ziemi wiskiej, naprzeciw Marcina z Kurzątek [] Raciborowi z Żebr z wyjątkiem barci k.29 (rok 1424)
Bronisz z Żebrów [pow. nowomiejski] sprzedaje połowę ojcowizny w Żebrach w ziemi zakroczymskiej Szczepanowi w Żebrach za 36 kop gr posp.oraz poręcza za Piechnę, Bronkę, Dorotę i Hankę. że nie zakwestionują tej sprzedaży k.35v-36 (rok 1424)
Książę daje Przedborowi z Żebrów trzydzieści włók zwanych Karwowo! [Tarnowo] nad rzekami Ruż i Wszerzecz, z oboma brzegami, w powiecie łomżyńskim na prawie niemieckim. Nowogród 22 VII 1417 k. 58 [wzm. Kapica, Herbarz, nr 630, r. 1417]
Książę daje Szymonowi z Wybranowa [] dziesięć włók zwanych Trcianka w powiecie ostrowskim [?] z wyjątkiem barci k. 58 (rok 1425)
Tomasz z Wybranowa sprzedaje Więcławowi z Zagnanowa dwadzieścia włók Przewilcze Siedlisko nad rzeką Zambrzyca w powiecie łomżyńskim , które otrzymał od księcia k. 65v (rok 1420)
Książę daje Tomaszowi z Wybranowa sześćdziesiąt włók zwanych Zawisze nad rzeką Wissa, z oboma brzegami, w ziemi wiskiej na prawie niemieckim z wyjątkiem barci k. 65v (rok 1420)
Jan zwany Rożany, kanonik płocki, sprzedaje Szczepankowo w ziemi zakroczymskiej
Przedborowi z Żebrów za 150 [?] kop gr praskich. k. 54 (rok 1416)
Jakusz ze Skaszewa naganił szlachectwo Przedborowi z Żebrów, tenże oczyścił się stawiając
świadków: z własnego herbu Półkozy stren. Jakusza i bratanka jego dziedziców ze Świdna
[ziemia rawska], a także Krystyna i Jana z Dalanowa [sąch.] h. Bończa, Dadźboga z
Drożęcina [kol.] i Abrahama z Ponikwi [roż.] h. Trzaska. [1417] k. 58 [druk: Inscriptiones
clenodiales nr 1606, r. 1425!]
można przejrzeć całość może się coś jeszcze znajdzie
herbarz Kapica
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... 23162.djvu
akt 630 i 631
trochę znam łacinę, ale te teksty wymagają biegłości -trzeba w dziale tłumaczeń łacińskich na Genealodzy, zamieszcić link, może ktoś się zlituje i to zrobi - trochę dużo, ale za to pismo drukowane
drzewo z przyjemnością obejrzę jak będzie gotowe
pozdrawiam
Małgorzata