na początku XVIII wieku w miejscowości Sobótka, powiat Ostrów Wielkopolski w Polsce, mieszkała rodzina Niezgoda.
Jej przodkiem był Mikołaj Niezgoda (około 1661-1743). Jedna z linii jego potomków zmieniła nazwisko na Niezgódka (zdrobnienie słowa "Niezgoda"), której część przeniosła się zapewne z Sobótki do pobliskiej wsi Skrzebowa, inna zaś linia zmieniła nazwisko na Ćwiklak (wnuk Mikołaja Michał został przezwany "Ćwikła" (rodzaj warzywa lub potrawa zrobiona z niego), a jego synowie "Ćwiklak" – zgodnie z polskimi regułami słowotwórstwa).
Test Y-DNA wykazał, że jeden z męskich potomków linii Ćwiklak należy do bardzo rzadkiej w Europie, starożytnej i tajemniczej haplogrupy Q1a2 (według nowej nomenklatury ISOGG Q1a1b1a). Na terenie Polski jest to dotychczas jedyny przypadek występowania tej haplogrupy w badaniach prowadzonych przez Family Tree DNA. Najbliższymi genetycznymi krewnymi wymienionego wyżej probanta są Seklerzy (węgierska społeczność etniczna), których profile genetyczne można zobaczyć na stronie internetowej: Family Tree DNA - Hungarian Bukovina DNA Project.
Nazwisko Niezgoda może pochodzić od specyficznych cech charakteru, może również mieć korzenie apotropeiczne według zasady, iż słowo o zabarwieniu pejoratywnym nie powinno się znaleźć w kręgu zainteresowania złych mocy, może również wiązać się z polskim szlacheckim herbem o takiej samej nazwie, który często wymieniany jest w herbarzach.
Na stronie internetowej Family Tree DNA o adresie:
http://www.familytreedna.com/public/niezgoda/
powstał projekt badający przeszłość genealogiczną rodziny Niezgoda, wykorzystujący genealogię genetyczną, który ma następujące cele:
1. Odszukanie przodków oraz potomków Mikołaja Niezgody w celu wyciągnięcia wniosków o migracji tego rodu. 2. Zbadanie archaiczności nazwiska Niezgoda oraz ciągłości pokoleniowej w męskiej linii rodziny Niezgoda. 3. Ustalenie, czy osoby noszące wyżej wymienione nazwiska są w świetle genealogii genetycznej potomkami tej samej osoby. 4. Określenie czasu do najbliższego wspólnego przodka między uczestnikami projektu. 5. Zdobycie nowych faktów na temat haplogrupy Q1a2 Y-DNA (Q1a1b1a). 6. Zdobycie nowych faktów na temat historii i genealogii rodziny Niezgoda oraz Ćwiklak (i innych odmian nazwiska).
Do wzięcia udziału w projekcie Niezgoda Y-DNA zachęca się mężczyzn, noszących jedno z poniższych nazwisk: