Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

„Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

16.02.2009 19:11
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oznaczał pierwotnie, w żydowskiej tradycji, osoby pochodzenia nie-żydowskiego, które były dobrymi, bogobojnymi ludźmi. Według tej tradycji, wielki zestaw praw i nakazów zawartych w Torze, ale także w księgach Miszna, Gemara i ustnej tradycji, odnosi się tylko do Żydów, którzy odziedziczyli powinności po swoich przodkach. W przeciwieństwie do nich nie-Żydzi powinni przestrzegać jedynie prostych i oczywistych, niemal powszechnie przyjętych praw Noego, ustanowionych po potopie, jak zakaz zabijania ludzi czy jedzenia surowego mięsa zwierząt.
Judaizm naucza, że "jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat" (Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a).
Ludzie uznani za „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” otrzymują specjalnie wybity medal z ich nazwiskiem, dyplom uznania oraz przywilej uwiecznienia ich nazwisk na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem, w Jerozolimie. Wyróżnienie jest przyznawane ratującym lub ich najbliższym w Izraelu lub kraju ich zamieszkania poprzez przedstawicieli dyplomatycznych Państwa Izrael. W ceremoniach biorą udział przedstawiciele miejscowych władz, a same wydarzenia są szeroko relacjonowane przez media.
Ustawa o Yad Vashem nadaje mu prawo do „nadawania honorowego obywatelstwa Państwa Izrael Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata a także pośmiertnie obywatelstwa upamiętniającego, w uznaniu dla ich czynów.” Od 2002 r. Yad Vashem wydaje Encyklopedię Sprawiedliwych, która wymienia przypadki pomocy uznane przez Yad Vashem.

Na medalu Sprawiedliwych jest wyryte żydowskie powiedzenie „Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował” (Miszna, Sanhedryn 4:5). Znaczenie tych słów widać najlepiej, gdy ocaleni przybywają na ceremonię nadania tytułu z dziećmi, wnukami, a dziś nawet prawnukami. Często należą oni do jedynej gałęzi rodziny, która ocalała z Zagłady.
Opis medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Awers:
Ręce chwytające linę ratunkową splecioną z drutu kolczastego.
Drut kolczasty wyrasta znikąd, za to lina ratunkowa oplata kulę ziemską i służy za uchwyt do jej obracania (jako symboliczne wyrażenie idei o dobrych uczynkach ratujących, które sprawiają, że świat się kręci). Dookoła Ziemi biegnie inskrypcja po hebrajsku „Ktokolwiek ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował”.
Rewers:
Na górze: wizerunek Sali Pamięci w Yad Vashem.
W środku: inskrypcja po hebrajsku: „dowód wdzięczności narodu żydowskiego”.
Na dole: inskrypcja po francusku: „Wdzięczny naród żydowski” oraz francuskie tłumaczenie „Ktokolwiek ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował”.
Brzeg:
Godło państwowe oraz słowa „Państwo Izrael” po hebrajsku i angielsku.
Srebrny medal ma też napisy „Srebro 935” po hebrajsku oraz po angielsku „Srebro” lub „Sterling”

http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/cms/o-projekcie/
http://sprawiedliwi.org.pl/download/spr ... 2008_2.pdf

Odpowiedzi (32)

Strona z 2 Następna >
19.05.2009 15:14
Ratowały, choć za to groziła śmierć
cz. 1)

O ukrywaniu Żydów, zwłaszcza dzieci, przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi w latach II wojny światowej
siostra Teresa Antonietta Frącek RM

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Podejmując temat ratowania Żydów przed zagładą w czasie II wojny światowej, trzeba pamiętać, że zbrojna agresja Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 r., która wywołała jedną z najokrutniejszych wojen w dziejach ludzkości, miała na celu eksterminację Narodu Polskiego, skolonizowanie jego ziem i ich wchłonięcie przez III Rzeszę w myśl tradycyjnego programu pruskiego militaryzmu "parcia na wschód", uzupełnionego programem polityki nazistowskiej walki o "przestrzeń życiową". Niemieccy najeźdźcy nie mogli od razu zniszczyć Narodu Polskiego, realizowali swoje plany etapami poprzez niszczenie elity intelektualnej, grabienie zasobów materialnych, rolnych i przemysłowych; traktowali ziemie polskie jako źródło surowców i taniej siły roboczej.

Ludność żydowska, stanowiąca w okresie międzywojennym ok. 3,5 mln obywateli Polski, padła po agresji niemieckiej ofiarą hitlerowskiego terroru i jego polityki zagłady. Na przełomie 1939/1940 r. Żydzi zostali dotknięci licznymi atakami dyskryminacji ze strony okupanta, jak: usuwanie z pracy, zakaz uczęszczania do szkół, obowiązek noszenia żółtych opasek z gwiazdą, przymus pracy fizycznej. Momentem przełomowym było tworzenie izolowanych żydowskich dzielnic na okupowanych ziemiach Polski, Związku Sowieckiego, Czech, Jugosławii, Grecji, które stanowiły przejściowy etap w akcji totalnej zagłady Żydów, ułatwiały ograbianie ich z majątku, wyniszczanie głodem, uniemożliwienie łączności z ludnością aryjską.
W getcie warszawskim zamknięto jesienią 1940 r. wszystkie osoby uznane za Żydów w rozumieniu ustaw norymberskich, w liczbie ok. 410 tysięcy. W ciągu następnych dwóch lat zmniejszano jego granice, pogarszano warunki egzystencji, przesiedlano ludność żydowską z innych terenów tak, że liczba Żydów w getcie wzrosła do pół miliona, w tym 15 tys. bezdomnych dzieci. Brak źródeł zarobkowania, głód, ciasnota lokalowa, katastrofalne warunki higieniczne sprzyjały szerzeniu się chorób zakaźnych, wskutek których zmarło ok. 100 tys. ludzi. Decyzja masowej zagłady Żydów zapadła w 1941 r., w następnym roku Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy opracował "generalny plan zagłady" 11 mln Żydów w Europie. Na terenach Górnego Śląska, Kraju Warty, a zwłaszcza Generalnej Guberni Niemcy tworzyli obozy masowej zagłady Żydów, dowożonych niemal z całej Europy.

Organizowanie pomocy dla Żydów
Akcja likwidacji getta warszawskiego, rozpoczęta 22 czerwca 1942 r. pod kryptonimem "Akcja Reinhard", która trwała 9 tygodni, wywołała wstrząsające wrażenie. Tragedia Żydów wzbudziła nie tylko współczucie Polaków, apele polskiego podziemia do państw walczących z III Rzeszą, ale też czynną akcję pomocy. Kierownictwo Walki Cywilnej wydało odpowiednią odezwę, ogłoszoną w prasie podziemnej i powtórzoną przez rozgłośnię radiową BBC w Londynie. Powstało szereg organizacji, stowarzyszeń i ośrodków w celu ratowania Żydów. We wrześniu 1942 r. podjął działalność Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, przekształcony 4 grudnia 1942 r. w Radę Pomocy Żydom "Żegota", stanowiącą porozumienie kilku organizacji społecznych i politycznych, która funkcjonowała do końca okupacji.
Pomoc Żydom nieśli ludzie z różnych środowisk, ugrupowań politycznych, stanów i zawodów okupowanej Polski. Włączyło się w nią duchowieństwo diecezjalne i zakonne, żeńskie zgromadzenia zakonne, całe rodziny i osoby pojedyncze, realizując w tych nieludzkich czasach ideę chrześcijańskiej miłości bliźniego, niesienia pomocy ludziom znajdującym się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Spośród duchowieństwa zasłużyli się na tym polu ks. abp Adam Sapieha, ks. bp Karol Niemira, ks. Władysław Korniłowicz, ks. Jan Zieja, ks. Marceli Godlewski, ks. Antoni Czarnecki, ks. Ferdynand Machay i wielu innych kapłanów, a także dominikanie, franciszkanie, michalici, misjonarze, salezjanie.
Znane są bohaterskie karty ukrywania Żydów przez siostry zakonne z różnych zgromadzeń: benedyktynki, karmelitanki, niepokalanki, szarytki, szare urszulanki. Za przechowywanie Żydów 8 szarytek poniosło śmierć. Spośród rzeszy zakonnic zaangażowanych w akcji ratowania Żydów, zwłaszcza w Warszawie, "piękne karty zapisało sobie Zgromadzenie SS. Franciszkanek Rodziny Marii, kierowane przez szeroko znaną z tej działalności matkę Getter" (T. Prekerowa, Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom w Warszawie, s. 47). Ile dzieci mogło uratować się w klasztorach? Dotychczasowe obliczenia podające, że w około 200 klasztorach zakonnice uratowały ponad 1500 dzieci żydowskich (por. Ewa Kurek, Dzieci żydowskie w klasztorach..., Lublin 2001), nie są pełne i bardzo zaniżone.
Temat ratowania Żydów przez Polaków nie jest dostatecznie opracowany, wprawdzie próby zebrania dokumentacji, wspomnień i relacji były podejmowane w 1947 r., w 1964 r., a także w latach 70. i 80. przez Katolicki Uniwersytet Lubelski i Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie, ale nie zostały doprowadzone do końca. To jest karta historii w dużym stopniu zaniedbana. Stąd też propaganda, zarzucająca Polakom obojętność wobec tragedii Żydów w czasie II wojny światowej, a nawet antysemityzm, znajduje wolne pole działania. Polacy nieśli różnorodną pomoc Żydom, zarówno klasztory, jak też osoby prywatne, rodziny, całe wsie, i to z narażeniem własnego życia - bo za to groziła śmierć.
Nie jest przesadą, że dla uratowania jednego Żyda potrzeba było pomocy ze strony przynajmniej 10 Polaków. Ukrywanie ich wymagało ogromnego wysiłku, ciągłej troski, nieustannego czuwania, pomocy wielu osób, i to w atmosferze lęku, terroru i ciągłego zagrożenia.
Jako przykład podam wypowiedź Żyda Gustawa Alef-Bolkowiaka, który ranny w potyczce pod Osą w powiecie opoczyńskim, tylko w czasie swojej choroby doznał pomocy 10 osób, także ze strony ks. Jana Gałęzy i s. Stefanii Miaśkiewicz z Rodziny Maryi oraz kilku lekarzy. "Oto ludzie, którzy jesienią 1942 r., w okresie zaostrzonego terroru ze strony okupanta, z narażeniem swojego życia i życia swoich rodzin - pisze autor - przyszli mi z pomocą". Ten sam płk rezerwy Wojska Polskiego podaje: "W roku 1943 brałem udział w ruchu podziemnym na Lubelszczyźnie. Tysiące uciekinierów z getta lubelskiego i innych rejonów Polski ukrytych było w lasach i po wsiach. Okoliczna ludność nie tylko dostarczała im żywności, ale i aktywnie pomagała w unikaniu obław hitlerowskich. Wielu zapłaciło za to życiem i wiele wsi zostało puszczonych z dymem przez okupanta, który pomoc ukrywającym się Żydom traktował na równi z udziałem w walce zbrojnej przeciwko niemu" (Gustaw Alef-Bolkowiak, ps. "Bolek", Podnoszę głos protestu, Wiedeń, "Ekspres Wieczorny", Warszawa, rok 33 (1968), nr 74, 26 marca 1968).
Oblicza się szacunkowo, że w akcję ratowania Żydów było zaangażowanych od 300 tys. do 1 mln Polaków, którzy z narażeniem swego życia i życia swoich rodzin udzielali Żydom schronienia, przewozili w bezpieczniejsze miejsca, dostarczali żywności. Uważali tę pomoc za akt ludzkiej życzliwości, obowiązek sumienia, podanie ręki człowiekowi skazanemu przez okupanta na śmierć; "ratował, kto mógł". Zresztą zdawano sobie sprawę, iż taki los czeka w kolejności także Polaków. Nie mówię tu o marginesie społecznym, który znajdzie się w każdym narodzie, nawet w getcie warszawskim działała osławiona przestępcza żydowska "13". Ale trzeba pamiętać, że jedynie w Polsce - za udzielenie Żydowi pomocy, podanie kawałka chleba czy też ukrycie - groziła kara śmierci. W żadnym innym kraju europejskim nie było takiej sankcji. Wielu Polaków za ukrywanie Żydów poniosło śmierć z rąk niemieckich.
Tragedia Żydów znalazła po wojnie głośny oddźwięk w całym świecie. Dużo się o tym mówi i pisze, nie zawsze obiektywnie. Ku czci ofiar holokaustu postawiono wiele pomników i tablic pamiątkowych, zaznaczono miejsca ich straceń, ich imionami nazwano wiele placów i ulic, otwarto muzea i izby pamięci, urządza się akademie i wygłasza referaty, organizuje się zjazdy i sympozja, dni pamięci i marsze pokoju - Marsz Żywych. I to jest słuszne. Nie można zapomnieć o tragedii Żydów w latach totalitaryzmu hitlerowskiego, o czym zresztą przypomniała także konferencja w Oslo pod hasłem: "Uratować pamięć holokaustu" - tych, którzy zginęli w latach wojny.
W Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie płonie wieczny ogień, a w dalszej części muzeum - od siedmioramiennego świecznika odbijają się w lustrzanych płytach tysiączne płomyki symbolizujące ofiary holokaustu. Przy nastrojowej melodii wymieniane są nazwiska pomordowanych, w większości dzieci. Ich imiona są zapisane, a jeśli nawet nie, to świetliste płomyki upamiętniają ich ofiarę.
Od tego miejsca pamięci warto zwrócić myśl ku innym płomykom, ku tysiącom istnień ludzkich, ku Żydom uratowanym przez Polaków. Rozproszeni po całym świecie: w Anglii, Australii, Belgii, Francji, Italii, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, w Polsce, płoną ogniem życia, choć na ich temat niewiele się mówi i pisze, choć oni sami, przeżywszy gehennę wojenną, nie zawsze chcą powracać wspomnieniami do tych koszmarnych lat, nie publikują swoich przeżyć, choć niejednokrotnie okazują wdzięczność za uratowane życie. Mam tu na myśli dzieci uratowane przez Kościół katolicki, przez polskie zgromadzenia zakonne, a zwłaszcza przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi wobec tragedii Żydów
Z akcją ratowania Żydów spotkałam się podczas opracowywania dziejów Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w latach II wojny światowej w 1973, a następnie w 1981 roku. Materiałów do tego zagadnienia prawie nie było. Nasze archiwa spłonęły w czasie Powstania Warszawskiego (1944), a archiwalia lwowskie uległy zniszczeniu podczas wysiedleń, tułaczki, wreszcie repatriacji. Zresztą nikt w czasie wojny nie rejestrował tej akcji. Dopiero zapoznanie się z problemem, po zebraniu ponad 300 relacji od sióstr Rodziny Maryi oraz około 100 relacji od zakonnic z innych wspólnot, księży i osób świeckich, można było poznać nazwiska uratowanych i odnaleźć ich ślad w nielicznych zachowanych księgach ewidencyjnych domów dziecka.
Z przeprowadzonych w latach 1971-1978 badań wynika, że siostry Rodziny Maryi uratowały w czasie okupacji niemieckiej ponad 500 dzieci żydowskich i około 250 dorosłych Żydów. Cyfry te nie są kompletne, raczej zaniżone, ale potwierdzone wiarygodnymi dowodami. Chociaż od wojny upłynęło 60 lat, to jednak nadal zgłaszają się osoby poszukujące miejsca swego ukrycia, których nazwiska dotychczas nie były rejestrowane. W związku z tym zwiększa się ciągle liczba dzieci, którym siostry uratowały życie.
Budzi się pytanie: jak to było możliwe, że siostry Rodziny Maryi uratowały tyle dzieci żydowskich, a także osób starszych? Przecież za to groziła śmierć. Kilka informacji o samym zgromadzeniu i jego działalności ułatwi zrozumienie, wyjaśni przyczyny, a zarazem efekt tej akcji.
Zgromadzenie o nazwie Rodzina Maryi, założone przez bł. ks. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Petersburgu w 1857 r., w północnej stolicy imperium rosyjskiego, a przeszczepione na ziemie polskie w 1862 r., szczególną opieką otaczało sieroty, dzieci ubogie i porzucone. "Zgromadzenie pragnęło stać się dla nich nową rodziną, zastąpić im ciepło utraconego ogniska rodzinnego i brak własnego domu". Przez 50 lat pod zaborem rosyjskim i w samej Rosji siostry prowadziły życie zakonne w ukryciu, działając na zewnątrz poprzez istniejące legalnie zakłady wychowawcze i opiekuńcze. W domach dla sierot, w szwalniach, w szkołach - zatwierdzonych przez władze rosyjskie, siostry prowadziły - obok legalnych programów - tajne nauczanie, chroniły dzieci i młodzież przed rusyfikacją i wynarodowieniem. Poza tym niejednokrotnie ukrywały polskich wygnańców syberyjskich, którzy zbiegli z miejsca zsyłki. Stąd też siostry miały duże doświadczenie na polu tajnych akcji oświatowych, narodowych i patriotycznych.
Przed II wojną światową Zgromadzenie Rodziny Maryi należało do grupy największych rodzin zakonnych w Polsce. Liczyło 1120 sióstr i 160 domów zakonnych (klasztorów), zorganizowanych w trzech prowincjach, z domami głównymi we Lwowie, Warszawie i Poznaniu (miało także osobne prowincje w Rumunii i Brazylii).
W działalności sióstr na czoło wysuwała się ich praca oświatowa i wychowawcza w 60 szkołach, 44 sierocińcach, 58 ochronkach, a także szeroko zakrojona akcja opiekuńcza, pielęgniarska i charytatywna w szpitalach i instytucjach opiekuńczych oraz w ambulatoriach środowiskowych. Duża liczba obszernych zakładów wychowawczych stwarzała dogodne możliwości dla ukrycia w nich zagrożonych działaczy polskiego podziemia i ich rodzin, a także dzieci żydowskich. Wprawdzie zgromadzenie w latach okupacji utraciło wiele domów i miejsc pracy, ale wczuwając się w potrzeby społeczne, zakładało nowe instytucje wychowawcze i opiekuńcze. Na miejsce utraconych sierocińców siostry otworzyły 13 nowych domów dla dzieci, a ogólna liczba ich wychowanków wzrosła z 3500 do 5000.
Poza tym cel, duchowość i charyzmat zgromadzenia, a także patriotyzm, poczucie więzi społecznych ze środowiskiem, którymi przeniknięte były siostry, predysponowały je do ratowania życia zagrożonych osób, także Żydów. W regule zakonnej założyciel zamieścił dwa ewangeliczne wersety, które inspirowały duchowość i działalność sióstr:
"Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć" (Mk 10, 45).
"Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mt 18, 5).
Siostry realizowały swoje powołanie w duchu służby, na wzór Chrystusa, i wypełniały swoją misję w społeczeństwie poprzez pracę podejmowaną z poświęceniem w celu niesienia pomocy dzieciom opuszczonym i ratowania ich zagrożonego życia.
Wojna pociągnęła za sobą kolosalne zniszczenia materialne, olbrzymie straty personalne, tysiące zabitych i rannych; pozbawiła wielu ludzi dachu nad głową i środków egzystencji. Siostry Rodziny Maryi, chociaż na równi z całym Narodem odczuwały grozę wojny, to jednak nie ograniczały się tylko do troski o własne życie i mienie zakonne, nie zacieśniały swej pracy jedynie do funkcji wykonywanych przed wojną, ale wyszły poza ich obręb. Dostrzegły nowe potrzeby i nie pozostały wobec nich obojętne. Jedną z nich było niesienie pomocy Żydom.
Ratowanie Żydów w warunkach okupacyjnych to bardzo niebezpieczny odcinek działalności sióstr. Tragizm sytuacji powiększał fakt, że za pomoc Żydom - jak już wspomniano - groziła kara śmierci. I nie była to tylko pogróżka, ale realne zagrożenie, które stale wisiało nad domami i siostrami. Ta świadomość towarzyszyła ciągle wszystkim przełożonym i siostrom zaangażowanym w niesienie pomocy Żydom.
Akcja ratowania Żydów przez siostry Rodziny Maryi była z jednej strony spontaniczna, z drugiej - zorganizowana, kierowana przez przełożoną generalną matkę Ludwikę Lisównę (1874-1944), zamieszkałą we Lwowie przy ul. Kurkowej 45, i przełożoną prowincjalną matką Matyldę Getter (1870-1968), zwaną powszechnie "Matusią", która miała swoją siedzibę w Warszawie, w starym drewnianym budynku przy ul. Hożej 53. Przykład przełożonych działał najlepiej. Jednak odgórne inicjatywy władzy zakonnej zostały zrealizowane dzięki ofiarności i bezgranicznemu poświęceniu sióstr, które osobiście, dzień i noc, w domach dziecka i zakładach opiekuńczych dźwigały brzemię odpowiedzialności za bezpieczeństwo ukrywanych Żydów. Za przykładem i aprobatą władz zwierzchnich pomoc Żydom niosły siostry niemal we wszystkich domach zakonnych Rodziny Maryi. Brak informacji o ukrywaniu Żydów przez siostry w kraju Warty i w Prusach Wschodnich. W kraju Warty ich działalność została zniszczona przez Niemców, prowadzone przez siostry zakłady dla dzieci w Szamotułach (159 dzieci) i starców w Wieleniu (700 osób) Niemcy wysiedlili do Warszawy, przejmując te obiekty dla swoich potrzeb, inne zaś domy, łącznie z siedzibą Prowincji w Poznaniu, zlikwidowali, a siostry wywieźli do obozu w Bojanowie.
W Warszawie w akcję ratowania Żydów włączyła się całym sercem matka Matylda Getter, dom na Hożej, siostry i wszystkie wspólnoty zakonne, które znajdowały się w stolicy i w okolicznych miejscowościach. Dzieci żydowskie ukrywane były w domach dziecka prowadzonych przez siostry w Aninie, Białołęce, Brwinowie (2 domy), Międzylesiu (3 domy), Płudach, jak też w placówkach przeznaczonych dla sióstr starszych i chorych, a także umieszczane u rodzin prywatnych.
W akcji ratowania Żydów siostry współpracowały: z Wydziałem Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy, zwłaszcza z dyrektorem Janem Starczewskim, a po jego aresztowaniu z Antonim Chacińskim, z Janem Dobraczyńskim, kierownikiem Sekcji Opieki, i z Jadwigą Piotrowską; z Radą Pomocy Żydom w Warszawie, z Radą Główną Opiekuńczą we Lwowie, Podhajcach, Brzeżanach, Turce, Samborze, z lekarzami szpitali m.in. we Lwowie (z prof. Gröerem i dr Heleną Krukowską), w Krasnymstawie, Mińsku Mazowieckim, w Warszawie przy ul. Płockiej, z ks. prałatem Marcelim Godlewskim, proboszczem parafii Wszystkich Świętych, z wieloma osobami z konspiracji, z księżmi proboszczami na placówkach wiejskich. Współpracowały też z innymi zgromadzeniami żeńskimi i męskimi. Zagrożone dzieci od sióstr niepokalanek z domu warszawskiego przy ul. Kazimierzowskiej s. Stefania Miaśkiewicz przewoziła do domów Rodziny Maryi przy ul. Hożej i Żelaznej.
O ukrywaniu dzieci żydowskich przez siostry Rodziny Maryi pisali: Władysław Smólski w trzech swoich książkach: "Losy dziecka" (1961), "Zaklęte lata" (1964) i "Za to groziła śmierć" (1981), Władysław Bartoszewski i Zofia Lewinówna w publikacji "Ten jest z ojczyzny mojej" (1966), Stanisław Wroński i Zofia Zwolakowa w książce "Polacy Żydzi 1939-1945" (1971), Zofia Szymańska w pamiętniku "Byłam tylko lekarzem" (1979). Drobne informacje podali na łamach prasy: Gustaw Alef-Bolkowiak (1968), Jan Dobraczyński (1970), Jan Habdank (1968), Stanisław Podlewski (1967, 1969), Małgorzata Jaworska i Mirosław Machnacki (1978), Aleksandra Mianowska (1981), Andrzej M. Wrzeszcz (1983), Ewa Kurek (2001). cz.1. Nasz Dziennik, 2008-03-10
cdn.
29.06.2010 02:32
Ratowały, choć za to groziła śmierć (cz. 2)

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Na specjalne omówienie zasługuje ukrywanie dzieci żydowskich w ponad 40 sierocińcach zgromadzenia. "Zakłady dla sierot Rodziny Maryii przepełnione były dziećmi żydowskimi, gdyż - jak relacjonują siostry i osoby spoza zgromadzenia - nie odmawiano pomocy dzieciom, narażonym na niechybną śmierć".

Przełożone i siostry, w poczuciu obowiązku ratowania prześladowanych, ryzykowały swoim życiem i mieniem zgromadzenia. Największe zasługi na tym polu położyła matka prowincjalna Matylda Getter. "Jej energia - wspomina Jan Habdank - mądrość, praktyczność, nieustraszona odwaga zabłysły w całej pełni podczas okupacji hitlerowskiej" (Wspomnienie... o Matce Matyldzie Getter "Matusia", "Słowo Powszechne", 1968, nr 35).
"Nie wiem, co bardziej ceniłam u Matusi - pisała dobrze znająca ją z lat okupacji Maria Niklewicz - czy męski rozum, czy delikatność kobiecą, czy szybkość decyzji, czy zmysł organizacji, czy zawsze trafne rozstrzygnięcia, czy niewyczerpaną cierpliwość w udzielaniu się wszystkim, czy gotowość wyrzeczenia się siebie o każdej chwili dnia i nocy" (List do m. Heleny Kaniak, 10.08.1968 r., ARM II 60). A trzeba tu dodać, że m. Getter była to już starsza osoba, licząca w chwili wybuchu wojny 69 lat. Jej przenikliwość, otwartość na potrzeby ludzkie, roztropność i trafność posunięć, szacunek, jakim się cieszyła wśród ludzi świeckich i duchownych, podkreślają także inne relacje (Relacja Marka Gettera, 7 marca 1992 r., Warszawa, ARM AZ VIII 47).
Ogromnie dużo Żydów, dzieci, młodzieży i starszych przeszło przez skromny drewniany dom - siedzibę m. Getter w Warszawie przy ul. Hożej 53, skąd dzieci kierowane były do sierocińców, dorosłe dziewczęta do pracy do zaufanych rodzin, osoby starsze do klasztorów zgromadzenia usytuowanych w odosobnieniu, a pewna ich część ukrywała się w tymże domu na Hożej. Stale przebywało tu pewne małżeństwo, kilka kobiet, a w internacie grupa dziewcząt.
Do m. Getter zwracali się Żydzi, a najczęściej ich protektorzy i wysłannicy z prośbą o zaopiekowanie się dziećmi, znalezienie pracy, miejsca ukrycia. Jakie uczucia targały sercami tych dzieci, możemy poznać z relacji Małgorzaty Mirskiej, która wyprowadzona z getta i ukrywana przez wiele osób, przyszła wreszcie na Hożą wraz z młodszą swą siostrą Ireną. Wspomina ona: "Strasznie się bałam, ponieważ miałam okropny wygląd, 'złą twarz'... Przechodząc przez furtę, miałam świadomość, że za nią rozstrzygnie się mój dramat: życie czy śmierć. Matka przełożona Matylda Getter spojrzała na nas i powiedziała: Tak. Wydawało mi się, że się niebiosa otworzyły przede mną" (Relacja, VIII, 99).

Ukrywanie dzieci żydowskich w sierocińcach
Ważną sprawą było wyrobienie dzieciom żydowskim nowych dokumentów, zmiana nazwisk i imion, zaopatrzenie w metryki urodzenia. W tym celu siostry zbierały z różnych stron Polski katolickie metryki, np. ze Lwowa, Grodna, Wadowic, Wilna, Wołkowyska, a przede wszystkim z parafii warszawskich: św. Barbary, św. Floriana, Św. Krzyża, św. Wojciecha, św. Jakuba i Wszystkich Świętych. W archiwum zgromadzenia w Warszawie przechowuje się 13 metryk wyrobionych w powyższych parafiach dla dzieci "Sierocińca Delegatury Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Aninie", założonego w 1941 r. i usytuowanego w willi Lotha, przy ul. Poniatowskiego (obecnie - Zorzy), a także blankiety metryk z podpisem i pieczęcią parafii, przygotowane dla dzieci żydowskich.
We Lwowie w wyrabianiu metryk współpracowały siostry z parafią św. Antoniego. Nowe metryki dr Helena Krukowska naświetlała lampą kwarcową, aby nabrały barwy starych, pożółkłych dokumentów. Dla Żydówek w Łomnie, w powiecie Turka nad Stryjem (obecnie Ukraina), s. Zofia Blanka Pigłowska wyrabiała metryki w parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie. Wypisywała najpierw z ksiąg metrykalnych nazwiska dzieci, których wiek odpowiadał Żydówkom z Łomny, a następnym razem prosiła urząd parafialny o odpisy tychże metryk, nie wtajemniczając księży w szczegóły. Tym sposobem dzieci w Łomnie przyjmowały nowe nazwiska (Relacja VII 172).
Część dzieci urzędowo kierował do domów sierot Wydział Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy, samorządy lokalne lub Rada Główna Opiekuńcza. Dla niektórych starały się siostry o urzędowe skierowanie i te były finansowane przez powyższe instytucje, resztę dzieci m. Getter bezpośrednio kierowała do sierocińców, gdzie koszty ich utrzymania pokrywały same siostry, względnie - o ile mogły - rodziny dzieci.
Najwięcej dzieci żydowskich ukrywały siostry w pięciu sierocińcach zgromadzenia w Warszawie przy ul. Chełmskiej, Hożej, Wolności (dwa zakłady), Żelaznej, i w kilkunastu podwarszawskich, liczących od 30-200 wychowanków. Te ostatnie niemal wszystkie założyła m. Getter po I wojnie światowej i usytuowała je w wyjątkowo pięknych okolicach, aby już samo miejsce dodawało uroku i ciepła zakładom, które miały stać się domami rodzinnymi dla wychowanków. Każdy z zakładów znajdował się w pewnym odosobnieniu, otoczony parkiem, lasem lub ogrodem, składał się nieraz z kilku budynków i posiadał obszerne zaplecze gospodarcze, co ułatwiało ukrycie zagrożonych. Zakład w Płudach na obszernym terenie leśnym posiadał 10 większych i mniejszych budynków, w których dzieci - podzielone na grupy, tak zwane rodzinki - miały do dyspozycji własny domek (Chochlik, Polonka, Rusałka, Zacisze, Izolatka, Klauzura).
Wielkim ryzykiem, graniczącym z bohaterstwem, było przewożenie dzieci żydowskich do zakładów Rodziny Maryi, ponieważ Niemcy kontrolowali pasażerów na dworcach i dokonywali rewizji w pociągach. Stąd też niejedną straszną chwilę przeżyły siostry wiozące dzieci. Te o wybitnie semickich rysach m. Getter oddawała do ukrycia u rodzin prywatnych, przeważnie w Milanówku. Wiele sióstr wtajemniczonych w tę akcję nieustannie kursowało z dziećmi żydowskimi, przewożąc je z Warszawy do domów zgromadzenia, do rodzin prywatnych, do szpitali warszawskich, zwłaszcza na Woli przy ul. Płockiej.
Siostra Janina Kruszewska wspomina, że wielokrotnie, gdy miała przewozić dziecko żydowskie, opanowywał ją straszny lęk przed niebezpieczeństwem. Kiedyś powiedziała do m. Getter: "Matusiu, ja się strasznie boję, na Dworcu Gdańskim są niemieckie kontrole". Wówczas m. Getter, aby dodać odwagi wylęknionej siostrze, powiedziała: "Zobacz, jakie to dziecko ma piękne, niewinne oczy". Niejednokrotnie siostry znajdowały się w wielkim niebezpieczeństwie. Żadna jednak z nich nie doznała z tego powodu represji, chociaż niejednokrotnie Niemcy rozpoznawali Żydówki (Relacje, VII 65, 162).
W zakładzie "Opatrzności Bożej" z Warszawy, przy ul. Chełmskiej 19, gdzie od 1942 r. obowiązki przełożonej pełniła s. Olga Schwarc, przebywało 180 dzieci, a wśród nich od 10 do 20 dzieci żydowskich. Znalazły tu schronienie m.in.: córka zamordowanych rodziców spod Łowicza, dwie dziewczynki: jedna po stracie rodziców błąkała się po polu i spała w psiej budzie, drugiej ojciec otruł się, a matka pracowała dorywczo; inna z uratowanych mieszkała po wojnie we Francji i utrzymywała kontakt z dawną przełożoną; były tu także małe dziewczynki - Maria i Halinka (Relacja, VII 53, VIII).
Siostra Ludwika Peńsko, wychowawczyni z Płud, zapisała w swym wojennym pamiętniku: "Matka Getter przed oddaniem mi pod opiekę grupy III-ej, w Płudach, w której była połowa dziewczynek żydowskich, powiedziała: 'Wiem, że siostra otoczy troską wszystkie dzieci... Nie mogę nikogo zmusić, ani nakazać pracy, gdzie w każdej chwili grozi śmierć. Wiedziałam, że siostra się zgodzi'. To mnie zobowiązywało".
W księgach ewidencyjnych i meldunkowych dzieci żydowskie figurowały jako sieroty polskie wyznania rzymskokatolickiego (zachowały się księgi w Białołęce, Brwinowie Płudach, Pustelniku - Marki, w Warszawie przy ul. Hożej. Najwięcej miał ich zakład wychowawczy w Płudach, przez który przeszło ponad 40 Żydówek, a w czasie Powstania Warszawskiego wśród 500 dzieci ewakuowanych z kilku sierocińców przebywało w piwnicach płudowskich około 100 żydowskiego pochodzenia.
Siostry pracujące w wojennych sierocińcach w Aninie, w domu ks. Marcelego Godlewskiego (1939) i w założonym przez Delegaturę Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Wawrze (1941), włączyły się w akcję niesienia pomocy dzieciom żydowskim. Jeden i drugi dom gromadził po 40 wychowanków, a wśród nich każdy ukrywał około 20 chłopców żydowskich. Pierwszą czynnością było zdobycie dla dzieci żydowskich nowych dokumentów, zmiana nazwisk, zaopatrzenie w metryki urodzenia. W tym celu siostry zbierały z różnych stron Polski katolickie metryki, w czym pomagał im ks. Marceli Godlewski, a także ks. Zygmunt Kaczyński.
Liczba dzieci żydowskich w sierocińcach przedstawiała się następująco: w Aninie - jak wspomniano wyżej - w sierocińcu Polskiego Komitetu Opiekuńczego - 20, w Aninie przy ul. Trawiastej - ok. 20, w Białołęce - 20, w Brwinowie przy ul. Konopnickiej i Szkolnej - po kilka, w Kostowcu - od 10 do 15, wśród nich Felicja Seifert, we Lwowie przy ul. Kurkowej - ok. 12, przy ul. Słodowej - 15, w Łomnie - od 22 do 26, w Międzylesiu "Zosinek" - ok. 17, w wieku od 8 do 11 lat, w Międzylesiu "Ulanówek" - od 12 do 15 dziewczynek, w Płudach - 40, w Pustelniku - 12, w Warszawie przy ul. Chełmskiej - od 10 do 20, przy ul. Żelaznej - ponad 15, w Instytucie Higieny Psychicznej przy ul. Wolność 14 - kilkanaście, w Samborze - 10 oraz kilkoro niemowlaków. W pozostałych sierocińcach liczba dzieci żydowskich była mniejsza, np. w Nieborowie k. Łowicza wśród 15 dziewcząt polskich - 1 Żydówka, kilka w Kołomyi, po 2 w Mircu i Podhajcach. Wskutek częstego przewożenia dzieci żydowskich faktyczna ich liczba była znacznie większa.
W wojennych sierocińcach we Lwowie - w domu generalnym przy ul. Kurkowej 45, pod opieką sióstr przebywało około 10 dzieci (wśród nich Ewa, Marysia, Lusia, Krysia, Janina Glińska), a w domu prowincjalnym przy ul. Słodowej 6, m. Janina Wirball, wikaria generalna, przygarnęła ponad 10. W akcji ratowania Żydów domy te współpracowały z RGO we Lwowie, z siostrami z placówek wschodnich, a także z m. Getter w Warszawie, która niejednokrotnie wspomagała cierpiące niedostatek siostry i ich sieroty darami materialnymi (Listy m. Janiny Wirball do m. Matyldy Getter - z lat 1942-1945, ARM AZ II 283).
Chłopców żydowskich lokowała m. Getter w sierocińcach zgromadzenia w Aninie, Białołęce i Kostowcu, także w Woli Gołkowskiej, a starszych przekazywała do zakładów prowadzonych przez michalitów, orionistów i salezjanów, zwłaszcza do Strugi. W ramach ukrywania Żydów współpracowały siostry z innymi zgromadzeniami żeńskimi, np. Siostrami Niepokalankami w Warszawie.

