Firma „Standard Polton Co Sp. z o.o.” powstała w 1928 r. przy ul. Twardej 61. Nie była duża, bowiem w 1934 r. zatrudniała 11 pracowników fizycznych i 2 urzędników, z możliwosią uruchomienia maksimum 20 stanowisk pracy. Zarząd był jednoosobowy reprezentowany przez inż. Aleksandra Gabrysiaka. Zajmowała się produkcją różnego rodzaju sprzętu radiowego, w tym: transformatorów sieciowych, anodowo-żarzeniowych, głośników dynamicznych, transformatorów do nadajników krótkofalowych, dławików oraz transformatorków dzwonkowych i wyłączników.
Stopniowe wychodzenie Polski z kryzysu i rozwój radiofonii, spowodowały wzrost zamówień, które sprawiły, że dotychczasowe pomieszczenia fabryczne okazały się za ciasne. Około 1935 r. firma przeniosła się na ul. Wronią 6, a rok poźniej nastąpiła dziwna transakcja. W styczniu 1936 r. przedsiębiorstwo zostało sprzedane spółce pn. „Zakłady Radiotechniczne Polton, inż. Aleksander Gabrysiak i Władysław Kozierkiewicz”. Zaklad zatrudniał wówczas 60 robotników i 3 urzedników, i miał swe przedstawicielstwa w: Poznaniu, Lwowie i Łodzi. Rosła produkcja, aż w 1939 r. nastąpiła kolejna przeprowadzka do poieszczeń przy ul. Żelaznej 36 i pod tym adresem oraz pod nazwą „Radiotechnische Werkstatt” (Warsztat Radiotechniczny) firma funkcjonowała w czasie okupacji.
W ostatnich latach poprzedzajacych wojnę inż. Gabrysiak mieszkał przy ul. Emilii Plater 20. Na przełomie 1939/40 r. wyprowadził się z tego mieszkania do domu przy ul. Raszyńskiej 19, zaś lokal przy Emilii Plater krótko zamieszkiwala Maria Gabrysiak, a potem, już w czasie okupacji dentystka, Jadwiga Gabrysiak – Wagner. Obie zapewne były rodziną Inżyniera.
Kozierkiewicz, w czasie okupacji mieszkał przy ul. Mokotowskiej 8. Tak więc powojenny adres Gabrysiaka wskazuje, że mieszkali wówczas w jednym domu, a być może nawet we wspólnym lokalu. Nie nalezało to po wojnie do rzadkości.
Wspomiana Maria Gabrysiak mogła być córką Inżyniera, a krótki okres zamieszkiwania pod adresem Emilii Plater 20 w 1940 r., może wskazywać na jakis dramatyczny zwrot w jej życiu (wywózka do obozu, może egzekucja?), ale to tylko moje nieuprawnione domysły.
Za to, kim była dentystka, Jadwiga Gabrysiak – Wagner?
Jeśli Jadwiga Wagner (już bez „Gabrysiak”), też dentystka, ur. 1905 r., dypl. w 1930, w 1948 r. zam. w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 63 to ta sama osoba, oznacza, że przezyła wojnę. I tylko tyle.