Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Pochowanie szczątków ofiar ostatniej wojny.

26.09.2014 21:40
Uprzejmie zapraszamy na uroczystości związane ze złożeniem do grobu szczątków ofiar ostatniej wojny, niedawno odnalezione i ekshumowane w Karszynie (gm. Kargowa).

29 stycznia 1945 roku w miejscowości Karszyn, od kul radzieckiego żołnierza zginęło 13 cywilnych osób. Były to głównie kobiety i dzieci z tej wsi oraz jeden Polak przebywający tam na przymusowych robotach. Ciała pogrzebano w miejscu śmierci wiele tygodni później, kiedy rozmarzła ziemia. W listopadzie 1992 roku w Karszynie prowadzone były prace poszukiwawcze. Odbywały się one w ramach śledztwa prowadzonego przez zielonogórską prokuraturę na wniosek Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Zielonej Górze. Poszukiwania, mimo wskazań wiarygodnych świadków, zakończyły
się niepowodzeniem.

O godny pochówek zabitych mieszkańców Karszyna w 1960 roku upomniał się ksiądz Jan Meger proboszcz kargowskiej parafii. Uczynił to w czasie uroczystości pogrzebowych 41 żydowskich kobiet, zabitych przez niemiecką eskortę „marszu śmierci” 25 stycznia 1945 roku. Niestety, tamtejszy apel kapłana nie spotkał się ze zrozumieniem władz.

Karszyńska zbrodnia wojenna na miejscowych cywilach powróciła, tym razem za sprawą Tadeusza Mąkosy, który pracował nad książką o swej rodzinnej wsi – Karszynie.Z jego inicjatywy 27 stycznia 2013 roku w kruchcie kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Karszynie odsłonięta została tablica poświęcona pamięci zamordowanych. Stało się to w czasie nabożeństwa ekumenicznego, w którym licznie uczestniczyła miejscowa ludność oraz katoliccy księża z kargowskiej parafii i ewangeliccy duchowni z Zielonej Góry i z Niemiec. Podczas spotkania w wiejskiej świetlicy, po religijnych uroczystościach w kościele, Tadeusz Mąkosa w imieniu mieszkańców Karszyna zaapelował do burmistrza, by pomógł w sprawie odnalezienia tamtejszych ofiar ostatniej wojny, by można było pochować je na miejscowym cmentarzu. Po dopełnieniu przewidzianych prawem procedur, w dniach 9 – 11 lipca bieżącego roku Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” Tomasz Czabański wraz poznańskim Stowarzyszeniem Pomost prowadzili w Karszynie prace poszukiwawcze. Ich efektem było odnalezienie masowego grobu ze szczątkami ofiar ze stycznia 1945 roku. Obecnie chcemy owe ofiary wojny pochować na karszyńskim cmentarzu.

Wsparcia finansowego na prace sondażowo-ekshumacyjne udzielił Wojewoda Lubuski, który na mocy porozumienia zawartego z Gminą w sprawie utrzymania grobów i cmentarzy wojennych przekazał z budżetu państwa na ten cel dotację.

Ceremonia pogrzebowa na cmentarzu w Karszynie rozpocznie się 27 września 2014 roku o godz. 12.00. Po części religijnej, związanej z pochówkiem, uroczystość będzie kontynuowana w miejscowej sali wiejskiej. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”, Stowarzyszenie Pomost zaprezentują obecnym rezultaty swych prac poszukiwawczych.