Wykazały największą odwagę i bohaterstwo
Ciekawe są drogi prowadzące dzieci żydowskie do zakładów zgromadzenia. Najczęściej, jak wyżej wspomniano, kierowała je m. Getter, wydziały opieki społecznej lub RGO, a do zakładów przewoziły siostry. Zdarzały się jednak wyjątkowe wypadki. Zrozpaczona matka przerzuciła swoje dziecko na teren zakładu w Płudach w dniu, kiedy Niemcy prowadzili Żydów do Henrykowa na rozstrzelanie. Danutę Rajską przywieziono do Płud w worku, znalazła tu także schronienie Janina Dawidowicz oraz inna dziewczynka wyniesiona z getta warszawskiego w pojemniku na śmieci. W Aninie, gdzie znalazło schronienie i ratunek około 20 chłopców, przywożonych z getta przez ks. Godlewskiego, było także niemowlę oderwane od martwej matki na placu egzekucji oraz dziewczyna posługująca się nazwiskiem Hanka Sokołowska i nowymi dokumentami, wyrobionymi jej przez ks. Zygmunta Kaczyńskiego z Warszawy, pod którego opieką na Nowogrodzkiej znajdowała się także jej siostra - Janina.
Do sierocińca we Lwowie przy ul. Kurkowej, 6-letnie dziecko przyprowadził franciszkanin lwowski. W internacie przy ul. Żelaznej wśród Żydówek w wieku szkolnym ukrywały siostry 3-letnią dziewczynkę z tatuażem hebrajskim na ciele, znalezioną w norce pod chodnikiem, oraz 4-letniego chłopca, którego przyniósł z getta gestapowiec, przekupiony złotymi dolarami przez ojca dziecka inż. Mieczysława Rynga (Relacja s. T. Reformai i Jana Wernika AZ VII 196, VIII 83). Do zakładu wychowawczego w Łomnie dzieci żydowskie przewoziła z Wydziału Opieki Społecznej m.st. Warszawy s. Blanka Pigłowska. W Mircu wychowywały siostry dziewczynkę, którą znalazł w lesie policjant, a w Podhajcach niemowlę podrzucone pod urząd gestapo. Do sierocińca w Samborze mieszkańcy kierowali dzieci żydowskie, cygańskie, w tym niemowlęta.
Dla wielu dzieci, także osób starszych, musiano często zmieniać miejsca ukrycia. Taką drogę przeszła Lidia Kleinmann, córka lekarza z Turki, z okupacyjnym nazwiskiem Maryla Wołoszyńska (obecnie mieszkającej w USA). Ojciec oddał ją pod opiekę sióstr Rodziny Maryi pracujących w szpitalu w Turce. Te przekazały ją do Lwowa pod opieką m. Janiny Wirball, stąd w 1942 r. oddano ją do szkoły sióstr w Łomnie; wraz z wysiedlonym zakładem "Łomna" znalazła się w Warszawie (1943), a podczas Powstania Warszawskiego przeżyła ewakuację wraz z dziećmi i siostrami do Kostowca (1944).
Technika przechowywania dzieci w przepełnionych zakładach Rodziny Maryi wymagała od sióstr nieustannego wysiłku, troski i czuwania, by uchronić wychowanki przed niebezpiecznymi rewizjami niemieckimi. W ukrywanie dzieci wtajemniczano jak najmniej osób, nawet z personelu zakonnego. Dzieci "o złym wyglądzie", o rysach wybitnie semickich, nie mogły swobodnie poruszać się na terenie zakładów. W chwilach niebezpiecznych były odosobniane. W Płudach, by nie zwracać na siebie uwagi innych dzieci, chodziły także na nabożeństwa.
Aby zatuszować rysy semickie, zakonnice wykazywały wiele inwencji i sprytu: bandażowały dzieciom głowy, nakładały na oczy lub nos opatrunki, utleniały włosy. Podczas wizyt niemieckich w zakładach w Aninie i Samborze wychowawczynie organizowały szybkie zabawy, aby uniemożliwić Niemcom rozpoznanie dzieci żydowskich. W Łomnie i w Płudach wyprowadzały dzieci na obszerny teren zakładu, a we Lwowie przy ul. Kurkowej jedną z dziewczynek o rysach typowo semickich chowano na czas kontroli pod beczkę. W razie wykrycia miała udawać niemowę. W Aninie zabandażowane dzieci kładziono do łóżek jako chore, a w Pustelniku przełożona wysyłała dziewczynki do kaplicy.
Dzieci żydowskie, początkowo wylęknione i nieufne, drżące na widok Niemców i każdy odgłos dochodzący z dziedzińca, z czasem nabierały zaufania i swobody. Siostry traktowały je na równi z polskimi dziećmi, starały się stworzyć im atmosferę rodzinną, by zapomniały o przykrych przeżyciach i grozie śmierci.
Czym była opieka siostry zakonnej dla nieszczęśliwych dzieci żydowskich, odsłania wypowiedź Żydówki, Małgorzaty Mirskiej-Acher, przebywającej w Płudach pod opieką przełożonej tego domu s. Anieli Stawowiak: "Matka Aniela... była przez lata wojny dla mnie ostoją. Nigdy nie zapomnę, jak w momencie rewizji niemieckiej, gdy tak bardzo się bałam, Matka Aniela położyła mi rękę na głowie i powiedziała: 'W naszym domu, gdzie jest kaplica, nic ci się stać nie może'. Siła w jej głosie i piękne spojrzenie dodały mi otuchy" (List Małgorzaty do m. Matyldy Getter, 4 czerwca 1960, New Jork).
Powyższą wypowiedź s. Anieli Stawowiak, przeniesionej w 1943 r. do Ulanówka, potwierdza oświadczenie prof. dr. med. Michała Telatyckiego, który wielokrotnie wizytował wzorowo prowadzony przez nią zakład w Międzylesiu. "Podczas okupacji, poza troską macierzyńską o chore dzieci, zapobiegliwością w zdobywaniu dla nich żywności, odzieży, leków, [...] wykazywała najwyższą odwagę i bohaterstwo, ukrywając w swym zakładzie ok. 12 dzieci żydowskich (wyjętych przez okupanta spod prawa) i ryzykując przy tym swoim życiem" (12 stycznia 1952, AZ II 215).
W Płudach siostry uprzyjemniały dzieciom wieczory przez organizowanie zabaw, gier, loterii fantowych i inscenizacji, jak również starały się dla nich o słodycze. Wyrabiały w nich poczucie godności człowieka, wyczulały na potrzeby bliźnich, w Kostowcu wskazywały na obowiązek niesienia pomocy i dzielenia się z drugimi tym, co mają; pod sierociniec bowiem przychodziły głodne dzieci żydowskie ukrywające się z rodzicami w lesie. Dbały też o ich rozwój intelektualny i wykształcenie, wszystkie dzieci chodziły do szkół prowadzonych przez siostry lub uczyły się w sierocińcach, a starsze uczęszczały na tajne komplety gimnazjalne w Kostowcu, Płudach i Warszawie.
Wypowiedź Marii Niklewicz rzuca światło na kształcenie dzieci żydowskich w Międzylesiu w zakładzie "Ostoja Zdrowia Dziecka". Po latach pisała: "Na terenie klasztoru, oprócz lekarki Żydówki, siostry ukrywały w tym czasie 10-letnią Alinę Koenigstein, córkę adwokata tego nazwiska i jego żony adwokatki. Miała ona lewe papiery jako Basia Rutkowska i nikt, nawet inne siostry i ksiądz kapelan, nie wiedzieli dla bezpieczeństwa, że to Żydówka. Matusia powiedziała mi o tym tylko dlatego, ponieważ prosiła mnie o to, żebym uczyła tę dziewczynkę w zakresie nauki szkolnej, a także za zgodą jej matki, która ukrywała się też u sióstr, ale w innym domu (niewierzącej), abym ją przygotowała do chrztu i I Komunii św., o co dziecko usilnie prosiło" (12 sierpnia 1968).

Wobec groźby śmierci
Ukrywanie dzieci żydowskich połączone było z ciągłą udręką, niebezpieczeństwem denuncjacji i zagrożeniem represjami. Wiadomość bowiem o ukrywaniu Żydów w domach zakonnych docierała do Niemców. Toteż zagrożone dzieci w jednym zakładzie przewożono do innych. W ten sposób Janina Dawidowicz, przebywająca w zakładzie płudowskim (od 11 lipca 1943 r.), jako prywatna wychowanka, pod nazwiskiem Danuta Markowska została przewieziona do zakładu "Łomna" w Warszawie przy ul. Wolność (27 stycznia 1944 r.). Matka Getter, przenosząc ją z Płud, zwróciła się telefonicznie do s. Tekli Budnowskiej, przełożonej Zakładu "Łomna" z pytaniem: "Czy przyjmie siostra błogosławieństwo Boże". To był umówiony znak - zakonny szyfr - na oznaczenie dziecka żydowskiego. Na takie pytanie nie było innej odpowiedzi tylko -"tak" (Relacja, VII 85).
Poszukiwaną przez Niemców Danutę Rajską także wywieziono z Płud. Podobnie musiała być przewożona Maria Baczkowska z Bóbrki. Tamtejsze siostry oddały ją do ukrycia m. L. Lisównie we Lwowie, a ta przekazała m. Getter. Początkowo dziewczyna przebywała w Kostowcu, a kiedy rozpoznały ją dzieci w szkole, odwiozły ją siostry do m. Getter w Warszawie, gdzie uczęszczała do szkoły pielęgniarskiej.
Do końca okupacji wisiało nad siostrami niebezpieczeństwo śmierci. Siostrom w Płudach grozili Niemcy zamknięciem szkoły, wywiezieniem do obozu, rozstrzelaniem osób, które ukrywają Żydów. A pogróżki te nie były gołosłowne. Po wydaniu bowiem rozporządzenia Hansa Franka z 15 października 1941 r. i odezwie starosty Łowicza dr. Schwendera z 17 grudnia 1941 r. o karze śmierci dla Żydów opuszczających getto oraz na Polaków udzielających im schronienia i pomocy, Niemcy aresztowali wielu Polaków, dokonywali egzekucji na miejscu lub odsyłali do obozów. Nowe obwieszczenia w tej sprawie wydane przez dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Ferdynanda von Sammern-Frankennegga 5 września 1942 r. i gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwika Fischera z 10 listopada 1942 r., ponownie groziły karą śmierci Żydom i wszystkim Polakom, którzy udzielają im jakiejkolwiek pomocy. Zagrożenie karą śmierci surowo egzekwowano, za pomoc Żydom zginęło wielu Polaków. Represje dotykały osoby bliskie zgromadzeniu. Irena Wincenciak, nauczycielka szkoły sióstr w Warszawie przy ul. Żelaznej, za pomoc udzieloną Żydom została aresztowana w 1943 r., osadzona na Pawiaku, a następnie wywieziona do Oświęcimia (ARM F-f-13, s. 246). W lesie kostowieckim miała miejsce egzekucja Żydów i Polaków, którzy ich ukrywali w Ojrzanowie (Relacja s. P. Grzegorczyk, VII 11).
Dom w Aninie przeżywał zagrożenie ze strony Niemców, a nawet szantażystów z marginesu społecznego. W bramie posesji sióstr Niemcy zabili zadenuncjowaną Żydówkę, która szła odwiedzić swoje dziecko. Dochodzenie skończyło się na rozmowie Niemców z przełożoną Apolonią Sawicką i ks. Marcelim Godlewskim. Jednak wizyty niemieckie powtarzały się często. W tych beznadziejnych chwilach przełożona wychodziła do Niemców, siostry szły do kaplicy na modlitwę, a wychowawczynie pozostawały przy dzieciach, organizując zabawy. Siostra Anna Korman wspomina, że na czas niemieckiej wizyty położyła obandażowanego chłopczyka do łóżka jako chorego. Po pewnym czasie przyszła sprawdzić, co się z nim dzieje. Kiedy zobaczyła, że dziecko drży ze strachu, a kołderka na nim aż faluje, zabrała go do grupy, by wśród dzieci i zabaw poczuł się bezpieczniej.
W Aninie dwaj osobnicy, podający się za członków konspiracji, wtargnęli w końcu 1943 r. do domu sierot, zażądali listy wychowanków, a następnie kontrolowali sale, pytając rozbudzone dzieci o nazwiska. Padały wówczas imiona i nazwiska o brzmieniu żydowskim. Dzieciom bowiem w Aninie nie zmieniano nazwisk. Osobnicy ci zażądali wysokiej sumy pieniędzy i grozili wysadzeniem domu w powietrze. Ostatecznie rozmówił się z nimi ks. prałat Marceli Godlewski. Prawdopodobnie dano szantażystom okup, ale przez długi czas dom żył w napiętej atmosferze. Nie byli to jednak ludzie z konspiracji, bowiem organizacje podziemne wzywały do pomocy Żydom i występowały przeciwko przejawom antysemityzmu i niewłaściwym postawom wobec Żydów. W 1943 r. wydano nawet szereg wyroków na szantażystów, którzy rekrutując się z marginesu społecznego, szukali własnych korzyści. Niekiedy ze strony samych Żydów groziło siostrom w Aninie niebezpieczeństwo denuncjacji.
Źródła przekazały fakty o dużej ofiarności, odwadze i poświęceniu sióstr, gdy chodziło o ratowanie zagrożonego życia. Z taką postawą spotykamy się w domu warszawskim przy ul. Żelaznej, przylegającym do getta, kiedy przełożoną była Teresa Stępówna. Od 2 lutego 1944 r. znalazła tu schronienie Inka, córka lekarza Józefa Szapiry (zginął w getcie w Kraśniku) i przetrwała do wyzwolenia. Ta 7-letnia dziewczynka, wyprowadzona z getta warszawskiego, ukrywała się w różnych punktach Warszawy, pewien czas nawet u szarytek. Do sióstr Rodziny Maryi oddała ją opiekunka Adela Domanusowa. "Tam znalazła - pisze Domanusowa - schronienie i życzliwe, ciepłe przyjęcie. Przełożona, jej sekretarka i katecheta, po rozmowie ze mną zgodzili się przyjąć dziecko nie bez ryzyka. Okazali się ludźmi o zacnych sercach i odwadze chrześcijańskiej. Pouczywszy Inkę, jak ma postępować, mało mówić, czuwali nad nią specjalnie; zwłaszcza przełożona, pod pozorem, że jest to chorowite dziecko, często odosobniała ją w momentach, gdy mogła się zdradzić nieznajomością prawd wiary czy praktyki religijnej" (Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945, oprac. Władysław Bartoszewski i Zofia Lewinówna, Kraków 1966, s. 332).
Siostry ukrywały dzieci żydowskie nie tylko w sierocińcach, ale także w innych domach zakonnych: w Izabelinie - 6 dziewcząt (3 w wieku szkolnym), w Woli Gołkowskiej - 3 dzieci, w Międzylesiu "Nazaret" - 1 dziewczynkę, w Kołomyi - 2 do 4 dzieci. Poza tym sporadycznej pomocy udzielały dzieciom w Ostrej i Puźnikach, a w Mińsku Mazowieckim wraz z kapelanem ks. Stanisławem Wiśniewskim ukrywały przez kilka dni 3 chłopców w wieży kaplicy szpitalnej. cz.2. Nasz Dziennik, 2008-03-12
c.d.n
26.10.2010 15:00
Ratowały, choć za to groziła śmierć (cz. 3)

Siostra Teresa Antonietta Frącek

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
Obok ratowania dzieci żydowskich w sierocińcach i domach zakonnych m. Matylda Getter rozwinęła szeroko ukrywanie dzieci u rodzin prywatnych. Na jej polecenie siostry wyszukiwały zaufane osoby, u których umieszczano dzieci wyróżniające się rysami semickimi.

Inżynier A. Gregorjew w Milanówku ukrywał na prośbę sióstr dwie dziewczynki w skrytce pod sufitem, dwie - rodzina Marka Gettera w Międzylesiu, kilka dziewcząt etapami - Klementyna Miaśkiewicz w Piastowie. U osób prywatnych przechowano w ten sposób kilkadziesiąt dzieci. Trzeba jednak zaznaczyć, że ukrywanie nie kończyło się na jednorazowym umieszczeniu dziecka, lecz była to nieustanna ciężka praca, ciągłe czuwanie, przewożenie z miejsca na miejsce, z Warszawy do Milanówka, Otwocka, Grodziska, Piastowa, Świdra. Zagrożone dziecko w rodzinie prywatnej przewożono do szpitala w Warszawie przy ul. Płockiej, gdzie odbierali je zaufani lekarze. W akcji tej najbardziej czynny udział brały siostry: Janina Kruszewska, Apolonia Lorenc, Stefania Miaśkiewicz (Relacje sióstr, VII 64, 150, 162).
Siostra Stefania od początku została włączona w akcję ratowania Żydów. Czyniła to pod kierunkiem matki Getter. Jej zadanie polegało przede wszystkim na przewożeniu dzieci, młodzieży i starszych osób z Domu Prowincjalnego na Hożej do domów dziecka w Aninie i Międzylesiu, do swojej matki w Piastowie, do zaufanych osób w Grodzisku, Milanówku, Świdrze, względnie do szpitala w Warszawie przy ul. Płockiej. Praca ta wymagała nieustannego napięcia i wielkiej pomysłowości, natychmiastowych decyzji, ale też ostrożności i odwagi, a wreszcie ufnego zdania się na łaskę Opatrzności.
Zagrożone dziecko w jednym miejscu wymagało natychmiastowego przewiezienia do innej kryjówki. "Co chcesz, to rób, mówiła nieraz matka Getter, ale musisz to dziecko zabrać, bo ta kobieta się wykończy". I siostra Stefania "stawała na głowie", jeździła, wyszukiwała nowe schronienia i przewoziła dzieci.
Niejednokrotnie, jadąc z dziećmi żydowskimi, ocierała się o śmiertelne zagrożenie. Kiedyś z Milanówka wiozła dziecko od kobiety, która je ukrywała, ale wobec częstych kontroli niemieckich trzeba było je zabrać. Siostra Stefania zabandażowała dziecku oko i nos i jechała kolejką EKD. Niespodziewanie wpadli Niemcy, rozpoczęła się rewizja. Siostra, trzymając dziewczynkę na kolanach, przycisnęła ją do siebie i szepnęła: "Nic nie mów". Niemiec zapytał: - Gdzie Siostra wiezie to dziecko? - Do szpitala, do Warszawy - brzmiała odpowiedź. - Co mu jest? - pytał dalej Niemiec, wpatrując się w siostrę i dziecko. - Ma chore oko - wyszeptała spokojnie siostra, polecając się Bogu w gorącej modlitwie.
Według siostry Stefanii: "On na pewno poznał, że to Żydówka". Na przestrzeni dwóch przystanków kolejowych Niemcy prowadzili rewizję, potem wyszli. Niemiec przed opuszczeniem wagonu odwrócił się jeszcze raz i, patrząc na siostrę, z politowaniem pokiwał głową. Dziecko to zawiozła siostra nie do szpitala w Warszawie, ale do swej matki do Piastowa, gdzie ukrywało się więcej Żydów. Innym razem, jadąc tramwajem w Warszawie z małym dzieckiem żydowskim, ponownie natknęła się na rewizję. Niemiec stanął przy niej i nachylając się, zapytał półgłosem: - Czy siostra wie, kogo wiezie? - Wiem - brzmiała odpowiedź. - A siostra wie, co za to grozi? - Wiem - odpowiedziała poważnie zapytana. Pomimo zamaskowania Niemiec rozpoznał, kogo siostra wiezie. Pogroził jej palcem, ale nie zatrzymał, okazał się człowiekiem. I tym razem siostra z dzieckiem żydowskim wyszła cało z opresji.

Tragiczne przeżycia sierot w 1944 r.
Najcięższe chwile przeżywały siostry z dziećmi podczas Powstania Warszawskiego w samej Warszawie i domach podwarszawskich. Pierwszy padł dom sióstr przy ul. Żelaznej, zbombardowany i spalony 6 sierpnia 1944 roku. Niemcy aresztowali 9 sierpnia 44 siostry i przez Pruszków wywieźli je do obozu w Ravensbrück. Wraz z nimi aresztowali 30 wychowanek (druga część dzieci przebywała na letnisku w Ostrówku), większość z nich z Pruszkowa zabrały siostry do pobliskiego domu do Brwinowa, ale niektóre zostały wywiezione do Ravensbrück i Auschwitz.
Tragiczne chwile przeżywały siostry prowadzące dwa ośrodki dla dzieci przy ul. Wolność 14: zakład "Łomna" i Instytut Higieny Psychicznej, w których duży procent stanowiły dzieci żydowskie. Przełożone tych domów: s. Tekla Budnowska i s. Benigna Tarmanowska, obydwie władające doskonale językiem niemieckim, postarały się w komendzie niemieckiej o ewakuację tych zakładów do Kostowca.
Wysiedlenie i tułaczka dotknęły dzieci z dwóch podwarszawskich domów w Aninie i Międzylesiu, a także z Białołęki, Płud, Ostrówka. Losy dwóch domów ukazują ogrom cierpień i tragicznych przeżyć, które stały się udziałem sióstr oraz dzieci polskich i żydowskich.
Dramatyczne chwile przeżywał Zakład pw. "Opatrzności Bożej" w Warszawie przy ul. Chełmskiej 19 (na Sielcach). Kilkakrotnie bombardowany przez Niemców w 1944 r. runął w gruzach, grzebiąc 7 sióstr i kilkuset rannych z istniejącego tu szpitala; ale dzieci zostały uratowane. Przełożona s. Olga Schwarc, po pierwszym bombardowaniu 30 sierpnia, zarządziła, by wychowawczynie natychmiast uciekały z dziećmi. Dzięki temu wyprowadziły 180 dzieci (od 2 do 18 lat) na Sadybę, a 1 września poza Warszawę. Wędrówka poprzez forty warszawskie w czasie bombardowania, a potem długa tułaczka w różnych miejscowościach doprowadziła je wreszcie do bezpiecznego miejsca w Skrzeszewach. Tylko dzięki pomocy okolicznej ludności siostry zdołały zapewnić umęczonym dzieciom dach nad głową i minimalne wyżywienie. Wyszły bowiem z płonącej Warszawy tylko w tym, co miały na sobie, cierpiały więc brak niezbędnych rzeczy (Kronika, AZ IV 78). Spośród uratowanych Żydówek tego domu znane są Halinka Hajt (obecnie mieszka w Izraelu) oraz Maria Malinowska (obecnie przebywa w Belgii). Ta ostatnia dopiero w 2000 r. odnalazła siostry, które uratowały jej życie.
Powstanie Warszawskie boleśnie dotknęło zakład naukowo-wychowawczy w Płudach, gdzie przebywało 40 dziewcząt żydowskich i 10 osób starszych. Piwnice tegoż obszernego obiektu były przepełnione dziećmi, gdyż oprócz własnych 150 wychowanek siostry przyjmowały kolejno wysiedlone sieroty z dwóch domów dziecka z Anina, z Białołęki, z Międzylesia "Zosinek" oraz z zakładów prowadzonych przez personel świecki z Wiśniewa, Zbójnej Góry i Miedzeszyna. W sumie znajdowało się tam ponad 500 dzieci, w tym 100 dzieci żydowskich, nie licząc ludzi wysiedlonych, którzy przy zakładzie szukali bezpiecznego schronienia. A bezpiecznie tu nie było, gdyż obiekt ten przez trzy miesiące znajdował się w ogniu walki. Niemcy umieścili na jego szczycie obserwatorium i stąd kierowali ostrzałem artyleryjskim. Pod dom podjeżdżały czołgi niemieckie i wyrzucały pociski na pozycje sowieckie. Z tego powodu był nieustannie bombardowany i silnie ostrzeliwany przez Rosjan. Wszyscy przeżywali tragiczne chwile, każde wychylenie z domu, a nawet wyjście na parter groziło śmiercią; były ofiary w ludziach świeckich, ranne wśród sióstr, budynek chwiał się od wstrząsów, ale nie runął (o. C.Cz. Baran OFM Conv. "Płudy - zakład wychowawczy dziewcząt SS. Franciszkanek Rodziny Maryi", Warszawa 1968, s. 12, mszp., ARM AZ III 38; tamże, Relacja s. St. Kaniewskiej, s. 12-26).
Do atmosfery grozy dołączały się: niesamowita ciasnota, zaduch, brak możliwości przyrządzenia posiłków, trudność utrzymania higieny, stąd plaga insektów, a nadto nieustanne rewizje niemieckie, poszukiwanie Żydów, wyrzucanie osób świeckich, a wreszcie wysiedlanie dzieci. Strach i przerażenie niosły ze sobą wizyty Niemców w piwnicach. Szczególnie dawał się we znaki jeden z nich, zwany "rudym krzykaczem", zażarty antysemita. Przez trzy tygodnie wpadał codziennie, szukając dzieci żydowskich. Jednego dnia "wściekle zły" - jak relacjonują siostry - wpadł do piwnicy z krzykiem, że tu jest przechowywany jakiś ksiądz - Żyd. Siostra Stanisława Kaniewska z Zosinka zaprzeczyła. Zażądał wówczas kontroli wszystkich piwnic. Idąc za siostrą, która w mroku pokazywała mu pomieszczenia pełne przerażonych dzieci, siedzących w ciasnocie, wypatrywał dzieci żydowskich i księdza Żyda.
Przy oprowadzaniu - w labiryncie piwnic - siostra omijała pomieszczenia, gdzie znajdowali się ludzie świeccy i jedenastu księży. A o tych najwięcej się bano, ponieważ Niemiec powiedział, że jeśli znajdzie kogoś oprócz dzieci, to na miejscu go zastrzeli. Nie zauważył jednak ani dzieci żydowskich, ani ukrywanego tu w zakonspirowanym pomieszczeniu księdza Tadeusza Pudra - pochodzenia żydowskiego, o czym nikt nie wiedział, nawet 11 księży tu przebywających, tylko przełożona Romualda Stępak i dwie wtajemniczone siostry: Domicela Golik i Janina Kruszewska, które czuwały nad jego potrzebami i bezpieczeństwem.
Najstraszniejsze chwile nastąpiły 10 października 1944 r. ze względu na zbliżanie się frontu. Siostry uniknęły wysiedleń dzieci w czasie poprzednich nocy, ale tego dnia były bezradne, nie pozwoliły jednak wyrzucić najmłodszych. Siłą, w czarną noc Niemcy wyrzucili starsze dzieci z piwnic, w tym 60 dziewcząt płudowskich i część z Zosinka, 60 chłopców z Białołęki, z którymi wyruszyło kilka sióstr wychowawczyń. Przeszły one długą tułaczkę pieszą i w transporcie kolejowym. Umęczone dzieci, pędzone przez Niemców w stronę Modlina, przytrzymane przez kilka dni w twierdzy modlińskiej, zostały skierowane przez Łowicz do Walewic. Natomiast druga część wysiedlonych wówczas dzieci znalazła się aż pod Krakowem - w Staniątkach i Niepołomicach (Relacje sióstr: L. Peńsko, J. Kruszewskiej, St. Kaniewskiej, N. Kmieciak, J. Magiera).
Pozostałe dzieci w Płudach doczekały się uwolnienia. Zanim to jednak nastąpiło, od dowódcy z Jabłonny przyjechał do Płud lekarz niemiecki dla sprawdzenia, czy wszystkie dzieci opuściły ten obiekt. A kiedy dowiedział się, że nie wszystkie, żądał wyjaśnień. Wówczas s. Kaniewska przedstawiła mu sytuację małych dzieci, w wieku 2-4 lat, wycieńczonych głodem i przebywaniem w piwnicach. Tłumaczyła, że dzieci nie są w stanie wyruszyć w daleką i ciężką podróż pieszą, a Niemcy nie dali transportu. Wówczas lekarz niemiecki zażądał osobistego sprawdzenia sytuacji dzieci w piwnicach. Jedna z sióstr oprowadzała go ze świecą, s. Stanisława objaśniała po niemiecku. "Oglądał wszystkie piwnice, a gdy doszedł do piwnicy, gdzie przebywali dwuletni chłopcy z Anina, przeraził się - siedzieli na węglu, wyglądali jak nieboskie stworzenia", dla nich bowiem nie było już innego pomieszczenia w piwnicach; wśród nich było 20 chłopców żydowskich. Siostra prosiła niemieckiego lekarza o żywność dla dzieci, gdyż jedynym posiłkiem była polewka z żyta, które zebrano z pola przed powstaniem i mielono na prymitywnych żarnach, ale i to żyto już się kończyło, przełożona martwiła się, czym będzie żywić taką gromadę dzieci. Lekarz obiecał przysłać żywność, a nawet kakao, cukier, słodycze, czekoladę. Ale nie przysłał i siostry nie widziały już ani lekarza, ani zapowiedzianych słodyczy. 24 października pierwsze patrole polskich żołnierzy z dywizji Kościuszkowskiej przyniosły uwolnienie.

