Mełchów, wś, pow. włoszczowski, gmina Drochlin, par. Lelów, odl. 30 w. od Włoszczowy. W 1827 r. 19 dm., 140 mk. Folw. i wś M., rozl. mr. 893: grun. orne i ogr. mr. 350, pastw. mr. 22, lasu mr. 508, nieuź. i place mr. 13, bud. mur. 5, z drzewa 7; płodozmian 10 i 12-polowy; pokłady torfu. Wś M. os. 24, z grun. mr. 207. [SGKP]
Mełchów znajduje się na drodze pomiędzy Lelowem, a Koniecpolem. Aktualnie liczy 85 mieszkańców. Wioska ta ma wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest miejsce potyczki oddziałów polskich i rosyjskich w czasie powstania styczniowego.
"Pod Mełchowem powstańcy starli się z Rosjanami 30 września 1863 roku. Adam Chmielowski dowodził szwadronem zwiadu. Osiem dni wcześniej mógł zginąć z ręki ... swego dowódcy. Oddziałem, w którym służył przyszły sługa Boży, dowodził pułkownik Zygmunt Chmieleński. (...) Oddział się przeformował w okolice Drochlina. Tam przygotowywał się do bitwy pod Mełchowem. We wsi do dziś opowiada się o tej bitwie.
Szczegóły potyczki znane są historykom. (...) Pułkownik Chmieleński ustawił piechotę w szyku bojowym. Kawaleria w odwodzie. Jeden szwadron na rozpoznanie. Szwadronem dowodzi Adam Chmielowski. Nagle jego oddział dostaje się pod ostrzał wroga. Kula trafia Chmielowskiego w nogę. Osuwa się z konia na ziemię. Moskale przerywają kanonadę. Jest czas na ewakuacje rannych z pola walki. (...) Strzaskana kulą noga Adama była w strasznym stanie. Możliwa była tylko amputacja. Chmielowski miał wtedy tylko 18 lat. (...) To była kolejna nasza przegrana bitwa. Zginęło 111 powstańców. Zostali pochowani we wspólnej mogile. Postawiono na niej krzyż. (...)"
Jesienią 2005 roku odbyła się pierwsza rekonstrukcja bitwy powstańczej zorganizowanej przez Lelowskie Towarzystwo Historyczno - Kulturalne.