Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Erdmann Emilia -nowy trop

17.03.2014 20:42
20.10.1881
stawil sie robotnik Adam Erdmann, tozsamosci znanej , zam. Lubowiczki
i zgosil, ze Emilie Nowak dd Erdmann zona robotnika Jacob Nowak , kobieta rel. ew, maz rel, kat.
Zamieszkala w Lubowiczki przy owczarzu, pasterzu August Erdmann
W Lubowiczki w mieszkaniu A:E dnia 18 .10 1881 przed poludniem o 10 tej urodzila dziecko plci meskiej ktoremu nadano imie Johann
Adam Erdmann dodal, ze asystowal swojej corce E. Nowak dd Erdmann podczas porodu
z braku umiejetnosci pisania podkrzyzowano

Odpowiedzi (2)

26.03.2014 09:05
Witam.
W dniu 20. marca br. „wpadła” mi w ręce książka pod tytułem „Kryptonim ”Odra”, autorstwa Jana Nowaka, wydawnictwa MON, Warszawa 1986, wydanie I. Treść notki redakcyjnej zawartej na tylnej okładce brzmi następująco, cyt.:
„Jan Nowak, PS. „Skrzydło”, żołnierz września 1939, a następnie jeniec wojenny (stalag II B Hammerstein), był współtwórcą antyhitlerowskiego ruchu oporu ma Pomorzu Zachodnim i dowódcą Batalionu „Odra”. Batalion ten składał się głównie z jeńców wojennych, skierowanych przymusowo do pracy u niemieckich bauerów, oraz osób cywilnych, wywiezionych przez okupanta na roboty do Rzeszy. Jako jednostka specjalna, o charakterze sabotażowo-dywersyjnym, operował w rejonie: Szczecinek, Miastko, Bobolice, dając początek równoległe działającej Polskiej Organizacji Wojskowej „Odra”. Ciekawe i bogate faktograficzne wspomnienia Jana Nowaka ukazują genezę i dzieje mało jeszcze znanego odcinka polskiego ruchu oporu.”
W indeksie wymienionych jest około 170 nazwisk i pseudonimów, jakie występują w treści. Nie występuje forma biogramów. Nadto książka zawiera kilka zdjęć:
- autora w 1940 roku;
- Jana Nowak (autora), Michała Siuszko, Józefa Wysockiego i Władysława Łukowicza, zrobione w Biskupicach w 1942 r.;
- Heleny Wierzbickiej;
- Kazimierza Bratkowskiego i Leona Żychlińskiego w Kazimierzu w 1942 r.;
- przedstawiające robotników przymusowych – Stanisława Zająca, Maciejewskich z córką, Franciszkę i Józefa Wysockich, Jadwigę Tchórzewską i Romana Jabłońskiego, zrobione w Lubieszu w 1942 r.
Autor: Jan Nowak, urodzony w Iwnej, syn Jana i Rozalii z domu Godek. Dziadkowie autora to Jakub Nowak (ur. 18.10.1881 r. w Lubowiczkach, w pow. gnieźnieńskim) i Emilia z d. Erdmann.
Książka ma charakter biografii Jana Nowaka, myślę, że nader interesująca dla osób badających losy połączonych rodzin Nowaków i Erdmann
26.03.2014 10:49
Witam. Czytałam o tym wydaniu książki, przeglądałam fragmenty na Internecie. Mam zamiar ją kupić w najbliższym czasie. Dziękuję za informacje i zainteresowanie. Pozdrawiam.