Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jak gromadzić zdjęcia rodzinne?

19.02.2015 19:04
[attachment]Poradnik-gen-zdjęcia.jpg

Odpowiedzi (1)

20.02.2015 00:50
Zauważ zdjęcia w tle na ścianieProblem gromadzenia nie zaczyna doskwierać do czasu gdy zdjęć mamy kilka. Gdy kolekcja się rozrasta coraz trudniej jest ją ogarnąć. Lepiej więc za wczasu przyjąć pewne systemy gromadzenia i opisywania.
Zauważmy, że większość zdjęć niesie w sobie informację szerszą niż osoba, przedmiot, pierwszoplanowy. To szczególna rola zdjęć historycznych. Zdjęcia zawierają informacje o ubraniu, wystroju ścian, układzie pomieszczeń, zwyczajach, pogodzie itp itd. Obok na zdjęciu widać grupę ludzi a w tle inne zdjęcia na ścianie (jak się okazało ich dziadków).
Opisując potem zwyczaje rodzinne, czy otocznie życia pradziadków warto jest się oprzeć na tym materiale w tle. Ale co zrobić gdy zdjęć zaczyna przybywać. Jak i układać i znajdywać.
Dobrym rozwiązaniem są słowa kluczowe (umieszczane w nazwach). Zdjęci można np. zatytułować "Maria_Kowalska_dwór_ganek_koń_lato" - opisując dwór i jego elementy wystarczy zadać systemowi wyszukanie "ganek" - i otrzymamy wszystkie zdjęcia zawierające ten element.

U nas w Genealogii Polaków - w części bazy fotografii jest to jeszcze lepiej rozwinięte - metryczki zdjęć zawierają specjalne pola gdzie wpisuje się takie słowa. Na ich podstawie można tworzyć gotowe zaawansowane zbiory różnych grup - takich jak muzycy, poeci, generałowie, pomniki, herby itp itd.