Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Uhnów, Kresowe miasteczko nad Sołokiją

25.12.2012 09:56
Miasteczko Uhnów leży na północ od Lwowa, z nieznacznym odchyleniem na zachód. Dzieli je odleglość 83 km koleją, a 87 km szosą. W Pierwszej Rzeczypospolitej Uhnów wchodził w skład województwa bełskiego. Po 1772 znalazł sie w zaborze austriackim (do 1773 r. należał do cyrkułu bełskiego, od 1783 - do żółkiewskiego, a od roku 1867 do powiatu Rawa Ruska); w Drugiej Rzeczpospolitej nadal był w powiecie rawsko-ruskim, ale w województwie lwowskim. Po agresji Sowietów w 1939 r. włączony został do USRR i ustanowiony siedzibą rejonu pozostając w obrębie tego samego województwa: od czerwca 1941 r. należał do Generalnej Guberni w niemieckiej strefie okupacyjnej. Po wojnie powrócił w granice Polski, ale wcielony został do powiatu Tomaszów Lubelski, ponieważ Rawa Ruska weszła w skład USRR. W 1951 r.w wyniku sławetnej "wymiany terytoriów przygranicznych między Polską z ZSRR" został ponownie wraz z Bełzem, Krystynopolem i Warężem - włączony do Sowietów; od 1991 r. jest w niezawisłej Ukrainie i nalezy do rejonu sokalskiego.
(...)
W 1825 r. ks. Franciszek Siarczyński, pierwszy dyrektor Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich, w swym slowniku historyczno-statystyczno-geograficznym... pisał o Uhnowie: "Miasto w cyrkule Żółkiew, nad rzeką Zołokią, przy granicy polskiej [Królestwa Polskiego], ozdobne pieknym Kościołem łacińskim, murowanym, w parafii dusz 431, ma porządne budowle. Cerkiew, dwór, folwark w dobrych gruntach pszennych, 6 jarmarków w roku, które bardzo ludne bywają..."
(...)
W latach 30 ubiegłego wieku pochodzący z Uhnowa dr Stepan Bożyk tak pisał:" Od zachodu Uhnów wita starymi murami kościoła, od wschodu pieciom kopułami murowanej cerkwi, od południa masywnymi murami budynku sądu a od pólnocy murami mlyna i rzeźni. To stare miasteczko otoczone jest łąkami, pastwiskami, polami i lasem."

Opisy te zaczerpnęłam z książki Tadeusza Kukiza wydanej w 2010 roku pt. Uhnów, kresowe miasteczko nad Sołokiją. Ksiązka jest napisana świetnym językiem, doskonale ją się czyta... ale najwazniejsze, ze autor bardzo rzetelnie zebrał w niej fakty i informacje historyczne o miasteczku i mieszkających tam ludziach.
Ksiązka poświęcona jest ojcu autora - "Stamtąd pochodzi mój ojciec. Jego pamięci poświęcam"

Odpowiedzi (3)

24.06.2013 17:31
Książka świetna. Dodam, że w wymienione są w niej także wybrane uhnowskie rodziny: polskie, ukraińskie i żydowskie.
13.08.2013 13:02
Gdyby ktoś chciał skorzystać to chętnie podzielę się informacjami zawartymi w książce.
28.01.2019 19:14
Czy ktoś może posiada w sprzedaży tą książkę? Poszukuję jej od dawna.