Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Lawrenc Władysław

27.01.2013 16:55
Witam, nazywam się Janusz Lawrenc,doszedłem do informacji,że dziadek mój,Władysław Lawrenc urodził się w miejscowości Szczuki koło Brodnicy,04.11.1890.Zaliczył I wojnę we Francji,po wojnie osiedlił się w Toruniu.W 1919r. ożenił się z wdową z synkiem,nieznane nazwisko.Urodziło im się pięć córek.W 1933 żona jego zmarła,został z dziećmi sam.W 1934 ożenił się z Marią Łęgowską,zajęła się trudem opieki nad dziewczynkami.Z tego związku narodził się mój ojciec Jerzy i Gabriela. I tu pytanie,kto zna cokolwiek o rodzicach mojego dziadka,każda informacja jest przecież bardzo cenna.Pozdrawiam.

Odpowiedzi (4)

30.01.2013 00:34
Nazwisko nie wygląda na polskie.Lawrence jest starodawnym angielskim nazwiskiem wywodzącym się od imienia Lawrence (Lawrenc to chyba spolszczona forma). Pierwsze angielskie zapisy tego imienia pochodzą z roku 1066. Pisownia tego imienia/nazwiska miała też inne formy. W angielskich herbarzach istnieje herb o nazwie Lawrence. Sugeruję sprawdzenie w zapisach metrykalnych kim byli rodzice tego dziadka, jego ojca itd. Gdzie dziadek mieszkał? Gdzie urodził się? Gdzie poślubiał swoje żony? Jest to jedyna droga aby dowiedzieć się o pochodzeniu dziadka. Tu nikt na takie pytania nie odpowie. Dziadek miał na imię Władysław, not Henry, więc droga do znalezienia czegoś może być długa. Znałem kiedyś w Polsce kogoś o nazwisku Lorenc (tak się to w końcu czyta); chyba to samo ale jeszcze bardziej spolszczone. Zastanawiam się skąd angielskie nazwiska w Polsce. Jeśli ktoś ma inne wytłumaczenie to zachęcam do wypowiedzi.
http://www.houseofnames.com/lawrence-family-crest
30.01.2013 08:48
Znałem kiedyś w Polsce kogoś o nazwisku Lorenc (tak się to w końcu czyta); chyba to samo ale jeszcze bardziej spolszczone. Zastanawiam się skąd angielskie nazwiska w Polsce. Jeśli ktoś ma inne wytłumaczenie to zachęcam do wypowiedzi.
http://www.houseofnames.com/lawrence-family-crest

Kto w Polsce nie znał (co najmniej z mediów) prof. Stanisława Lorentza (wym. Lorenca), dyr. Muzeum Narodowego i Zamku Warszawskiego, chyba najznakomitszego przedstawiciela rodu, tak wielce zasłużonego dla kultury polskiej.
W II poł. XVII w. któryś z jego protoplastów opuścił płd. Szwecję (Scanię), by po lodzie przenieść się na drugą stronę Bałtyku. Zimy jak widać były surowe. Do r. 1657 r. ta prowincja szwedzka należała do Danii. Być może więc Lorentzowie byli Duńczykami. Do dziś można spotkać Lorentzów w Szwecji, Danii, Niemczech i w Polsce.
12.02.2019 09:47
Witam. Mój dziadek pochodził z Okalewa też blisko Brodnicy i nazywał się Lawrenc.
12.02.2019 20:08
Witam Panią. Dziadek mój , Władysław, miał jedynie dwie siostry. nazwisko jest bardzo popularne,Biały Bór, Koszalińskie.