Ukrywanie dziewcząt i osób starszych
W domach zgromadzenia siostry ukrywały młodzież i osoby starsze pochodzenia żydowskiego, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. I w tej akcji największe zasługi poniosła m. Matylda Getter w Warszawie, a we Lwowie m. Janina Wirball, wikaria generalna. Szereg Żydów znalazło bezpieczne schronienie stałe lub chwilowe w domu prowincjalnym w Warszawie przy ul. Hożej, innym siostry świadczyły pomoc materialną, pośredniczyły w znalezieniu pracy, mieszkania. Przez dom Ireny Chacińskiej przeszło z polecenia m. Getter około 13 Żydówek w charakterze pomocy domowej, kilkanaście ukrywała Klemensa Miaśkiewicz w Piastowie. Dla wielu osób, m.in. dla młodego małżeństwa, s. Stefania Miaśkiewicz wyszukała bezpieczne schronienie w Otwocku.
Dziewczętom o "dobrej twarzy" m. Getter z siostrami pomagała materialnie, pośredniczyła w znalezieniu pracy, świadczyła za nie, że są to wychowanki zgromadzenia. Z jaką troską i serdecznością czuwała nad Żydówkami, które u niej szukały pomocy, ukazują relacje dwóch rodzonych sióstr, pochodzących ze Lwowa.
Mary, która przyjechała do Warszawy z nadzieją, że znajdzie tu bezpieczniejsze schronienie, w sytuacji śmiertelnego zagrożenia pierwsza przyszła na Hożą w 1943 roku. Oto jej słowa: "Co mi powiesz, dziecko?, zapytała mnie Matusia Getter. Odpowiedziałam jej, że policja jest na moich śladach, że nie mogę wrócić już do swego mieszkania, że jestem Żydówką, i nie wiem, gdzie pójść z tym życiem, co się tak rozpaczliwie kołacze w moim sercu. Tego dnia już zostałam na ulicy Hożej". Siostry znalazły jej pracę: "klasztor ręczył, pisała Mary, że jestem jego wychowanką".
Lilę skierował do m. Getter "ks. Chrobak z katedry św. Jana". Spotkanie to opisała w następujących słowach: "Nie zapomnę do końca życia tego momentu. M. Getter była w tym małym ogródku na Hożej, zbliżyłam się do niej, powiedziałam, że nie mam, gdzie się podziać, że jestem Żydówką, a więc wyjęta spod prawa, na co m. Getter mi odpowiedziała i tu przytaczam jej słowa: 'Dziecko moje, ktokolwiek przychodzi na nasze podwórze i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić'. Z całego okresu wojny, z wszystkich moich strasznych przeżyć - pisze Lila - to jest jedyny z nielicznych momentów, który pozostał mi w pamięci, tak świeży, jakby stał się dopiero w tej chwili". Mary Eckerling pisze ponadto: "Wiem, widziałam na własne oczy i poświadczyć mogę, że wiele osób pochodzenia żydowskiego przeszło przez klasztor, a jeszcze więcej małych dzieci" (Relacje, VIII 108, 109).
Siostry ukrywały osoby starsze także w sierocińcach. W Płudach przebywało ok. 10 osób, pełniąc różne funkcje gospodarcze, po kilka pracowało stale w Pustelniku, Kostowcu, Międzylesiu "Ostoja Zdrowia Dziecka" (wśród 4 Żydówek jedna była lekarką), w Warszawie przy ul. Chełmskiej. Osoby o typowo semickim wyglądzie umieszczała m. Getter w nowo założonych domach w Brwinowie, Brzezinkach koło Henrykowa, Międzylesiu "Nazaret" oraz w "Robercinie" - Woli Gołkowskiej pod Piasecznem.
Jadwiga Skrzydłowska, ukrywająca się w tym ostatnim domu, wspomina o delikatności sióstr: "Domyślały się one pewnie, kim jestem, ale nie dały mi tego odczuć i traktowały mnie dobrze i życzliwie" (Polacy-Żydzi 1939-1945, oprac. S. Wroński i M. Zwolakowa, Warszawa 1971, s. 311).
W ukrywaniu Żydów wyróżnił się dom zakonny w Izabelinie pod Warszawą, gdzie 3 siostry, z niezwykle ofiarną przełożoną Bernardą Lemańską, w niewielkim budynku otoczonym lasem przechowały 15 osób pochodzenia żydowskiego (Ankieta z 1962, AZ III 50). Kilka przebywało w Warszawie przy ul. Targowej i Skaryszewskiej, gdzie wraz z siostrami pracowały w pracowni trykotarskiej. Dom przy ul. Zakroczymskiej 1, przylegający do getta, niósł pomoc Żydom podczas powstania w getcie w 1943 roku. Siostry robiły rannym Żydom opatrunki, dzieliły się żywnością i ukrywały przez pewien czas młodą Żydówkę (Relacja VII 56 s. A. Tymoszczuk). Poza tym siostry starały się o przepustki do sklepów położonych na terenie getta warszawskiego, a przy tej okazji wiozły chleb, tłuszcz i inne artykuły, które rozdawały głodnym na ulicy lub przekazywały osobom w komitecie rozdzielczym. Była to drobna pomoc wobec tej, którą codziennie w sposób tajny dostarczały do getta polskie organizacje podziemne, ok. 500 ton towaru (T. Bednarczyk, Refleksje w 25. rocznicę walk w getcie warszawskim, "WTK", 1968, nr 16).
Pomoc Żydom niosły także siostry w innych domach zgromadzenia w formie darów materialnych lub udzielając bezpiecznego schronienia. Tak np. w Ostrowcu Świętokrzyskim w domu przy ul. Słowackiego przyjęły na mieszkanie rodzinę żydowską, a w Węglówce ukrywały 2 rodziny w piwnicy, w Mszanie Dolnej przy ul. Kolejowej przez całą okupację mieszkało małżeństwo Wojciechowskich (Relacje, VII 20, 35, 152).
W dystrykcie Galizien dzieliły się z Żydami swoim pożywieniem. Siostra Stanisława Blandzińska, pracująca w fabryce konserw Röckera we Lwowie, posyłała codziennie trochę żywności dla Żydówki Lövenfirsch i dla jej dzieci. Siostry pracujące w gospodarstwie rolnym w Malechowie pod Lwowem ukrywały do końca wojny w piwnicy starą Żydówkę (Relacja VII 42, 84).
W lwowskim domu prowincjalnym przy ul. Słodowej 6 wikaria generalna m. Janina Wirball wraz siostrami oprócz opieki nad dziećmi żydowskimi niosła pomoc starszym i chorym Żydom. Siostra Melania Paszyn uratowała życie adwokatowi Stanisławowi Czajkowskiemu, który po stracie żony i dzieci zażył truciznę, w 1944 r. pomogła dr. Gelbsteinowi z Cumania w zmianie nazwiska i w znalezieniu mieszkania we Lwowie; przez pewien czas mieszkał w domu sióstr jako ich pracownik, gdy ktoś obcy przyszedł, doktor sprzątał, by upozorować swą obecność (po ucieczce z obozu w Białej Podlaskiej przyjął nazwisko Krzysztoporski). Pewien czas w domu przy ul. Słodowej 6 mieszkała matka Żyda Jolesa. Wielu Żydów umieszczały siostry u osób prywatnych w mieście (Relacje, VII 172, 181).
Siostra Martyna Neugebauer, współpracująca z Armią Krajową we Lwowie, dostarczała Żydom i ludziom z polskiego podziemia nowych dokumentów. W wyrabianiu metryk, o czym już wspomniano, współpracowały siostry z parafią św. Antoniego i dr Heleną Krukowską.
Stosunkowo dużo Żydów ukrywały siostry pracujące w szpitalach - na oddziałach zakaźnych lub w piwnicach szpitalnych, w skrytkach węglowych, wśród starych mebli: w Augustowie, Krasnymstawie, Mińsku Mazowieckim, Bóbrce, Nadwórnie, Turce, Wołkowysku. Pod opieką sióstr pracujących w szpitalach we Lwowie przez całą okupację ukrywał się Żyd Stanisław Wolski. Sporadyczną pomoc niosły siostry pojedynczym Żydom i całym rodzinom w byłych placówkach szkolnych w Dźwiniaczce i Ostrej, udzielając im schronienia w swych domach i środków materialnych do przetrwania. W Tłumaczu i Zazulach pomagały Żydom zgromadzonym w lagrach, a w Zazulach ukrywały ponadto Żydówkę z córką, w innych zaś miejscowościach wynosiły żywność do lasu. We Lwowie przez pewien czas prowadziły kuchnię dla 60 Żydów z Wiednia (przed 1941 r.).
W akcji niesienia pomocy Żydom siostry współpracowały z duchowieństwem parafialnym. W Pistyniu z ks. proboszczem Józefem Grzesiowskim ukrywały Żyda (ok. lat 40), w Puźnikach wraz z ks. Kazimierzem Słupskim ukrywały na plebanii profesora Kurnybuda z Buczacza i tamtejszą aptekarkę o zmienionym nazwisku Teresa Krzyżanowska (Relacje, VII 207, 192, 214). Na Wileńszczyźnie w Mickunach s. Eufemia Gryncewicz w porozumieniu z proboszczem Daniłowiczem ukrywała Żydówkę z synem z Wilna, w Rakowie s. Katarzyna Krala współpracowała z proboszczem Aleksandrem Hanusiewiczem. W Wilnie przy ul. Stefańskiej przełożona Agnieszka Lisówna udzielała pomocy Żydom wywożonym na stracenie do Ponar, zabierając nocą dużą gromadę dzieci i osób starszych na dziedziniec zakładu, gdzie siostry przygotowywały dla nich gorący posiłek. Wprawdzie Niemcy wywieźli ich wkrótce, ale dwie młode Żydówki dzięki pomocy sióstr ocalały (ARM F-g-1 C. Bohdanowicz, Rodzina Maryi, s. 103-104). Nasz Dziennik, 2008-03-16
c.d.n
26.10.2010 15:03
Ratowały, choć za to groziła śmierć (cz. 4)

Siostra Teresa Antonietta Frącek RM
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Dla ratowania życia prześladowanych Żydów siostry używały wszelkich sposobów, aby zapewnić im bezpieczeństwo. W wypadkach szczególnie ciężkich przebierały ich w habit zakonny.

W habit zakonny przebierano w Płudach Stanisławę Juszczak, gdy na teren zakładu przyjeżdżali Niemcy, m.in. osobnik zwany "rudym krzykaczem". W habicie zakonnym przewiozła s. Janina Kruszewska z Warszawy na Białołękę Dworską ks. Tadeusza Pudra (1908-1945), pochodzenia żydowskiego, który - aresztowany przez Niemców w zakładzie sióstr w Białołęce, przebywał w więzieniu, a następnie wykradziony przez ludzi podziemia ze szpitala więziennego św. Zofii (7 XI 1942) zatrzymał się u matki w Warszawie. Gdy jego pobyt okazał się niebezpieczny, zabrały go siostry na Białołękę, gdzie do końca wojny ukrywano go w pokoiku za westiarnią w całkowitej dyskrecji. W momentach szczególnie niebezpiecznych kilkakrotnie przebierano go w habit zakonny, po raz ostatni 18 września 1944 r. podczas ewakuacji zakładu do Płud, kiedy na terenie płudowskim znajdowali się Niemcy. W piwnicach tegoż zakładu ukrywano księdza do przejścia frontu (Relacje, VII 41, III 53 s. Fr. Liebthal).
W czasie Powstania Warszawskiego wśród ewakuowanych dzieci z Anina przybyła na Białołękę 16-letnia Żydówka Janina Sosnowska, która wcześniej ukrywała się wśród pielęgniarek w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej, dzięki dokumentom wyrobionym przez ks. Zygmunta Kaczyńskiego. Podczas ponownego przesiedlenia z Białołęki do Płud ubrano ją dla bezpieczeństwa w habit zakonny (Relacja, VII 101 s. K. Dobrońskiej).
W Puźnikach (dystrykt Galizien) przebierały siostry w habit aptekarkę z Buczacza ukrywaną na plebanii. Podczas jednej z rewizji, kiedy Niemcy sprawdzali dokumenty sióstr, Żydówka stała na końcu jako siódma zakonnica. Na szczęście Niemcy sprawdzili dowody 6 sióstr, a przy niej zrezygnowali z dalszej kontroli. Dzięki temu została uratowana (Relacje, VII 192, 214 s. M. Placuszek i s. Fr. Stańkowskiej).
Klauzura zakonna, skrupulatnie przestrzegana przez siostry, w krytycznych sytuacjach dawała bezpieczne schronienie Żydom we Lwowie, Brzezinkach, Międzylesiu i Warszawie. Jeden z charakterystycznych wypadków spotykamy w Puźnikach. Wspomniany już profesor z Buczacza, ukrywający się na plebanii u ks. Kazimierza Słupskiego, na początku 1944 r. ocalał tylko dzięki umieszczeniu go w klauzurze sióstr. Kiedy Niemcy niespodziewanie zajęli plebanię, Żyd ukrył się w łazience, przesiedział tam zamknięty do późnego wieczora, a w tym czasie przygotowano mu w pokoju sióstr, które mieszkały na plebanii, odpowiednią skrytkę, odsuwając od ściany szafy biblioteczne sięgające do sufitu. W tej skrytce za szafami pozostał profesor do wycofania się Niemców (Relacja, VII 214).
Niosły też siostry pomoc pielęgniarską Żydom działającym w konspiracji, którzy z powodu odniesionych ran podczas potyczek oddziałów partyzanckich potrzebowali pomocy sanitarnej. Siostra Stefania Miaśkiewicz pielęgnowała rannego Gustawa Alef-Bolkowiaka, ps. "Bolek", gdy został ranny w potyczce pod Osą w pow. opoczyńskim i ukrywał się w okolicach podwarszawskich. A kiedy groziło mu śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony Niemców, przeprowadziła go na inne miejsce ukrycia, przebierając go nie w habit zakonny - jak sam zainteresowany świadczył - ale w sutannę pożyczoną od ks. Jana Gałęzy (Relacja, VII 162; Gustaw Alef-Bolkowiak, ps. "Bolek", Podnoszę głos protestu "Ekspres Wieczorny", 23 (1968), nr 74, Warszawa).

Sprawy religijne
Z ukrywaniem Żydów łączy się bardzo delikatna sprawa religii. W zasadzie do zakładów sióstr przychodziły dzieci już ochrzczone z metrykami. Przykład taki podaje Małgorzata Mirska, która po wyprowadzeniu z getta w Warszawie została ochrzczona w parafii św. Teresy na Tamce i z tamtego urzędu parafialnego otrzymała metrykę (1940). U sióstr były chrzczone tylko małe dzieci za zgodą rodziców, względnie bardzo małe, które nie miały rodziców ani opiekunów, a otrzymywały metryki. Metryka była podstawowym dokumentem dziecka, często jedynym.
Dzieci starsze, 8-10-letnie, znały już swoją sytuację i te chrzczono tylko wyjątkowo, w porozumieniu z rodzicami, względnie na prośbę samych wychowanek. Wiele dziewcząt z Płud i zakładów warszawskich przeszło na katolicyzm. Chrzty tych dziewcząt zachowywano w ścisłej tajemnicy, zarówno wobec dzieci polskich, jak i żydowskich, a nawet personelu zakonnego i świeckiego. Szczegóły znały tylko siostry bezpośrednio odpowiadające za te dzieci.
Dzieci żydowskie, by nie odróżniać się od polskich, chodziły na religię, uczestniczyły we wspólnych modlitwach i nabożeństwach. Niektóre z nich, nawet nieochrzczone, znały dobrze katechizm, ochrzczone przygotowywały się do I spowiedzi i Komunii Świętej i często przystępowały do sakramentów, a w Pustelniku nawet do bierzmowania (Relacja, VII 42 s. F. Kuchty). Jak wspomina Małgorzata Mirska, nie była to tylko forma zewnętrzna, ale podbudowana głębokim przeżyciem wewnętrznym.
Janina Ronis wspomina: "W 1942 roku zostałam ochrzczona w klasztorze Marianek we Lwowie, jako Janina Glińska". Jedynym jej dokumentem z lat wojny jest metryka: "to jedno, co mi pozostało". "Ten akt spowodował, że jestem całe życie na przełęczy między pochodzeniem żydowskim a uczuciem chrześcijańskim". W Izraelu utrzymuje kontakt z klasztorem milczących sióstr w Beit Jamal, w którym są siostry z całego świata; każdego roku spędza tam kilka dni i to daje jej spokój (List, 6 I 2003).
Obok dzieci, które odznaczały się nawet pobożnością: w Aninie, Lwowie, Podhajcach, spotykamy także wypadki innych postaw. W Pustelniku niektóre dzieci w kaplicy nawet oczu nie podniosły na ołtarz (Relacja, VII 42). Zadziwia natomiast postawa innej dziewczyny, ukrywanej w zakładzie przy ul. Chełmskiej w Warszawie (po wojnie porwali ją Żydzi), która zachowała wiarę i po 20 latach napisała z Francji do przełożonej Olgi Schwarc: "Tarli mi czoło, chcąc ze mnie zmazać znamię chrztu, ale mi Boga z duszy nie wydrą" (Relacja, VII 53).
Wiele starszych dziewcząt, 14-16-letnich, ukrywanych w Płudach i w internacie warszawskim przy ul. Hożej, przeszło na katolicyzm. Barwny opis przeżyć religijnych, związanych z nauką katechizmu, przygotowaniem do chrztu, I spowiedzi i Komunii Świętej oraz stosunku do niej zakonnic zamieściła Janina Dawidowicz w swoich powojennych wspomnieniach "A touch of earth" (Londyn 1966, s. 33-45; Listy J. Dawidowicz do s. Tekli Anny Budnowskiej i s. Zofii Olszewskiej, 1974-1984; por. List z 11 stycznia 1975, ARM AZ II 313).
Dla setek dzieci metryka chrztu (bez względu na to, czy były rzeczywiście ochrzczone), znajomość prawd wiary, modlitwy "Ojcze nasz" czy "Zdrowaś", uczestniczenie w nabożeństwach stanowiły szansę przetrwania. Tu nie chodziło Zgromadzeniu o przysporzenie Kościołowi katolickiemu wyznawców, ale o ratowanie ludzi. A o tym, że tak rzeczywiście było, świadczą fakty. Maria Baczkowska z Bóbrki (córka dr. Blayna), aresztowana jako Żydówka podczas łapanki w Warszawie, dostała się do więzienia. Kiedy Niemcy zobaczyli, że się modli, przesuwając paciorki różańca, przeprosili ją za pomyłkę i odprowadzili do internatu na Hożą. Innym razem aresztowana wychowanka sióstr we Lwowie Helena Astman (ochrzczona przed wojną) została zwolniona, gdy Niemcy sprawdzili jej dane metrykalne w parafii św. Antoniego. Wcześniej jednak m. Janina Wirball wraz z proboszczem zamazała atramentem w księdze kilka rubryk, gdzie między innymi był zapis o przejściu Heleny z religii mojżeszowej na katolicyzm (Relacja, VII 172 s. M. Neugebauer).
W relacjach znajdujemy informacje, że także starsi Żydzi przyjmowali chrzest. Na plebanii w Puźnikach ks. Kazimierz Słupski ochrzcił aptekarkę z Buczacza, a w Pistyniu proboszcz Józef Grzesiowski - 40-letniego Żyda. W obydwu wypadkach matkami chrzestnymi były siostry zakonne, w pierwszym s. Stefania Micek, w drugim - s. Agnieszka Siwiec. Wiadomo, że kilku starszych Żydów (50-60-letnich) ochrzcił w domu sióstr przy ul. Żelaznej (w zakrystii) ks. Aleksander Plater, proboszcz parafii Matki Bożej na Lesznie, włączonej do getta (Relacja, VII 188 s. K. Pietrzykowskiej).
Kilka wyjątków z korespondencji pozwoli wczuć się w psychikę dzieci żydowskich i w atmosferę tamtych lat, pełnych lęku i nieustannego zagrożenia, a zarazem przeżyć religijnych w środowisku katolickim, które niosły pokój, dobro, miłość.
"Uwierzyłam... bez tej wiary nie mogłabym... przeżyć". Czym było włączenie do społeczności religijnej, ukazuje Janina Dawidowicz, ukrywana w Płudach pod nazwiskiem Danuta Markowska, a następnie w zakładzie "Łomna" w Warszawie przy ul. Wolność 14, mieszkająca obecnie w Londynie. Sakramentu chrztu udzielił jej "ksiądz staruszek" mieszkający w Warszawie, do którego - po odpowiednim przygotowaniu - udała się Janina wraz ze swą wychowawczynią s. Zofią Olszewską. Swoje przeżycia po przyjęciu chrztu świętego opisała w słowach: "Przez całą drogę powrotną gadałam jak nakręcona, rozglądałam się po ulicy. Było słonecznie, pogoda była wiosenna, a ja nie odczuwałam absolutnie żadnego strachu, że ktoś może mnie pozna i zaaresztuje. Gdyby to się stało, gdyby mnie teraz złapali i zabili, myślałam sobie, poszłabym do nieba jak rakieta, bo będąc właśnie ochrzczona i po spowiedzi, jestem bez grzechu, więc nie mam się czego obawiać" (1974).
Po latach wychowawczyni s. Zofia Olszewska miała wątpliwości, czy dobrze zrobiła, pozwalając Janinie na przyjęcie chrztu, na co zainteresowana odpisała: "Moim największym pragnieniem wtedy, w Warszawie, było właśnie przyjęcie mnie do waszego grona. Było to konieczne, aby ocalić mi nie tylko życie, ale także umysł. Straciwszy wszystko i wszystkich, w tak młodym wieku potrzebowałam bardzo tej należności i cierpiałabym ogromnie, gdybym nie została wtedy przyjęta z jakiegokolwiek powodu. Miałam na to zresztą pozwolenie rodziców".
A oto jej dalsze zwierzenia: "Poza tym, po wyjściu z piekła [z getta], gdzie straciłam wiarę w ludzi i istnienie jakiegokolwiek dobra na ziemi, weszłam w otoczenie, gdzie uczono mnie o istnieniu miłości i to miłości Boga do ludzi. Było to dla mnie absolutnym objawieniem. Uwierzyłam, bo bez tej wiary nie mogłabym była w ogóle przeżyć tych następnych lat. I mimo moich późniejszych wątpień i załamań coś przecież zostało mi z tych lat wiary, choćby to, że do dziś rozumiem i mam wstęp do tego innego świata, który inaczej pozostałby kompletnie zamkniętym dla mnie. Kilkoro spośród moich najbliższych przyjaciółek to katoliczki (wychowane w szkołach klasztornych), Irlandki czy Angielki, z którymi mam dużo wspólnego właśnie dlatego, że sama byłam kiedyś w tym otoczeniu" (List z 1975 r.).
W liście do swej byłej przełożonej, m. Tekli Budnowskiej, wspominając także s. Zofię, Janina pisała: "Nigdy nie zapomnę, ile wam obu zawdzięczam i nie potrafię odwdzięczyć się za opiekę i ciepło, które mi wtedy Czcigodna Matka okazała" (1976).
W 1979 r. Janina odwiedziła Polskę, siostry i miejsca swego ukrycia w okresie okupacji hitlerowskiej: Płudy, Warszawę, Kostowiec, o czym wspominała: "Ogromnie wzruszyło mnie to spotkanie po tylu latach... dużo rzeczy odżyło w pamięci, dużo uczuć i wrażeń i słów, o których od dawna już nie myślałam. Raz jeszcze przekonałam się, że wszystko, co złe, przemija, ale prawdziwe dobro nigdy nie ginie. Jestem za to ogromnie wdzięczna". O latach spędzonych w Zakładzie "Łomna" w Warszawie (ul. Wolność 14) często wspominała: "Moje lata w 'Zakładzie' były ogromnie cenne i zawsze będę Bogu wdzięczna za to, że mnie tam zaprowadził i że właśnie w ten sposób przeżyłam te lata wojenne". Innym razem wyznała: "My, dawne wychowanki, zawdzięczamy Matce więcej, niż mogłybyśmy to wyrazić. Nigdy nie zapomnę tego, co Matka dla mnie uczyniła. Nie zapomnę ogromnej dobroci, zrozumienia i poświęcenia w tak ciężkich warunkach" (Listy, 1979, 1983, 1984).
Janina Dawidowicz jest autorką wspomnień z lat okupacji, które opublikowała w trzech tomach: tom 1. dotyczy pobytu w getcie, w tomie 2. opisuje swój pobyt w klasztorze w Płudach, w Zakładzie "Łomna" w Warszawie i w Kostowcu, tom 3. obejmuje lata powojenne. Na podstawie tych wspomnień nakręciła w 1979 r. z telewizją zachodnioniemiecką film, nie zawsze obiektywny w ocenie sytuacji i faktów.
Dawidowicz-Markowska była jednym z 40 Żydów ukrywanych przez siostry Rodziny Maryi w Płudach, a następnie wśród 26 Żydówek w Zakładzie "Łomna" w Warszawie.
Posiadamy także relacje świadczące o wielkim szacunku m. Getter do przekonań i religii Żydów. Ani ona, ani siostry nie działały w tym kierunku, by skłonić Żydów do zerwania ze swą religią. Eckerling w swojej relacji napisała: "Któregoś dnia Matusia Getter ofiarowała mi maleńki medalion, mówiąc: 'Ja wiem, że ty w to nie wierzysz, to nic nie szkodzi, bo ja w to wierzę, trzymaj go przy sobie'. Mam go jeszcze do dzisiaj...". Od s. Janiny, która z polecenia m. Getter opiekowała się nią, dostała książeczkę do nabożeństwa ze słowami: "Naucz się tych modlitw na pamięć, to ci się może przydać". "Wiedziałam, wspomina Mary, że dyrektywy pochodzą od Matusi Getter, wiedziałam więc, że w tym klasztorze nie szukano więcej owieczek do trzody chrześcijan, ale znajomość religii katolickiej mogła czasem pomóc przy ukrywaniu się pod fałszywymi papierami. W tym czasie każde słowo, każde pytanie bez odpowiedzi, każde zająknięcie się mogło spowodować więzienie, torturę albo śmierć" (Relacja z 1983, VIII 108).
Z tego, co wiemy, poza nielicznymi wypadkami, Żydzi wrócili do swej pierwotnej religii, ale z lat pobytu w otoczeniu sióstr Rodziny Maryi pozostał im szacunek dla chrześcijan, dla katolików, dla zakonów.

Trzykrotnie uratowały mi życie
W Domu Sierot w Brwinowie przy ul. Szkolnej wśród 15 dzieci żydowskich siostry ukrywały Rysia Nowińskiego (ur. 1941) i malutką Alinę Herla, rodem z Ostrowca Świętokrzyskiego, która po aresztowaniu ojca i śmierci matki w nieznanych okolicznościach dostała się pod ich opiekę. Ona to w swej relacji oświadczyła: "Siostry trzykrotnie ocaliły mi życie". Raz, gdy przyjęły ją do swego zakładu, drugi raz, gdy ukryły w koszu podczas niespodziewanej rewizji gestapo, po raz trzeci - gdy w czasie Powstania Warszawskiego siostra na rękach zaniosła Alinę do odległego punktu sanitarnego, ponieważ z powodu zakażenia ręki groziła jej niechybna śmierć.
Po wojnie Alinka nie chciała iść do ojca, który po obozie w Oświęcimiu schorowany i opuchnięty pragnął ją zabrać. Nie pamiętała ojca i dopiero po długim przekonywaniu opuściła dom sióstr. Moment, kiedy zabierała ją ciotka, wspomina tak: "Powiedziałam, że najpierw musimy pójść do kaplicy, podziękować Panu Jezusowi, że mogłam tu przebywać; lubiłam kaplicę, półmrok, ciszę, bo tu czułam się bezpiecznie. Pomodliłam się i razem z ciocią opuściłam dom i siostry, które mnie przygarnęły" (Relacja z 1984, Jerozolima, VIII 102).

"Bóg jest jeden. A Bóg jest miłością"
Po zakończeniu wojny ani matka Matylda Getter, ani siostry nie pisały na temat ukrywania Żydów. Oni sami - zarówno starsi, jak i dzieci - opuścili klasztory i zakłady zakonne. Były wypadki, że niektóre dzieci nie chciały wrócić do swoich dalszych rodzin. Siostry jednak uważały, że powinny to uczynić. Zofia Szymańska zanotowała słowa m. Getter skierowane do wychowanki, która chciała pozostać w katolickim zakładzie: "Twoje miejsce jest w tej chwili nie przy mnie, lecz przy osamotnionym, osieroconym staruszku (dziadku). Jeżeli tego nie rozumiesz, nie masz Boga w sercu". Ciekawa jest jej argumentacja: "Nie ma katolickiego lub żydowskiego Boga, Bóg jest jeden. A Bóg jest miłością". Z relacji Szymańskiej wiadomo, że: "Człowiek ten stracił całą rodzinę, wnuczkę odnalazł przez Czerwony Krzyż. Helenka, przechowana przez m. Getter, wyjechała do Jerozolimy" (Relacja, II 60).

Milczenie powojenne i wspomnienia
W 1947 r. władze kościelne zbierały informacje na temat strat wojennych. Na ankietę w sprawie ratowania Żydów nie odpowiedziała m. Getter ani też inne siostry ratujące Żydów. Uznały ten straszny okres w ich życiu za zamknięty, nie chciały wracać do tych spraw ani rejestrować swej pomocy udzielonej dla ratowania zagrożonego życia ludzkiego. Zachowały się jedynie krótkie relacje z czterech domów Rodziny Maryi: z Płud, Izabelina, Woli Gołkowskiej i Podhajec (ARM AZ III 53).
Siostry w zasadzie milczały. To, co zrobiły dla Żydów, a także dla innych osób zagrożonych śmiercią, uważały za swój najbardziej ludzki odruch przyjścia z pomocą prześladowanym, za święty obowiązek, wypływający z zasad chrześcijańskiego miłosierdzia, za kartę zamkniętą.
Milczeli też Żydzi, nie chcąc wracać myślą ani wspomnieniami do dni grozy, strachu i śmierci. Wielu z nich opuściło Polskę. Większość pozostała w kraju i nie zdradzała swego pochodzenia. Siostry, szanując ich przekonania, zachowują dyskrecję, nie podają nazwisk. Tylko nieliczni utrzymywali kontakty z siostrami. Kontakty te najczęściej zostały zamknięte wraz ze śmiercią sióstr, a ich korespondencja w większości nie przetrwała do naszych czasów.
Przy opracowaniu dziejów zgromadzenia w latach II wojny światowej kwestia ratowania Żydów zarysowała się bardzo wyraźnie. W tym celu udało się zebrać w latach 1973-1978 kilkaset relacji i wspomnień, przeważnie ze strony polskiej. W następnych latach kwerenda została rozciągnięta na uratowanych Żydów, nawiązano kontakty z niektórymi wychowankami przebywającymi za granicą w Jerozolimie, Ramat Gam, Tel-Awiwie, w Antwerpii, Paryżu, Mediolanie, Londynie, w różnych miastach Australii i Stanów Zjednoczonych, a także w Polsce, co wzbogaciło zebrany wcześniej materiał o nowe ciekawe relacje.
Niektóre wychowanki po latach nawiązały kontakt z siostrami wychowawczyniami. Jedna z nich skończyła studia we Wrocławiu, wyjechała do Izraela, a po 13 latach do Stanów Zjednoczonych. Ojciec jej przeżył wojnę i odnalazł ją. Natomiast jej "matka i reszta rodziny została zamordowana w czasie wojny". Do przełożonej zakładu "Łomna", m. Tekli Budnowskiej, pisała w grudniu 1983 r.: "Przez tyle lat, które minęły niepostrzeżenie, wracam myślami do tych strasznych czasów wojny. Jestem wdzięczna Bogu, że nawet w okresie tak tragicznym spotkałam Siostry, które nie tylko uratowały mi życie, ale dały mi dom, uczucie i bazę moralną. Wydaje mi się, że wyszłam z tego okresu bez większych psychicznych skaz. Jeszcze dzisiaj w okresie wielu krzyżów życiowych czerpię z zasad moralnych, które wszczepiła we mnie Siostra Zofia. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że Łomna była moim domem".
Warto zacytować kolejny list tej samej wojennej wychowanki, z grudnia 1985 r.: "Droga i kochana Matko. Minęło wiele lat od czasu, gdy otworzyła Matka swoje gorące serce, aby przygarnąć do niego skazane na śmierć dzieci. Często zastanawiam się, czym zasłużyłam u Boga na ten dar życia. Mam jeszcze żywo przed oczami jasny dom w Łomnie, kaplicę z obrazem Świętej Rodziny nad ołtarzem, naszą salę jadalną z podłogą froterowaną na 'wysoki połysk' i okres Bożego Narodzenia - choinkę i kolędy, i Siostrę Zofię, Siostrę Blankę i Kochane dobre oczy Siostry Przełożonej.
Dzisiaj, mając już za sobą większą część życia, ze wzruszeniem myślę o Siostrach i zdaję sobie sprawę, jak bardzo ten okres mego życia zaważył na mnie. Wspominam 'Łomnę' z rozrzewnieniem i miłością. Siostry wpoiły we mnie podstawy moralne i siłę we wszystkich przeciwnościach życiowych".
W 1983 r. Maryla Wołoszyńska była proszona, by szerzej opisała swe wojenne wspomnienia, lecz odpowiedziała, że nie jest w stanie wracać do szczegółów tamtych tragicznych lat. W kolejnych jednak listach często wspominała chwile spędzone pod opieką sióstr w latach wojny, zwłaszcza przy życzeniach na Boże Narodzenie i na Nowy Rok, "które zawsze wnoszą radosny nastrój".
W jej liście z grudnia 1986 r. znajdujemy słowa: "Dawno temu w Łomnie ze zniecierpliwieniem czekaliśmy na pierwszą gwiazdkę - pierwszą kolędę i naturalnie wigilijną kolację, która smakowała jak żadna inna później w życiu. Po Pasterce - starsze dziewczynki - te odważniejsze wykradały się, aby znaleźć kwiat paproci. Ja swój znalazłam, gdyż patrząc wstecz - życie było dla mnie bardzo łaskawe - widocznie Pan Bóg patrzy na mnie przychylnym okiem". Swojej dawnej opiekunce życzyła: "oby Anioł nad Matką czuwał tak jak Matka czuwała nad nami w tym ciemnym okresie historii".
Rok później Maryla dodała: "Jest mi zawsze Matka najdroższą osobą" (1987). Zawsze tęskniła za Polską. W grudniu 1988 r. napisała: "Bardzo chciałabym w lecie wyskoczyć do Polski i zobaczyć Matkę i stare progi, które wydaje mi się, że opuściłam dopiero wczoraj". Jesienią 1990 r. spędziła dwa dni w Warszawie i spotkała się z matką Teklą Budnowską.
W 1986 r. odwiedziła Marylę w Stanach Zjednoczonych inna wychowanka Zakładu "Łomna", mieszkająca w Londynie Polka - Barbara. O tej wizycie Maryla pisała do m. Tekli: "Z rozrzewnieniem wspominamy drogich nam ludzi i te czasy, w których spotkałam się z dobrocią i szlachetnością Sióstr. Mówiłyśmy o Siostrze Zofii, która wpajała w nas samo dobro, wspominałyśmy Siostrę Blankę, kochaną i szlachetną, która zostawiła na nas niezatarte piętno. Tyle uczuć napływa do serca, których niestety nie umiem przelać na papier".
O swym pobycie w Łomnie Maryla pisała do innej wychowanki tegoż zakładu, Józefy "Wiśni", zamieszkałej wówczas w Warszawie: "Gdy Siostra Blanka przywiozła mnie do Łomny w 1942 roku, miałam 10 lat i paczkę przeżyć, których do dzisiaj nie mogę spokojnie wspominać. Łomna była dla mnie bezpieczną wyspą na głębokim morzu nieszczęść. Dzięki gronu szlachetnych osób, które wyciągnęły pomocną dłoń do mnie i wielu innych, przeżyłam wojnę. Czuję głęboką miłość i wdzięczność dla Matki Tekli, Siostry Zofii i Siostry Blanki za ich opiekę, dobroć i zrozumienie i dla moich współtowarzyszek w Łomnie, gdyż były wtedy moją rodziną" (List z 1993, VIII 106).
Jak wielką troską otaczały siostry swe wychowanki i jak znaczący wywierały na nie wpływ duchowy, świadczą losy 7-letniej Reginy Kateganer, córki kupca z Kańczugi, powiat Jarosław, która w czasie wojny mieszkała w Brzeżanach, woj. tarnopolskie (obecnie Ukraina). W 1942 r., gdy Niemcy zamordowali jej matkę, a ojciec ukrywał się, dziewczynkę wzięła na wychowanie 19-letnia Czesława Kisielewicz (obecnie zamieszkała we Wrocławiu). Na życzenie ojca dziewczynka została ochrzczona w Brzeżanach i otrzymała metrykę na nazwisko Maria Szkolnicka.
Ukrywanie małej Żydówki w ówczesnych warunkach w rodzinie okazało się trudne i niebezpieczne. Toteż Czesława Kisielewicz, w porozumieniu z Polskim Komitetem Opiekuńczym, oddała Marysię do sierocińca w Podhajcach, powiat Brzeżany, w którym pracowały siostry Rodziny Maryi, pod opiekę tamtejszej przełożonej siostry Heleny Chmielewskiej. Ojciec dziewczynki nie przeżył okupacji niemieckiej, zginął rozstrzelany.
Natomiast Marysia przetrwała wojnę, dzieląc trudne losy dzieci, sióstr i całego zakładu dla sierot, który w końcowym etapie wojny przeszedł długą tułaczkę z Podhajec do Lwowa, gdzie tymczasowo zatrzymał się w domu generalnym sióstr Rodziny Maryi przy ul. Kurkowej 45, następnie został ewakuowany do Staniątek pod Krakowem, potem do Nysy, gdzie dotrwał do uwolnienia, aż wreszcie zakład osiadł w Kopernikach na Śląsku. Po wojnie Marysia ukończyła szkołę podstawową, gimnazjum i studia medyczne we Wrocławiu, pozostając przy swym wojennym nazwisku i utrzymując stały kontakt z s. Heleną Chmielewską. Jako lekarz pracowała w Trzebnicy. Później wyjechała do wujka do Ameryki Północnej. W Stanach Zjednoczonych doznała niesamowitych przykrości od Żydów z powodu chrztu i ukrywania się w klasztorze.
Po wojnie s. Chmielewska napisała krótką relację o Marysi; przekazała też do archiwum 10 jej zdjęć, a 27 września 1993 r. Czesława Kisielewicz-Strąg na prośbę Marii Szkolnickiej przybyła do Warszawy i podała bliższe informacje o jej wcześniejszych dziejach, które zostały utrwalone na taśmie magnetofonowej (Relacja, VIII 79).
"Nie przeżyłabym... bez waszej... pomocy" - wspomina Halinka Herla, uratowana przez siostry w Brwinowie, ul. Szkolna, obecnie Lea Balint, mieszkająca w Jerozolimie. W jednym ze swych listów zamieściła słowa wdzięczności za uratowane życie.
"W moich rozjazdach po świecie pamiętam o was zawsze. Nie przeżyłabym przecież bez waszej serdecznej i bezinteresownej pomocy, bez waszego drogiego Klasztoru, nigdy bym nie ujrzała szerokiego świata. Dlatego z wielką wdzięcznością przesyłam te pocztówki, upamiętniające świątynie chrześcijańskie w miejscach, które zwiedziłam. Wesołych Świąt i Światowego pokoju życzę. Lea Balint" (List z 2002, Jerozolima).
"Uratowały mi życie" - mówi "wystraszone, czarne żydowskie dziecko". Wyjątkowo trudne losy okupacyjne były udziałem dziewczynki (ur. w 1930), o wybitnie semickich rysach, Małgorzaty Frydman-Mirskiej, obecnie Acher, zamieszkałej w Paryżu. Z matką i siostrą Ireną przebywała Małgorzata do sierpnia 1942 r. w getcie w Warszawie. Wyprowadzona w sierpniu 1942 r. z getta, ukrywana przez różne osoby, przeżyła okupację wraz ze swą siostrą Ireną w Domu Dziecka sióstr Rodziny Maryi w Płudach. Ich matka Łucja Frydman pracowała w Warszawie, korzystając z pomocy m. Getter i s. Anieli Stawowiak. Ojciec, adwokat, Roman Frydman-Mirski, oficer wojsk polskich, przebywał w czasie wojny na Węgrzech. Małgorzata z siostrą wyjechały po wojnie do Anglii, później do Francji, natomiast ich rodzice pozostali w Polsce.
W 1960 r. na wiadomość o śmierci Anieli Stawowiak Małgorzata napisała: "Nie mogę uwierzyć, że już nie zobaczę Matki Anieli na tym świecie. Jej, która była przez lata wojny dla mnie ostoją. Nigdy nie zapomnę, jak w momencie rewizji niemieckiej, gdy tak bardzo się bałam, Matka Aniela położyła mi rękę na głowę i powiedziała: 'w domu, gdzie jest kaplica, nic ci się stać nie może'. Siła w jej głosie i piękne spojrzenie dodały mi otuchy" (List z 1960, AZ II 60, VIII 99).
W 1983 r. Małgorzata, będąc w Warszawie z okazji 40. rocznicy powstania w getcie, nawiedziła dom generalny Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej 97. Jej wspomnienia z minionych lat wojny zostały wówczas utrwalone na taśmie magnetofonowej. Do Księgi Pamiątkowej wpisała znamienne słowa: "Z wielkim wzruszeniem i miłością wspominam postacie m. Getter oraz siostry przełożonej Anieli Stawowiak, które mi uratowały życie, gdy mnie przyjęły do swego domu w Płudach w początkach września 1942 r., gdzie jako wystraszone, czarne żydowskie dziecko znalazłam ratunek i azyl. Małgorzata Frydman-Mirska - Acher, Warszawa 20.04.83".
Małgorzata Maria Acher wydała swoje wspomnienia w języku polskim pt. "Niewłaściwa twarz. Wspomnienia ocalałej z warszawskiego getta", Częstochowa 2001, ze słowem wstępnym ks. Zygmunta Zielińskiego. Na wstępie książeczki pani Margaret zamieściła słowa: "Wspomnienia dedykuję Matkom Przełożonym Sióstr Rodziny Maryi: Siostrze Marii Matyldzie Getter z klasztoru w Warszawie i Siostrze Marii Anieli Stawowiak z klasztoru w Płudach, którym zawdzięczam swoje życie". cz.4Nasz Dziennik, 2008-03-19
c.d.n
26.10.2010 15:05
Ratowały, choć za to groziła śmierć (cz. 5)

