Witam
Czy ktoś z Państwa spotkał się z nazwiskiem Morelowski? Dawne województwo przemyskie, ale też dalej obecne Podkarpacie, Ziemia Lubelska. Rodzina przybyła w okolice Jarosławia przed II wojną, ale nie wiadomo z jakich stron.
Dziękuję za informacje
Było kilka linii Morelowskich. Jedna osiadła na Witebszczyźnie na pocz. XVIII w., inna w Krakowie i okolicach (o jeszcze innych bliżej nie wiem, ale istniały).
Chyba najbardziej znanym był prof. Marian Prus-Morelowski (1884 – 1963), historyk sztuki, m.in. kustosz Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, ur. w Wadowicach, s. Juliana i Sabiny z Langfortów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Morelowski
Mieszkał w Krakowie, Wilnie, Lwowie, Lublinie i Wrocławiu. Zmarł we Wrocławiu i został pochowany w Krakowie. Żoną jego była Maria z Bortkiewiczów, po śmierci której ożenił się powtórnie z Leną Tochterman, z którą miał syna Stanisława (ur. 1931) – inż. architekta i córkę Marię (ur. 1937) – art. plastyka.
A teraz wypada kilka słów o jego ojcu:
Julian Feliks Pus- Mrelowski (1850 – 1916), dr prawa, publicysta. Ur. się w Krakowie jako syn Jana Kantego i Pelagii z Dunin-Brzezińskich. Mieszkał w Krakowie, Tarnowie, Wadowicach, krótko w Warszawie. Zmarł w Krakowie.
Od 1877 r. był żonaty z Sabiną Langfort, z którą miał troje dzieci: Mariana (o którym wyżej), Annę – nauczycielkę i Zofię, zam. za Jana Mikułowskiego-Pomorskiego. Po śmierci pierwszej żony wszedł ponownie w związek małżeński z Marią z domu Gothier zam. Sztaudyngerową - matką Izydora Jana Sztaudyngera, ojca znanego poety i satyryka. Z małżeństwa tego pozostał syn, także Jan - prawnik.
Wszystko więc wskazuje, iż rzeczony obszar migracji mógł leżeć w sferze zainteresowania głównie Morelowskich z z krakowskiego.