Jest grupa nazwisk wywodząca swą etymologię od ciernia, cierni. Podobnie rzecz się ma z miejscowościami. Od pewnego czasu zastanawiam się nad pewną sprawą. W wielowiekowej tradycji na terenie Polski ciernie kojarzone są z obrzędami odbywającymi się w Kościele w Wielki Piątek, polegającymi w swej zewnętrznej formie na spalaniu ciernistych gałązek roślin kolczastych. Te pochodzące z przykościelnego ogniska nadpalone gałązki ludzie zabierali do domów, aby nimi znaczyć skraja swych pól, by w ten sposób wypraszać łaskę ochrony przed gradobiciami, zatykano w strzechy by wyprosić ochronę przed uderzeniami piorunów.
Co to są owe ciernie, co to za roślina nie wiem do dziś. Setki razy widziałem charakterystyczne krzewiaste kępy, niekiedy całe jakby naturalne żywopłoty nie do przebycia przez człowieka z powodu ich piekielnie ostrych, raniących kolców. Ciernie, które mam na myśli tworzą długie na ok metr, półtora zdrewniałe pędy z igłami długości 2-3 centymetrów.
Może wie ktoś i potrafi mi pomóc rozwikłać tę dla mnie zagadkę. Co to są owe czyżnie, ciernie? Jaski to gatunek? Niestety in ternet w tym zakresie jest zdominowany przez rośliny o charakterze handlowym i niezmiernie trudno spośród nich jest cokolwiek wyłowić.
Pozdrawiam pięknie.
-=-=-=-=
To nie jest ani tarnina ani berberys
Co to są owe ciernie, co to za roślina nie wiem do dziś. Setki razy widziałem charakterystyczne krzewiaste kępy, niekiedy całe jakby naturalne żywopłoty nie do przebycia przez człowieka z powodu ich piekielnie ostrych, raniących kolców. Ciernie, które mam na myśli tworzą długie na ok metr, półtora zdrewniałe pędy z igłami długości 2-3 centymetrów.
Może wie ktoś i potrafi mi pomóc rozwikłać tę dla mnie zagadkę. Co to są owe czyżnie, ciernie? Jaski to gatunek? Niestety in ternet w tym zakresie jest zdominowany przez rośliny o charakterze handlowym i niezmiernie trudno spośród nich jest cokolwiek wyłowić.
Pozdrawiam pięknie.
-=-=-=-=
To nie jest ani tarnina ani berberys