Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gawroński Józef syn Kacpra i Katarzyny

13.09.2015 14:43
Witam posiadam akt zgonu Gawrońskiego Józefa mojego pradziadka i z niego wynika że urodził się w Morzycach gmina Bytoń 16 stycznia 1867 roku a zmarł w Chełmiczkach gmina Piotrków kuj 15 czerwca 1946 roku. Jego żona to Katarzyna Gawrońska z domu Danielak . Jego rodzice to Kacper Gawroński i Katarzyna Gawrońska z domu Jankowska. Poszukuje więcej informacji na temat moich przodków

Odpowiedzi (245)

Strona z 13 < Poprzednia Następna >
2.11.2015 22:26
No jak by ci tu powiedzieć Zbyńku:

(104) Szczkowo. Ja Teodor Brochocki prepozyt z Dąbrowic[y] ochrzciłem dziecko imieniem Katarzyna [?] zrodzone z urodzonych prawnie poślubionych Katarzyny z Gawrońskich i Macieja [albo Mateusza] Ziemięckich. Chrzestnymi zostali urodzeni Kazimierz Żernicki i Eleonora Ziemięcka, babka tegoż dziecka. Było to dnia 7 kwietnia 1770 roku.




Ta babka Ziemięcka mieszkała w Świszewach k Izbicy albo bywała w swym majątku rodowym w Ziemięcinie, którym zawiadywali urodzeni Gawrońscy, o ile moje kwerendy się nie mylą. Jak widzisz jest to zupełnie inny trop aniżeli ten, którym dotychczas podążamy. Czy prawdopodobny? Nie wiem, ale wiem, że 150 lat później mój ojciec urodził się w Ziemięcinie w domu, który stanowił resztówkę owego majątku. Co tam robili jego rodzice? Ojciec nigdy się nie pochwalił.
3.11.2015 18:50
To że Józef Gawroński jest synem Kacpra Gawrońskiego jest nie do podważenia.To że Kacper urodził się w Korzeniewie par Kościelec i jest synem Jana i Wiktorii tez jest nie do podważenia no bo są na to akty .Możliwe jest to że mieli w tych naszych okolicach jakąś rodzinę. To że twój ojciec urodził sie w domu po Gawrońskich może być zbiegiem okoliczności ale w tym zbiegu okoliczności mogło pomóc noszenie tego samego nazwiska
3.11.2015 20:46
Spokoju mi nie daje jeszcze twoja sugestia jakoby "grubaciotka" sugerowała że Kacper był bednarzem. Otóż dosłownie parę dni temu obserwowałem ciekawą dyskusję na podobnym forum genealogicznym odnośnie wędrownych bednarzy. To wyglądało tak, że dzieci jednego ojca urodziły się w ciągu kilkunastu lat w miejscowościach rozrzuconych o liche 100 kilometrów od siebie.

I jeszcze jedno. Albo Józef, albo Walenty, był kamieniarzem. Słyszałem w dzieciństwie opowieść mojej babki ze strony mamy, że m.in. budował szosę pomiędzy Piotrkowem a Sompolnem, konkretnie najgorszy jej odcinek wiodący od Tomisławic do Wójcina, przez te bagna niby, co tam były. Jako dziecko i młodzieniec pamiętam jeszcze ten dopieszczony bruk, jeździłem po nim wielokrotnie. Teraz tam wszystko wyschło bo kopalnia wypiła, ale w dzieciństwie pamiętam to i woda potrafiła się przez tę szosę przelewać.
4.11.2015 09:07
To by wyjaśniało dla czego tak Kacper wędrował bo po prostu gdzie się zjawił zawsze miał z czego żyć Podobna historia jak ta co wspomniałeś tylko jeszcze trzeba dzieci poszukać w innych miejscowościach
13.11.2015 21:00
Wracamy do tematu. Właśnie dosłownie przed godziną zamknąłem ostatnią serię. Jutro jakieś tam pucu mucu i przechodzę w rytm pracy nieco wolniejszy. Ergo. Pomogę na ile potrafię podgonić nasze genealogiczne sprawy.
Dotarły do mnie dwa akty ślubu. Pozwalam je sobie tutaj poniżej najwierniej jak potrafiłem, przetłumaczone wkleić.

