Proszę o pomoc w identyfikacji munduru. Zdjęcie to może pochodzić z okresu 1905-1920 r. Ciekawostką jest fakt, że od 1911 r. osoba ta była w Niemczech "za pracą", a do Polski wrócili po odzyskaniu niepodległości. Dziękuję za każdą informację. Michał M.
Mundur Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Klasyczna czamara (gruba bluza mundurowa), "sznur" i amarantowa koszula do stroju "Sokoła". Lata 1905-1920 oczywiście pasują.
A to ja się podłączę do prośby o identyfikację munduru: ten pochodzi z okresu I wojny światowej, najprawdopodobniej chodzi o armię austro-węgierską. Próbowałam wygooglać coś na ten temat, ale bezskutecznie. Może ktoś pomoże?
Tak - zakładając, że fotka jest wykonana do 1918 roku - to oficer austro-węgierski pułku z tradycjami Bośni i Hercegowiny - Bosnisch-Hercegovinisches Infanterie Regiment Nr. 1, 2, 3, 4 (5, 6, 7, 8, 10).
Dziękuję za podpowiedź, nigdzie nie mogłam tego znaleźć. Teraz tylko pytanie, jak odnaleźć informacje o Polakach z tej formacji..? Osoba na zdjęciu pochodziła z Mielca, pewnie werbunek był gdzieś w okolicy. Albo w Krakowie, chyba wtedy tam studiował.. Ktoś wie, czy są jakieś książki na ten temat? Gdzie szukać dokumentów werbunkowych czy spisów żołnierzy/oficerów?
No dobrze, a w takim razie - czy możliwe jest, by ta sama osoba w czasie I wojny światowej była w różnych formacjach? Bo mam też takie zdjęcie:
Wydaje mi się, że też pochodzi z okresu I wojny. Liczba gwiazdek na kołnierzu jest większa, więc pewnie był już wyższy stopniem.
Przypuszczam, że DYNAMICZNY HERBARZ RODZIN w swoich zasobach ma już odpowiedź na popularne zapytania forumowiczów w sprawie poszukiwania informacji o Polakach w C. K. Armii. Zapewne z czasem pomoże ktoś ze specjalistów w tej dziedzinie (tu liczę na Administratorów, Moderatorów globalnych i tematycznych pamiętających zasób Portalu) Dopowiem jeszcze kilka uwag o służbie Polaków (i nie tylko) w pułkach Piechoty Bośniacko-Hercegowińskej(?), przepływowi do innej formacji wojskowej i o zamieszczonych zdjęciach: Oczywiście w Bosnisch-Hercegovinisches Infanterie oprócz Polaków służyli oficerowie innych narodowości zamieszkałych w Cesarstwie. Dodatkowo oficerowie rezerwy przydzielani byli zgodnie z zapotrzebowaniem zwłaszcza w okresie wojny. Przeszeregowania były na porządku dziennym. Co do zdjęć i różnicy w charakterystycznych nakryciach głowy - może to oznaczać, że oficer z fotek zmienił jednostkę ale niekoniecznie, ponieważ w "bośniackim pułku" mógł nosić charakterystyczny fez barwy brązowoczerwonej (niem: krapprot) z granatowym chwastem lub klasyczną czapkę oficera CK. Na drugim zdjęciu nakrycie głowy jest już z późniejszego okresu wojny (1916-1918) i w j. niemieckim nazywało się Feldkappe lub Schirmlose Kappe.
Proponuję jeszcze "wygooglać" hasła: "Notatniki Roberta Reymanna" i z Wikipedii "Piechota Bośniacko-Hercegowińska" wraz z hasłami "na niebiesko" oraz "Cmentarz wojenny w Kotowicach". Dobrze też zajrzeć na strony obcojęzyczne - niem., ang., ros. Domyślam się, że znane są personalia i fakty z życia osoby ze zdjęcia - to z pewnością pomoże w uzyskaniu informacji...
Super, dzięki za informacje! Biorę się za szukanie. Jeżeli kiedyś uda mi się ustalić dokładne jednostki - napiszę na forum co i gdzie znalazłam. Być może innym szukającym takie informacje też się przydadzą.
W miejscu ostatnich dwóch fotek ukazuje się znak a'la "zakaz wjazdu". Czy jest jakaś ważna przyczyna, że ostatnie dwa zdjęcia nie ukazują się? Pozdrawiam
Proszę o pomoc w identyfikacji mundurów Mikołaja Krzeczkowskiego. Zdjęcia umieściłam w Albumie Zdjęc.Trudno przenieśc mi je tutaj ( och, nie jestem taka biegła w tym zakresie). Zdjęcia są w dziale : Galeria osób, etnografia, kultura. Portrety indywidualne. Numery fotografii: 78116, 78117- prawdopodobnie I wojna światowa, i trzecie zdjęcie z póżniejszego czasu (prawdopodobnie, bo łysinka większa) nr 78102 . Z góry dziękuję.
