Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Serdyński Sebastianw

11.01.2015 20:33
szukam odpowiedzi czy nazwisko Serdynski i Seredynski maja wspolne korzenie bo wiele sugeruje ze tak.

Odpowiedzi (4)

11.01.2015 21:07
Serdyński - od nazw miejscowych Seredyn, Seredyna .

Serdyński - (z fonetyką wschodniosłowiańską) od sierdzić się ‘złościć się, srożyć się’.

Seredyński - od nazw miejscowych Seredyn, Seredyna

Jednak bardzo podobne nazwiska wywodzą się już od innego rdzenia znaczeniowego:

Seredyk, Seredyka, Seredyn, Seredyniak, Seredyniecki, Seredyń, Seredziak, Seredziuk - wszystkie podobnie: (z fonetyką wschodniosłowiańską) w grupie nazwisk pochodzących od środa, ze staropolskiego śrzoda ‘środkowy dzień tygodnia’, środek ‘punkt centralny; wnętrze; sposób; narzędzie’ lub od nazwy miejscowej Środa (kilka miejscowości).

Zatem odpowiedź brzmi "i tak i nie" w zależności od autora opracowania

Powyższe informacje na podstawie Rymuta, Kalety i Malca.
15.01.2015 16:11
Dziekuje za wiadomosci ja to wszystko juz wiem wczytuje sie we wszystko co by mi pomoglo w poszukiwaniach a moze lepiej w mojej ciekawosci.Bardzo natomiast zaluje ze nieprowadzilam na ten temat rozmow z moja babcia.Bylam za mloda na powazne rozmowy.
15.01.2015 21:34
Witam!

Ustalanie etymologii nazwisk na podstawie nazw miejscowych jest oczywiście jak najbardziej właściwe.
Należy jednak wziąć pod uwagę inne możliwe przyczyny takiego a nie innego brzmienia nazwiska.

Każdy, kto przeglądał lub analizował wpisy metrykalne, wie, jak częste bywają pomyłki w zapisie nazwisk.
W ten sposób z Wąsika powstaje Wasik, z Brzeskiego - Brzyski, z Cempury - Cympura itp.
Są to autentyczne przypadki znalezione w metrykach jednej z parafii w Małopolsce. Przykładów można oczywiście podać więcej.

Przyczyny innego brzmienia nazwiska - zmiana, pominięcie lub dodanie jednej litery - mogą także być inne.
W kolejnej wsi z terenu Małopolski, której metryki z XVIII i XIX wieku przeglądałem w poszukiwaniu wpisów dotyczących moich przodków, istniał ród o nazwisku Majka. W pewnym okresie - połowa XIX wieku - zaczęły pojawiać się wpisy dotyczące osób o nazwisku Mayka. Początkowo myślałem, że to jakaś nowa rodzina. Okazało się jednak, że część osób należących do tego rodu wzbogaciła się, i - dla odróżnienia od pozostałych - w zapisach stosowali nazwisko Mayka. W efekcie ktoś rodził się jako Majka, a umierał jako Mayka

W aktach metrykalnych tej samej wsi znalazłem podobne zjawisko dotyczące pisowni - i zapewne wymowy - nazwiska moich przodków. Jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku zapisywano nazwisko jako Drysz, potem wymiennie jako Drysz lub Dryś, a już od mniej więcej połowy XIX wieku wyłącznie jako Dryś. I w tym przypadku nie chodzi o dwie różne rodziny. Porównanie zapisów dotyczących chrztów, ślubów i zgonów nie pozostawia wątpliwości, że chodzi o tę samą rodzinę. Tyle że przyczyna zmian pisowni jest inna niż w przypadku Majków - Mayków.
Zresztą jest to końcowy etap zmian nazwiska moich przodków, które najprawdopodobniej "ewaluowało" od niemieckiego Drisch, poprzez wspomnianą wersję Drysz, aż do współczesnej wersji Dryś.

Możliwe jest zatem, że istnieje związek nazwisk Serdyński i Seredyński w odniesieniu do konkretnej rodziny. Różnice powstać mogły w wyniku pomyłki - pominięcia jednej litery - lub świadomego działania określonych osób. Taką możliwość także trzeba brać pod uwagę. Problem polega tylko na tym, aby taką sytuację udowodnić poprzez analizę akt metrykalnych.

Jurek
16.01.2015 22:33
Witam i dziekuje za kazda podpowiedz, bralam to pod uwage lecz jak pan pisze aby znalesc cos bardziej jednoznacznego trzeba wiedziec od czego zaczac.Tutaj zaczyna sie problem,nazwisko znalazlam az na ziemiach nalezacych pod zaborem rosyjskim .Znalazlam tez nazwiska nie zmienione. Cos mi mowi ze na razie jestem bardzo daleko.Ale jest cel to znajdzie sie i srodek.Chyba?