[blok][imgprawa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto/woloch.jpgPoniższe opracowanie jest zestawieniem najsilniejszych teorii dotyczących różnych rejonów lecz jednego ludu, którego odnogą na terenie polskim są rodziny herbu Sas, a także plemiona Hucułów, Bojków, Łemków, Górali podhalańskich a nawet żywieckich.
ok. 1000 pne. – ok. 385 pne. Ilirowie, teren: Epir, Tesalia, zachodnia Macedonia , grupa plemion dobrze zorganizowanych, udomowienie koni, wypas bydła w górach, wydobywanie żelaza, produkcja broni. ("Illiria" w ich własnym języku oznaczała "ziemia wolnych ludzi")
ok. 385 pne - ok. 300. Liczne bitwy, wojny illiryjskie. Tworzenie chwilowych królestw. Pierwszym znanym królem był Bardylis z plemienia Dardanian. Doprowadził niemal do zniszczenia królestwa Macedonii.
ok. 300 pne - 168 pne. Królestwo Illiryjskie założone niedaleko miasta Scodra (ob. Shkodër) obejmujące tereny dzisiejszej płn. Albanii, Czarnogóry i Hercegowiny. Pierwszym królem był Glaukias z plemiona Taulanti rządzący od 317-303 pne. Ostatnim Gentius z plemienia Labaetów s. Pleuratusa II wn. Skerdilaidasa.
ok. 200 pne – 476 ne. – Rzymska prowincja Iliryjska. Dla Greków byli to Rzymianie czyli A’romanie (potem Arumuni) i ta nazwa używana była też przez samych Rzymian dla plemion przygranicznych. Następnie przez Goci używali nazwy „Vlahi” dla plemion graniczących i walczących z nimi stąd powstała nazwa Wołosi (również "Włochy" w odniesieniu do Italii - pierwotnie jedynie północnej. Najświetniejszy okres w dziejach. Nie uważali się za naród lecz łatwo się asymilowali. Szybko stali się Rzymianami. W połowie I w. wizyta św. Pawła. Udział w wojsku rzymskim, wysokie stanowiska. Z tej grupy wywodził się m.in. cesarze rzymscy i bizantyjscy: Aurelian, Klaudiusz II, Dioklecjan, Justynian I
476 - ok. 1000 – najazdy m.in. Wizygotów, słowianizacja, napór turecki, likwidacja wyższych warstw społecznych, rozpoczęcie migracji spowodowane pogarszaniem się warunków, rozprzestrzenienie się po Bałkanach. Nie jest jasne które plemiona podążały którymi szlakami migracyjnymi.
X w. społeczność chrześcijańska obrządku wschodniego
XI w. tereny Siedmiogrodu państwo „Pieczyngów i Wołochów”
XII-XIII – drugie państwo bułgarskie to „Imperium Bułgarów i Wołochów”
XIII w – Hospodarsto Wołoskie – w Dacji
XVI w – dotarcie na tereny wyludnione przez najazdy Mongołów (w Polsce 1/3 ludności) i zasiedlanie także nieurodzajów. Królowie potrzebowali kolonizacji terenów leżących odłogiem a także zapory przed Islamem. Waleczni Wołosi potrafiący wyżywić się w nieprzyjaznych górach byli cennym nabytkiem. Grupa osiedlona w Polsce przez wołoską społeczność na Węgrzech nazywana była „orły” czyli po węgiersku „sas” co oznaczało po prostu Polaków.
XVI i XVII - liczne kontakty polsko węgierskie z racji graniczenia (słowa – baca, juhas) – poszerzenie migracji.
Wyższe warstwy Wołochów uzyskały herb „Sas” niższe warstwy zgrupowały się w cztery kręgi Hucułów, Bojków, Łemków i Górali Podhalańskich (słowa: fujara, cap, maczuga, szałas, bryndza, żętyca, multanka)
Wołosi istnieją do dzisiaj rozproszeni po krajach Bałkanów. W 1878 podczas Konferencji Berlińskiej bezskutecznie próbowali uzyskać miano narodu. Illirowie zostali też na Bałkanach jako Albańczycy. Wpływając na ludność Dacji utworzyli państwo Rumuńskie (Romuńskie).
[imglewa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto/woloszka.jpgPomimo nie posiadania swojego państwa zachowali charakterystyczne cechy osobowości narodowej. Asymilowali się w danym kraju stanowiąc grupą etniczną wszędzie o podobnych właściwościach. Zarówno w Rzymie na Węgrzech jak i w Polsce używani jako wytrzymałe wojsko, traktowali siebie jako obywatele Państwa w którym żyją zachowując świadomość odrębności i silne poczucie wolności (Illiria - "kraj wolnych ludzi"). Stąd trudność z prześledzeniem ich historii. Na początku zwani Ilirami, następnie Arumunami, Wołochami, obecnie w Polsce np. Łemkami do tego stopnia nie kojarzą swojej historii, że łatwo ulegają teoriom o Rosyjskim, Horwackim czy Ukraińskim (!) pochodzeniu. Pomimo posiadania w swoim gronie cesarzy Rzymskich i będąc słuchaczami nauk św. Pawła nie stworzyli własnej literatury czy historii pisanej. Nie pamiętają wydarzeń historycznych, nie mają uczuć separatystycznych a jednak przenoszą z pokolenia na pokolenie charakterystyczny typ myślenia, zapewne związany z uwarunkowaniami genetycznymi.