Chciłabym móc sięgnąć w przeszłość i poznać dawne dzieje mojej rodziny, niestety dodarcie do wielu dokumentów nie jest możliwe bo przepadły w czasie wojny. Liczę jeszcze na pamięć ludzi i nieprzewidziane zbiegi okoliczności.
Dziadek którego nie dane mi bylo poznać , bo młodo zmarł na suchoty około 1920 roku w Rudkach kolo Lwowa nazywał się Antoni Pendziuk syn Józefa Pendziuka i pani Kasprzyszczak , miał podobno kilka sióstr.
Jeden z pradziadków nazywał się Leon Lachol był dyrektorem banku w Rudkach i tam też zmarł, zawsze byłam ciekawa skąd pochodził może z Zólkwi jak jago żona Klementyna z domu Olszańska ?
Nie poznałam też dziadka Pawla Wojtasiewicza urodzonwego w Starej Soli i jego braci Stanisława, Jędrzeja, Jana, Piotra?
W starych listach czytam często nazwiska Leon i Zygmunt Jakliński , Zofia Jaklińska Maria i Wanda Link , Rayman , które pozostaną dla mnie chyba wielką zagadką na zawsze?
Podobnie jak Jan Gawroński ur.1822 w Zółkwi , może w Rudkach, który patrzy na mnie ze starej fotografii , ale niestety nie wiem gdzie Go umieścić na moim drzewie ?
Wynika z niego, że w dniu 3 listopada 1906 roku na pokładzie S.S . Brandenburg z portu w Bremie przybyli do Nowego Jorku Elżbieta Wojtasiewicz lat 16 oraz Władysław Wojtasiewicz lat 25 (linie 1 i 2). Jako miejsce zamieszkania podano Starasol (kolumna 10).
pochodzi z dokumentu o nazwie 1936 Polish Bank Accounts (PKO). W prawej kolumnie zapisano „Lachol Stanisław M. Rudki”. Widać majętny był, miał konto bankowe
3. A teraz kilka dokumentów dotyczących Leona Jaklińskiego. Znajdzie je Pani tutaj
Dokładnie jest ich trzy. To skany z dokumentu o nazwie Krakow Calendar z lat 1896 oraz 1897. Wynika z nich, że dr Leon Jakliński z miejscowości Rudki, przynajmniej w latach 1896-1900 (są też skany kalendarzy z lat 1899 i 1900, ale ich nie ściągałem z Internetu), był posłem Sejmu krajowego.
Umieściłem te dokumenty na portalu voila.pl Będą aktywne przez 6 miesięcy, czyli do 21 czerwca 2012 roku. Są też inne dokumenty dotyczące interesujących Panią osób, ale poszukam i ściągnę skany później. Trochę czasu to zajmuje
To siedem skanów z dokumentu o nazwie 1914/1915 Lwow War Refugees Address Directory. Podobnie jak poprzednie aktywne będą do 21 czerwca 2012 roku.
Sześć pierwszych to wstęp, siódmy to skan strony z wpisem dotyczącym Stanisława Lachola. Z całości wynika, że osoba o tym nazwisku, w wyniku jakichś represji władz zaborczych, została zesłana do Berna, adres Josefstadt 1. 6
To pierwsza strona Nowin lekarskich wydanych w Poznaniu w marcu 1910 roku oraz strona 193, na której w Kronice żałobnej podano informację o śmierci dr Leona Jaklińskiego, byłego posła na sejm i burmistrza w Kormanie (Galicja).
Teraz skany dotyczące dwóch panów o nazwisku Lachol
To skan 220 strony ze spisu mieszkańców miasta Lwowa z lat 1935/36. Wynika z niego, że Lachol Stanisław, urzędnik bankowy, mieszkał przy ulicy Potockiego 27. To zapewne ten sam Lachol Stanisław, który w latach 1914/15 został zesłany do Berna.
Kolejny skan dotyczący tej samej osoby i pochodzący z tych samych lat (1935/36)
Na stronie 475 można przeczytać o obchodach rocznicy w Rudkach. Uczestniczył w nich Leon Lachol, dyrektor Towarzystwa zaliczkowego w Rudkach. Foldery aktywne będą do 22 czerwca 2012 roku.