Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Słowa kluczowe w systemie mapy

26.02.2013 23:15
]Słowa kluczowe to nie jest dodatkowy opis!
Słowa kluczowe to nie są nazwiska, nazwy, informacje, źródła!


Słowo kluczowe to ciąg znaków. Może być to określenie typu danego miejsca. Może to być Twój prywatny ciąg znaków. Dzięki temu możesz wyświetlić listę wszystkich punktów z tym "słowem". Ale musi być to ciąg UNIKALNY. Dlatego tworząc takie słowo upewnij się że nie ma nic podobnego (wyszukiwanie daje wynik zerowy).

Wiele słów kluczowych. Słowa należy oddzielać spacjami lub przecinkami. Pamiętaj że tak oddzielone słowa nie są jednym słowem.

PRZYKŁAD DOBRY: powstaniestyczniowemogila Radziwiłłrodzina001 ogródwłoski

PRZYKŁAD ZŁY: Tu urodziła się moja babcia
PRZYKŁAD ZŁY: Opis zaczęrpnięto z Bonieckiego
PRZYKŁAD ZŁY: W powstaniu styczniowym rodzina Pytołkiewiczów ukryła się w zamku w ogrodzie włoskim
PRZYKŁAD ZŁY: Warszawa, warszawski, miasto warszawa, warszawie, mazowieckie, zameczek
PRZYKŁAD ZŁY: "zamek" "powstaniestyczniowemogila"/"Pytołkiewicz001...ogródwłoski"

Słowa kluczowe służą do tworzenia swoich własnych zestawów miejsc. Służą też tworzeniu zestawów wspólnych. Dzięki unikalnym frazom dodawanym do punktów, zdjęć można potem wyszukać cały zestaw.

Jak to działa?

A. Dodajesz 10 miejsc związanych z Twoją rodziną Abecadłowskich.
- Wymyśl unikalne słowo kluczowe (frazę, ciąg znaków) - np. abecad001
- Przy każdym dodanym punkcie wprowadź tę frazę w pole "słowa kluczowe".
B. Przejdź do Mapy (musisz odczekać aż administracja potwierdzi punkty)
- Wpisz do wyszukiwarki Twoją frazę abecad001
- zobaczysz zestaw wszystkich 10 punktów widzianych razem.
C. Spójrz w pole adresu w przeglądarce - adres zawiera Twoją frazę - abecad001
- możesz użyć tego adresu gdziekolwiek w Internecie i po kliknięciu otrzymasz mapę z wyświetlonymi Twoimi punktami. Np. na Twojej stronie rodzinnej.
- możesz sporządzić więcej takich zestawów
- możesz użyć słów do przedstawienia trasy wycieczki
D. W taki sam sposób działają słowa kluczowe wszędzie na portalu - np. w bazie zdjęć
- jeśli użyjesz tych słów np. w odniesieniu do dworów, to potem w serwisie siedzib ziemiańskich otrzymasz listę i zdjęć i punktów.

Słowa kluczowe Powstania Styczniowego

W ramach Genealogii Polaków prowadzimy projekt Katalog Powstańców styczniowych. Częścią projektu jest interaktywna mapa wszystkich miejsc związanych z Powstaniem na świecie Szlak 1863 - ich dokładnych lokalizacji - tak aby można było je faktycznie odnaleźć dzięki temu w terenie. Podzieliliśmy te miejsca na kilka grup i stworzyliśmy unikalne słowa kluczowe. Słowa są tak skonstruowane że mają wspólny rdzeń. Dzięki temu można wyszukać wszystkie 4 zestawy razem lub każdy osobno. Są to:
- powstaniestyczniowepomnik - (dla pomników, obelisków, kopców)
- powstaniestyczniowemogila - (dla mogił, nagrobków, kurhanów)
- powstaniestyczniowebitwa - (dla bitew i potyczek)
- powstaniestyczniowetablica - (dla tablic i epitafiów)
- powstaniestycznioweinne - (wszystkie inne - np. tajne miejsca zbiórek, szwalnie ubrań powstańczych, kuźnie, ochronki dla weteranów itp.)
Zobacz jak to działa - wejdź na stronę mapy ogólnej i wpisz w wyszukiwanie jedno z tych słów. A potem wpisz tylko sam rdzeń czyli: "powstaniestyczniowe" albo nawet "powstaniesty"

PRZYKŁADY

  1. Można używać wielu słów (fraz) jednocześnie - jednak nie trzeba wpisywać tych słów które już są w opisie lub nazwie. Jeśli chcesz np. stworzyć mapę punktów Krakowa u używasz słowa kluczowego Kraków to nie ma sensu dopisywać jej w przypadku lokalizacji o nazwie "Kraków-rynek". Miejsce to i tak zostanie znalezione. Jednak pamiętaj, że słowa powinny być niepowtarzalne - jeśli używasz "Kraków" to system znajdzie też "Wąwóz Kraków" lub "Krakówek"
  2. Załóżmy że chcesz stworzyć szlak kopców w Krakowie - możesz wymyślić słowo "krakowkopiec" (lepiej nie używać polskich znaków - mogą być czasem źle interpretowane w linkach). Następnie sprawdzasz czy kopce krakowskie są już w bazie - jeśli tak trzeba im uzupełnić to słowo kluczowe (w formie uzupełnień). A jeśli któregoś kopca nie ma - dodajesz punkt i pamiętasz o wpisaniu owego słowa.
  3. Zanim zaczniesz wprowadzać słowa kluczowe sprawdź czy przypadkiem ktoś już takiego nie użył, lub czy wynik na pewno da ZERO. W ten sposób unikniesz zmieszania z innymi wynikami.
  4. Możesz tworzyć słowa wielordzeniowe np. dla grup swojej rodziny. Załóżmy że Twoja rodziny Kropkiewiczów ma kilka gałęzi - francuską, niemiecką, rosyjską i polską. Polska gałąź rozdzieliła się na Kutno i Rabkę. Możesz stworzyć słowa: kropk001polskakutno kropk001polskarabka. Oczywiście adekwatnie kropk001franc kropk001niem kropk001ros. Przy wyszukaniu kropk001 zobaczysz wszystkie miejsca. Przy wyszukaniu kropk001polska zobaczysz tylko miejsca związane z gałęzią polską. Przy wpisaniu kropk001polskarabka - tylko miejsca związane z gałęzią rabczańską. Jeśli gałęzie kutnowska i rabczańska spotykały się na zwyczajowych zjazdach w Olesku - to jest to miejsce łączące obie te gałęzie - wtedy możesz nadać temu miejscu obydwa słowa kluczowe i będzie ono wyszukiwane i tu i tu.
!?! - Pomocy na wszelkie inne tematy, zasady, kody itp.