Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Demenka Leśna, pow. żydaczowski

14.09.2014 12:43
Demenka Leśna i Poddniestrzańska, wieś, pow. żydaczowski; dzieli się na dwie części wedle powyższych nazwisk; z tych poddniestrzańska leży na prawym brzegu rz. Dniestr, naprzeciwko wsi Brzeziny. Obiedwie części leżą mniej więcej o 3 a/4 mili na północny zachód od miasta Żydaczowa, od którego je dzieli rzeka Stryj. Od Wołczniowa oddzieloną jest Demenka na zachód o pół mili, od miasteczka Rozdołu na południe o pół mili; tu znów rzeka Dniestr dzieli Demenkę od tego miasteczka. Przestrzeń posiadłości większej roli ornej 185, łąk i ogrodów .234, pastwisk 361, lasu 1019; posiadłości mniejszej roli ornej 306, łąk i ogr. 637, pastwisk 318 morg. austr. Okolica tutejsza obfituje bardziej w dobre łąki i tłuste pastwiska, niż w urodzajne role: to też głównem źródłem dochodu rolnika jest tu wypas wołów i w ogóle chów bydła rogatego. Lasy także nabrały wartości od czasu istnienia kolei żelaznej lwowsko-czerniowieckiej, której stacye w Chodorowie i Boryniczach, pierwsza o 2 i pół, druga o 1 i pół mili od Demenki są oddalone. Ludność rzym. kat. 123, gr. kat. 427, izrael. 62: razem 612. Należy do katol. parafii w Rozdole, do gr. kat. parafii w Wołcniowie. Wieś ta ma szkołę 1-klasową. Właściciel większej posiadłości Adam hrabia Bąkowski.
[SGKP]

Odpowiedzi (1)

2.10.2017 21:55
Witam!
W swoich poszukiwaniach miejsc historycznych dotarłem do tego postu i -za pozwoleniem - uprzejmie proszę o odpowiedż na nast. pytania;
1.Jakiego okresu,tzn. których lat dotyczy ten opis Demenki Podniestrzańskiej
2.Na podstawie jakiego żródła został sporządzony ten opis.
3.Czy istnieją jeszcze inne opisy na w/wym temat.i gdzie ich szukać
Nie ukrywam,że najbardziej interesują mnie mapy,szkice,spisy ludności,akta sądowe,itp.z lat 1830-1870,a nawet podania,wierzenia ludowe związane z tą okolicą.

Pozdrawiam

Piotr