Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gawroński Józef syn Kacpra i Katarzyny

13.09.2015 14:43
Witam posiadam akt zgonu Gawrońskiego Józefa mojego pradziadka i z niego wynika że urodził się w Morzycach gmina Bytoń 16 stycznia 1867 roku a zmarł w Chełmiczkach gmina Piotrków kuj 15 czerwca 1946 roku. Jego żona to Katarzyna Gawrońska z domu Danielak . Jego rodzice to Kacper Gawroński i Katarzyna Gawrońska z domu Jankowska. Poszukuje więcej informacji na temat moich przodków

Odpowiedzi (245)

Strona z 13 < Poprzednia Następna >
31.03.2016 23:59
Tak tak razem dzieci nie mieli to i ja potwierdzam. Z tymi Jakubowskimi to jakaś pętla rodzinna jest jest z Muszyńskimi o których kilkanaście postów wstecz pisaliśmy i albo Muchy Jakubosiów, albo na odwrót, pociągnęły do Stanów.
1.04.2016 12:07
To w takim razie ta druga żona czyli Maria nazywała się Jakubowska czy Jankowska ? I to pewnie po pierwszym mężu to nazwisko miała
1.04.2016 14:58
Mówimy o Józefie Gawrońskim, nie o Kacprze. Boś mnie znowu zbił z pantałyku. Zaraz idę szukać oryginalnych zapisków.
2.04.2016 20:20
Mówimy o Józefie Gawrońskim i o tym jak się nazywała jego druga żona
9.05.2016 16:32
No i co Zbyszku z tymi zdjęciami naszych przodków ?
9.05.2016 21:47
Czekam cierpliwie na Gienka. Albo raczej niecierpliwie...
10.05.2016 13:43
Ale na jakim etapie to jest ? Ma przysłać?
10.05.2016 20:55
Ma się pojawić w maju (cokolwiek to oznacza) na terenie u nas tj. w Nowej Wsi, u mego ojca.
10.05.2016 22:29
Jak by chciał odwiedzić kuzyna na Gradowie to przekaż że zapraszam. No i jeszcze do tego ostatnio sobie zakupiłem skaner do kopiowania zdjęć to pretekst by był
13.05.2016 12:14
Maj, piękna pogoda dawno tak nie było
30.05.2016 12:36
Byłem Zbyszku u Gawrońskich w Morzycach wczoraj .Mieszka tam w bloku Andrzej Gawroński i u niego byłem W kolejnym bloku mieszka jego brat Henryk a w Nowym Dworze Stanisław W radziejowie Grzegorz i w Włocławku Marek Była ich piątka oczywiście same chłopaki To piąte pokolenie Gawrońskich które mieszka w Morzycach począwszy od Kacpra O Kacprze też nie mieli pojęcia podobnie jak my niegdyś Za to Kacpra syna Antoniego to mieli w głowie zanotowanego że taki był ich Pradziadek No to ja dodałem że tego Antoniego brat Józef to mój Pradziadek i teraz jesteśmy Rodziną
30.05.2016 12:36
Mówili że Franciszek Syn Antoniego Mieszkał w Osięcinach i puki żył to ich odwiedzał Z tego co z innych źródeł słyszałem to w Osięcinach do dnia dzisiejszego Gawrońscy mieszkają
30.05.2016 22:40
..A ja się zakopałem w tłumaczenia i kompletnie wymiękłem z naszą genealogią. Świetna praca. Tymczasem o Gienku ani widu ani słychu.
1.06.2016 11:58
To co Ty właściwie tłumaczysz ,dla kogo ?To są jakieś akty książki czy co to jest ?Ja za to robię znajomym drzewa ich rodzin sobie już nie można nic znaleźć to sie robi znajomym W człowieku siedzi poszukiwacz to sie szuka znajomym .No a głównie to rozgryzam historię Gradowa i okolicznych wiosek .Nie wiem czy wiesz że w Galczycach był dwór szlachecki ? Wejdz w to akt 16 urodzenia Orle bo kiedyś rozmawialiśmy że tam niedaleko Galczyc był Karsk no to jak przeczytasz ten akt to tam pisze że Wawrzyniec Karski dziedzic Galczyc Galczyczek i Karska zgłasza ur.Dziecka swojego
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query
1.06.2016 15:56
Dzisiejsza dziura w ziemi będąca kopalnią odkrywkową - a wcześniej wioska Ostrowo (koło Kryszkowic) jeszcze po połowie 19 wieku nazywała się Grefowo. Natomiast Karski były dwa. Jeden od Krogulca w kierunku Sowy - Goczek Polskich, Zarynia i drugi od Krogulca w kierunku Białych Błot.

Wiem, że w Galczycach był dwór; tam, w Kryszkowicach, Ostrowie, w Rynie, Drzewcach,. Galczyczki natomiast to była wioska typowo niemiecka. Podejrzewam, że to była jakaś ligota, budy, młynek czy jak tam się takie wioski kolonie obok właściwej wioski nazywały. Julianowo miało dwie kolonie.