Siostra Teresa Antonietta Frącek RM
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 60 lat. W tym czasie odbudowano zniszczenia materialne, choć i tu pozostały nieodwracalne straty w zakresie dóbr kultury i sztuki. Ale szkody, jakie wywołały te potworne lata w psychice i świadomości ludzkiej, pozostały do chwili obecnej, są one głębsze i trwalsze niż straty materialne, bo sięgają do głębi samego jestestwa. Do dziś wiele osób przeżywa tragedie, rozdarcia, brak tożsamości.

W miarę upływu lat coraz częściej zdarzają się przypadki, że dawne dzieci żydowskie, ukrywane w klasztorach, poszukują miejsc i zakonów, w których znalazły schronienie i przetrwały. Starsze zapamiętały miejsca i okoliczności swojego pobytu w środowisku zakonnym pod opieką sióstr. Natomiast małe dzieci, kilkuletnie, najczęściej nie znają swych nazwisk wojennych, nazwy zgromadzenia czy klasztoru i miejscowości, gdzie przebywały. A jednak szukają swoich korzeni, swojej tożsamości, śladu swego pochodzenia, dzieciństwa, miejsca pobytu, jakiegoś dokumentu czy kogoś z rodziny.

Powrót do korzeni
Polka Sz., katoliczka, poszukuje swoich korzeni i więzi rodzinnych, które sięgają do Kołomyi, gdzie wzięta na wychowanie przez przybranych rodziców uczęszczała do ochronki prowadzonej przez siostry zakonne Rodziny Maryi. Po wielu latach dowiedziała się przypadkowo, że prawdopodobnie jest dzieckiem żydowskim. Przez delikatność nie rozmawiała o tym z rodzicami, nie chciała im robić przykrości. Dziś przybrani rodzice nie żyją, a ona usilnie stara się znaleźć jakiś ślad swojego pochodzenia. W tych poszukiwaniach nawiązała kontakt z siostrami Rodziny Maryi, ale w naszych materiałach brak dokumentów na ten temat.
Były wychowanek domu dla sierot w Szamotułach, dokąd został skierowany w 1937 r. przez Opiekę Społeczną z Warszawy, wraz z tamtejszymi siostrami i dziećmi (159 dzieci) został wysiedlony przez Niemców w grudniu 1940 r. do Warszawy. Chłopiec, skierowany do domu sierot na Chłodnej, podczas jednej z łapanek ulicznych został zgarnięty przez Niemców i zapędzony do getta. Udało mu się uciec i przetrwać z pomocą gospodarzy w różnych wsiach podwarszawskich, a ponieważ uciekł z getta, uważano go za Żyda i on sam w to uwierzył. Po wojnie dostał się do Izraela. Po 50 latach doznał jakiegoś olśnienia, że przecież nie jest Żydem, nie jest obrzezany. Zatęsknił za Polską, stara się o obywatelstwo polskie i powrót do Polski. Do tego są potrzebne dokumenty, przynajmniej metryka urodzenia, która się nie zachowała. Szuka więc swoich polskich korzeni. W spisie dzieci z Szamotuł figuruje jako dziecko polskie, wyznania rzymskokatolickiego, tam przystąpił do Komunii Świętej (zachowała się fotografia). Jest niewątpliwie Polakiem, a jednym z argumentów za tym jest fakt, że przed wojną Żydzi nie oddawali swoich dzieci do katolickich sierocińców, mieli swoje, ale udowodnić to po 50 latach nie jest proste.
Niejednokrotnie dzieci żydowskie uratowane w klasztorach spotykały się po wojnie z ogromnym niezrozumieniem. Żydzi światowi, zwłaszcza w Izraelu, nie rozumieli ich sytuacji w latach terroru i śmiertelnego zagrożenia ze strony Niemców. Jeżeli tylu Żydów zginęło, tyle dzieci straciło życie, to dlaczego te się uratowały, za jaką cenę. Jeżeli ocalały w katolickim klasztorze, to uważano, że zdradziły swój naród, a jeżeli przyjęły chrzest, to zdradziły religię. Z tego powodu żydowskie dzieci uratowane w polskich klasztorach, w większości nie przyznawały się do faktu, że ocalały dzięki pomocy chrześcijan. Z relacji Lei Balint wynika, że nawet jej dzieci przez wiele lat nie wiedziały, iż zawdzięcza życie ukryciu w domu zakonnym w Brwinowie. Natomiast wychowanki klasztorów utrzymywały między sobą kontakt, rozumiały się i chętnie się spotykały.
Kiedy we wrześniu 1997 r. w galilejskim kibucu im. Bojowników Gett (Beit Lohamei Haghetaot) miało miejsce "spotkanie ocalałych z Holocaustu dzieci uratowanych w klasztorach" i na dowożących autokarach znajdowały się napisy: "Dzieci klasztorów", to niektóre osoby przeżyły szok. Przez 50 lat nie ujawniały, że zostały uratowane w domach zakonnych, a tu oficjalnie napis głosi: "Dzieci klasztorów".
Było to I Światowe Spotkanie "Dzieci klasztorów", czyli żydowskich dzieci uratowanych od zagłady dzięki bohaterskiej postawie sióstr zakonnych. W zjeździe zorganizowanym przez izraelskie organizacje "Dom-Pomnik Pamięci Dziecka" i "Dzieci bez Tożsamości" wzięło udział blisko 200 osób, które ocalały w klasztorach na terenie Polski, a także Francji, Belgii, Włoch, Austrii, Czech, Holandii i Chorwacji, mieszkających przeważnie w Izraelu.
Na zjazd zostały zaproszone 4 siostry z Polski: Bogumiła Makowska ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Marii, Klara Jaroszyńska ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Franciszkanki Rodziny Maryi - Halina Czyż z Brwinowa i Teresa Frącek z Warszawy, jako przedstawicielki zgromadzenia, które "ma największe zasługi w ratowaniu dzieci od zagłady". Siostry otrzymały medale "Za ratowanie dzieci żydowskich". W spotkaniu wzięło udział wiele czołowych osobistości życia religijnego i politycznego Izraela, przedstawiciel Watykanu i łacińskiego patriarchy Jerozolimy, przedstawiciele władz rabinistycznych, ambasador Polski, a także Lea Balint i Beniamin Anolik, główni organizatorzy zjazdu.
Warto przytoczyć fragmenty niektórych wypowiedzi. Generał Szlomo Lahad, przewodniczący Komisji "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", powiedział: "Jako naród żydowski nie podziękowaliśmy dostatecznie tym wszystkim, którzy narażając własne życie, ratowali Żydów". A ks. bp Giacinto Maruzzo podkreślił, że "zjazd 'Dzieci Klasztorów' jest wołaniem ku przyszłości o miłość, jedność i braterstwo między ludźmi ponad wszelkimi podziałami i religiami". Rabin Majtels odczytał list dziękczynny naczelnego rabina aszkenazyjskiego Izraela M. Laua i przypomniawszy werset z Talmudu: "Kto ocala życie jednego człowieka, ocala cały świat", dodał, że on sam, należąc do drugiego pokolenia ocalonych, potwierdza słuszność tej myśli.
Pola Hajt wyrażała wdzięczność w listach do s. Olgi Schwarc za uratowanie jej córki Halinki i za pomoc udzieloną jej w czasie wojny. W 1992 r. wraz z córką po raz pierwszy odwiedziła Polskę i swoje kroki skierowała do sióstr w Warszawie, przy ul. Żelaznej, by podziękować im za ocalenie jej życia w zakładzie "Opatrzności Bożej" przy ul. Chełmskiej, który Niemcy kompletnie zniszczyli, ale dzieci zostały uratowane.
Znamiennym przykładem odnalezienia sióstr po 50 latach jest historia małej dziewczynki Ani, która znalazła schronienie w Domu Sierot w Samborze przy ul. Przemyskiej (obecnie Ukraina). Po stracie rodziców powiedziała do przełożonej s. Celiny Kędzierskiej: "Siostro, bądź moją matką, nie mam już rodziców". I pozostała pod troskliwą opieką sióstr do końca wojny. Po 1945 r. odnalazł ją wujek, jedyny z rodziny, który przeżył wojnę, i zabrał z Sambora. Anna Henrietta opuściła sierociniec, z którego siostry już wcześniej zostały usunięte przez władze rosyjskie; zarząd w zakładzie objął personel świecki. Przełożona, s. Kędzierska, już wówczas ciężko chora, powiedziała jej na pożegnanie: "Pamiętaj, abyś była dobrym człowiekiem", te słowa pozostały na zawsze żywe w sercu tej wojennej wychowanki. Anna udała się z wujem do Krakowa, a następnie do Belgii. Nie zapamiętała ani nazwy zgromadzenia, ani nazwiska przełożonej, jedynie jej imię: s. Celina.
Po wojnie Siostry Rodziny Maryi musiały opuścić Sambor w ramach repatriacji, ale już bez przełożonej s. Celiny Kędzierskiej, która zmarła w 1946 r. i została pochowana na tamtejszym cmentarzu. Słowa jednak, które wypowiedziała mała Żydówka do przełożonej: "Siostro, bądź moją matką, nie mam już rodziców", zapamiętały siostry i przekazały w swych relacjach, zwłaszcza s. Maria Sawicka, wychowawczyni dzieci w Samborze. Słowa powyższe, opublikowane w 1981 r. w mojej pracy "Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w latach 1939-1945" (s. 290), a w 1992 r. przez Ewę Kurek, dotarły do Belgii. W ich treści Henrietta A. Kretz odnalazła siebie, swoje dzieciństwo i siostry, z którymi wkrótce nawiązała osobisty kontakt, w 1993 r. odwiedziła je w Warszawie i Rzymie.
W Międzylesiu Zosinek 17 dzieci żydowskich przeżyło wraz z siostrami trudny okres okupacji, wysiedlenia i tułaczki, a po wojnie zostały zabrane przez rodziny lub skierowano je do żydowskich domów dziecka. Jedna z ukrywanych tu dziewczynek żydowskich była córką lekarza z Łodzi. Inna, nosząca okupacyjne nazwisko Maria Kruszewska (ur. 26.07.1934 r. w Częstochowie), szukając po 40 latach miejsca swego wojennego ukrycia, trafiła na ślad Międzylesia tylko dlatego, że zachowała fotografię z lat okupacji, która ukazuje grupę dzieci pod opieką dwóch sióstr na tarasie jakiegoś budynku. Strój wskazuje na siostry Rodziny Maryi, a taras na zakład "Zosinek". Maria Kruszewska, mieszkająca obecnie w Londynie, zachowała także świadectwo z promocją z IV do V klasy (w jęz. niemieckim i polskim), wydane przez powszechną szkołę w Międzylesiu, podpisane przez jej kierownika Franciszka Kręcickiego i opiekunkę klasy Paulinę Fijałkowską. Nie pamięta jednak, by w roku szkolnym 1943/1944 chodziła do takiej szkoły. I rzeczywiście nie chodziła, gdyż siostry uczyły dzieci prywatnie w zakładzie od I-IV klasy, ale świadectwa otrzymały uczennice z państwowej szkoły powszechnej w Międzylesiu (AZ VIII 113).
Zdarzają się przypadki dotarcia do wojennych informacji. Maria Malinowska, ur. w 1938 r. w Warszawie, ocalała w Domu "Opatrzności Bożej" w Warszawie na Sadybie, przy ul. Chełmskiej 19, a zamieszkała obecnie w Belgii, poprzez Warszawską Kurię Metropolitalną odnalazła w 1999 r. siostry Rodziny Maryi. W archiwum zgromadzenia w Warszawie przy ul. Żelaznej 97 przechowuje się Kronikę Zakładu "Opatrzności", w której opisana jest dramatyczna ewakuacja 180 dzieci przez 4 siostry, zarządzona przez przełożoną po pierwszym bombardowaniu budynku. Podczas Powstania Warszawskiego ten 4-piętrowy obiekt, gdzie mieścił się sierociniec i ewakuowane szpitale warszawskie, był pięciokrotnie obrzucony bombami przez niemieckie samoloty, choć na jego szczycie powiewała biała flaga. Siostry uratowały dzieci, ale - jak wspomniano - pod gruzami tego olbrzymiego gmachu zginęło 7 sióstr Rodziny Maryi i setki ludzi świeckich, zwłaszcza rannych ze szpitala powstańczego. Kiedy Maria Malinowska otrzymała wyjątek z tejże Kroniki, odpowiedziała: "Czytałam ten fragment z Kroniki Domu Dziecka wiele, wiele razy. Ja byłam wśród najmłodszych dzieci - zachowały mi się w pamięci tylko migające obrazy" (Listy z 1999 i 2000).
Inną z uratowanych przez siostry Rodziny Maryi we Lwowie Żydówek jest Janina Shosh Ronis, mieszkająca obecnie w Izraelu, która przez 60 lat szukała klasztoru i sióstr, w którym we Lwowie znalazła schronienie w latach okupacji niemieckiej (1942-1944). Znała jedynie imię przełożonej - s. Anzelma, a nazwa zgromadzenia kojarzyła się jej ze słowami "Marianki". Przez pośrednictwo Episkopatu Polski jej faks został skierowany do Zgromadzenia Rodziny Maryi, które w archidiecezji lwowskiej znane było pod popularnym imieniem: "Siostry Marianki". To ona, ochrzczona w domu sióstr we Lwowie, wyznała: "jestem całe życie na przełęczy między pochodzeniem żydowskim a uczuciem chrześcijańskim" (Listy, VIII 107).
Warto przytoczyć dzieje jednego z wychowanków domu dziecka w Aninie, w willi Lotha, nazwiskiem Zygmunt Zdzisław Kulas, który - zabrany po wojnie przez wuja - po krótkim pobycie w żydowskim domu dziecka w Zatrzebiu (styczeń 1946), dostał się do Anglii, następnie wyjechał do Izraela, gdzie po latach założył rodzinę.
W pamięci rodziny Zdzisława Kulasa pozostały jego opowiadania o losach wojennych, o jego pobycie z matką w getcie warszawskim, o ukryciu w sierocińcu zakonnym w Aninie, gdzie w trudnych latach okupacji doznał wiele ciepła, troski i życzliwości sióstr. Nie wiadomo, w jaki sposób wyszedł z getta, co się stało z jego matką, ojcem, czy też kto go skierował do Anina. W jego świadomości z dzieciństwa pozostał most i stukot butów niemieckich. Mile wspominał siostry, miał dla nich wiele szacunku i wdzięczności. Nie mówił wprawdzie o szczegółach, ale ogólnie, że było mu u nich dobrze.
Zdzisław Kulas zginął w Izraelu 24 października 1973 r. na wojnie Yom Kipur, zostawiając żonę i dwóch synów. Po wielu latach od jego śmierci jego żona Lea Korner-Kulas i syn Yaron Kulas przybyli do Polski w poszukiwaniu śladów pobytu Zdzisława Kulasa w Aninie i Międzylesiu. Poprzez Warszawską Kurię Metropolitalną zostali skierowani 12 maja 2004 r. do Domu Generalnego Sióstr Rodziny Maryi w Warszawie. Jakież było ich zdumienie i wzruszenie, gdy w zachowanych metrykach dzieci żydowskich z Anina znalazła się metryka Zygmunta Zdzisława Kulasa, urodzonego według tego dokumentu 18 września 1936 r. w Wilnie, z ojca Kazimierza i matki Romany Ludwiki Tyniewskiej, wydana przez parafię św. Jana w Wilnie - 1 września 1939 roku. Według posiadanych przez rodzinę dokumentów jego rodzicami byli: Dawid i Roma Kulas. Dzięki tej metryce został utrwalony ślad jego pobytu w wojennym anińskim domu dziecka.
W wielu jednak przypadkach brak bliższych informacji utrudnia poszukiwania i nie prowadzi do pozytywnych rezultatów. Toteż nie wszystkie dzieci uratowane w klasztorach odnalazły miejsce swego ukrycia i siostry, które je przygarnęły. Takim przykładem jest m.in. Sabina Mielecka, mieszkająca obecnie we Francji. W 1998 r., poszukując klasztoru i sióstr, które uratowały jej życie, opisała swoje dzieje w słowach: "rodzice... w momencie całkowitego zamknięcia getta warszawskiego oddali mnie na przechowanie pewnej kobiecie. Kobieta ta pozostawiła mnie samą przy ulicy Wilczej 31. Tam też odnalazł mnie pewien policjant i odprowadził do klasztoru (miałam wtedy około 2 lat i ubrana byłam w płaszcz w kratkę; urodziłam się 10.12.1940 r.). Po wojnie przez kilka miesięcy moi rodzice wychowywali inną dziewczynkę. Jednak gdy okazało się, że była to pomyłka, wrócili do klasztoru (którego? nie wiem, czy może - Płudy?) i tam mnie odnaleźli".
W szczątkowej dokumentacji Zgromadzenia Rodziny Maryi nie udało się odnaleźć najmniejszego śladu pobytu w naszych klasztorach dziewczynki z okupacyjnym nazwiskiem - Sabina Mielecka. Może ukrywana była w klasztorze innego zgromadzenia. W czasie rozpoczęcia poszukiwań ojciec Sary miał 83 lata, a matka już od 3 lat nie żyła. Po nieudanych wywiadach sama Sabina - Sara zrezygnowała z podejmowania dalszych poszukiwań, a uczyniła to, twierdząc z rezygnacją: skoro jej matka, odwiedzając z nią Warszawę, nie wskazała jej klasztoru, w którym była ukrywana w czasie okupacji, to widocznie nie chciała, by jej córka znalazła to miejsce (Listy, 1997-2000, VIII 115).

Wdzięczność za uratowane życie - odznaczenie dla Matki Getter
W 1982 r. ks. bp Władysław Miziołek, świadek wojennej działalności sióstr Rodziny Maryi w Międzylesiu, Aninie, Płudach, Pustelniku i Warszawie, wspominając zasługi zgromadzenia i m. Matyldy Getter w akcji ratowania Żydów, powiedział: "Gdyby posadziło się drzewa ku pamięci wszystkich Żydów, uratowanych przez siostry, powstałby wielki las". Z własnej bowiem obserwacji, jako kapelan zakładu dla dzieci w Międzylesiu "Zosinek", znał zaangażowanie sióstr w akcję ratowania dzieci żydowskich.
O ile wiadomo, pierwsze takie drzewko zostało zasadzone w 1978 r. dla uczczenia pamięci s. Olgi Schwarc z Rodziny Maryi, przełożonej zakładu "Opatrzności Bożej" w Warszawie przy ul. Chełmskiej 19, na prośbę uratowanych przez nią Poli Hajt i jej córki Halinki, obecnie Zipi Kamon, zamieszkałej w Ramat Gan w Izraelu. W ich liście, pisanym do sióstr po śmierci s. Olgi, czytamy: "Naszej bardzo Kochanej i Drogiej S. Przełożonej Oldze Schwarc ze Zgromadzenia Rodziny Maryi, która odeszła od nas na wieczny odpoczynek do Pana Boga, zasadziliśmy drzewko w lasku na świętej ziemi w Jerozolimie, w dowód wiecznej wdzięczności za uratowanie naszego życia z rąk barbarzyńskich hitlerowców. Polecamy naszą Drogą i Kochaną S. Mateczkę Olgę Szwarc modlitwom przed Bogiem" (List z 1978).
W 1983 r. wyżej wspomniana Pola Hajt postarała się o posadzenie drzewka także ku pamięci m. Matyldy Getter, o której pisała, że "odegrała w Zgromadzeniu Rodziny Maryi największą rolę w akcji ratowania Żydów, zwłaszcza dzieci" (Listy, 1994-2007, VIII 101).
Lea Balint, która ukrywała się u sióstr Rodziny Maryi w Brwinowie przy ul. Szkolnej, pod nazwiskiem Alina Herla, zasadziła takie drzewko w 1986 r. "ku wdzięcznej pamięci tegoż klasztoru" (Listy z lat 1984-2007).
W 1986 r., dzięki staraniom wychowanek Żydówek z Francji i Izraela, m. Matylda Getter została odznaczona pośmiertnie medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Medal ten odebrała osobiście w Jerozolimie w Yad Vashem przełożona generalna Zgromadzenia Rodziny Maryi, m. Gabriela Danuta Janczewska, której towarzyszyła s. Regina Nasiadka. Z tej okazji odbyła się w Ośrodku Pamięci znamienna uroczystość z udziałem kilku wychowanek, którym siostry uratowały życie. Były to: Margaret Acher z Paryża (dawna Małgorzata Mirska) - uratowana w Płudach, Lea Balint z Jerozolimy - uratowana przez siostry w Brwinowie, oraz zamieszkała w Tel-Awiwie Anna Fajgenbaum - ukrywana w Izabelinie i Płudach pod nazwiskiem Anna Zabielska. W ramach uroczystości zasadzono drzewko dla uczczenia pamięci m. Getter na Wzgórzu Pamięci w alei Sprawiedliwych (Medal i Dyplom, AZ II 60).
Hanna Fajgenbaum wzięła udział w tej uroczystości wraz z całą swoją rodziną (cztery pokolenia): z synem i wnuczką oraz z matką Aleksandrą - także uratowaną przez siostry Rodziny Maryi w Izabelinie. Po tej uroczystości w jednym ze swych listów pisała: "Udział w tej uroczystości, która w naszych oczach jest podobna do uświęcenia pamięci M. Getter, oddanie jej honoru Sprawiedliwej, był naszym obowiązkiem. Matka Getter jest symbolem zakonu i wszystkich sióstr, które poświęcały życie, żeby ratować ludzi, szczególnie dzieci. Kiedy staliśmy przed fotografią dzieci, gdzie pisało, że milion dzieci zostało zgładzonych, powiedziałam do Matki Przełożonej, wskazując na syna i wnuczkę, że to jest moje zwycięstwo nad Niemcami, bo też byłam skazana, a jeżeli tu stoimy, w 4 pokoleniach, to dzięki zakonowi i waszej uczynności... Moja rodzina była w pełnym komplecie" (List z 13 maja 1987, VIII 98).
W 1993 r. Henrietta Anna Kretz Daniszewski, zamieszkała w Belgii, uratowana przez siostry w Domu Sierot w Samborze (Ukraina) w gronie 10 dzieci żydowskich i 3 cygańskich, postarała się o posadzenie ku pamięci przełożonej tegoż zakładu s. Celiny Kędzierskiej - 10 drzew symbolizujących uratowanie 10 istnień ludzkich. W tym domu dziecka oprócz wyżej wspomnianych dziewcząt siostry ukrywały także kilkoro niemowląt, wśród nich Jerzego Bandera, zamieszkałego obecnie w Izraelu.
Po ukazaniu akcji ratowania Żydów, zwłaszcza dzieci, jeszcze raz można postawić pytanie - dlaczego siostry ratowały Żydów? Zakłady prowadzone przez nie były przepełnione dziećmi żydowskimi, gdyż - jak relacjonują siostry - nie można było odmówić pomocy dzieciom narażonym na niechybną śmierć. Przełożone i siostry w poczuciu obowiązku ratowania prześladowanych ryzykowały swoim życiem i mieniem zgromadzenia. Często ostrzegano je, a nawet zarzucano m. Getter, że ratuje Żydów kosztem sióstr i bytu zakładów. Ona jednak zawsze odpowiadała, że ratuje człowieka, który prosi o pomoc, a zachęcając siostry do ukrywania dzieci żydowskich, niejednokrotnie mówiła, że może właśnie dzięki tej ofierze Pan Bóg ochroni zakłady i dzieci polskie od gorszych niebezpieczeństw.
Z licznych relacji sióstr przebija przekonanie, że Opatrzność w specjalny sposób czuwała nad zgromadzeniem. Żadna siostra nie zginęła za ukrywanie Żydów i mimo strasznego zniszczenia sierocińców w 1944 r., po których pozostały ruiny i zgliszcza, pomimo wysiedleń, tułaczki, przebywania w ogniu walki, poza jednym wypadkiem, żadne dziecko polskie ani żydowskie nie poniosło w nich śmierci.
Matka Getter miała zwyczaj mówić: "Ratuję człowieka, który prosi o pomoc" i do tego zachęcała siostry. Kto przychodzi do nas i prosi o pomoc, w imię Chrystusa nie wolno nam odmówić. Do Żydówek szukających u niej pomocy mówiła: "Dziecko moje, ktokolwiek przychodzi na nasze podwórze i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić" (List Lili Engel, Mediolan, VIII 109).
Mimo świadomości, że za ocalenie Żyda grozi śmierć, siostry szły za ewangelicznym wezwaniem Chrystusa i za wskazaniami ojca założyciela.
Zarówno przełożona generalna m. Ludwika Lisówna we Lwowie, jak też m. Getter w Warszawie, s. Anna Budnowska w Łomnie, s. Aniela Stawowiak w Płudach, s. Helena Dobiecka czy s. Olga Schwarc w Warszawie, a za ich przykładem inne siostry - ani dzieciom, ani starszym Żydom nie odmówiły pomocy. To samo odnosiło się do ludzi z konspiracji, osób wysiedlonych ze Wschodu i Zachodu. Uważały, że to "sam Bóg ich przysyła", a więc "trzeba im pomóc".
Niebezpieczeństwo było realne. Sześć zakładów warszawskich i okolicznych było zagrożonych przejęciem przez wojsko niemieckie. Domy w Warszawie przy ul. Żelaznej i w Płudach otrzymały stanowczy nakaz eksmisji, podobnie domy w Warszawie - na Hożej i Chełmskiej, w Brwinowie i Międzylesiu. Dzięki staraniom sióstr do tego nie doszło, ale zagrożenie stale istniało, tym bardziej że we Lwowie - w domu prowincjalnym, a także w Samborze, Kostowcu, gdzie ukrywano dzieci żydowskie, część pomieszczeń zakonnych zajmowało wojsko niemieckie.
Maria Niklewicz odsłania inne rozterki matki Getter. Chodziło o młodą Żydówkę z Płud, która nieroztropnie zdradziła swe pochodzenie i z tego powodu sama była szantażowana, a siostrom grożono denuncjacją. Wynikło z tego - pisze M. Niklewicz - śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich. Matusia była w wielkiej rozterce, czy nie ma obowiązku usunąć Żydów, aby ratować innych, a przede wszystkim całe zgromadzenie. Ale w końcu powiedziała mi: "Wiesz, modliłam się długo, prosiłam, żeby Pan Jezus dał mi poznać, jaka jest Jego wola w tej sprawie i zrozumiałam, że nie mam nikogo z tych Żydów usuwać, nawet tej, która nas wszystkich naraziła ze swej winy, tylko mam ich nadal chronić przed śmiercią z rąk hitlerowskich, a bezpieczeństwo nasze zdać na Opatrzność Bożą. Teraz już wiem, jaki jest mój obowiązek i odzyskałam pełny spokój". cz.5.Nasz Dziennik, 2008-03-26
7.12.2010 17:54
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
Polacy
tytuł honorowy, przyznawany przez Instytut Yad VaShem w Jerozolimie od roku 1963.

