Ruchocin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.
Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 260.
Ruchocin to wieś znana już w 1398 r. Nazwa miejscowości zmieniała się wraz z upływem lat: początkowo Ruchoczyno (1498 r.), następnie Ruchocino (1618-1620 r.), aż w końcu wieś przybrała nazwę Ruchocin. Ruchocin jest połączeniem dwóch wsi: Ruchocina (niem. Neuzedlitz) i Lipie (niem. Lipe). W Ruchocinie można zobaczyć park dworski z licznymi stawami i drzewami ujętymi jako pomniki przyrody. W parku znajdują się fundamenty i inne pozostałości po dwóch dworach. Można również zobaczyć gościniec z początku XX w. który jest zachowany w doskonałym stanie. Tuż obok parku znajdują się dwie zabytkowe stodoły. Jedna z nich jest pozostałością po zabudowie folwarcznej należącej do majątku Ruchocin. W XIX w. przez dłuższy czas istniała tu należąca do Gutowskich fabryka cygar. W tym czasie wielokrotnym gościem na dworze w Ruchocinie był Ignacy Baranowski. W okresie powstania styczniowego w Ruchocinie utworzono lazaret powstańczy. We wsi znajdują się także dwa cmentarze (jeden choleryczny, drugi ewangelicki). Można również zobaczyć szkołę ewangelicką z 1866 roku. W czasie zaboru pruskiego, w Ruchocinie znajdował się duży dom dla sierot. W latach 1815-1918 obowiązywała niemiecka nazwa wsi Neuzedlitz. 8 września 1872 r. w Ruchocinie urodził się Andrzej Prądzyński – księgarz, wydawca, działacz społeczny. 30 marca 1919 roku w Ruchocinie powstała Polska Szkoła Rolnicza, którą następnie przeniesiono do Witkowa. Przez wieś przepływa Struga Bawół.
Michał Ruchocki burgrabia koniński, dziedzic Ruchocina
Jarosław Ruchocki burgrabia pyzdrski, dziedzic Ruchocina
Stanisław Otto Trąmpczyński miecznik kaliski, sędzia surrogator grodzki gnieźnieński, dziedzic Ruchocina
Ignaz Nicolaus von Gutowski radny kulturalno-oświatowy, członek królewsko-pruskiego parlamentu, dziedzic Ruchocina
Dominik z Ruchocina Zaremba Jaraczewski kapitan wojsk koronnych, następnie pułkownik wojsk polskich
Nie wiem czy to jeszcze aktualne, ale od niedawna jestem zalogowany na tej stronie i staram się pomóc bo może ktoś mi też pomoże.
Informacje można również znaleźć w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego.
Pozdrawiam Jarek