W ogóle to jest taka prosta sprawa. Wszystkie wioski, jakich na Kujawach a zwłaszcza w naszej okolicy jest bez liku mające imię w nazwie są bardzo młode i najczęściej powstawały jako sposób na ocalenie szlachectwa. Otóż mocą ukazów carskich szlachcicem mógł być tylko ktoś kto miał przynajmniej jedną wieś na własność. Stąd załóżmy, że jakiś szlachcic "Karski" miał 4 synów. Jeśli żaden z nich nie wżenił się w córkę z wsią przestawał być szlachcicem. Koniec, kropka. Takie było ruskie prawo wobec Polaków. Zatem uposażał trójkę dzieci na wioskach - koloniach o nazwie Julianowo - Juliana, Teodorowo - Teodora, Józefowo - Józefa, czwarty został na ojcowiźnie. Oczywiście ja spekuluję i nie twierdzę, że Karscy byli właścicielami tych wsi.

Co do naszych lokalnych nazw. Warto by pobadać tę sprawę i ustalić, które mają tysiąc i więcej lat, a które są najmłodsze. To się da ustalić metodami lingwistycznymi równie skutecznie jak dokumentologią stosowaną.

-=-=-
Co tłumaczę.

Z przerwami od 4 lat tłumaczę z różnych, najczęściej niemieckojęzycznych i bliskowschodnich źródeł moją autorską pracę pod roboczym tytułem "święci kompletnie z jakiegoś powodu przemilczani zapomniani i nieznani". Gdy dobiję za jakieś 5 lat do końca, będzie w niej około 10-12 tysięcy biogramów świętych, których nie znajdziesz w żadnym popularnym opracowaniu. Tych bowiem, których znaleźć można wszędzie, po prostu pomijam odsyłając jedynie do źródeł innego rodzaju.

Poza tym na "genealogach" tak się porobiło, że "wsiąkli" gdzieś o wiele lepsi ode mnie tłumacze z łaciny. Jeśli potrafię to proste sprawy tłumaczę.

To wszystko oczywiście nie że siedzę i robię, ale chwilami i okruchami wolnego czasu wieczorami.
Pozdrawiam pięknie.
1.06.2016 18:48
Na tej mapie http://www.mapywig.org/m/Polish_maps/se ... C5%82o.jpg z 1850 r.
pisze Ulanowo H. Galczyczki H. Kozy H.Jak myślisz co te H. oznacza ? Jeszcze nie wiem co oznacza Dębołęka Kar,Piaski Kar( koło Racięcina),kar Osiek (koło Kamieńca),Kar Wrzuski (koło Dębołęki) Co to ten Kar jest ?
Jeżeli chodzi o Gryfowo -Ostrowo to Józef Jarka obecnie mieszkający w Gradowie a urodzony w Ostrowie opowiadał mi że podobno dziedzic Gradowa miał kiedyś ziemię i owczarnie na Ostrowie
1.06.2016 21:00
Holendry i "karcze" karczowisko. Galczyczki to właśnie typowa wieś holendrowa, ligota, albo jak pisałem wcześniej budy czy młynek. I właśnie to potwierdziłeś.

Jest pewien jednak poważny problem z Galczyczkami/Galczycami. Otóż na polu należącym do mojego brata, dziś będącym pod 30-metrową warstwą piachu z odkrywki było stanowisko archeologiczne z okresu wczesno-średniowiecznego. Sama nazwa Galczyce też jest starsza jak ustawa przewiduje. Wymyka się jakiejkolwiek analizie na gruncie języka polskiego. Musi być starsza i - moim zdaniem - pachnie czymś celtyckim.

Nazwa "Ulanowo" to niemiecki, spolszczony gramatycznie odpowiednik "Sowy". Sowa jako nazwa Julianowa po wschodniej stronie torów przestała funkcjonować ok 50 lat temu, została zastąpiona nazwą "Pamiątka". Coś więcej, później... sąsiad przyszedł.
1.06.2016 22:35
No pasuje te H. do Holendry zwłaszcza że te miejscowości były zamieszkane przez Niemców W błąd mnie wprowadza to że przy innych miejscowościach jest dodane Hol. a nie H. ale to może raz tak pisali a raz tak.
Nawet mi przez myśl nie przeszło że kar to karcze Pewnie masz rację Wykarczowali drzewa i zyskali ziemię do uprawy a te miejscowość jako nową osadę nazwali np. Dębołęka Kar
Kiedyś rozmawiałem z kolegą który pracuje w kopalni Tomisławice i powiedział że kilka miesięcy temu znaleźli urny z prochami ludzkimi bodajże 8 sztuk
12.06.2016 19:31
Wiem gdzie był dwór w Galczycach! "Tłumaczę i objaśniam". (copyright by W.Cejrowski) : Jadąc od strony Kryszkowic w kierunku Galczyc dwór był na pierwszym zakręcie a w zasadzie pierwszym dwustopniowym łuku w lewo. Dziś w tym miejscu nie ma już śladu nawet po czworakach, które pamiętam z dzieciństwa, jest natomiast polna droga w prawo, którą można objechać kawał hałdy kopalnianej. To tam było.
13.06.2016 19:54
To super nie przypuszczałem że czworaki tak długo przetrwały żeby ktokolwiek je pamiętał Na jakiejś starej mapie widziałem zaznaczone to właśnie miejsce jako Galczyce ale teraz to już pewność To tam było jakoś za Jankiem Szklarskim jadąc od Kryszkowic ?
Strona z 13 < Poprzednia Następna >