Stan z roku 2002
    Abramowicz-Wolska,Maryla 1981
    Abramowicz,Franciszka 1987
    Abramowicz,Józef 1975
    Abramowicz,Janina 1975
    Abramowicz,Natalia 1969
    Abramow-Newerly,Igor 1982
    Adamczuk,Antoni 1999
    Adamczuk,Janina 1999
    Adamczyk,Jan 1997
    Adamczyk,Helena 1997
    Szczeszak,Jadwiga 1997
    Adamczyk,Lucjanna 1997
    Adamczyk,Jan 1975
    Adamczyk,Mariana 1975
    Adamczyk,Weronika 1992
    Adamczyk,Szymon 1992
    Adamczyk,Józef 1992
    Adamczyk,Bolesław 1992
    Milczanowska,Anna 1994
    Adamczyk,Wanda 1994
    Adameczek,Stanisław 1994
    Adameczek,Feliksa 1994
    Adamek,Małgorzata 1984
    Adamkowska,Maria 1968
    Adamowicz,Irena 1985
    Adamowicz,Józef 1992
    Adamowicz,Jan 1992
    Adamowicz,Antonina 1992
    Adamowicz,Eugenia 1992
    Adamowicz,Janina 1992
    Adamowicz,Stanisława 1992
    Adamowicz,Maria 1992
    Adamska,Helena 1982
    Adamski,Józef 1982
    Adamska,Michalina 1982
    Adasiak-Bartoszewska,Marianna 1989
    Adasiak,Irena 1989
    Adolph,Krystyna 1984
    Ajdels-Pawłowska,Wanda 1985
    Aloszko,Wincenty 1986
    Aloszko,Alfred 1986
    Aloszko,Józef 1986
    Aloszko,Paulina 1986
    Ambroziak,Ignacy 1991
    Ambroziak,Rozalia 1991
    Ambroziewicz,Julian 1993
    Andzelm,Maria 1994
    Andzelm,Stefan 1983
    Andzelm,Waleria 1983
    Antczak,Franciszek 2003
    Antonowicz-Bauer,Lucyna 1998
    Antonowicz,Jadwiga 1997
    Antonowicz,Wincenty 1997
    Antosiewicz,Feliks 1992
    Antosiewicz,Wiktoria 1992
    Apołłow,Konstanty 1987
    Apołłow,Jadwiga 1987
    Arczyński,Mark 1965
    Armatys-Przedmolska,Maria 1982
    Armatys,Agata 1978
    Armatys,Józef 1978
    Złotko,Eugenia 1989
    Artymiak,Mikołaj 1989
    Artymiak,Helena 1989
    Arwanitti,Helena 1968
    Arwanitti,Jerzy 1968
    Assanowicz,Maria 1982
    Augustowska-Rybowicz,Kazimiera 1986
    Augustynek-Fritz,Bronisława 1986
    Augustyniak,Stanisława 1985
    Augustyniak,Erazm 1974
    Augustyniak,Kazimiera 1974
    Awni-Wieczorek,Zofia-Maria 1984
cdn

Tutaj można uaktualniać listę nagrodzonych a " słowniku" dołączać biogramy
7.12.2010 18:03
2)Baba,Aniela 1997
    Baba,Helena 1997
    Babiarz,Kazimiera 1985
    Błaszczyk,Halina 1985
    Babilińska,Gertruda 1963
    Babińska,Danuta 1985
    Babińska,Zofia 1985
    Babisz,Stefania 1993
    Babisz,Zofia 1993
    Babisz,Jadwiga 1993
    Bachul,Janina 1990
    Bachul,Władysław 1990
    Bachul,Ludwika 1990
    Bachul,Stamisław 1990
    Bachul,Roman 1990
    Bachul,Maria 1990
    Bachul,Anna 1990
    Baczyńska,Leokadia 1981
    Badowski,Stefan-Franciszek 1984
    Bagińska-Puchalska, Irena 1987
    Bagińska,Ludmiła 1992
    Bagiński,Tadeusz 1992
    Bajak,Aleksander 2001
    Bajak,Teofila 2001
    Bajkowska-Puchalska,Zofia 1981
    Bajraszewska,Halina 1982
    Bakała,Tadeusz 1996
    Bakała,Helena 1996
    Bak-Wolańska,Danuta 1985
    Bak,Antonina 1990
    Baldowska,Wanda 1985
    Balicka,Katarzyna 1987
    Balicki,Józef 1987
    Balicki,Władysław 1987
    Balicki,Stanisław 1987
    Kozłowska,Helena 1985
    Balicki,Zygmunt 1985
    Balicka,Jadwiga 1985
    Baliński,Kazimierz 2002
    Balińska,Stanisława 2002
    Balińska,Janina 2002
    Baliński,Sylwester 2002
    Balińska,Agnieszka 2002
    Balsewicz,Czesław 1994
    Balul,Franciszek 1994
    Balul,Wincenty 1994
    Balul,Wiktoria 1994
    Balul,Antoni 1994
    Balwierz,Józef 2007
    Banach,Anna 2001
    Banach,Jan 2001
    Jurek,Maria 1991
    Banasiewicz,Magdalena 1991
    Banasiewicz,Franciszek 1991
    Banasiewicz,Tadeusz 1991
    Banas,Franciszek 1980
    Bando-Stupnicka,Anna 1983
    Banek,Józef 1976
    Banek,Anna 1976
    Kapłońska,Irma 1993
    Banek,Józef 1993
    Baniak,Kazimierz 2005
    Bańkowska,Władysława 1987
    Bańkowska,Stanisława 1987
    Barancewicz,Larisa 1965
    Baranek,Modesta 1988
    Baranek ,Jan 1988
    Baranek, Marianna 1988
    Krasuska,Irena 1993
    Baranowska,Józefa 1993
    Baran,Julian 1985
    Baran,Anna 1985
    Baran,Bolesław 1981
    Baran,Bolesław 1987
    Baran,Anna 1987
    Baran,Franciszek 1987
    Baran,Mieczysław 1987
    Baran,Józefa 1992
    Baran,Józef 1994
    Baran,Eleonora 1994
    Barański,Stanisław 1993
    Barańska,Janina 1993
    Barańska,Władysława 1996
    Barańska,Hanna 1996
    Barański,Jan 1996
    Barański,Zbigniew 1998
    Barchanowska,Helena 1993
    Barcikowska,Helena 1985
    Barcikowski,Józef 1985
    Barcikowski,Tadeusz 1985
    Barczak,Józef 1993
    Barczak,Franciszek 1993
    Barczak,Władysław 1993
    Barczyński,Józef R. 1993
    Bartczak,Jan 2001
    Bartczak,Helena 1985
    Bartczak,Marian 1985
    Bartczak,Stefania 1998
    Bartkowiak,Euzebia 2002
    Bartoszewicz-Janowa,Jan 1982
    Bartoszewicz-Janowa,Zofia 1982
    Bartoszewski,Władysław 1965
    Bartoszkiewicz,Julianna 2005
    Bart,Jerzy 2002
    Bart,Zofia 2002
    Barutowicz,Karolina 1999
    Barutowicz,Stefan 1999
    Barutowicz,Zofia 1999
    Barut,Ludwika 1988
    Barut,Jan 1988
    Barylak,Aniela 2007
    Barys,Kazimierz 1987
    Barys,Franciszek 1987
    Barzal,Maria 1983
    Barzal,Jan 1983
    Bar,Józef 1999
    Bar,Janina 1999
    Bar,Julia 1999
    Bar Natan-Kujawska,Celina 1987
    Basik,Wojciech 1993
    Batawia-Kłodnicka,Weronika 1982
    Batko-Molenda,Zofia 1993
    Batorowicz,Maria 1986
    Batorowicz,Mieczysław 1986
    Baumgarten,Maria 1994
    Baumgarten,Józef 1994
    Bawół,Irena 1989
    Bazarnik,Danuta 1993
    Bazarnik,Włodzimierz 1993
    Bazydło,Bronisława 1996
    Bazydło,Feliks 1996
    Bażant,Józefa 1995
    Stanisław,Bażant 1995
    Bażant,Wincenty-Stefan 1995
    Beck,Aleksandra 1983
    Beck,Julja 1983
    Beck,Valenti 1983
    Bednarczyk, 1984
    Bednarska,Stefania 1984
    Bednarska,Zofia 1981
    Bednarz,Eugenia 1991
    Belszan,Maria 2001
    Berczyńska,Kazimiera 1986
    Berczyńska,Zofia 1986
    Berczyński,Wacław 1986
    Berengut-Zielińska,Irena 1992
    Bereska,Helena 1973
    Bereta,Julian 1990
    Bereta,Anna 1990
    Bereta,Anna 1990
    Berger-Kowalik,Janina 1983
    Kowalik,Karolina 1983
    Sidełko,Rozalia 1986
    Bernat-Śliski,Zofia 1995
    Betiuk,Stanisław 1984
    Bezruczko,Mikołaj 1991
    Bezruczko,Katarzyna 1991
    Bezruczko,Jadwiga 1991
    Bębak,Wacław 1998
    Bębak,Felicja 1998
    Białkowski,Bolesław 1987
    Białkowska,Zofia 1987
    Białostocka,Walentyna 1984
    Białowarczuk,Lucyna 1990
    Białowarczuk,Wacław 1990
    Biały,Janina 1991
    Biały,Kazimierz 1991
    Biczyk,Helena 1982
    Biczyk,Józef 1982
    Biegański,Piotr 1965
    Biegańska,Stanisława 1965
    Bielak-Bulat,Józefa 1990
    Bielawska,Irena 1983
    Bielawski,Bolesław 1994
    Bielawska,Barbara 1994
    Bielawski,Józef 1994
    Bielecki,Jerzy 1985
    Bielicki,Wojsław 1990
    Bieliński,Antoni 1989
    Bielińska,Helena 1989
    Bielińska,Halina 1986
    Bieliński,Stanisław 1986
    Bielińska,Zofia 1989
    Bieliński,Zdzisław 1989
    Biel,Tomasz 1991
    Biel,Maria 1991
    Bieniecka-Godlewska,Halina 1986
    Bieradzka-Krysińska,Antonina 1991
    Biernacki,Antoni 2005
    Biesaga,Józef 2000
    Biesiada,Edmund 1985
    Biesiada,Julia 1985
    Zulak,Maria 2001
    Bieszcz,Anna 2001
    Bigoszewska,Maria-Janina 1997
    Bigos,Antoni 2007
    Bigos,Anastazja 2007
    Bilewicz,Tadeusz 1979
    Bilińska-Orzechowska,Stefania 1990
    Bil,Franciszka 2004
    Bil,Tomasz 1979
    Bil,Olga 1979
    Binder,Helena 1979
    Binder,Zygmunt 1979
    Bitschanowa,Maria 1991
    Bizior-Horysławska,Józefa 1987
    Blam,Sara 1964
    Blicharz,Marian 1993
    Blicharz,Weronika 1993
    Blichert,Antoni 1987
    Blichert,Jadwiga 1987
    Bloch,Anna 1998
    Błasiak,Aleksander 2004
    Błaszczyk,Stanisław 1989
    Kowalska,Zofia 1989
    Gasińska,Stanisława 1989
    Błaszczyk,Anastazja 1989
    Błaszkowska,Józefa 1978
    Błaszkowski,Aleksander 1978
    Błażejczyk,Genowefa 2003
    Błocka,Kazimiera 1992
    Głowacka,Regina 1992
    Błońska,Józefa 2010
    Błoński,Antoni 2010
    Błoński,Stanisław 1994
    Błońska,Adela 1994
    Błoński,Franciszek 1994
    Bobatow,Aleksander 1987
    Bobatow,Bronisława 1987
    Bobatow,Janusz 1987
    Boberek,Katarzyna 1993
    Boberek,Grzegorz 1993
    Bobrowska,Helena 1995
    Zmars,Maria 1995
    Dietrich,Teresa-Rena 1995
    Bobrowska,Halina 1995
    Bobrowski,Stefan 1997
    Bobrowska,Maria 1997
    Bobrowski,Franciszek 1997
    Bobrowska,Franciszka 1997
    Bobrowski,Michał 1997
    Bobrowski,Mieczysław 1979
    Bobrowska,Maria 1979
    Bochenek,Franciszek 2005
    Bochenek,Bronisława 2005
    Bochenek,Bronisław 1985
    Bochenek,Maria 1985
    Bochenek,Zofia 1995
    Bochenek,Henryk 1995
    Bocheński,Antoni 1990
    Bocheński,Józef 1990
    Bocheńska,Maria 1990
    Bocian,Halina 1998
    Bocian,Zygmunt 1998
    Bocoń-Kędra,Helena 1988
    Boczar,Jadwiga Zofia 1988
    Boczkowski,Flawian 2009
    Sapierzyńska,Helena 2009
    Boczkowski,Stanisław 2009
    Boczkowski,Zygmunt 2009
    Boczkowski,Józef 2009
    Ossowska,Zofia 1966
    Boczkowski,Stanisław 1966
    Bodaszewska,Maria 1986
    Bodaszewski,Kazimierz 1986
    Bogdanowicz,Anna 1983
    Bogdanowicz,Franciszek 1998
    Bogdanowicz,Izabella 1998
    Bogdanowicz,Czesław 1998
    Bogdan,Bazyli 1965
    Bogdańska,Janina 1997
    Bogucki,Andrzej 1978
    Bogucki,Karol 1969
    Bogucki,Kazimierz 1981
    Bogucki,Kazimierz 1990
    Bogucka,Jadwiga 1990
    Boguszewski,Bruno 1978
    Bogusz,Karolina 1992
    Bogusz,Piotr 1992
    Bohdziewicz,Witold 2000
    Bohdziewicz,Zofia 2000
    Bojanowicz,Kazimiera 1989
    Bojanowicz,Tadeusz 1989
    Bolt,Zbigniew 2000
    Bołotnow,Jan 1996
    Bołotnow,Alfred 1996
    Bombas,Rozalia 1987
    Bomba,Kazimiera 1991
    Bomba,Kazimierz 1991
    Bończak,Józef 1988
    Bończak,Maria 1988
    Bończak,Jadwiga 1988
    Bończak,Zygmunt 1988
    Bończa-Tomaszewski,Stanisław 2009
    Bońkowski,Władysław 1967
    Boratyński,Bolesław 1992
    Boratyńska,Józefa 1992
    Borecka-Szczycińska,Genowefa 1988
    Borecki,Henryk 1988
    Borek,Henryk 1984
    Borek,Julian 1984
    Borkiewicz,Aleksandra 1981
    Borkowska,Aniela 1983
    Borkowska,Anna 1984
    Borkowska,Aurelia 2002
    Borkowska,Maria 1988
    Borkowski,Stanisław 1988
    Borowik,Stefania 1988
    Boruciński,Michał 1999
    Borucińska,Zofia 1999
    Borucka,Natalia 1992
    Borucki,Robert 1992
    Boruc,Teofila 1992
    Boruc,Jan 1992
    Boruc,Czesław 1992
    Borychowska,Ludwika 1999
    Borychowski,Henryk 1999
    Borysewicz,Feliks 1983
    Borysewicz,Władysława 1994
    Borysowicz,Jerzy 1984
    Borys,Maria 1997
    Borzęcka,Marianna 2009
    Borzęcki,Józef 2009
    Bosłowicz,Stanisław 1979
    Bożek-Skrzyńska,Stanisława 1992
    Bracha,Stanisława 2000
    Bracha,Antonina 2000
    Bracha,Jan 2000
    Bradło,Tadeusz 1986
    Bradło,Antoni 1986
    Bradło,Eugeniusz 1986
    Bradło,Klara 1986
    Bradło,Szczepan 1986
    Bratkowska,Zofia 1993
    Bratos,Józefa 1992
    Bratos,Franciszka 1992
    Brauner,Adolf 1981
    Brązowska,Anna 1976
    Brejna,Tadeusz 1982
    Brejna,Bolesław 1982
    Brejna,Władysława 1982
    Brejna,Stanisława 1982
    Broczek,Franciszek 1987
    Broczek,Jadwiga 1987
    Broczek,Leonard 1987
    Broczek,Maria 2000
    Broda,Adam 1985
    Helena,Broda 1985
    Brodowska-Kubicz,Helena 1991
    Brodziak,Władysław 1984
    Brodziak,Anastazja 1984
    Brogowski,Maciej 2006
    Brogowska,Cecylia 2006
    Bronic-Kustal,Anna 1992
    Bron,Zygmunt 1980
    Bron,Wanda 1980
    Bron,Alina 1980
    Broszko,Aniela 1981
    Bruniany,Wawrzyniec 1976
    Brusikiewicz-Ryszewski,Zofia 1983
    Brust,Henryk 1979
    Brust,Aniela 1979
    Brust,Marian 1979
    Brust,Lucyna 1979
    Bruzda,Rozalia 1985
    Bryg-Job,Izabela 1980
    Brykalska-Czetwertyńska,Anna 1986
    Brys,Johan 1982
    Brzeski,Jan 1990
    Brzezańska,Michalina 1991
    Brzezinka,Edward 1988
    Brzezińska,Irena 1994
    Brzeziński,Jan 1977
    Brzezińska,Maria 1977
    Brzostek,Tadeusz 1984
    Brzostek,Krystyna 1984
    Brzozowicz,Maria 1996
    Kuźniarska,Olga 1996
    Brzozowicz,Antonina 1996
    Brzuszkiewicz,Kazimierz 1998
    Brzyszcz,Katarzyna 1996
    Brzyszcz,Franciszek 1996
    Buchholtz-Buskolska,Janina 1965
    Buczek,Wilhelm 1991
    Buczek,Sabina 1991
    Buczkowski,Karol 1983
    Budnik,Piotr 1966
    Budyński,Władysław 1982
    Budzińska-Kurek,Helena 2002
    Budziszewska,Floria 2004
    Bugajska,Julia 1990
    Bukowińska,Jadwiga 1963
    Bukowiński,Leon 1963
    Bukowska,Wacława 1999
    Bukowski,Jerzy 1999
    Bulat,Marianna 1993
    Bulik,Józefa 1996
    Bulik,Wanda 1996
    Bulik,Ignacy 1996
    Bulkowska,Rozalia 1996
    Bulski,Kazimiera 1984
    Bulski,Jan 1984
    Bułaszewski,Stefan 1992
    Burakowski,Marian 1983
    Burchacki,Stefan 1980
    Burchacka,Helena 1980
    Burda,Elżbieta 1984
    Burdowa,Maria 2006
    Burko,Andrzej 1987
    Burko,Hanna 1987
    Burlingis,Paweł 1992
    Burlingis,Wiktoria 1992
    Podgórska,Helena 1979
    Burzmińska,Stefania 1979
    Burzyńska-Zalewska,Eugenia 1981
    Bussold,Stanisława 1970
    Bus,Tomasz 2002
    Butkiewicz,Józef 1992
    Daniłowicz,Jadwiga 1992
    Butkiewicz,Stanisława 1991
    Buza,Tadeusz 1981
    Bykowska,Krystyna 1981
    Bykowska,Henryka 1990
    Bykowski,Antoni 1990
    Bykowska,Władysława 1990
    Bykowski,Stanisław 1990
    Bykowska,Halina 1990
    Bylica-Strusińska,Irena 1987
    Bryczek,Maria 2004
    Byszewska,Helena 2004
    Bytnar,Maria Krystyna 1983
cdn.
7.12.2010 18:04
3)Cabaj,Antonina 1991
    Cabaj,Tatiana 1991
    Cabaj,Janina 1991
    Cabaj,Jan 1991
    Całek,Jakub 2007
    Całek,Helena 2007
    Całka,Helena 1969
    Całka,Szymon 1969
    Capf,Adolf 1984
    Capf,Halina 1984
    Cap,Maria 1992
    Carelus,Jadwiga 1983
    Car,Maria 1982
    Car,Czesław 1982
    Car,Stanisław 1988
    Cebulakowa,Stanisława 1980
    Cebula,Julia 1993
    Cegiełka,Czesława 1984
    Ceglewska,Celina 1991
    Cekalski,Zbigniew 1995
    Cekalska,Justyna 1995
    Celej,Józef 1981
    Celej,Tatiana 1981
    Celej,Felicja 1981
    Celińska,Zofia 2001
    Celuch,Konstanty 1999
    Celuch,Justyna 1999
    Celuch,Tadeusz 1999
    Cepiński,Seweryn 2001
    Cepińska,Irena 2001
    Chaber,Julia 1996
    Chaber,Stanisław 1996
    Chaber,Maria 1996
    Chacza,Edward 1964
    Chajdacka,Maria 1984
    Chajec,Magdalena 1992
    Chajec,Walenty 1992
    Charaszkiewicz,Maria 1976
    Charezińska,Apolonia 1992
    Chareziński,Jan 1992
    Charłamow,Mikołaj 1985
    Charmuszko,Paweł 1968
    Charuk,Jan 1981
    Charuk,Rozalia 1981
    Chawiński,Jan 1985
    Chawińska,Bogumiła 1985
    Chądzyński,Edward 1986
    Chec,Karolina 1989
    Chec,Stanisław 1989
    Chec,Marianna 1989
    Chełpa,Anna 1968
    Chemicz,Stefan 2000
    Chęciński,Sławomir-Juliusz 1991
    Chir,Joanna 1990
    Chir,Marian 1990
    Chir,Michał 1991
    Chlipalski,Henryk 1990
    Chlipalska,Eugenia 1990
    Chludziński,Wincenty 2005
    Chmieleński,Ludwik 1998
    Chmieleńska,Maria 1998
    Chmieleńska,Irena 1998
    Chmielewska,Apolonia 1981
    Chmielewska,Michalina 1981
    Chmielewski,Bazyli 1995
    Chmielewski,Stanisław 1983
    Chmielewski,Zenon 1987
    Chmielewska,Barbara 1987
    Chmiel,Aniela 1969
    Chmura,Irena 1976
    Chmura,Wanda 1976
    Chmura,Anna 2001
    Chmura,Karol 2001
    Chmura,Agata 2001
    Chodon-Gertner,Maria 1966
    Chodorowska,Zofia 1993
    Chodorowski,Jan 1993
    Chodor,Stefania 1993
    Chodor,Jan 1993
    Bardzik,Stanisława 1993
    Choińska-Walczak,Leokadia 1993
    Chojnacka,Apolonia 1984
    Chojnowska,Anna 1986
    Cholewa,Józef 1975
    Cholewa,Tadeusz 1986
    Cholewicki,Janusz 1990
    Cholewicka,Maria 1990
    Cholewiński,Stanisław 1992
    Choma,Weronika 1995
    Choma,Feliks 1995
    Choms,Władysława 1966
    Chorazyczewski,Adam 2003
    Chorazyczewska,Halina 2003
    Chorazyczewski,Cezary 1988
    Chorazyczewski,Ignacy 1979
    Choromańska,Janina 1996
    Chraścikowska,Halina 1991
    Chraścikowska,Wanda 1991
    Chrobot,Małgorzata 1992
    Chrobot,Stanisław 1992
    Chromczak-Jabłońska,Janina 1987
    Chrosztek,Rozalia 1992
    Chrosztek,Franciszek 1992
    Chruszcz,Ignacy 1985
    Chruszcz,Marta 1985
    Chrzanowska-Szlom,Danuta 1997
    Chrzanowska,Wanda 1981
    Chucherko,Eugeniusz 1983
    Chucherko,Zofia 1983
    Chucherko,Leopold 1983
    Chucherko,Henryk 1983
    Chucherko,Stefan 1983
    Chylińska,Zofia 1984
    Chynowska-Królikiewicz,Wiesława 1986
    Cicha,Stanisława 2005
    Cichocki, 1979
    Cichoń,Jan 1997
    Cichoń,Józefa 1997
    Ciechanowski,Stefan 2004
    Ciechanowski,Jan 2004
    Ćwik,Zofia 1975
    Ciecierega,Kazimierz 1975
    Ciecierska,Danuta 1998
    Cielecki,Józef 1986
    Cielecka,Maria 1986
    Ciemięga,Stefania 1968
    Ciepły,Jan 1967
    Ciesielska,Helena 1986
    Ciesielska,Halina 1986
    Ciesielska,Romualda 1967
    Ciesielska,Feliks 1967
    Cieszkowska,Aniela 2002
    Cieślakowski,Jan 1995
    Cieślak,Stanisław 1978
    Cieśla,Anna 1967
    Cieśla,Stanisław 1967
    Cieśla,Władysław 1988
    Cieślicki,Jan 1991
    Cieślicka,Stefania 1991
    Cimek,Jadwiga 1974
    Cimoszko,Magdalena 1990
    Cioczek,Marianna 2007
    Cioczek,Jan 2007
    Ciok,Maria 1992
    Ciok,Franciszek 1992
    Ciok,Zdzisław 1992
    Ciok,Jan 1993
    Ciołek,Stefania 1991
    Ciołek,Helena-Zofia 1991
    Ciołkosz,Kazimierz 1992
    Ciosmak-Buszko,Anna 1984
    Ciszewska,Janina 1987
    Ciszewski,Ryszard 1987
    Ciszewski,Zdzisław 1987
    Cikusza,Jan 1980
    Cikusza,Aleksandra 1980
    Ciurko,Julia 2007
    Codogni,Stanisław 1986
    Codogni,Karol 1986
    Cuper,Leokadia 2002
    Cuper,Czesław 2002
    Kuśmierz,Helena 1978
    Cygan-Cyganiewicz,Edward 1978
    Cygan,Janina 1978
    Cygan,Franciszek 1978
    Cygler,Władysława 1981
    Cywińska-Jurkowska,Krystyna 1974
    Cywińska-Jurkowska,Danuta 1974
    Cywiński,Feliks 1966
    Czabaj,Wanda 1982
    Czajewska,Franciszka 1991
    Czajka,Paulina 1993
    Czajkowska,Bronisława 1963
    Czajkowski,Szymon 1963
    Czajkowski,Andrzej 1963
    Czajkowski,Jerzy 1985
    Czajkowska,Helena 1985
    Czajkowski,Walerian 1988
    Czapla,Jan 1984
    Czapla,Marianna 1984
    Czaplińska,Helena 1989
    Czapran,Anna 2004
    Czapran,Piotr 2004
    Czarkowska,Aniela 1991
    Czarkowski,Józef 1991
    Czarkowska,Stanisława 1991
    Czarnecki,Antoni 1991
    Czarnecki,Zenon 1991
    Czarnecki,Władysław 1991
    Czarnecki,Józef 1991
    Czarnecka,Zofia 1991
    Kurowska,Danuta 1991
    Czarnota,Zofia 2001
    Czartoryska,Helena 1993
    Czechoński,Piotr 1999
    Czechońska,Emilia 1999
    Czech-Zdobylak,Aniela 2001
    Czepieluk,Ludwik 1995
    Czepieluk,Maria 1995
    Dawt,Katarzyna 1995
    Czerepak,Marcin 1988
    Czerewaniów,Jan 1987
    Czerewaniów,Katarzyna 1987
    Czerniakowsk,Piotr 1993
    Czerniakowska,Zofia 1993
    Ostrowska,Lechosława 1993
    Czerniak,Stefania 1979
    Czerniecki,Stanisław 1989
    Czerniewicz-Nalepa,Franciszka 1984
    Czerny-Biernat,Zofia 1987
    Czerwień,Fryderyk 2003
    Czerwień,Maria 2003
    Czerwińska,Domicela 2006
    Czerwiński,Wiesław 2006
    Czesnowicki,Alfons 1984
    Czesnowicka,Emilia 1984
    Czesnowicka,Jadwiga 1984
    Czetwertyńska,Julia 1986
    Czetwertyński,Witold 1986
    Czeżowska,Antonina 1963
    Czeżowski,Tadeusz 1963
    Czeżowska,Teresa 1963
    Czołowska,Aniela 1987
    Czołowski,Stanisław 1987
    Czubak,Genowefa 1980
    Czuba,Józef 1979
    Czuba,Michał 1989
    Czubenko,Danuta 1985
    Czubenko,Leon 1985
    Czupryniak,Władysław 1989
    Czupryniak,Irena 1989
    Czupryniak,Janusz-Włodzimierz 1989
    Czuruk,Bolesław 2009
    Czyrny,Michał 1997
    Czyrny,Anna 1997
    Czyżykowska,Maria 1990
    Czyżykowski,Marcin 1990
cdn
7.12.2010 18:06
4). cd.
    Dabrovsky,Konstantin 1994
    Dabrovsky,Maria 1994
    Dadak,Józefa 1984
    Dajtrowski,Andrzej 1989
    Węgierska,Maria 1989
    Kawalec,Leokadia 1989
    Dajtrowska,Anna 1989
    Damski,John 1988
    Damska,Helena 1979
    Damski,Józef 1979
    Danek,Tadeusz 1993
    Dangel,Feliks 1993
    Danilewicz,Adolf 2001
    Daniluk,Anna 2003
    Daniluk,Rajsa 2003
    Daniluk,Luba 2003
    Daniluk,Włodzimierz 2003
    Babiańska,Janina 1992
    Daniłowicz,Teresa 1992
    Daniszewska,Helena 2004
    Daniszewski,Józef 2004
    Daniszewska,Irena 2004
    Dańko,Krystyna 1998
    Darowski,Józef 2004
    Darowska,Zofia 2004
    Daszkiewicz-Gorczyca,Władysława 1985
    Daszkiewicz,Anna 1979
    Dawidziuk-Borkowska,Stanisława 1981
    Dąbowski,Krzysztof 1983
    Dąbrowiecka,Maria 1987
    Dąbrowiecki,Józef 1987
    Dąbrowska,Zofia 1984
    Dąbrowski,Bolesław 1994
    Dąbrowski,Józef 2004
    Dąbrowska,Jadwiga 2004
    Dąbrowski,Michał 1992
    Dąbrowska,Jadwiga 1992
    Dąbrowski,Stanisław 1998
    Kocyk-Półtorak,Kazimiera 1998
    Dąbrowska,Anastazja 1998
    Dąbrowska,Józefa 1995
    Dąbrowski,Wacław 1995
    Dąbrowski,Władysław 1994
    Dąmbrowska,Stefania 1996
    Deba,Magdalena 1971
    Deba,Jan 1971
    Deczyńska,Zofia 1994
    Deczyńska,Maria 1994
    Schmidt,Jadwiga 1994
    Dec,Maria 1976
    Deimart,Maria 2001
    Deląg,Józef 2004
    Deląg,Petronela 2004
    Demel,Józefa 1966
    Demska,Stanisława 1965
    Denasiewicz,Krystyna 1994
    Denasiewicz,Maria 1994
    Deneko-Salek,Jadwiga 1987
    Dentkiewicz-Płoska,Stanisława 1984
    Dentkiewicz,Jan 1998
    Depa,Helena Maria 1993
    Depa,Kazimierz 1993
    Dębicka,Halina 1991
    Dębicka,Zofia 1988
    Dębicki,Kazimierz 1996
    Dębicka,Sylwina 1996
    Dębnicki,Kazimierz 1981
    DębskI,Zygmunt 1988
    Dęgowski,Ryszard 1977
    Dicker-Srebniak,Maria 1987
    Diehl,Gustaw 1998
    Diehl,Kazimiera 1998
    Dłutowska,Stefania 1982
    Dłutowska,Maria Krystyna 1982
    Dobek,Cecylia 1991
    Dobek,Józef 1991
    Dobek,Stanisław 1991
    Dobiecka,Jadwiga 1992
    Dobkowska,Apolonia 1991
    Dobkowski,Bolesław 1991
    Dobkowski,Tadeusz 1991
    Dobkowski,Mieczysław 1991
    Dobkowski,Wincenty 1991
    Dobosiewicz,Rudolf 1987
    Dobosiewicz,Stanisława 1987
    Dobosz-Królikowski,Zygmunt 1989
    Doboszyński,Jerzy 1983
    Doboszyńska,Zofia 1983
    Dobraczyński,Wiktor 1983
    Dobraczyńska,Pelagia 1983
    Dobraczyński,Jan 1993
    Habrowska,Krystyna 1994
    Dobrodziej,Władysław 1994
    Bunin,Helena 1994
    Dobrolubow,Barbara 1992
    Dobrowolska-Michalska,Anna 1984
    Dobrowolska,Stefania 1982
    Dobrowolski,Stanisław W. 1979
    Dobrowolski,Hipolit 1999
    Dobrowolska,Józefa 1999
    Dobrowolski, Kazimierz i Stefania 1998
    Dobrowolski,Mieczysław 1989
    Dobrowolski, Stanisław i Zofia 1987
    Dobrowolski,Tadeusz 1991
    Dobrowolska,Halina 1991
    Dobrowolski,Władysław 1981
    Dobrucka,Anna 1982
    Dobrucka,Aniela 1983
    Dobrucki,Andrzej 1983
    Dobrzańska,Grażyna 1983
    Dobrzański,Stefan 1983
    Borkowska,Alicja 1994
    Dobrzyński,Włodzimierz 1994
    Dobrzyńska,Jadwiga 1994
    Docha,Antoni 1979
    Docha,Janina 1979
    Dochmacka,Aleksandra 1987
    Dolengiewicz,Karol 1991
    Dolezal,Eugeniusz 1981
    Dolińska,Anna 1999
    Doliński,Czesław 1979
    Dolski,Antoni 1989
    Dolska,Zofia 1989
    Dolza-Gronowski,Stefan 1992
    Dolza-Gronowski,Tadeusz 1992
    Dolza-Gronowski,Maria 1992
    Domagała,Jan 1997
    Domagała,Maria 1997
    Domanus,Adela 1989
    Domańska,Maria 1975
    Domańska,Anna 1975
    Domański,Bogdan 1975
    Domańska,Władysława 1994
    Domański,Jerzy 1994
    Domański,Stanisław 1994
    Kowalska,Krystyna 1994
    Domaradzka,Józefa 1986
    Woźniak,Anna 1986
    Domińska,Wanda 1982
    Donalis-Klepacka,Helena 1983
    Dorociński,Stefan 1995
    Dorociński,Stefan 1995
    Dorota,Antoni 1992
    Mirkowska,Aniela 1992
    Downarowicz,Jerzy 2001
    Downarowicz,Danuta 2001
    Drab,Janina 1988
    Bochat,Helena 1988
    Drab,Bronisław 1988
    Drab,Wacław 1988
    Dragicevic,Irena 1982
    Drewniak,Stanisław 1988
    Drewniak,Wojciech 1988
    Drewniak,Zofia 1988
    Drohobycki,Bronisław 1989
    Drozdowska,Stefania 1994
    Drozdowski,Michał 1992
    Drozd,Karol 1999
    Drozd,Józefa 1999
    Jończyk,Kazimiera 1999
    Drozd,Joanna 2005
    Drozd,Stanisław 2005
    Drożdż,Natalia 1979
    Druszkiewicz,Feliks 1985
    Druzkowiecki,Władysław 1987
    Druzkowiecki,Władysław 1987
    Druzkowiecka,Janina 1987
    Drygasiewicz,Aniela 1992
    Dryńska,Anna 1984
    Drzewecka,Aleksandra 1992
    Dolza-Gronowska,Halina 1992
    Drzewiecki,Stanisław 1992
    Dubiniecka,Stefania 1989
    Dubiniecki,Albin 1989
    Dubis,Waleria 1989
    Dubis,Władysław 1989
    Dubracki,Stefan 2005
    Dubracka,Marianna 2005
    Dudar,Wiktoria 1987
    Dudar,Antoni 1987
    Duda,Zygmunt 1965
    Duda,Helena 1965
    Duda,Marianna 1965
    Duda,Antoni 1965
    Dudek,Anna 1978
    Dudek,Janina 1995
    Dudek,Józefa 1995
    Dudek,Maria 1995
    Dudek,Józef 1995
    Dudek,Maria 2009
    Dudek,Stanisław 2009
    Dudek,Zofia 1991
    Dudek,Mirosław 1991
    Słotwińska,Władysława 1979
    Michalewska,Wanda 1979
    Chromczak,Janina 1979
    Słotwińska,Maria 1979
    Dudziak,Tekla 1979
    Dudziak,Zofia 1964
    Dudziec,Jadwiga 1999
    Dudzik,Zofia 2007
    Dudzik,Maciej 2007
    Dukiewicz,Michał 1983
    Dukiewicz,Genowefa 1983
    Dulski,Anastazy 1975
    Dulska,Jadwiga 1975
    Dulska,Wanda 1975
    Dulska,Maria 1975
    Duma,Krystyna 1991
    Duma,Maria 1991
    Duma,Bolesław 1991
    Duracz,Jerzy 1972
    Durjasz,Kazimierz 1983
    Durko,Janusz 1989
    Durko,Janina 1989
    Duszczak,Dymitr 1986
    Duszczak,Maria 1986
    Duszczyńska,Zofia 1997
    Dutkiewicz,Wacław 1984
    Dutkiewicz,Helena 1984
    Dutkiewicz,Stanisław 1984
    Dutkiewicz,Ryszard 1987
    Dutkiewicz,Teodor 1987
    Dutkiewicz,Hanna 1987
    Dworczyk-Makar,Karolina 1987
    Dworznik,Henryk 1969
    Dydyna,Władysław 1994
    Dydyna,Maria K. 1994
    Dydyński,Zdzisław 1980
    Dygdała,Zofia 1992
    Dygdon,Michał 1975
    Dyl,Michał 1996
    Dyl,Janina 1996
    Dyl,Irena 1996
    Dymek,Franciszek 1989
    Dymek,Bronisława 1989
    Dymek,Ignacy 1993
    Dymek,Anna 1993
    Dymek,Wanda 1979
    Dyna,Jan 1990
    Dyna,Emilia 1990
    Dyna,Józefa 1990
    Dynowska,Franciszka 1991
    Dynowski,Władysław 1991
    Dynowska,Ludwika 1991
    Dynowski,Leon 1991
    Dyrcz,Irena 1996
    Dyrdal-Kiełbasa,Maria 1965
    Dyrda,Paweł 1987
    Dyrda,Maria 1987
    Dyrda,Paweł 1987
    Dziadek,Zofia 1993
    Dziadek,Alojzy 1993
    Dziankowska,Maria 1987
    Dziechciarz,Genowefa 1988
    Dziechciarz,Marcin 1988
    Dziedowicz,Anna 1994
    Dziedowicz,Filomena 1994
    Dziedzic-Skrzypiec,Wiktoria 1965
    Dziedzic,Maria 1992
    Dziedzic,Józef 1992
    Dziedzic,Bronisława 2006
    Dziedzic,Wojciech 2006
    Trojan,Zofia 2006
    Dzielska,Edwarda 1979
    Dzielska,Elagia 1979
    Dzierzanowska,Wanda 1983
    Dzierzykraj-Rogalski,Tadeusz 1994
    Dziewierska,Józefa 1997
    Dzikowicz,Maryla 1977
    Dzik,Tadeusz 1985
    Dzik,Genowefa 1992
    Kozyrska,Genowefa 1992
    Dzik,Jan 1992
    Dzik,Katarzyna 1992
    Dzik,Wawrzyniec 1992
    Dziuba,Ignacy 1995
    Dziuba,Bronisława 1995
    Dziurowicz,Roman 1999
    Dziurowicz,Franciszek 1999
    Dziurowicz,Maria 1980
    Dziurzyńska-Hrabyk,Maria 1981
    Dźwigaj-Łacny,Irena 1991
    Pizio,Maria 1989
    Dżugala,Władysław 1989
cdn
7.12.2010 18:07
5) cd.
    Ebro-Prokesh,Zofia 1983
    Echberger-Cukrowicz,Wiktoria 1988
    Eckhardt,Maria 1996
    Egermaier,Leonia 1967
    Egermaier,Wacław 1967
    Eilberg-Rodnicka,Genowefa 1989
    Eitel,Leon 1990
    Ejsmond,Irena 1989
    Eliasz,Jan 1964
    Eliasz,Wacław 1988
    Elsner,Józef 1992
    Elster,Rozalia 1989
    Dąbrowska,Julia 2005
    Elżanowska,Gabriela 2005
    Juskiewicz,Leokadia 1986
    Engel,Alfred 1982
    Engel,Leokadia 1989
    Erdelli,Eugenia 2002
csn
7.12.2010 18:08
6) cd.Fajks,Edward 1984
    Fajks,Jadwiga 1984
    Fakler,Maria 1974
    Fakler,Jan 1974
    Falejczyk,Zofia 1978
    Falejczyk,Piotr 1978
    Falitarczyk,Ludwik 1992
    Falkowska,Janina 1993
    Falkowski,Jerzy 1993
    Falkowska,Irena 1993
    Falkowski,Stanisław 1977
    Falska,Maria 1985
    Fangrat,Halina 2001
    Fangrat,Zofia 2001
    Fangrat,Irena 2001
    Fangrat,Zofia 2001
    Fangrat,Anna 2001
    Fangrat,Barbara 2001
    Fangrat,Stefan 2001
    Fedecka,Maria 1987
    Federowska,Bronisława 1986
    Fedorcio,Stanisława 1995
    Fedorowicz,Anna 1978
    Fedorska-Iżycka,Romana 2006
    Ferenc-Wiglusz,Katarzyna 1988
    Ferens,Wanda 1985
    Ferens,Tadeusz 1985
    Feret,Mieczysław 1994
    Fiałkowska,Joanna 1979
    Fiałkowska,Stefania 1997
    Fiebig-Jasiczek,Emma 1986
    Fiejka,Helena 1993
    Fijałkowski,Zbigniew 1985
    Fiks,Władysława 2005
    Filiński,Antoni 2001
    Filiński,Jan 2001
    Filińska,Helena 2001
    Filińska,Maria 2001
    Filipek,Katarzyna 1988
    Filipowicz-Stańczyk,Klementyna 1975
    Filipowicz,Wanda 1967
    Józefa,Filipowska 1979
    Filipska,Mirosława 1994
    Filo-Wilkosz,Stefania 1987
    Filozof-Wałęga,Janina 1975
    Fink,Józef 1969
    Fink,Lucyna 1969
    Firko,Julia 1983
    Firko,Piotr 1983
    Firszt,Mieczysław 1979
    Firszt,Maria 1979
    Firuta,Bronisław 2006
    Firuta,Franciszek 2006
    Firuta,Anna 2006
    Fischer,Stanisław 2003
    Fiternik,Maria 1984
    Fiutowska-Piestrak,Helena 1996
    Flak,Antonina 1991
    Flak,Jakub 1991
    Flisak,Władysława 1978
    Jadwiszczok,Zofia 1994
    Filsiuk,Maria 1994
    Flondra,Maria 1983
    Flondra,Jan Wojciech 1983
    Flont,Janina 2000
    Flont,Jan 2000
    Florczak,Elżbieta 1987
    Florek,Franciszek 1994
    Florek,Józefa 1994
    Florek,Maria 1992
    Florek,Bronisław 1992
    Florek,Władysław 2002
    Flukowska,Maria 2004
    Fogg,Mieczysław 1989
    Fomienko,Witold 1969
    Stawicka,Lidia 2002
    Fortuński,Józef 2002
    Fortuńska,Władysława 2002
    Mazur,Janina 2002
    Franaszek-Kubalski,Janina 1986
    Franio,Zofia 1971
    Frankowski,Józef 1996
    Frankowska,Janina 1996
    Fras,Halina 2007
    Frąckiewicz,Helena Diana 1984
    Frąckiewicz,Helena 1997
    Frąckiewicz,Ludwik 1997
    Frąckiewicz,Ludmiła 1997
    Frąckowiak,Maria 1979
    Frączak,Janina 1977
    Frączek,Adela 2002
    Frączek,Jan 2002
    Frączek,Kunegunda 2002
    Frączek,Stanisława 1984
    Frączek,Józef 1984
    Frelas,Katarzyna 1999
    Frelas,Walerian 1999
    Frelas,Heronim 1999
    Frenkel,Stefania 1989
    Fritz,Maria 1986
    Fritz,Wit Józef 1986
    Frybes,Stanisław 1997
    Fugiewicz-Tereszkiewicz,Władysława 1986
    Fuglewicz,Joanna 1978
    Fularski,Antoni 1966
    Furmanek,Stanisław 1994
    Furmanik,Maria 1981
cdn
7.12.2010 18:10
7)cd.
    Gach,Kazimierz 1994
    Gach,Józef 1994
    Gaczol,Anna 2002
    Gacz,Antonina 1990
    Gadecka,Genowefa 1993
    Gadecki,Eugeniusz 1993
    Gadek,Bronisława 1992
    Gadek,Franciszek 1992
    Gajewska,Zofia 1984
    Gajewski,Jan 1996
    Gajewska,Maria 1996
    Gajewski,Stefan 1992
    Gajor,Maciej 1976
    Gajowniczek,Marianna 1985
    Galach,Józef 1996
    Karczewska,Feliksa 1998
    Galas,Jan 1984
    Galas,Stanisław 1984
    Galecka,Waleria 1995
    Galoński,Wojciech 2001
    Kobyałko,Paulina 2001
    Galoński,Tadeusz 2001
    Galońska,Anna 2001
    Galus,Bronisława 2001
    Gałęziowski,Andrzej 2006
    Gapska,Irena 2001
    Gapska,Leokadia 1998
    Garbuliński,Marian 1997
    Garbuliński,Władysław 1997
    Garbuliński,Andrzej 1997
    Garczyńska,Wanda 1983
    Garczyński,Leon 1993
    Garczyńska,Zofia 1993
    Gardziński,Eugeniusz 1986
    Gardzińska,Klementyna 1986
    Gargasz,Jakub 1979
    Różycka,Zofia 1979
    Gargas,Jadwiga 1984
    Gaszyńska,Krystyna 2007
    Gawelczyk,Bronisława 1966
    Gawelczyk,Julian 1966
    Gawelek,Julia 1991
    Gawelek,Julian 1991
    Gawelek,Stanisława 1991
    Gawel,Jan 1992
    Gawel,Józef 1992
    Gawel,Jadwiga 1992
    Gawel,Maria 1996
    Gawel,Szczepan 1996
    Gaweł-Romaszkan,Teresa 1984
    Gawenda,Zofia 1984
    Gawin,Eugenia 2005
    Gawin,Bolesław 2005
    Gawlak,Aurelia 2004
    Gawlak,Alfons 2004
    Gawlikowska,Janina 2002
    Gawlikowski,Jerzy 2002
    Gawlikowski,Stefan 2002
    Gawlikowski,Stanisław 2002
    Gawlik,Hildegarda 1996
    Gawlik,Józef 1996
    Gawliński,Tadeusz 2005
    Gaworska,Janina 1969
    Gawrych,Jadwiga 2001
    Gawrych,Aleksandra 1999
    Gawrych,Jan 1999
    Gawrylkiewicz,Antoni 1999
    Gazińska,Barbara 1986
    Gąsiorowska,Anna 1976
    Gąska,Aniela 1992
    Gąska,Bronisława 1981
    Gąska,Zbigniew 1981
    Gburek,Frans 1985
    Gburek,Ryszard 1985
    Gebel,Antonina 1997
    Gebel,Bolesław 1997
    Gebethner,Tadeusz 1981
    Gedychowa,Jadwiga 1983
    Gelbhart-Sitko,Wanda 1986
    Genderka-Moskowczanka,Józefa 1983
    Gere,Istvan 1984
    Gere,Snita 1984
    Gersin,Zygmunt 1981
    Gerson-Towarnicka,Emilia Maria 1982
    Gerula,Michał 1995
    Gerula,Katarzyna 1995
    Getter,Matylda 1985
    Gędżala,Anna 1985
    Gędżala,Ludwik 1985
    Gialbas,Karol 2002
    Gibes,Józef 1994
    Gibes,Józefa 1994
    Gidzińska,Maria 1969
    Gierwatowski,Józef 1991
    Siemborska,Barbara 1991
    Gierwatowski,Mieczysław 1991
    Gierwatowska,Kazimiera 1991
    Gill,Janina 1968
    Gill,Józef 1968
    Gilowska,Stanisława 2005
    Ginalska,Jadwiga 2002
    Ginalska,Daniela 2002
    Gladys,Władysława 1992
    Glas,Włodzimierz 1982
    Glas,Tadeusz 1982
    Glas,Maria 1982
    Glas,Stefan 1982
    Glebicka,Maria 1990
    Glinka,Maria 1967
    Glinka,Stefan 1967
    Gliński,Leonard 1984
    Glocer,Helena 1995
    Glod,Helena 1990
    Glod,Piotr 1990
    Gloech,Feliks 1984
    Glos,Stanisława 1998
    Glos,Aleksander 1998
    Glowiak-Marynowicz,Zofia 1983
    Glus-Orzechowska,Józefa 1990
    Głowacki,Henryk-Lucjan 1986
    Głowacka,Stanisława 1986
    Głowacki,Kazimierz 1986
    GłowackI,Władysław 1982
    Głowacz,Wiktoria 1975
    Głuchowski,Czesław 1996
    Głuchowska,Marianna 1996
    Gnatiuk,Teodor 2004
    Gniatowski,Wincenty 1997
    Gniewek,Franciszek 1994
    Gnoinsky,Jerzy 1988
    Godawa,Maria 1998
    Godawa,Andrzej 1998
    Godawa,Anna 1998
    Cicha,Janina 1998
    Godlewska-Bogucka,Janina 1978
    Godlewska,Maria 1986
    Godlewski,Marceli 2009
    Godziek,Augustyn 1992
    Godziek,Zofia 1992
    Godzien,Wiktoria 1989
    Godzien,Ludwik 1989
    Godzien,Bronisława 1989
    Goehres,Irena 1999
    Goehres,Julia 1999
    Goehres,Edward 1999
    Gogulka,Eugenia 1991
    Gogulka,Łucja 1991
    Gogulka,Bolesław 1991
    Goldszmid,Aniela 1985
    Golecki,Ludwik 1986
    Golędzinowski,Roman 1982
    Golędzinowska,Jadwiga 1982
    Golos,Edward 1978
    Goluch,Genowefa 1992
    Gołąbek,Zofia 2001
    Gołąbek,Paweł 2001
    Gołąb,Jan 1991
    Gołembiecki,Czesław 1989
    Gołembiecki,Franciszek 1989
    Gołembiecki,Kazimierz 1989
    Gołembiecka,Anna 1989
    Gołembiecka,Zuzanna 1989
    Gołębicki,Stefan 1988
    Gołębicka,Józefa 1988
    Gołębiowska,Natalia 1991
    Gołębiowska,Rozalia 1991
    Gołębiowski,Franciszek 1994
    Gołębiowska,Józefa 1994
    Gołębiowska,Helena 1994
    Gołębiowski,Marian 1989
    Gołkowski,Jerzy 1997
    Gołkowska,Czesława 1997
    Gołowacz,Wacław 1971
    Gołowacz,Jadwiga 1971
    Gonczar,Jan 1989
    Gonczar,Maria 1989
    Gondorowicz,Józef 1992
    Gondorowicz,Antonina-Gabriela 1992
    Gorajek,Józef 1989
    Gorczyca,Emilia 1985
    Gorczyca,Stanisław 1985
    Gorczyca,Michał 1999
    Gorczyca,Zofia 1999
    Gorczyk,Stanisław 1986
    Gortat,Henryk 1979
    Gorzkowska,Henryka 1976
    Gorzkowski,Stanisław 1988
    Gorzkowski,Maria 1988
    Gosk,Mieczysław 1964
    Gosk,Helena 1964
    Gosk,Stanisław 1964
    Gostkiewicz,Jadwiga 1986
    Gos,Edward 1995
    Gos,Stefania 1995
    Gozdek-Grek,Jan 1988
    Góralewicz,Helena 1978
    Góral,Michał 2000
    Góral,Anna 2000
    Górecki,Zbigniew 1967
    Górecki,Józef 1995
    Krzeszowiak,Zofia 1995
    Górecki,Piotr 1996
    Thiel,Jadwiga 1996
    Górecka,Agnieszka 1996
    Górecka,Zofia 1996
    Górecka,Leokadia 1996
    Górecki,Wiktor 1996
    Górecka,Anastazja 1996
    Górniak,Józefa 1985
    Górniak,Jan 1985
    Górniak,Tatiana 1985
    Górniak,Michał 1985
    Górska,Aleksandra 1979
    Górski,Stanisław 1986
    Górska,Anna 1986
    Górska,Maria 1997
    Kulik,Halina 1994
    Górski,Czesław 1994
    Górski,Hipolit 2009
    Górska,Franciszka 2009
    Górska,Janina 1985
    Górski,Marceli 1985
    Górski,Tadeusz 2006
    Górska,Janina 2006
    Górzyński,Aleksander 2004
    Górzyńska,Genowefa 2004
    Grabarek,Helena 2000
    Grabda,Witold 1985
    Grabda,Jan 1985
    Grabińska-Bobylak,Waleria 1992
    Grabowska,Anna 1981
    Grabowski,Stefan 1981
    Grabowska,Teresa 1993
    Grabowski,Stanisław 1995
    Grabowski,Kazimierz 1995
    Grabowski,Jan 1995
    Grabowska,Maria 1995
    Grabowska,Wanda 1988
    Grabowski,Bolesław 1988
    Grabowski,Henryk 1983
    Grabowska,Irena 1983
    Grabska,Bronisława 1984
    Graczyk,Stanisław 2005
    Gradowska-Pollack,Aleksandra 1989
    Graffa,Janina 1990
    Gramatyka-Lewartowska,Michalina 1982
    Gramsch-Mikoś,Maria 2004
    Gramsch,Maria 2004
    Gregorowicz,Leonia 1994
    Grell-Szepełowska,Jadwiga 1983
    Grinenko-Domańska,Emilia 2001
    Grobelni,Julian 1974
    Grobelni,Halina 1974
    Grobicki,Jan 1989
    Grobicka,Jadwiga 1989
    Grocholski,Józef 1987
    Grocholska,Olga 1987
    Grocholska,Anna 1987
    Grocholski,Stanisław 1987
    Grodzicka-Sierzputowska,Stanisława 1981
    Gruca,Marian 2007
    Gruca,Maria 2007
    Gruchacz,Tadeusz 1977
    Grudziński,Wojciech 1971
    Grudzińska,Hanna Józefa 1971
    Grudzińska,Zofia 2000
    Grudziński,Leon 2000
    Grum,Jan 1994
    Grum,Katarzyna 1994
    Gruszewski,Michał 1998
    Gruszewska,Józefina 1998
    Gryczkiewicz,Anna-Maria 1995
    Gryczkiewicz,Maria-Krystyna 1995
    Gryczkiewicz,Kazimierz 1995
    Gryguc-Kwietniewska,Zdzisława 1986
    Grzebyk,Maria 1986
    Grzebyk,Jan 1986
    Grzebyk,Stanisław 1986
    Grzegorczyk,Helena-Olga 1965
    Grzegorczyk,Władysław 1965
    Grzelak,Antoni 1995
    Grzelak,Bronisława 1995
    Grzesiak,Henryk 1998
    Grzesiak,Łucja 1998
    Grzesiak,Tadeusz 1995
    Grzesiuk,Adela 2000
    Grzesiuk,Aniela 2000
    Grzesiuk,Feliks 2000
    Grzybowska,Ludwika 1985
    Grzybowski,Roman 1981
    Grzybowska,Maria 1981
    Grzybowski,Jerzy 1981
    Grzybowska,Stanisława 1981
    Grzybowski,Jerzy 1989
    Grzybowski,Stanisław 2004
    Grzybowska,Stanisława 2004
    Grzybowska,Irena 1993
    Grzybowski,Władysław 1993
    Guga,Maria 1999
    Gumułka-Bron,Irena 1980
    Gutowska,Leonia 1987
    Guttakowska,Anna 2007
    Guttakowski,Jan 2007
    Gutwińska-Gudzak,Kazimiera 1995
    Gut,Jan 1965
    Gut,Marianna 1965
    Gut,Feliks 1965
    Gut Opdyke,Irena 1982
    Guzek,Zuzanna 1987
    Guzek,Józef 1987
    Guzek,Eugeniusz 1987
    Gwiazdowska-Adamczyk,Janina 1990
    Gwizdak,Katarzyna 1980
    Gwizdak,Stanisław 1980
    Gwizdak,Tadeusz 1980
    Gwozdowicz,Irena 1988
    Gwozdowicz,Matylda 1988
    Gynalska,Anna 1982
    cdn.




