Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Błędy heraldyczne w Konstycji - Godło

19.06.2015 18:13
Herb Polski Godło Polski nie jest ... godłem, lecz herbem. Opisywany znak przedstawia orła na tle czerwonej tarczy. "Godłem" określa się w heraldyce sam przedmiot (tzw mobilium). Głodło na tarczy to już herb. W dodatku sam opisywany tam orzeł ma błędy zarówno w stosunku do historii jak i do zasad heraldycznych.

Przedstawiony tutaj herb pochodzi z dzieła Jana Długosza "Insygnia seu Clenodia Regni Poloniae", którego egzemplarz znajduje się w Bibliotece Arsenału w Paryżu (fotografię wykonała Pani Małgorzata Priebe). Ten herb też nie jest idealny, ale zawiera np prawidłowe zwieńczenie złotej przepaski na skrzydłach w formie trójlistnej koniczyny - podczas gdy stosowany dzisiaj symbol ma wciąż pięcioramienną gwiazdę (lekko zmodyfikowaną) na końcach przepaski białej.

Warto zaznaczyć. że przepaska na skrzydłach jest charakterystyczna właśnie dla polskiego orła - piastowskiego - tak bardzo, że jest taki wizerunek wręcz unikalnym i po niej rozpoznaje się w starych dokumentach orła polskiego.

Dla ścisłości należy dodać że nasze godło ornitologicznie nie przedstawia orła - gdyż bielik nie jest orłem. Nie wiemy czy pierwotnie faktycznie był to bielik bielik czy orzeł tylko że biały. W ornitologii orłów całkiem czarnych czy złotych przecież też nie ma. Generalnie mobilium heraldycznym jest "orzeł" a nie getunek. Ten orzeł - ma określone znaczenie - bielik takich znaczeń nie ma. W Średniowieczu ponadto nie było określonych gatunków.