Nic nowego nie wniosę bo przypuszczenie o mundurach Mikołaja Krzeczkowskiego jest poprawne. To mundury austro-węgierskiej armii: 1 - w mundurze wyjściowym (a może galowym) z czapką na stoliku, jako szeregowy. 2 - w mundurze garnizonowym i czapce - chyba jako szeregowy (nie widać dwóch gwiazdek ale może są?). 3 - w mundurze polowym jest w randze kaprala.
Na dwóch fotkach mundurów - garnizonowego i polowego posiada oznaki specjalności wojskowej. To chyba(???!!!) "wybuchający granat". Proszę zeskanować bliżej te patki kołnierzowe i wszystko się wyjaśni.
Krój mundurów - oprócz polowego - to sorty ck piechoty, z wyraźnymi wszywkami w ramionach, w miejscach pagonów i na jednej fotce mankiety, koloru (prawdopodobnie) odcienia czerwonego. Mundury były niebieskie. Bagnet przy pasie to także oznaka piechoty. -
Przenoszę elementy mundurów: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ce4 ... 21119.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/427 ... a5399.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b8 ... 748ea.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/886 ... 52a8c.html Czy możliwe jest określenie czasu służby? Moje przypuszczenie to lata 1900 - 1914 (1918).
Tak, wszystko się zgadza o czym pisałem, ale! Proszę elementy charakterystyczne ponownie zeskanować w większej rozdzielczości a nie "wycinać" ze skanu pierwotnego, Podam przykład jak to ma być, wtedy te małe "znaczki" będą czytelne! - -Zdjęcie pierwotne:
- Wycinek wykonany w większej rozdzielczości:
Proszę o wycinek w większej rozdzielczości ten: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/886 ... 52a8c.html
Bluzy mundurowe, czapki, pasy z klamrami oraz bagnety są klasykami z tamtej epoki, czyli z podanych przez Panią/Pana lat. Do rozpoznania potrzebne są jedynie patki kołnierzowe ale w dużej rozdzielczości! Tak jak pisałem, jest to żołnierz w armii austro-węgierskiej z piechoty (może saper ale z formacji piechoty!). Z pewnością z garnizonu Przemyśl. W Wikipedii są podane jednostki jakie stacjonowały w Przemyślu, podam jedynie jako cytat: "... - X Korpus Armijny (X. Armeekorps) - 24. Infanterie Truppendivision - 47 Brygada Piechoty (47. Infanterie Brigade) - 48 Brygada Piechoty (48. Infanterie Brigade) - Sztab (Stab) 6 Pułku Dragonów (Dragoner Regiment 6) - II. Div Husaren Regiment 11 - Sztab (Stab), I i II Batalion 9 Pułku Piechoty (I., II. Bataillon Infanterie-Regiment 9) - Sztab (Stab), I i IV Batalion 10 Pułku Piechoty (I., IV. Bataillon Infanterie-Regiment 10) - Sztab (Stab), I i IV Batalion 45 Pułku Piechoty (I., IV. Bataillon Infanterie-Regiment 45) - Sztab (Stab), II i III Batalion 77 Pułku Piechoty (II., III. Bataillon Infanterie-Regiment 77) - 3 Pułk Artylerii Fortecznej (FestungsArtRegiment 3) - Sztab (Stab), I i II Batalion 18 Pułku Piechoty k.k. Landwehry (I., II Batalion k.k. Landwehr Infanterie-Regiment 18) - 45 Dywizjon Armat Polowych k.k. Landwehry (k.k. Landwehr FeldkanonenDiv 45) - 45 Dywizjon Haubic Polowych k.k. Landwehry (k.k. Landwehr FeldhaubitzDiv 45) - 28 Pułk Armat Polowych (FeldkanonenRegiment 28) - 30 Pułk Armat Polowych (FeldkanonenRegiment 30) - 30 Pułk Haubic Polowych (FeldhaubitzRegiment 10) - 10 Dywizjon Haubic Ciężkich (sHaubitzDiv 10) - 10 Dywizjon Taborowy (Train Div 10) - 10 Batalion Pionierów (Pionier Bataillon 10) - 10 Batalion Saperów (Sappeur Bataillon 10) ..." Źródło: Wikipedia, garnizon Przemyśl
Jeżeli jest możliwość to także chociaż rocznik urodzenia!
Myślę, że jest to już duża wiedza poznawcza ale aby dojść do wszystkiego potrzebne są te elementy, o których napisałem.