7.12.2010 18:12
8)cd.
    Habasiński,Kazimierz 1987
    Habiniak-Kos,Maria Barbara 1984
    Hadrysiak,Wanda 2007
    Hadrysiak,Telesfor 2007
    Hajdas,Franciszek 1981
    Hajdas,Barbara 1981
    Hajdas,Otylia 1981
    Hajdas,Jan-Tadeusz 1981
    Hajdas,Feliks 1981
    Hajdejczuk,Helena 2002
    Halamaj,Franciszka 1984
    Liniewska,Helena 1984
    Halfter,Magdalena 1968
    Halicka,Paulina 1986
    Halicki,Marian 1986
    Halaniak,Michalina 1996
    Halkiew-Kamińska,Weronika Bronisława 1984
    Halkiew,Michał 1998
    Halkow,Teresa 1999
    Haman,Michał 1989
    Haman,Stefania 1989
    Hamerska,Irena 1984
    Hanik,Adolf 2002
    Hanik,Cecylia 2002
    Haniki,Tadeusz 2002
    Hankes,Józefa 1982
    Hanzowa,Maria 2005
    Hapoński,Alfred 1991
    Harasymyszyn,Franciszka 2004
    Hara,Szczepan 1996
    Hara,Marianna 1996
    Hartabus,Stefan 1981
    Hebda,Aniela 1994
    Hebdowski,Stanuisław 1980
    Hebdowski,Aleksander 1980
    Heczko,Karol 1996
    Heczko,Alma 1996
    Heger,Adam 1994
    Heger,Maria 1994
    Heininger,Leon 1982
    Hekler-Urbanowicz,Janina 1983
    Heleniak,Piotr 1993
    Heller,Anna 1978
    Herman,Stanuisław 1992
    Hencel,Ludwik 1963
    Hencel,Roman 1963
    Hennius-Kowalewska,Maria 1984
    Hensel,Efrozyna 1998
    Hensel,Jan 1998
    Hensel,Danuta 1998
    Hernik,Antonina 1984
    Herr,Kazimiera 1992
    Herr,Feliks 1992
    Herteli,Jan 1986
    Herteli,Józefa 1986
    Hertman,Jadwiga 1998
    Hessen,Bronisława 1967
    Hessen,Dymitr 1983
    Hessen,Sergiusz 1983
    Hessen,Maria 1983
    Heuchert-Twardowska,Maria 1984
    Hibner,Czesław 1991
    Hibner,Józefa 1991
    Hingler,Stefania 1998
    Hnatiuk,Zofia 2001
    Hnatiuk,Stanisława 2001
    Hnatiuk,Bazyli 2001
    Hoffman,Maria 1991
    Hoffman,Henryk 1991
    Hoffman,Władysław 1993
    Hoffman,Janina 1993
    Hojnowska,Antonina 1997
    Hojnowski,Antoni 1997
    Holka,Edmund 2002
    Holub,Zofia 2001
    Hołubowicz,Zbigniew-Aleksander 1993
    Hołubowicz,Franciszek 1993
    Hołubowicz,Helena 1993
    Hołubowicz,Kazimierz-Wiesław 1993
    Hondra,Michał 1998
    Hondra,Stanisław 1998
    Hondra,Władysław 1998
    Hondra,Jan 1998
    Haponiuk,Adela 1998
    Waluszewska,Ludmiła 1984
    Horbacki,Władysław 1984
    Horbacka,Milica 1984
    Horbaczewski,Paweł 1964
    Hornung-Tomczak,Anna 1996
    Hosticzko,Helena 1989
    Hosticzko,Józef 1989
    Howil,Bogusław 1993
    Howil,Helena 1993
    Hrycko,Franciszek 1988
    Hrycko,Maria 1988
    Hryniewicz,Bronisława Beata 1994
    Hrysiak,Mieczysław 1984
    Hrysiak,Zuzanna 1984
    Huczek,Alfred 1991
    Huczek,Helena 1991
    Huczek,Stefania 1991
    Huk,Jan 1989
    Huk,Anna 1989
    Humnicki,Stefan 1978
    Humnicki,Sophie 1978
    Hupało,Franciszka 1968
    Huszcz-Borusińska,Maria 1987
    Huzarski,Marian 1984
    Huzarski,Zbigniew-Antoni 1984
    Huzarska,Alfreda 1984
    Huzarski,Fryderyk 1984
    Hys,Stanisław 1999
cdn.
7.12.2010 18:13
9)cd.Idzikowski,Bolesław 1984
    Idzik,Józefa 2004
    Iluk,Joachim 1994
    Imiołek,Antoni 1985
    Imiołek,Czesława 1985
    Insińska,Anna 1984
    Ivanowska,Walentina 1978
    Iwanicki,Jan 1984
    Iwaniuk,Zinowia 1996
    Iwaniuk,Andrzej 1996
    Chmiel,Paulina 1989
    Olesiejuk,Franciszka 1989
    Iwaniuk,Mikołaj 1989
    Rostocki,Ignacy 1995
    Iwanowa,Stanisława 1995
    Iwański,Henryk 1964
    Iwańska,Wiktoria 1964
    Iwański,Henryk 1964
    Iwański,Wacław 1984
    Iwańska,Maria 1984
    Iwaszczukiewicz-Uliasz,Maria Jolanta 1986
    Iwaszkiewicz,Jarosław 1988
    Iwaszkiewicz,Anna 1988
    Izakowski,Józef 1997
    Izdebski,Józef 1976
    Izraelowicz-Kowalczyk,Stanisława 1992
    Izyk,Rozalia 1987
    Izyk,Kazimiera 1987
    Izyk,Władysław 1987
cdn
7.12.2010 18:14
10) cd.Jabłońska,Maria 1992

