Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Skorulski

27.01.2013 19:49
Rodzina Skorulskich pochodzi z Wielkiego Księstwa Litewskiego. Szukam wszelkich informacji dotyczących tego rodu. Najbardziej znanymi postaciami na przestrzeni wieków byli Andrzej Skorulski fundator kościoła św. Anny w Skorulach ( obecnie dzielnica Jonavy /Janów/). Towarzyszył on w wyprawie do Ziemi Świętej Krzysztofowi Radziwiłłowi ( Sierotce). Kolejną znaną postacią jest jego prawnuk Aleksander Skorulski Kanonik wileński i smoleński. Posiadam strzępy informacji o 5-ciu synach Andrzeja i pojedynczych osobach o tym nazwisku z okolic Jonavy. Do dzisiaj rodziny Skorulskich żyją zarówno w Polsce (Śląsk i Białystok, Wrocław i Zatonie) jak i na Litwie (Wilno , Alytus i Moletai w niedalekiej odległości od Jonavy). Nie jest to zbyt popularne nazwisko więc prawdopodobnie wszyscy wywodzimy się z tego samego "matecznika" Z rodziną na Litwie utrzymuję relacje i byłem 2 razy w Skorulach, gorzej ze Skorulskimi w Polsce. Obecnie pracuję nad odtworzeniem wizerunku Matki Bożej Skorulskiej, który otoczony był kultem jeszcze w XVII wieku. Skorulscy od wieków posługiwali się własną odmianą herbu KOŚCIESZA ( Rogacina rozdarta w pal podwójnie przekrzyżowana w klejnocie 5 pawich piór) Moi bezpośredni przodkowie: Aleksander, Franciszek, Bronisław.

Odpowiedzi (2)

28.01.2013 16:16
Andrzej Skorulski h. Kosciesza Odmieniona (? – 1637), pochodził z litewskiego rodu Skorulców osiadłego w Skorulach w pow. kowieńskim. Jego sytuacja rodzinna nie do końca jest znana. Żona jego Zofia (nieznanego nazwiska) pomagała Halszce z Wiśniowieckich Radziwiłłowej w wychowywaniu dzieci obojga księstwa. Skorulski miał z nią prawdopodobnie siedmioro dzieci. A więc były to dwie córki: Anna Eufemia; Katarzyna Konstancja, zam. za starostą perstuńskim, Felicjanem Łukaszem Masalskim oraz pięciu synów: Gabriel, franciszkanin; Zachariasz, jezuita; Paweł, jezuita; Rafał Zygmunt, marszałek kowieński; Mikołaj.
28.01.2013 19:29
Jak wynika z powyższego, pierwszym ogniwem przekazu pokrewieństwa (po mieczu) Skorulskich, od antenata Andrzeja do współczesnego pokolenia, mogli być jedynie: Rafał Zygmunt lub/i Mikołaj. Po drodze jeszcze był Antoni Adam Skorulski h. Kościesza Odmieniona (1715 – 1777), jezuita rektor Akademii Wileńskiej. Pojawiający się w kolejnych pokoleniach księża i zakonnicy mieli niewątpliwy wpływ na dość słabą dziś liczebność progenitury.