Ostatnio przeglądałam księgi parafialne w poszukiwaniu przodków i powiązań rodzinnych rodziny Janczurów- wygląda na to, że "Janczur" pisano zamiennie z "Janczurowicz", choć w pewnym momencie jedna z gałęzi rodziny używała "Janczurowicz" dość konsekwentnie, a reszta sporadycznie. Myślałam najpierw , że chodzi o odmienne rodziny, ale wpisy kolejnych dzieci , gdzie zgadzają się imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki, a czasem takze numer domu , jednak raczej wskazują na te same osoby . W jednym miejscu widoczna odmiennym pismem zmiana piszącego -i zmiana (przejściowa ) pisowni na "Janczór".
W innym w spisie figuruje "Janczurowiczówna" a w akcie- ojciec- "Janczur"
Czy wobec tego , gdy w niedalekim Bobinie w IX w występują dość licznie "Janczurowie" ale od 1825 r , a do 1825 r - tylko nazwisko "Janczor" , uprawnione jest przypuszczenie, że chodzi nie o migracje mieszkańców, ale o zmianę administratora parafii? ( na razie nie widziałam tych ksiąg, a tylko indeksy nazwisk).
A np "Ardyn" z lacińskich wpisów XVIIw - to w XIX w- " Ardynowicz"?
Bo np panna młoda przy ślubie "z Cegłów", przy ślubie syna z tego stadła ok 20 lat pózniej już opisana jest jako matka "z Cegielskich". To pewnie i "Pęk" ze starszych ksiąg byłby przodkiem "Pękalskiego"? ( tego akurat nie sprawdzałam dokładniej).
"Zawartka " - pojawia się "Zawartczyński" a dla kobiet- "Zawartczyna" "Zawartczanka" , "Korepta"- "Korepcina" ,
Zaskoczeniem dla mnie było znalezienie formy na " -czyna" dla dziecka , sądziłam, że to forma nazwiska zarezerwowana dla żony .Choć może w tym wypadku chodziło o formę dzierżawczą (jak np córka Jackowa) ?