    Jabłoński,Roman 1989
    Jabłońska,Krystyna 1987
    Jabłoński,Wincenty 1987
    Jabłoński,Zdzisław 1987
    Jabłońska,Zofia 1987
    Jabłoński,Stanisław 1987
    Jacewicz,Elżbieta 1988
    Jacewicz,Helena 1988
    Jacewicz,Czesław 1988
    Jachacz,Stanisława 1989
    Jachowicz,Ryszard 1990
    Jachowicz,Natalia 1990
    Jackowski,Stanisław 1968
    Jackow,Bronisława 1982
    Jackow,Leon 1982
    Jacyna,Marcelina 1967
    Jacyna,Wacław 1967
    Jagiełło,Ludomir 1987
    Jagiełło,Stefania 1987
    Jagiełłowicz,Michał 2006
    Jagiełłowicz,Olaga 1983
    Jagiełło,Janina 1996
    Jagiełło,Jan 1996
    Jagodziński,Stefan 1986
    Kowalczyk,Marta 1990
    Jaksz,Czesława 1990
    Jaksz,Jerzy 1990
    Jakubowska-Szepełowska,Janina 1983
    Jakubowska,Maria 1992
    Kulesza,Zofia 1993
    Jakubowski,Mieczysław 1993
    Jakubowska,Rozalia 1993
    Jakubowski,Władysław 1993
    Jakubowska,Maria 1993
    Jakubowska,Helena 1992
    Jakubowska,Bronisława 1992
    Jakubowski,Zdzisław 1992
    Jakubowski,Robert 1992
    Jakubska-Bombas,Zuzanna 1987
    Jamiołkowska,Janina 1966
    Jamiołkowski,Jan 1966
    Jamioł,Zofia 1979
    Jamro,Jan 1993
    Jamro,Waleria 1992
    Jamro,Karol 1992
    Augustyn,Maria 1992
    Janczarek,Władysław 1986
    Janczarski,Eugeniusz 1993
    Janczarski,Bogdan 1993
    Janczarska,Genowefa 1993
    Janczarski,Roman 1993
    Janczewski,Henryk 1981
    Janczewska,Aniela 1981
    Janczuk,Jan 1991
    Janczuk,Stanisław 1991
    Janczura-Antonik,Ludwika 1992
    Janczura,Andrzej 1992
    Janczura,Anna 1992
    Janc,Helena 1965
    Janc,Bolesław 1965
    Janderowicz,Józefa 1987
    Janiak,Helena 1984
    Janicka-Maj,Zofia 1990
    Janicka,Irena 2000
    Janicka,Zdzisława 1964
    Janicki,Teodor 1964
    Janicka,Michalina 1995
    Janicki,Cyprian 1995
    Janiszewski,Lucjan 1979
    Janiszewska,Cecylia 1979
    Jankiewicz,Tadeusz 1965
    Jankiewicz,Wiera 1985
    Jankiewicz,Tadeusz 1985
    Jankowerny-Przybyłowska,Kazimiera 1989
    Jankowska,Stanisława 2001
    Jankowski,Bolesław 2001
    Jankowski,Franciszek 2005
    Jankowski,Józef 1992
    Jankowska,Halina 2005
    Jankowski,Leonard 2005
    Jankowska,Bronisława 2005
    Janowska-Dochmacka,Nina 1987
    Jantoń,Jan 1992
    Jantoń,Bronisława 1992
    Janulewicz,Bolesław 1991
    Janulewicz-Babarowska,Leokadia 1991
    Janulewicz,Bolesław 1991
    Januszewski,Stanisław 1989
    Januszkiewicz,Janusz 1988
    Januszkiewicz,Aldona 1988
    Janusz,Agata 1978
    Janus,Bronisław 1997
    Janus,Marianna 1997
    Janus,Stanisław 1997
    Jaremkow,Edward 2000
    Jaremkow,Tekla 2000
    Jaremkow,Jan 2000
    Jarmołowicz,Jan 1990
    Jarmołowicz,Józefa 1990
    Jarnuszkiewicz,Anna 2003
    Kawtaradze,Halina 2003
    Jaromirska,Leokadia 1968
    Jaroszyńska,Halina 1981
    Jaroszyński,Józef 1981
    Jaroszyńska,Klara 1981
    Krasnodębska,Marianna 2001
    Jarosz,Aleksander 2001
    Jarosz,Ignacy 2001
    Jarosz,Anna 2001
    Jarosz,Maksymilian 2001
    Jarosz,Agata 1989
    Jarosz,Franciszek 1989
    Jarosz,Stanisława 1990
    Jarosz,Franciszek 1990
    Jarosz,Maria 1990
    Jarosz,Józef 1990
    Jarosz,Zygmunt 1999
    Jaros,Jan 1996
    Jaros,Roch 1996
    Jaros,Anna 1996
    Jaros,Witold 1996
    Jaros,Andrzej 1996
    Jasiewicz,Eugeniusz 1981
    Jasiewicz,Józefa 1981
    Jasik,Stanisław 1979
    Jasińska-Larysz,Juliana 1967
    Jasińska,Pelagia 2004
    Jasińska,Władysława 1988
    Jasiński,Stanisław 1985
    Jaskółka,Stanisław 1965
    Jaskółka,Maria 1965
    Jaskółka,Władysław 1965
    Jastrzębska-Lis,Władysława 1985
    Jastrzębska,Maria 1993
    JastrzębskI,Bogdan 1993
    Jaszczewski,Tadeusz 1992
    Jaszczuk,Bronisława 1998
    Jaszczuk,Józef 1998
    Jaszkiewicz,Anna 1992
    Jaszkiewicz,Mikołaj 1992
    Jaszkiewicz,Czesław 1992
    Jaśkiewicz-Gałecka,Zofia 1983
    Jaśkiewicz,Stanisław 1984
    Jaśkiewicz,Jan 1984
    Jaśkiewicz,Maria 1984
    Jaworowicz,Michalina 1981
    Jaworowicz,Józef 1981
    Sozańska,Wiktoria 1989
    Wąchała,Olga 1989
    Jaworski,Mikołaj 1989
    Jaworska,Helena 1989
    Jaworska,Anna 19889
    Jaworska,Marianna 2007
    Jaworska,Katarzyna 1984
    Jaworski,Eugeniusz 1984
    Jaworska,Maria 1993
    Jaworski,Henryk 1993
    Jaworski,Paweł 1976
    Jednorak,Stanisława 1989
    Jednorak,Florentyna 1989
    Jednorak,Tomasz 1989
    Jedynak,Józef 1979
    Jedynak,Irena 1989
    Jedynak,Mieczysław 1989
    Jedynak,Helena 1989
    Jedynak,Maria 1989
    Jedynak,Wacław 1989
    Jekielek-Kluska,Maria 1980
    Jezeczek,Waleria 1991
    Jezierska-Radzikowska,Wacława 1994
    Jezierska,Maria 1983
    Jezierska,Anna 1982
    Jezierski,Władysław 1982
    Jeziorski,Władysław 1967
    Jeziorska,Anna 1967
    Jeziorski,Władysław 1967
    Jeziorski,Marian 1967
    Jeżowska-Trzebiatowska,Bogusława 1989
    Jeżyk,Józef 1990
    Jeż,Jadwiga Paulina 1985
    Jędrzejko,Maria 1988
    Jędrzejko,Jan 1988
    Jędrzejko,Leonia 1988
    Jędrzejko,Józef 1988
    Łopuszańska,Maria 1997
    Jętkiewicz,Janina 1997
    Jętkiewicz,Henryk 1997
    Jiruska,Stefania-Wiktoria 1995
    Jiruska,Wanda 1995
    Jiruska,Maria-Antonina 1995
    Job,Józef 1980
    Job,Wiktoria 1980
    Job,Edward 1980
    Michalska-Joniuk,Leokadia 1983
    Bartosiak-Joniuk,Eugenia 1983
    Wycech-Joniuk,Zofia 1983
    Joniuk,Jan 1983
    Kajfasz,Krystyna 1993
    Jopek,Michalina 1993
    Ogniewska,Irena 1981
    Jorasz,Bogdan 1981
    Józefik,Franciszek 2000
    Józefik,Rozalia 2000
    Jóźwiak,Maria 1981
    Jóźwiak,Leon 1981
    Jóźwicka,Franciszka 1987
    Jóźwicki,Władysław 1987
    Jóźwikowska,Stanisława 1994
    Judziński,Jan 2005
    Jura,Aleksandra 1994
    Jura,Józef 1994
    Jurczyk,Jadwiga 2004
    Jurczyk,Józef 2004
    Jurgyga,Jan 1993
    Jurgyga,Henryka 1993
    Jurek,Julia 1984
    Jurek,Leon 1999
    Jurkiewicz,Waleria 1994
    Jurkiewicz,Jan 1994
    Kozłowska-Jurkiewicz,Olga 1994
    Jurytko,Bronisława 1991
    Jurytko,Bruno 1991
cdn
7.12.2010 18:17
11) cd.Kabacińska,Wanda 1966
    Szczęsna,Henryka 1966
    Kabaciński,Tadeusz 1966
    Kabaciński,Józef 1966
    Kabacińska,Michalina 1966
    Kacała,Stanisław 1979
    Kachanowska,Anna 1995
    Żukowska-Kachanowska,Maria 1995
    Kaczmarczyk-Heleniak,Hanna 1993
    Kaczmarczyk,Jan 1984
    Kaczmarczyk,Józef 1987
    Kaczmarek,Franciszek 1997
    Kaczmarek,Stanisława 1997
    Drewek-Kaczmarek,Teresa 1990
    Kaczmarek,Władysława 1990
    Kaczmarek,Franciszek 1990
    Gronek,Alina 2000
    Kaczmarek,Jadwiga 2000
    Kaczmarek,Lucjan 2000
    Kaczmar,Antonina 1974
    Kaczorowska,Aniela 1989
    Kaczorowski,Bohdan 2001
    Kaczorowski,Bronisława 2001
    Kaczorowski,Wacław 2001
    Kaczówka,Stanisław 1992
    Kaczówka,Maria 1992
    Kadłubowska,Zofia 1989
    Kadłubowski,Bronisław 1989
    Kafarski,Kazimierz 2004
    Kafarska,Wanda 2004
    Kafar,Teofil 1969
    Kafar,Brygida 1969
    Kajszczak,Józef 1990
    Kajszczak,Bronisław 1990
    Kalbarczyk,Zbigniew 1984
    Kalbarczyk,Regina 1984
    Kalicka,Aniela 1981
    Kaliczyńska,Józefa 1980
    Kalina,Michael E. 1989
    Kalinowski,Franciszek 1981
    Kalinowska,Wacława 1981
    Kalinowski,Roman 1978
    Kaliński,Zbigniew 1994
    Kaliński,Zenon 1994
    Kalińska,Eugenia 1994
    Kalasiaków,Józef 1989
    Kalasiaków,Anna 1989
    Kalasiewicz,Wacław 1988
    Kalisiewicz,Paweł 1988
    Kalasiewicz,Władysława 1988
    Kalasiewicz,Józef 1988
    Kaliszczak,Jan 1994
    Kaliszczak,Witold 1994
    Kaliszczuk-Kozaczuk,Helena 1988
    Kaliszewski,Stanisław 1989
    Kalowski,Rafał 2001
    Kaluszko,Jan 1983
    Kaluszko,Zofia 1983
    Kalwiński,Kazimierz 1967
    Kalwiński,Wojciech 1967
    Kalwińska,Katarzyna 1967
    Kałek,Weronika 1977
    Nowak,Łucja 1997
    Kałucka,Maria 1997
    Kałuza,Stefania 1967
    Kałuza,Józef 1967
    Kałuża,Józefa 1991
    Kałuża,Jan 1991
    Kałuża,Maria 1991
    Kamińska-Majkowska,,Leokadia 1985
    Kamińska,Aniela 1983
    Kamiński,Józef 1983
    Kamińska,Maria 1984
    Kamiński,Aleksander 1991
    Kamińska,Czesława 1992
    Kamiński,Kazimierz 1992
    Kamiński,Ryszard 1981
    Kamiński,Stefan 1997
    Kamiński,Zbigniew 1982
    Adamczewska,Franciszka 1982
    Kamska-Gburek,Maria 1985
    Kanabus,Feliks 1965
    Kanabus,Irena 1995
    Kann,Maria 1963
    Kanton,Julia 1996
    Kanton,Antoni 1996
    Kantor,Michał 1989
    Kantor,Władysława 1989
    Kapias,Janina 1990
    Kapica,Maria 1995
    Kapica,Antoni 1995
    Kapica,Stanisław 1995
    Woźniok-Kapica,Gertruda 1995
    Kaprocka,Aniela 1978
    Kaprocki,Wacław 1978
    Kaputek,Jerzy 1989
    Karasek,Leon 1984
    Karasek,Jerzy 1984
    Taraskowa,Teresa 1984
    Kabrowniczek,Józefa 1992
    Karbowski,Czesław 1990
    Karbowska,Marta 1990
    Szoloch-Karbowska,Zofia 1990
    Karbowski,Jan 1990
    Karbowski,Józef 1990
    Karbowski,Stefan 1990
    Karczewski,Hieronim 2000
    Karczewski,Zenon 2000
    Karczewska,Felicja 2000
    Karczmarczyk,Stefan 1996
    Karczmarczyk,Ewa 1996
    Karczmarczyk,Tadeusz 1996
    Karczmarczyk,Bolesław 1996
    Karolick,Janina 1997
    Karpicki,Piotr 1993
    Karpicki,Bazyli 1993
    Karpicka,Feona 1993
    Karpiel,Anna 1995
    Karpiel,Józef 1995
    Karpiuk,Maria 2005
    Karpowicz,Zofia 1990
    Karpowicz,Ignacy 1990
    Karski,Jan 1975
    Karsov-Szymaniewska,Stanisława 1969
    Kartaszew,Anna 1988
    Kartaszew,Jakub 1988
    Karwowska-Kołtan,Jadwiga 1993
    Karwowska,Lubomira 2007
    Karwowska,Mirosława 2007
    Karwowski,Zygmunt 2007
    Karwowska,Genowefa 1992
    Karwowski,Franciszek 1992
    Karwowska,Józefa 1993
    Karwowski,Franciszek 1993
    Kasjano,Maria 1981
    Kasperak-Przeniosło,Józefa 1988
    Kasprowicz,Tadeusz 1989
    Kasprzykowska,Sylwia 1996
    Kasprzykowski,Czesław 1996
    Kasprzyk,Andrzej 1975
    Kasprzyk,Magdalena 2006
    Kasprzyk,Mieczysław 2006
    Kasprzyk,Władysław 2006
    Kaszuba,Antonina 1993
    Kaszuba,Stanisław 1993
    Kaszuba,Ryszard 1993
    Kaszuba,Daniela 1993
    Kaszuba,Stefan 1993
    Kaszubska,Władysława 2004
    Katz-Lipska,Danuta 1986
    Kawalski,Edward-Marcin 2001
    Kazanecki,Czesław 2004
    Kazanecka,Leonarda 2004
    Kazanowski,Franciszek 1992
    Kazanowski,Stanisław 1992
    Kazanowska,Maria 1992
    Kazimierczyk-Puchalska,Sabina 1987
    Kaźmierczyk-Gruszka,,Helena 1991
    Kaźmierczyk-Gruszka,,Ryszard 1987
    Kaźmierczyk-Gruszka,Helena 1987
    Kądziołka,Stanisław 2000
    Kieler,Leokadia 2000
    Ostrowska,Genowefa 2000
    Kądziołka,Stanisława 2000
    Mielniczek,Magdalena 1984
    Kąkol,Jan 1984
    Kemblińska,Meta 1997
    Kemnitz,Edward 1982
    Kemnitz,Wojciech 1982
    Kenar,Maria 1999
    Kenar,Helena 1999
    Kenar,Józef 1999
    Kencler,Cecylia 1989
    Kencler,Tomasz 1989
    Kent,Jack 2003
    Kern-Jędrychowski,Tadeusz 1985
    Kess,Henryk 2002
    Kess,Czesława 2002
    Kędra,Michalina 1988
    Kędzierska,Krystyna 1999
    Kędzierski,Marian 1999
    Smaluch-Kępa,Franciszka 1992
    Kępa,Piotr 1992
    Kępa,Maria 1992
    Kępa,Franciszek 1992
    Kępowski,Andrzej 1992
    Kicińska,Janina 1983
    Kiciński,Karol 1983
    Kida,Józef 1986
    Kida,Anastazja 1986
    Kiek,Jan 1994
    Kiek,Leon 1994
    Kiek,Zofia 1994
    Kiek,Elżbieta 1994
    Kielan-Jaworowska,Zofia 1991
    Rybicka,Krystyna 1991
    Kielan,Maria 1991
    Kielan,Franciszek 1991
    Kielb,Antoni 1993
    Kielb,Józefa 1993
    Kielb,Władysław 1993
    Kielich,Eugenia 2005
    Kielich,Stanisława 1996
    Kielich,Bolesław 1996
    Kieloch,Jadwiga 1985
    Uberman,Anna 1985
    Szkoda,Matylda 1985
    Guźdź,Helena 1985
    Cieślińska,Eugenia 1985
    Kieloch,Marianna 1985
    Kiełbasiński,Stanisław 2000
    Kiernozicka,Izabela 2007
    Kierocińska,Teresa-Janina 1992
    Kierszniewski,Roman 1982
    Kierszniewska,Irena 1982
    Kiersztyn,Maria 1983
    Kijak,Felicja 2000
    Kijak,Katarzyna 2004
    Kijowski,Władysław 1979
    Kijowska,Maria 1979
    Kilian,Karolina 2003
    Kilian,Jan 2003
    Ćwik,Genowefa 2003
    Kinasz,Bożena 1987
    Kinasz,Stanisława 1987
    Kinasz,Michał 1987
    Kiryluk,Franciszek 1978
    Kisiel-Dmetrecki,Adolf 1997
    Kisiel-Dmetrecka,Otylia 1997
    Kisielewska,Paulina 1987
    Kisiel,Zofia 1990
    Kister,Anna 2003
    Kiwior,Józef 1998
    Kiwior,Genowefa 1998
    Klajn,Ryszard 1994
    Klajn,Gabriela-Józefa 1994
    Klarman,Janina 1991
    Klarman,Bronisława 1991
    Klarzuk,Krystyna 1997
    Dyląg,Janina 1991
    Klein,Janina 1991
    Klemens,Zofia 1964
    Klepacka,Maria 1972
    Klewicka,Stanisława 1993
    Klewicki,Lech 1993
    Klimczak,Anna 1984
    Klimek,Antoni 1989
    Klimek,Łucka 1989
    Klimek,Zofia 1989
    Klimek,Halina 1989
    Klimek,Maria 1985
    Klimek,Klara 1991
    Klimek,Wincenty 1991
    Klimowicz,Andrzej 1981
    Klinicki,Eugeniusz 1996
    Klinicka,Maria 1996
    Klinicki,Zygmunt 1996
    Klinicka,Anna 1996
    Klinicki,Marian 1996
    Kluba,Stanisław 1985
    Kluba,Bronisława 1985
    Klymko,Jan 1997
    Kłosiewicz,Anna 1988
    Kłosińska-Mantel,,Maria 1995
    Kmicic,Władysław 1995
    Kmicic,Stanisława 1995
    Kmieć,Piotr 1993
    Kmieciński,Józef 1982
    Kmiecińska,Maria 1982
    Kmieć,Anna 1982
    Kmita,Katarzyna 1967
    Kmita,Karolina 1967
    Kmita,Mikołaj 1967
    Knofliczek,Jan 1990
    Knyszewska-Bielatowicz,Bronisława 1980
    Pawłowicz-Kobak,Ewa 1991
    Pawłowicz-Kobak,Zofia 1991
    Kobak,Leontyna 1991
    Koblińska,Maria 1986
    Kobos,Janina 2009
    Kobos,Zygmunt 2009
    Kobylański,Mieczysław 1984
    Kobylańska,Jadwiga 1984
    Kobylecka-Podsiadła,Teodora 1986
    Kobylec,Wiktor 1992
    Kobylec,Piotr 1964
    Kobylec,Karolina 1964
    Kobylec,Mieczysław 1992
    Banasik,Klara 1992
    Koblińska,Łucja 1980
    Kobyłko,Tadeusz 1993
    Kochanowska,Giga 1997
    Kociel-Kowalczyk,Anna 1980
    Kocielski,Marian 1992
    Kociszewski,Antoni 1993
    Kociszewska,Aniela 1993
    Koczerkiewicz,Mieczysław 1974
    Koczorowska,Halina 1992
    Koczorowski,Zygmunt 1992
    Koczorowska,Jadwiga 1992
    Koczwańska,Franciszka 1983
    Koczwański,Piotr 1983
    Koc,Janina 1992
    Bałabaj,Maria 1989
    Kodzis,Bolesław 1989
    Kodzis,Tekla 1989
    Kodzis,Maria 1991
    Kodzis,Felicja 1991
    Kodzis,Józef 1991
    Kolano,Katarzyna 1989
    Kolano,Franciszek 1989
    Kolasiński,Józef 1965
    Kolczewska,Mieczysława 1993
    Kolkowski,Ludwik 1984
    Kolkowska,Stanisława 1984
    Kolska,Stanisława-Stella 2005
    Kołaczkowska,Filomena 1979
    Kołacz-Pikuła,Stanisława 1998
    Kołacz-Pikuła,Andrzej 1998
    Kołacz,Apolonia 1978
    Kołacz,Józef 1978
    Kołacz,Wacław 2002
    Kołłątaj-Srzednicki,Jan 1998
    Kołodziejek,Zofia 1983
    Kołodziejek,Władysław 1983
    Kołodziej,Jan 1980
    Kołodziej,Marian 1980
    Kołodziej,Tekla 1989
    Kołodziej,Władysław 1980
    Kołomijetz,Anna 2002
    Kołomijetz,Galina 2002
    Kołomyjska,Wanda 1984
    Kołoszko,Antoni 2002
    Kołoszko,Maria 2002
    Kołtan,Aleksander 1994
    Kołtan,Romuald 1994
    Kołtun,Stanisław 1992
    Kołtun,Stanisława 1992
    Komar-Naruszewicz,Albin 1987
    Komar-Naruszewicz,Halina 1987
    Komarnicki,Władysław 1986
    Komarnicka,Maria 1986
    Komarnicka,Apolonia 2004
    Komarnicki,Jan 2004
    Komarnicki,Piotr 2004
    Komarnicki,Stefan 2005
    Komendarczyk,Władysława 1992
    Komiążyk,Helena 1990
    Komiążyk,Aleksander 1990
    Śląska,Zofia 1985
    Komorowska,Maria 1985
    Komorowska,Julia 1985
    Komorowski,Henryk 1985
    Konachowicz,Zofia 2000
    Konachowicz,Anna 2000
    Konachowicz,Weronika 1988
    Konachowicz,Jerzy 1988
    Konachowicz,Nina 2000
    Konachowicz,Jadwiga 2000
    Konarski,Edward 2004
    Konarska,Wanda 2004
    Konarska,Maria 1995
    Konarski,Wawrzyniec 1995
    Konarzewska,Marianna 1999
    Konarzewski,Edward 1990
    Konarzewska,Helena 1990
    Konczur,Jan 1980
    Kondratowicz,Józefa 1988
    Koniarska,Ewelina 1990
    Koniarski,Andrzej 1990
    Konieczny,Maciej 1988
    Konieczna,Marianna 1988
    Konieczny,Mieczysław 1988
    Konieczny,Piotr 1988
    Konopczyńska,Helena 1993
    Konopczyński,Wojciech 1993
    Konopka,Stefan 1982
    Konopko,Helena 1983
    Konrad,Stanisław 1992
    Skorulska,Helena 1993
    Skorulski,Czesław 1993
    Gaweł,Leokadia 1993
    Skorulski,Knostanty 1993
    Kontowicz-Zaremba,Maria 1981
    Konwerska,Krystyna 1990
    Kopcińska-Wyganowska,Helena 1996
    Kopeć,Anna 2002
    Kopeć,Stanisław 2002
    Kopera,Piotr 1976
    Koper,Antoni Stefan 1990
    Kopiczak,Jarosława 1979
    Kopiec,Benedykt 1988
    Kopiec,Aleksandra 1988
    Kopiec,Jan 1988
    Kopiec,Maria 1988
    Kopiec,Jan 1988
    Kopiec,Stefan 1988
    Kopiec,Maria 1988
    Kopiec,Władysław 1988
    Kopyt,Marianna 1998
    Koralewski,Roland 1989
    Koralewska,Weronika 1989
    Korboński,Stefan 1980
    Korczak,Mieczysław 1989
    Korczak,Franciszek 1989
    Kordasiewicz,Helena 1989
    Kordasiewicz,Maria 1989
    Kordus,Michał 1976
    Kordus,Irena 1976
    Korkuć,Kazimierz 1973
    Kornacki,Stanisław 1999
    Kornecka,Sabina 2001
    Kornecka,Anna 2001
    Korniecka,Józefa 1967
    Korolczuk 1978
    Korona,Zbigniew 1994
    Korona,Anna 1994
    Korsak,Tadeusz 2006
    Korsak,Władysława 2006
    Korta,Władysław 1999
    Korta,Janina 1999
    Korwin-Piotrowski,Stanisław 1986
    Korwin-Piotrowska,Sabina 1986
    Koryzna,Wiktoria 1988
    Koryzna,Stanisław 1988
    Koryzna,Mieczysław 1988
    Gryndział,Stanisława 1988
    Kamińska,Teofila 1988
    Lisowska,Józefa 1988
    Korzeniewska-Korazim,Helena 1964
    Korzeniowska,Zofia 1980
    Korzysko,Maria 2004
    Kosek,Edmund 1974
    Kosek,Wacław 1974
    Kosiba,Jan 1992
    Kosiba,Helena 1992
    Kosibowicz,Tadeusz 2006
    Kosieradzka,Anna 1996
    Kosieradzki,Roch 1996
    Kosiorowska,Józef 1995
    Kosiorowska,Maria 1995
    Kosior,Stanisław 2005
    Kosk,Jadwiga 1983
    Kosowicz,Jan 1993
    Kosowicz,Józefa 1993
    Kossak-Szatkowska,Zofia 1982
    Kossewski,Aleksander 1979
    Kossobudzka,Stanisława 1992
    Kossobudzka,Renata 1992
    Kossuth,Jan 1987
    Kossuth,Janina 1987
    Kossuth,Leokadia 1985
    Kostańska,Halina 1990
    Kostański,Jan 1983
    Kostka,Józefa 1995
    Kostka,Ignacy 1995
    Kostka,Wincenty 1987
    Kostka,Wilhelm 1987
    Kostro,Zygmunt 1978
    Kostro,Janina 1978
    Kostrzewa,Jan 1993
    Kostrzewa,Tomasz 1993
    Kostrzewa,Katarzyna 1993
    Kostrzewa,Mieczysław 1993
    Kostrzewa,Anna 1988
    Kostrzewa,Andrzej 1988
    Kostrz,Andrzej 1973
    Kostus,Mieczysław 2001
    Kostus,Rozalia 2001
    Kostus,Genowefa 2001
    Kostyra,Józef 2001
    Kostyra,Anna 2001
    Koszutska-Issat,Jadwiga-Danuta 1989
    Koszutska,Wanda 1999
    Koszyk-Zwierzchanowski,Eugeniusz 1989
    Kościałkowska,Anna 1986
    KościałkowskI,Witold 1986
    Kościałkowska,Maria 1986
    Kościałkowska,Krystyna 1985
    Kościołko,Anna 1993
    Mysłowska-Kościołko,Maria 1993
    Góral-Kościołko,Karolina 1993
    Kotarba,Maria 2005
    Kotarski,Kazimierz 1988
    Kotarska,Irena 1988
    Kotarski,Wacław 1988
    Kotarska,Marcelina 1988
    Kotarski,Czesław 1988
    Zalech-Kotarska,Janina 1988
    Kotas,Antoni 1981
    Kotowicz,Franciszka 1989
    Kotowicz,Józefa 1979
    Kotowicz,Wiktor 1979
    Kotowska,Aniela 1983
    Kotowska-Hunker,Maria-Berta 1995
    Kotowska,Stanisława 1986
    Kotowski,Stanisław 1986
    Kotwica-Szwed,Maria 1987
    Kot-Wiglusz,Anna 1988
    Kot,Tadeusz 1997
    Kot,Maria 1997
    Kowalczyk,Kazimiera 2005
    Kowalczyk,Stanisława 2005
    Kowalczyk-Banasik,Marianna 2005
    Kowalczyk,Jan 1992
    Kowalczyk,Anna 1992
    Kowalczyk,Jan 1990
    Kowalczyk,Franciszka 1990
    Kowalczyk,Jan 1987
    Kowalczyk,Józefa 1987
    Kowalczyk,Marta 1990
    Kowalczyk,Kazimierz 1990
    Kowalczyk,Stanisław 1990
    Kowalczyk,Bronisław 1990
    Kowalczyk,Salomea 1990
    Kowalczyk,Jerzy 1990
    Kowalczyk,Czesław 1990
    Kowalczyk,Władysław 1979
    Kowalczyk,Zofia 1988
    Kowalewska-Gwozdowicz,Halina 1988
    Kowalewska,Irena 1983
    Kowalewski,Karol 1983
    Kowalik,Władysław 1988
    Kowalik,Anna 1988
    Kowalik,Teofila 1986
    Kowalik,Franciszek 1986
    Kowalik,Janina 1990
    Kowalik,Maria Czesława 1987
    Kowalska-Ulanowska,Henryka 1980
    Kowalski,Wincenty 1997
    Kowalski,Jan 1997
    Kowalski,Antoni 1997
    Kowalski,Stanisław 1997
    Kowalska,Bronisława 1997
    Kowalska,Helena 1978
    Kowalska,Maria 1986
    Kowalska,Maria 1992
    Kowalska,Weronika 1992
    Kowalski,Edward 2003
    Kowalska,Wiktoria 2003
    Kowalska,Leonora 1989
    Kowalski,Adam 1989
    Kowalska,Agata 2001
    Kowalski,Julian 2001
    Kowalska,Maria 1968
    Kowalski,Witold 1968
    Kowalski,Janusz 1968
    Kowalski,Stanisław 1991
    Kowalska,Zinaida 2002
    Kowalski,Wacław 2002
    Kowalski,Władysław 1963
    Kowalska,Halina 1995
    Kowalski,Władysław 1995
    Kowalski,Wojciech 1992
    Kowalska,Lucylla 1992
    Kowarzyk,Leon 1996
    Kowarzyk,Maria 1996
    Kownacka,Waleria 1988
    Kownacki,Józef 1988
    Kozaczek,Maria 1993
    Kozaczko,Julian 1989
    Kozaczko,Franciszek 1989
    Kozaczko,Katarzyna 1989
    Kozaczuk,Włodzimierz 1988
    Kozaczuk,Józef 1988
    Kozakiewicz-Slizien,Anna 1985
    Kozakiewicz,Florian 1986
    Kozak,Jan 1999
    Kozak,Apolonia 1989
    Kozak,Władysław 1989
    Kozielowa-Zduńska,Edmunda 1986
    Koziel,Jan 1976
    Koziel,Elżbieta 1976
    Romaniewicz,Aniela 2001
    Kozińska,Weronika 2001
    Kozioł-Bradło,Franciszka 1986
    Kozioł-Pękała,Genowefa 1989
    Kozłowska-Potrzebowska,Krystyna 1983
    Kozłowska,Marianna 2006
    Kozłowska,Jadwiga 1993
    Kozłowski,Antoni 1993
    Kozłowska,Katarzyna 1993
    Kozłowski,Franciszek 1988
    Kozłowska,Cecylia 1988
    Kozłowski,Józef 1988
    Kozłowski,Stanisław 1988
    Kozłowski,Jan 1988
    Kozłowski,Zygmunt 1989
    Kozłowski,Kazimierz 1989
    Kozub,Edward 1979
    Kozuch,Helena 1979
    Kozyra,Marian 1990
    Koźmińska,Anna 1991
    Koźmińska,Maria 1991
    Koźmińska,Teresa 1965
    Koźmiński,Jerzy 1965
    Koźmiński,Karol 2005
    Kożuchowska,Marianna 1983
    Kożuchowski,Franciszek 1983
    Krajewska,Anna 1977
    Krajewski,Antoni 1977
    Krajewska,Janina 2002
    Szkubel,Stanisława 2002
    Krajewski,Antoni 1977
    Krakiewicz,Janina 1994
    Krakowska,Irena 1991
    Krasicki,Kazimierz 1991
    Krasicki,Karol 1991
    Krasicki,Antoni 1991
    Krasicka,Kunda 1991
    Krasiejko-Rdultowska,Maria 1981
    Kraskovsky,Benedykt 1996
    Krasna,Jan 1983
    Krasna,Maria 1983
    Kraupa,Józefa 1984
    Kraupa,Jan 1984
    Krauze,Kazimierz 1983
    Krauze,Lucylla 1983
    Szarek,Helena 2002
    Krawczykowicz,Zygmunt 2002
    Krawczykowicz,Władysław 2002
    Krawczykowicz,Jan 2002
    Krawczykowicz,Zofia 2002
    Krawczyk,Cecylia 1992
    Krawczyk,Gertruda 1990
    Krawczyk,Helena 2006
    Krawczyk,Józef 2004
    Krawczyk,Wiktoria 2004
    Krwiec,Maria 1969
    Kreicarek,Kazimiera 1983
    Kreicarek,Michał Marian 1983
    Kreisberg,Maria 1994
    Krepa,Ludwik 1993
    Krepa,Wanda 1993
    Krepski,Kazimierz 2006
    Krepski,Michał 2006
    Krepski,Kazimierz 2006
    Krepska,Maria 2006
    Zajączkowska,Apolonia 2006
    Krękora,Antoni 1993
    Krępec,Jerzy 1994
    Krępec,Irena 1994
    Krępec,Tadeusz 2002
    Haraś-Krokos,Helena 1995
    Krokos,Katarzyna 1995
    Krokowski,Jan 1988
    Krokowska,Zofia 1988
    Krowicka-Tyryłło,Genowefa 1978
    Królikiewicz,Helena 1986
    Królikiewicz,Władysław 1986
    Królikowska,Maria 1981
    Król,Bronisław 1985
    Król,Genowefa 1998
    Król,Artur 1982
    Król,Piotr 1982
    Król,Marian 1982
    Król,Alina 1982
    Król,Zenobia 1982
    Król,Romuald 1982
    Król,Zdzisław 1982
    Kuzak,Laura 1982
    Jabłońska,Janina 1982
    Krucaj,Zenobia 1987
    Bogdanowicz-Krucaj,Jadwiga 1987
    Kruczkowska,Anna 1993
    Kruczkowska,Jadwiga 1975
    Krueger,Henryk 1987
    Kruk,Bronisław 1981
    Nizioł-Kruk,Anna 1998
    Kruk,Józef 1998
    Kruk,Maria 1998
    Świech-Kruk,Maria 1998
    Krupa-Roszkowska,Anna 2004
    Krupa-Roszkowski,Paweł 2004
    Krupa,Wojciech 1976
    Krupka,Maria-Regina 1991
    Krupka,Leonard 1991
    Krusiński,Jan 1997
    Krusińska,Antonina 1997
    Krusiński,Stefan 2000
    Kruszelnicki,Czesław 2001
    Kruszelnicka,Maria 2001
    Kruszewski,Piotr 1992
    Kruszyńska,Marianna 1987
    Kruszyńska,Janina 1981
    Kruszyński,Konrad 1981
    Kruszyńska,Stefania 1975
    Kruszyński,Stanisław 1975
    Kruze,Bolesław 1977
    Krycia,Marian 1979
    Kryczka,Bronisława 1997
    Kryczka,Władysław 1997
    Kryńska,Stefania 1990
    Kryński,Stanisław 1991
    Kryński,Jan 1991
    Kryńska,Aniela 1991
    Kryńska,Ryta 1991
    Krysiewicz,Władysława 1993
    Krysiewicz,Stanisław 1993
    Krzemieński,Stanisław 1966
    Krzemieńska,Anna 1966
    Krzemiński,Władysław 1978
    Krzemińska,Leokadia 1978
    Krzeszowiec,Janina 1984
    Krzeszowiec,Karol 1984
    Krzyczkowski,Czesław 1997
    Krzyczkowska,Barbara 1997
    Krzyczkowska,Eugenia 1997
    Krzyczkowska,Halina 1988
    Krzyczkowski,Zdzisław 1988
    Krzyk,Zofia 2001
    Krzymowska,Marianna 2001
    Krzymowski,Józef 2001
    Krzystalowska,Helena 2000
    Krzystalowski,Józef 2000
    Krzystalowska,Irena 2000
    Krzystniak,Barbara 1989
    Wies-Krzystniak,Irena 1989
    Krzystniak,Kazimierz 1989
    Krzystniak,Tadeusz 1989
    Krzysztonek,Aniela 1969
    Krzysztoszek,Irena 2003
    Krzysztoszek,Jan 2003
    Krzysztoszek,Marianna 2003
    Krzysztow-Meller,Helena 1987
    Krzywicki,Stanisław 2009
    Krzywicka,Anna 2009
    Krzyżanowska-Załuska,Lidia 1979
    Krzyżanowska,Agnieszka 1985
    Krzyżanowski,Andrzej 1985
    Krzyżanowska,Helena 1978
    Krzyżanowski,Bronisław 1978
    Książek,Władysław 1998
    Kubacki,Michał 1997
    Kubalski,Jan 1986
