Dziękuję z pomoc. Jak na razie to nazwisko Serafin pojawiło mi się w XVIII w. miejscowości Dzikowiec i okolicach oraz w Leżajsku.
W aktach metrykalnych parafii Cmolassą takie zapisy :
- Agnieszka Serafin z Zarębek w 1705 r.
- Jakub Serafin z Mechowca w 1707 r
- Zofia Serafinka z Przywozu ( Dymarki) w 1707r.
- Tomasz i Maria Serafin z Rudy ( dzisiaj część wsi Mechowiec) w 1707 r.
-. Jakub i Regina Serafin z Mechowca w 1712 r.
- Jan i Zofia Serafin z Przywozu w 1719 r.
Dzięki pomocy historyka Pana Wojciecha Mroczki udało mi się dowiedzieć, że rodziny o nazwisku Serafin mieszkały w Dzikowcu już na początku II połowy XVII w.
W aktach metrykalnych parafii Kolbuszowa mamy pod datą 15 stycznia 1668 r. odnotowany chrzest Agnieszki, córki Reginy i Kacpra Opalińskich z Dzikowca. Jako rodzice chrzestni zostali odnotowani Andrzej Zuba i Ewa Serafinka również z Dzikowca. Ten zapis metrykalny jest jednoznacznym dowodem na to, że rodzina o nazwisku Serafin mieszkała w Dzikowcu już w 1668 r.
Rodziny Serafinów mieszkały także wtedy w Mechowcu, bo 14 lutego 1674 r. mamy odnotowany chrzest Reginy, córki Wojciecha i Jadwigi Serafin z Mechowca. Ojcem chrzestnym był Jacek Guskowicz z Cmolasu i Ewa Serafinka z Mechowca. Można sądzić, że ówczesna rodzina Serafinów z Mechowca posiadała znaczny prestiż, gdyż ojciec chrzestny ich córki pochodził z rodu Guskowiczów, z którego wywodzili się ówcześni nauczyciele i organiści z Cmolasu.