    Kubalska,Anna 1986
    Kubaty,Klemens 1987
    Kubaty,Alfred 1987
    Kubaty,Karolina 1987
    Kubicki,Jan 1976
    Kubicka,Zofia 1976
    Kubiczek,Bożena 2001
    Kubiczek,Edward 1981
    Kubiczek,Maria 1993
    Kubiczek,Mieczysław 1993
    Kubik,Czesław 1989
    Kublicki,Tadeusz 1995
    Kublicka,Maria 1995
    Kucharska,Anna 1992
    Kuchrzak,Irena 1969
    Kuchrzak,Jan 1993
    Kuchmistrz,Kazimierz 1990
    Kuchmistrz,Olga 1990
    Kuchmistrz,Józef 1990
    Kuchmistrz,Anna 1990
    Kuchta,Jan 1998
    Malec,Aniela 1998
    Buczak,Władysława 1998
    Kuchta,Jan 1998
    Kuchta,Józefa 1998
    Kucińska,Janina 1989
    Kuczaty,Karol 1991
    Bakoniewska,Emilia 1991
    Kuczkowski,Stefan 1989
    Kuczko,Paweł 2000
    Kuczko,Petronela 1988
    Kuczyńska,Genowefa 1987
    Kuczyński,Włodzimierz 1987
    Kuczyńska,Katarzyna 1995
    Kuczyński,Rudolf 1995
    Kuczyński,Aleksander 1995
    Pałaniuk,Julia 1995
    Kleszcz,Stefania 1995
    Kuczyński,Kazimierz 1995
    Kuczyński,Aleksander 1999
    Kuczyńska,Krystyna 1999
    Kuczyńska,Maryna 1992
    Kuczyński,Józef 1992
    Froehlich,Katarzyna 1992
    Kuc,Dorota 1992
    Kudelski,Julia 1986
    Kudelski,Stanisław 1986
    Kujtkowska,Genowefa 1987
    Kujtkowska,Zofia 1987
    Kujtkowska,Maria 1987
    Kukło,Zofia 1993
    Kukło,Franciszek 1993
    Kukolewski,Jan 1992
    Kukolewska,Zofia 1992
    Kukulska-Tyryłło,Janina 1978
    Kukulska,Anna 1995
    Kukulska,Maria 1995
    Kular-Przeniosło,Stanisława 1988
    Kulczycka,Katarzyna 1994
    Kulczycki,Franciszek 1994
    Kulczycki,Marian 2002
    Kulesza-Biała,Aniela 2000
    Kulesza,Karol 1997
    Kulesza,Joanna 1997
    Kulesza,Leokadia 1997
    Kulik,Maria 1979
    Kuliński,Bolesław 1993
    Kulińska,Helena 1993
    Kulpa,Jan 1980
    Kulwiec-Grundgang,Janina 1975
    Bartoszewska,Julia 1989
    Kulyk,Władysław 1989
    Kunicka,Stefania 2000
    Kunicki,Antoni 2000
    Kunz,Adam 1980
    Kunz,Stefania 1980
    Kupczak,Maria 1995
    Kupczak,Roman 1995
    Kupidłowska,Apolonia 1992
    Kupidłowski,Eliasz 1992
    Borzym,Wanda 1992
    Kupiecki,Bolesław 2002
    Kuraś,Zofia 1993
    Kuraś,Karol 1993
    Błaś,Joanna 1993
    Kurc,Michalina 1978
    Kurda,Edward 1981
    Kurdziel,Jan 1996
    Kurdziel,Stanisław 1992
    Kurek,Tadeusz 1991
    Kurek,Józef 1991
    Kurek,Stanisław 1993
    Kurek,Zofia 1992
    Kuriata,Aleksander 1990
    Kuriata,Franciszka 1990
    Kuriata,Józef 1986
    Kuriata,Franciszka 1986
    Kuriata,Mikołaj 1968
    Kuriata,Olga 1986
    Kuriata,Zygmunt 1986
    Kurjanowicz,Ignacy 1973
    Kurkiewicz,Agnieszka 1992
    Kurkiewicz,Jan 1992
    Chrust,Eugenia 1992
    Szafraniec,Władysława 1992
    Kurkiewicz,Wojciech 1992
    Kurkiewicz,Marianna 1992
    Kurkowska-Bronik,Marianna 1989
    Kurkowski,Włodzimierz 1992
    Kurkowska,Danuta 1992
    Kuron,Czesław 2001
    Kuron,Helena 2001
    Kuropielska,Leopolda 1967
    Kuroś,Tomasz 2002
    Kuroś,Henryka 2002
    Kurowiec,Dimitry 1964
    Kurowiec,Maria 1964
    Kurowiec,Bogusław 1964
    Kurowska-Szczebic,Anastazja 1988
    Wiliusz,Emilia 1993
    Kurowski,Jan 1993
    Kurowska,Maria 1993
    Kurowska,Maria 1992
    Kucharska,Marta 1992
    Kurowski,Jan 1992
    Kurowski,Stanisław 1992
    Kurowska,Stanisława 2000
    Kurowski,Stefan 2000
    Kurpiewski,Roman 1984
    Kurpiewska,Antonina 1992
    Kurylowicz,Zofia 1972
    Kurylowicz,Bogusław 1972
    Kuryluk,Karol 2002
    Kurzela,Marcela 1989
    Kurz,Zofia 1992
    Kurz,Kazimierz-Marian 1992
    Kuskowska,Feliksa 1983
    Kuskowski,Wojciech 1983
    Kusz,Maria-Bożena 2001
    Kuśmierczyk 1984
    Kuśnierz,Kazimierz 1975
    Kuśnierz,Karola 1975
    Kutkowska,Janina 1989
    Kutte-Szulc,Alicja 1983
    Kuzin,Maria-Berta 1966
    Kuźko,Weronika 1990
    Kuźma,Władysława 2003
    Kuźma,Zbigniew 2003
    Kuźmicz-Migdał,Waleria 1989
    Kużewski,Zbigniew 1993
    Kwarcik,Piotr 1989
    Kwarcik,Anatoliusz 1989
    Kwarcik,Alfred 1989
    Kwarcik,Feliks 1989
    Kwarcik,Maria 1989
    Kwaśniewska,Kazimiera 1980
    Kwiadaras,Weronika 1966
    Kwiatek,Ryszard 1994
    Kwiatek,Maria 1994
    Kwiatek,Franciszek 1994
    Kwiatkowska-Biernacka,Wanda 1984
    Kwiatkowska-Szarowaro,Zofia 1984
    Kwiatkowski,Eugeniusz 1987
    Kwiatkowska,Maria 1979
    Kwiecińska,Janina 1989
    Morawiecka,Hanna 1989
    Zdanowicz,Maria 1989
    Bagłajewska,Janina 1989
    Kwieciński,Stanisław 2000
    Kwietniewska,Wiktoria 1986
    Kwietniewski,Andrzej 1986
    Kwoczyński,Stanisław 1977
    Kwos,Janina-Regina 1987
cdn
7.12.2010 18:19
12) cd.Laba-Parkasiewicz,Józefa 1984
    Lachowicz,Wojciech 1978
    Lach,Petronela 1992
    Pawłowska,Zofia 1992
    Lach,Michał 1992
    Lach,Józefa 1992
    Lach,Tadeusz 1992
    Lada,Wacław 1986
    Ladosz,Helena 1995
    Ladosz,Henryk 1995
    Lahun,Agnieszka 1988
    Lahun,Albin 1988
    Landau-Jankiewicz,Irena 1986
    Landowski,Józef 1996
    Landowska,Zofia 1996
    Landzwojczak-Stefanowicz,Eleonora 1988
    Uniatowicz,Ludmiła 1989
    Zahaczewska,Stanisława 1989
    Langer,Bożena 1989
    Lange,Helena 1999
    Lange,Zygmunt 1999
    Langiewicz,Jan-Michał 1981
    Zbowid,Maria 1981
    Lara,Tadeusz 1987
    Laskowska,Stanisława 1991
    Laskowski,Julian 1985
    Laskowski,Mieczysław 2002
    Laskowska,Jadwiga 2002
    Laskowski,Zygmunt 1979
    Lasocki,Franciszek 1996
    Lasota,Bronisława 1993
    Lasota,Władysława 1992
    Lasota,Stefan 1992
    Lassoga,Klara 2003
    Laszkiewicz,Maria 1993
    Laszkiewicz,Stefan 1993
    Latawiec,Józefa 1985
    Latawiec,Tadeusz 1985
    Latoszyńska,Eugenia 2004
    Latoszyński,Jerzy 2004
    Latoś,Wacława 1983
    Latoś,Józef 1983
    Larusiewicz,Helena 1983
    Larusiewicz,Stefania 1983
    Lau,Aleksander 1995
    Lawer-Mławska,Franciszka 1979
    Laxander,Walenty 1996
    Lech,Czesław 1995
    Lech,Helena 1988
    Legiec,Władysław 1994
    Legiec,Stanisława 1994
    Lehnert,Edward 1976
    Lehnert,Zdzisława 1976
    Leider-Frankowicz,Zofia 1998
    Lenartowicz-Fritz,Zenon-Gabriel 1986
    Lenartowicz,Mieczysław 1996
    Lenartowicz,Franciszka 1996
    Lenczewska,Regina 1991
    Lenczewski,Antoni 1991
    Leonowicz,Aleksandra 1989
    Leopold,Helena 1989
    Lerczyński,Ryszard 1992
    Lerman,Antoni 1988
    Lerman,Feliksa 1988
    Lerski,Jerzy 1985
    Lesicz-Gutowska,Wanda 1987
    Lesiński,Władysław 1988
    Lesińska,Aleksandra 1988
    Lesiński,Zdzisław 1988
    Leski,Kazimierz 1995
    Leszczyńska,Halina 2004
    Leszczyńska,Helena 2003
    Leszczyńska,Sabina 1991
    Leszczyński,Franciszek 1997
    Leszczyński,Stanisław 1997
    Leszczyński,Bolesław 1997
    Leszczyńska,Anna 1997
    Leszczyński,Józef 1997
    Leszczyński,Klemens 1984
    Leszczyński,Józef 1984
    Leszczyńska,Zofia 1984
    Leszczyński,Mieczysław 1976
    Leszczyńska,Stefania 1988
    Leszczyński,Włodzimierz 1988
    Leszkowicz,Irena 1994
    Leszkowicz,Ignacy 1994
    Lewandowska-Wójcik,Krystyna 1985
    Lewandowski,Tadeusz 1997
    Lewandowska,Janina 1997
    Lewczuk,Maria 2002
    Lewczuk,Józefa 2002
    Lewczuk,Maria 1983
    Kot,Janina 1992
    Lewicka,Franciszka 1992
    Lewicka,Katarzyna 1989
    Lewicki,Aleksander 1989
    Lewicka,Jarosława 1989
    Lewicki,Czesław 1978
    Lewińska,Janina 1984
    Lewiński,Jan 1984
    Lewkowska,Eufrozyna 2004
    Lezeńska,Maria 2000
    Lezeński,Jerzy 2000
    Lezeński,Cezary 2000
    Lichtenthal-Samoluk,Joanna 1987
    Grenda,Anna 1986
    Likos,Natalia 1993
    Likos,Apolonia 1993
    Likos,Piotr 1993
    Linkiewicz,Helena 1988
    Lintner,Stefan 1969
    Lipczyńska-Lipko,Ewa 1996
    Lipińska-Czajkowska,Bronisława 1988
    Lipińska-Szomańska,Krystyna 1981
    Kwiatkowska-Lipińska,Marianna 1990
    Lipińska,Waleria 1990
    Lipiński,Eryk 1991
    Lipiński,Stanisław 1992
    Lipińska,Maria 1992
    Lipka,Edward 1989
    Lipka,Józefa 1989
    Lipka,Stanisław 1989
    Lipka,Helena 1989
    Lipska,Maria 1996
    Lipska,Stefania 1989
    Lipski,Władysław 1986
    Lipska,Stefania 1986
    Lipszyc,Aldona 1996
    Liro,Antonina 1996
    Lisicka,Kazimiera 1997
    Lisicki,Leon 1997
    Bytniewska-Lisicka,Danuta 1997
    Lisicki,Tadeusz 1997
    Lisiczyńska,Julia 2009
    Lisiczyński,Jan 2009
    Lisikiewicz,Miron 1971
    Lisowski,Witold 1994
    Lisowska,Zofia 1994
    Liszewski,Władysław 1987
    Lis,Helena 1985
    Litwin,Franciszek 1997
    Litwińczyk,Bolesław 2002
    Litwińczyk,Stanisława 2002
    Lityński,Michał 1984
    Loba,Stanisław 1991
    Loba,Jadwiga 1991
    Loba,Jeremi 1991
    Logiński,Jerzy 1988
    Lojszczyk,Rozalia 1991
    Lorenc,Józefa 1992
    Lorenc,Maria 1992
    Lorenc,Antoni 1992
    Lorenc,Maria 1992
    Lorenc,Józef 1992
    Loth,Edward 1996
    Lowy,Wanda 1981
    Loża,Stefania 1983
    Loża,Eugeniusz 1983
    Lubaś,Maria 1989
    Twardzik,Julia Janina 1989
    Lubaś,Franciszek 1989
    Lubczyński,Ignacy 1967
    Lubecka,Wanda 1983
    Lubecka,Zofia 1983
    Lubicz-Nycz,Izabela 1964
    Lubicz-Nycz,Bronisław 1964
    Lubkiewicz,Marianna 1997
    Lubkiewicz,Stanisław 1997
    Lubkiewicz,Leon 1997
    Lucyszyn,Zofia 1999
    Ludwiszczak,Tadeusz 1991
    Ludwikowski,Alojzy 1981
    Lusawicka-Fiutak,Józefa 1981
    Luśniak,Jadwiga 2009
cdn.
7.12.2010 18:20
13)cd.
    Łabęda,Apolinary 1994
    Łabęda,Melania 1994
    Łabędzka
    Łacny,Władysław 1976
    Ładzińska,Julia 2004
    Łakomska,Helena 2000
    Łapiński,Jerzy 1977
    Łapiński,Mikołaj 1977
    Łapińska,Lidia 1977
    Łasica,Tadeusz 1965
    Ławkowicz,Janina 1978
    Ławkowicz,Jan 1978
    Ławska,Helena 1992
    Ławski,Aleksander 1992
    Łazanowska,Anna 1988
    Łazanowski,Józef 1988
    Łazanowska,Bronisława 1988
    Łazowski,Kazimierz 1995
    Łazowska,Zofia 1995
    Łazowska,Anna 2003
    Łazowski,Józef 2003
    Łazowski,Władysław 2003
    Łągwa,Eleonora 1995
    Łągwa,Franciszek 1995
    Łągwa,Teofil 1995
    Łebiedzińska,Maria 1986
    Łęcka,Zofia 1993
    Łomnicki,Michał 1992
    Łoziński,Zbigniew 1974
    Łozińska,Zofia 1974
    Łozińska,Danuta 1974
    Łozińska,Zuzanna 1968
    Łoziński,Emil 1999
    Łoziński,Maria 1999
    Łoziński,Emil 1999
    Łuczak-Jaworski,Natalia 1979
    Łuczak,Edmund 1983
    Łuczak,Roman 1980
    Ługowska,Halina 1989
    Ługowski,Zygmunt 1989
    Łukasiewicz,Franciszek 1989
    Łukasiewicz,Antoni 1989
    Łukasiewicz,Franciszek 1993
    Łukasiewicz,Maria 1993
    Łukaszewicz,Pelagia 2006
    Łukaszewska,Aleksandra 1996
    Łukaszewski,Franciszek 1996
    Łukaszewski,Jan 1997
    Łuszcz,Józef 1990
    Łuszcz,Walerian 1990
    Łuszcz,Agnieszka 1990
    Łyjak,Wiesław 1983
    Łyjak,Juliana 1983
    Łyjak,Wiktor 1983
    Łyjak,Zygmunt 1983
    Łysik,Józef 2005
    Łyszczyńska-Barańska,Stefania 1998
cdn
7.12.2010 18:22
14)cd
    Macelewicz-Klarman,Krystyna 1991
    Machajska-Bilicka,Barbara 1977
    Machowicz,Wanda 1985
    Machowicz,Czesław 1985
    Machul,Teodora 2000
    Machul,Jan 2000
    Machul,Feliksa 2000
    Mach,Stanisław 1995
    Jędryczek,Wanda 1995
    Maciarz,Maria 1984
    Maciąga,Stanisław 1990
    Maciąga,Maria 1990
    Maciejewska-Puchalska,Krystyna 1987
    Maciejewski,Henryk 1985
    Maciejewski,Józef 1997
    Maciejewska,Maria 1997
    Maciejewski,Mieczysław 1994
    Maciejewski,Adolf 2009
    Maciejewski,Wincenty 2009
    Maciejko,Wojciech 1967
    Maciuszek,Antonina 1979
    Macugowska,Stefania 1986
    Macugowski,Józef 1986
    Maczak,Witold 1996
    Madej,Ignacy 1983
    Madej,Ksenia 1983
    Madej-Jesionowska,Józefa 1979
    Madej,Mieczysław 1979
    Majcher,Genowefa 2003
    Majcher,Helena 1994
    Majda,Aleksander Józef 1986
    Przybylska-Majek,Longina 1992
    Majek,Kazimierz 1992
    Majek,Julianna 1992
    Majewska-Gynalska,Leokadia 1982
    Majewska,Bronisława 1979
    Majewska,Genowefa 1990
    Majewska,Helena 1982
    Majewska,Zofia 1994
    Majewska,Helena 1999
    Majewski,Aleksander 1999
    Majewski,Bronisław 1979
    Majewski,Tadeusz 1984
    Maj-Przeniosło,Honorata 1988
    Majsak,Józef 1997
    Makara,Marian 1965
    Makara,Rozalia 1965
    Makar,Jan 1987
    Makar,Katarzyna 1987
    Makomacki,Tadeusz 1999
    Makowska,Bogumiła 1993
    Makuch-Korulska,Wanda 1994
    Makuch-Szymańska,Barbara 1979
    Szymańska,Janina 1979
    Malczewski,Franciszek 1991
    Malczewska,Alicja 1991
    Malczewska,Dominika 1991
    Malec-Przeniosło,Anna 1988
    Malec,Józefa 1987
    Malec,Paweł 1987
    Malewska,Helena 1983
    Malinowska,Helena 1985
    Malinowski,Józef 1985
    Malinowska,Izabel 1984
    Malinowski,Antoni 1986
    Malinowska,Zofia 1995
    Malinowski,Bronisław 1995
    Malinowski,Jan 1982
    Malinowska,Zofia 1986
    Malinowski,Stanisław 1986
    Malinowski,Janusz 1986
    Malińska,Anna 1997
    Maliński,Jan 1997
    Malkiewicz,Aniela 1963
    Malska,Maria 1985
    Malucha,Dymitr 1991
    Malucha,Łucja 1991
    Malucha,Zenon 1991
    Małecka-Keller,Maria 1985
    Małek,Jan 1987
    Małkiewicz,Henryk 1986
    Małkiewicz,Ludwika 1981
    Małkiewicz,Hanna 1980
    Małkiewicz,Władysław 1980
    Małkowski,Mieczysław 2000
    Małysiak,Albin 1993
    Manaszczuk,Antonina 1989
    Mancewicz-Jakubowska,Maria 1992
    Mańkowski,Jerzy 1986
    Mańkowski,Andrzej 1986
    Mańkowska,Janina 1986
    Mańkowski,Zbigniew 1986
    Mańkowski,Bronisław 1986
    Mańkowski,Marian 1988
    Mańkowska,Józefa 1988
    Mańkowski,Marcin 1988
    Partyka,Halina 1988
    Mańkowski,Tadeusz 1989
    Mańkowski,Zdzisław 1989
    Marchlewicz,Bronisław 2004
    Marchwiński,Józef 1968
    Marcinek,Klementyna 1978
    Marciniak,Edward Franciszek 1982
    Marciniak,Gertruda 2007
    Marciniak,Stanisława 1987
    Marcinkiewicz,Aleksandra 1969
    Marcinkiewicz,Klementyna 2005
    Marcinkiewicz,Franciszek 2005
    Marcinkowski,Józef 1990
    Marcinkowska,Anna 1990
    Marcinkowska,Marianna 1989
    Marcinkowski,Józef 1989
    Marciszczuk,Anna 1984
    Marciszczuk,Piotr 1984
    Marciszczuk,Jan 1984
    Marcyniuk,Teresa 1990
    Marcyniuk,Stefan 1990
    Marcyniuk,Jan 1990
    Marcyniuk,Piotr 1990
    Marczak,Marianna 2001
    Marendowska,Kazimiera 1987
    Margasińska,Krystyna 2001
    Margasińska,Klementyna 2001
    Maringe-Grostal,Krystyna Wanda 1989
    Markiewicz-Galas,Maria 1997
    Markiewicz-Jastrząb,Stanisława 1997
    Markiewicz,Józef 1997
    Markiewicz,Szymon 1965
    Markiewicz,Anna 1965
    Markowska-Łapińska,Helena 1990
    Markowska,Kazimiera 1990
    Markowski,Franciszek 1990
    Markowski,Franciszek 1989
    Markowski,Stanisław 1991
    Markowska,Stefania 1989
    Marmur,Maria 2004
    Martinek,Henryk 1983
    Martinek,Halina 1983
    Martykowicz,Irena 1983
    Maruczyński,Włodzimierz 1995
    Abramowicz-Wolska,Maryla 1981
    Marynowska,Władysława 1992
    Marzec,Zygmunt 2003
    Masiukiewicz,Wacław 1995
    Masłowiecka,Janina 1982
    Masojada,Felicja 2000
    Mastelarz,Jadwiga 1985
    Mastelarz,Zygmunt 1985
    Mastelerczuk,Stefan 1991
    Mastelerczuk,Otylia 1991
    Matjas,Józefa 1988
    Matjas,Franciszek 1988
    Matlak,Józefa 1995
    Matlak,Józef 1995
    Molenda,Ludwika 1995
    Matlak,Magdalena 1995
    Matoga,Zygmunt 1997
    Matonis,Aniela 2000
    Matonis,Feliks 2000
    Matonis,Bronisław 2000
    Matraszek,Stefania 1993
    Matras,Regina 1995
    Matras,Stanisław 1995
    Matulewicz,Stanisław 1989
    Matulewicz,Helena 1989
    Matul,Ignacy 1984
    Matusiewicz-Młot,Emilia 1998
    Matusiewicz,Józef 1998
    Matusiewicz,Paulina 1998
    Matuszczak,Katarzyna 1989
    Wasilewska-Matuszczak,Maria 1989
    Guzik-Matuszczak,Krystyna 1989
    Matuszczyk,Marianna 2003
    Matuszczyk,Stanisław 2003
    Matuszewska,Beata 1992
    Matuszewski,Ryszard 1992
    Matuszewska,Stefania 1992
    Matuszewski,Jan 1992
    Matuszewski,Józef 1990
    Matusz,Stanisław 1992
    Matusz,Katarzyna 1992
    Matus,Jerzy 1982
    Matwiszyn,Katarzyna 1980
    Matysiak,Władysław 1965
    Mazak,Stanisław 1984
    Mazarski,Rudolf 1983
    Mazarska,Marta 1983
    Mazarski,Eugeniusz 1983
    Maziak,Antoni 1994
    Mazurek,Felicja 2001
    Mazurek,Michał 1996
    Mazurek,Maria 1996
    Mazurek,Stanisław 1987
    Mazurkiewicz,Agnieszka 1996
    Mazurkiewicz,Edward 1994
    Mazurkiewicz,Genowefa 1997
    Mazurkiewicz,Leon 1997
    Mazurkiewicz,Helena 1999
    Mazurkiewicz,Józef 2001
    Mazur,Helena 1988
    Mazur,Jan 1988
    Mazur,Józef 1995
    Mazur,Wiktoria 1995
    Mazur,Jan 1995
    Mazur,Michał 1986
    Mazur,Krystyna 1984
    Mazur,Stanisław 1984
    Mazur,Stefan 1992
    Mądry,Józef 1982
    Medwit,Maria 1989
    Medwit,Jan 1989
    Kubica-Medyńska,Wanda 1993
    Medyńska,Michalina 1993
    Medyński,Kazimierz 1993
    Meglicki,Zdzisław 1992
    Meglicka,Zofia 1992
    Meglicki,Konstanty 1992
    Melińska-Krajewska,Maria 2001
    Meller,Józef 1987
    Meller,Eugenia 1987
    Mencik,Józef 1993
    Mencik,Stanisława 1993
    Mermer,Władysława 2007
    Merson,Jerzy 1975
    Merson,Mirosława 1975
    Mianowska,Aleksandra 1980
    Miarczyńska,Władysława 1983
    Miazgowicz,Władysław 1998
    Miazgowicz,Marta 1998
    Miazio,Emilia 1969
    Michalak,Ignacy 1993
    Michalak,Marianna 1993
    Michalak,Władysław 1993
    Michalak,Janina 1989
    Michalak,Władysław 1985
    Michalak,Marianna 1985
    Michalewska,Maria 1975
    Michalik,Bolesław 1982
    Michalska,Krystyna 2000
    Michalski,Antoni 1999
    Michalska,Helena 1999
    Michalski,Piotr Franciszek 1990
    Michałek,Ferdynand 1992
    Michałowska,Maria 2006
    Michałowski,Jan 2006
    Michejda,Kornel 1992
    Mickiewicz,Wacław 1978
    Mickiewicz,Władysław 1978
    Mickiewicz,Maria 1978
    Milczyńska,Kazimiera 1995
    Midak,Edmund 1995
    Mielczarek-Brust,Henryka 1979
    Mielczarek,Rozalia 1981
    Mielczarek,Zygmunt 1983
    Mielczarek,Henryka 1983
    Mierzejewski,Edward 1995
    Mierzejewska,Janina 1995
    Mieszkiewicz-Urbanowicz,Bronisława 1983
    Mijakowska,Michalina 2003
    Mijakowski,Mieczysław 2003
    Mika,Stefan 2000
    Mika,Paweł 2000
    Mika,Karolina 2000
    Mika,Katarzyna 1996
    Mika,Teofil 1996
    Mikitow,Olga 1984
    Mikitow,Józef 1984
    Miklaszewski,Jacenty 1982
    Miklaszewska,Maria 1982
    Miklaszewska,Władysława 1982
    Mikołajczyk,Zygmunt 1997
    Mikołajczyk,Stefan 1997
    Mikołajków,Leokadia 1964
    Mikołajków,Lech 1964
    Mikołajków,Andrzej 1964
    Mikołajków,Aleksander 1964
    Mikoś,Maria 1987
    Mikulska,Maria 1974
    Mikulska,Melania 1966
    Mikulski,Jan 1966
    Mikusz,Ewa Maria 1983
    Milczarski,Zbigniew 1986
    Milewska,Jadwiga 1993
    Milewski,Aleksander 1993
    Miller,Stefan 1966
    Miller,Marcela 1966
    Miłobędzki,Kazimierz 1999
    Milonas,Grzegorz 1999
    Milowski,Wacław 1978
    Milowska,Helena 1978
    Leśniewicz,Leontyna 1988
    Miłkowska,Bronisława 1988
    Miłkowski,Lucjan 1988
    Miłkowski,Władysław 1988
    Miłkowski,Adolf 1988
    Miłosz,Andrzej 1989
    Miłosz,Czesław 1989
    Miniewski,Jan 1984
    Miniewski,Stefan 1984
    Mioduszewski,Stanisław 1995
    Mirecki,Aleksander 1983
    Mirecka,Władysława 1983
    Mirek,Jan 1969
    Mirek,Aniela 1969
    Mironiuk,Józef 1989
    Mironiuk,Julianna 1989
    Wachowiec,Marianna 1989
    Barańska,Stanisława 1989
    Paśnik,Anna 1989
    Mirosław-Tkaczyk,Genowefa 1982
    Misiewicz,Jan 1976
    Misiewicz,Adam 1983
    Misiewicz,Rozalia 1983
    Misiuna,Władysław 1966
    Mistera,Joanna 1985
    Misztal,Tadeusz 1995
    Misztal,Janina 1995
    Misztal,Antoni 1995
    Misztal,Wincenty 1998
    Misztal,Józefa 1998
    Misztal,Zygmunt Marian 1991
    Miśkiewicz,Bronisław 1984
    Miśkiewicz,Katarzyna 1984
    Miśkiewicz,Zofia 1992
    Miśkiewicz,Nikodem 1992
    Miś,Władysław 1982
    Mitrega,Stanisława 1982
    Mitrega,Antoni 1982
    Młodawska,Zofia 1980
    Młodnicki,Tadeusz 1978
    Młynarczyk,Jan 1990
    Młynarczyk,Natalia 1990
    Modzelewska,Zofia 1990
    Modzelewski,Sławomir 1990
    Mojcho,Anna 1973
    Moldrzyk,Erwin 1988
    Moldrzyk,Gertruda 1988
    Momotiuk,Aniela 1992
    Momotiuk,Aleksander 1992
    Monko,Katarzyna 1986
    Monko,Mieczysław 1986
    Monko,Aniela 1986
    Morawska,Antonina 1992
    Morawska,Maria 2005
    Morawska,Maria 1991
    Morawski,Zenon 1991
    Morozowska,Olga 1981
    Morozowski,Jan 1981
    Moryson,Ignacy 1994
    Moryson,Leokadia 1994
    Moskalik,Krystyna 1989
    Mossiczy 1982
    Motylewska-Augustyniak,Janina 1985
    Mouczka,Kazimierz 1982
    Mouczka,Genowefa 1982
    Mouczka,Antoni 1982
    Mowczan,Eugenia 1979
    Mozolewski,Mieczysław 2007
    Mozolewski,Dionizy 2007
    Mozolewska,Sabina 2007
    Moździerz,Helena 1989
    Moździerz,Kazimierz 1989
    Mroczek,Władysława 1990
    Mroczek,Jan 1990
    Mroczkowska,Stefania 1985
    Mroczkowski,Franciszek 1985
    Mrozowski,Jan 1987
    Mrozowska,Halina 1987
    Mrożek,Daniela 1992
    Mrożek,Waleria 1992
    Mrożek,Stanisław 1992
    Mróz,Maria 1989
    Krzeszowska,Józefa 1989
    Mróz,Janina 1989
    Mróz,Stanisław 1989
    Mucha,Władysław 2005
    Mucha,Wojciech 2003
    Mucha,Honorata 2003
    Muchowski,Władysław 1991
    Muchowski,Zygmunt 1985
    Mularczyk,Maria 1993
    Muller-Lissowska,Halina 1992
    Muller,Stefan 1981
    Musiałowicz,Maria 1982
    Musiał,Franciszek 1990
    Muskietorz,Paweł 1999
    Muskietorz,Anastazja 1999
    Muskietorz,Marta 1999
    Ulanowska-Mussil,Irena 2009
    Mussil,Mieczysław 2009
    Mussil,Maria 2009
    Muszałowski,Józef 1989
    Muszałowska,Janina 1989
    Muszałowski,Zdzisław 1989
    Muszyńska,Katarzyna 1987
    Muszyńska,Anna 1994
    Muszyński,Jerzy 1994
    Tyszka,Alina 2001
    Muszyńska,Eugenia 2001
    Muzolf,Władysława 1971
    Muzolf,Stanisław 1971
    Myczkowska,Wiesława 1984
    Myrta,Józef 1966
    Myrta,Katarzyna 1966
    Myszkorowski,Bogusław 1989
cdn
7.12.2010 18:25
15) cd.
    Nadelwicz-Kremky,Mirosław 1995
    Nadolna,Halina 1992
    Nadolny,Stefan 1992
    Nadowska,Janina 1992
    Nagorzewska,Helena 1985
    Nagraba,Wiktoria 1988
    Najbar,Maria 1987
    Najbar,Franciszek 1987
    Najdek,Helena 1976
    Najdek,Szymon 1976
    Najko,Jan 1994
    Najko,Bronisława 1994
    Figura-Najko,Janina 1994
    Nakonieczny,Franciszka 1978
    Nakonieczny,Jan 1978
    Nakonieczny,Marian 1978
    Nalążek,Jerzy 1984
    Nalepka-Dutkiewicz,Stefania 1987
    Namowicz,Anna 1993
    Namowicz,Jan 1993
    Napierała,Sabina 1989
    Napierała,Eugeniusz 1989
    Napierała,Jan 1989
    Napierała,Zofia 1989
    Naruszewicz,Wanda 1987
    Naruszewicz,Witold 1987
    Naruszko,Ugnacy 1972
    Naruszko,Genowefa 1972
    Nasierowski,Zdzisław 1993
    Nasierowska,Janina 1993
    Nasierowski,Leon 1993
    Natkaniec,Anna 1993
    Natkaniec,Piotr 1993
    Natkaniec,Rozalia 1985
    Nawłok,Stanisław 2009
    Nawłok,Michalina 2009
    Nawraten,Władysław 1980
    Nawrocka,Maria 1985
    Nawrocka,Leokadia 1985
    Nazarewicz-Gruszko,Kazimiera 1966
    Nestorowicz,Szymon 1993
    Nestorowicz,Michalina 1993
    Nestorowicz,Stanisław 1993
    Jurczak,Łucja 1993
    Neugebauer,Imelda 1984
    Ney,Julian 1983
    Nędza,Elżbieta 2001
    Nędza,Franciszek 2001
    Nędza,Jerzy 2001
    Niedojadło,Józefa 1995
    Giluk,Gabriela 1995
    Niedopytalska-Augustyniak,Helena 1985
    Niedroszlańska,Maria 1988
    Niedroszlański,Aleksander 1988
    Niedziela,Eugeniusz 1993
    Niedziela,Teofila 1993
    Niedziela,Waleria 1993
    Niedzielska,Waleria 1999
    Niedziółka,Władysław 2000
    Niedziółka,Katarzyna 2000
    Niedziółka,Stanisław 2000
    Niedźwiecka,Leokadia 1995
    Klaper,Teodora 1995
    Niemiec,Janina 1983
    Niemiec,Józef 1986
    Niemiec,Maria 1986
    Niemirowski,Apolinary 2004
    Niemirowska,Helena 2004
    Niemirowski,Jerzy 2004
    Niemirowska,Anna 2004
    Niemyska,Janina 2000
    Niemyska,Helena 2000
    Niemyski,Krzysztof 2000
    Niemyska,Barbara 2000
    Niemyski,Lucjan 2000
    Nieścierowicz,Genowefa 1987
    Nieścierowicz,Kazimierz 1987
    Nieścierowicz,Paulina 1987
    Nieścierowicz,Wiktor 1987
    Nieścierowicz,Waleria 1987
    Nietyksza,Bronisław 1989
    Niewęgłowski,Fabian 1994
    Niewęgłowski,Stefan 1994
    Niewęgłowska,Kazimiera 1994
    Niewęgłowski,Józef 1978
    Niewiadomski,Leopold 1966
    Niewiadomska,Jadwiga 1966
    Niewiedzka,Irena 1994
    Niewiedzka,Zofia 1994
    Niewiedzka,Zofia 1994
    Niewierkiewicz,Dionizy 1999
    Niezgoda,Aniela 1992
    Niezgoda,Józef 1992
    Nieznański,Jan 1993
    Nieznańska,Stanisława 1993
    Nikodemska-Gorzkowska,Apolonia 1988
    Niziołek,Kazimierz 1987
    Ręk,Wanda 1987
    Nogaj,Krystyna 1993
    Nogaj,Maria 1993
    Noskowicz-Rychlewicz,Irena 1986
    Nosol,Aniela 1984
    Nosol,Piotr 1984
    Nowacka,Helena 2007
    Nowak-Bożek,Maria 1995
    Nowak-Łoża,Irena 1983
    Nowakowska,Zofia 1993
    Nowakowski,Antoni 1989
    Nowakowski,Józef 2002
    Nowak,Adam 1990
    Nowak,Stefania 1990
    Nowak,Rudolf 1986
    Nowak,Małgorzata 1986
    Nowak,Franciszek 1986
    Nowak,Franciszek 1986
    Nowak,Wiktoria 1974
    Nowak,Franciszek 1974
    Włodarczyk,Rozalia 1998
    Kostrzewa,Wiesława 1998
    Nowak,Genowefa 1998
    Nowak,Franciszek 1998
    Nowak,Helena 1997
    Nowak,Julianna 1990
    Nowak,Konrad 1996
    Nowak,Lucjan-Witold 1988
    Nowak,Stanisława-Janina 1988
    Nowak,Ludwik 1994
    Nowak,Aniela 1994
    Nowak,Rudolf 1991
    Nowak,Joanna 1991
    Nowak,Tadeusz 1990
    Nowak,Teofil 1993
    Senderska,Helena 1993
    Nowicka-Eisen,Łucja 1986
    Nowicka,Katarzyna 2005
    Nowicki,Michał 2005
    Nowicki,Czesław 1982
    Nowicka,Tekla 1982
    Nowicki,Mieczysław 1982
    Nowicki,Władysław 1997
    Nowiński,Wacław Zbysław 1970
    Nowińska,Janina 1970
    Nowiński,Wacław 1970
    Nowosielska,Zofia 1992
    Nowosielski,Stanisław 1991
cdn
Strona z 2 Następna >