Ostrówko 14 listopad.
Ja Jan Wawrz[yniec] Adamowski, wikariusz miejsca po poprzedzeniu trojgiem zapowiedzi wygłoszonych w 3 dnie niedzielne niedawno przeszłe wobec ludu i rytu żadnych przeszkód kanonicznych i cywilnych nie wykrywszy pobłogosławiłem małżeństwo pomiędzy pracowitymi Mateuszem Marciniakiem, młodzieńcem lat 24 w tejże [wsi] będącym zamieszkałym, za zgodą [jego] obecnego przy tym rodziców i Katarzyną Krawczyk, panną lat 20 za zgodą rodziców obecnych [przy tym]. Świadkowie: Mikołaj Marciniak, wyrobnik tamże zamieszkały i Wojciech Marciniak, takiż wyrobnik, tamże zamieszkały.


10 listopada. Parus(...)[Paruszewo?].
Ja, który wyżej po poprzedzeniu zapowiedziami i nie wykrywszy żadnych przeszkód pobłogosławiłem małżeństwo pomiędzy pracowitymi Michałem Jarmużakiem* młodzieńcem i Julianną Nowakówną* panną. Obecni świadkowie: Jan Nowakowski i Mateusz Kawecki z Paruszewa.


*Nazwisko Nowakówna nie pozostawia złudzeń = córka Nowaka. Natomiast nazwisko Jarmużak to moim zdaniem również = syn Jarmuża. Tzn że pan młody nazywał się Jarmuż.

Teraz po kolei postaram się usystematyzować i potłumaczyć wszystko co do tej pory udało się pozyskać.

Pozdrawiam pięknie.
13.11.2015 21:19
Ten Mateusz Marciniak to pra pra pra dziadek mojej żony a Michał Jarmuż to mój pra pra pra dziadek .Choroba myślałem że przeskoczę o jedno pokolenie ale nie ma żadnej wzmianki o imionach ich rodziców. Widzę że jesteś dobry z łaciny Jestem pełen podziwu
13.11.2015 21:23
A tam dobry. Dobry to jest pan Bartek. On jest nie do wygięcia. Codziennie z jego tłumaczeń ładuję kilka zwrotów do swojego słownika. W każdym razie jak masz coś z łaciny - dawaj. Dawaj też wszystkie dostępne języki rozpykamy temat - nie ma bata.
14.11.2015 11:06
W tym by trzeba poszukać ,,. Księgi ludności stałej, rejestry mieszkańców i księgi kontroli ruchu ludności powiatu kaliskiego z lat 1841 – 1951., dotyczy to byłych gmin: Błaszki, Brudzew, Ceków, Godziesze, Goszczanów, Iwanowice, Kamień Kościelec, Koźminek, Marchwacz, Opatówek, Ostrów Kaliski, Pamięcin, Podgrodzie Kaliskie, Staw, Strzałków, Tyniec, Zbiersk, Zborów, Żydów,, może coś by znalazł tylko nie wiem czy w necie się to znajdzie. Ostatnio przeglądałem spis ludności stałej Gradowa i Wójcina dostępny w internecie i pomyślałem że może tamtych okolic tez będzie
14.11.2015 20:35
Za chol..ę nie potrafię korzystać z tych zbiorów. Też o tym myślałem, macałem nawet swe rodzinne miejscowości, ale po prostu muszę się dokładniej przyjrzeć jak się tam cokolwiek wyszukuje zanim cokolwiek podziałam.

Oczywiście jak zwykle strzał w dychę.
14.11.2015 23:19
Masz tu link http://meldunkowe.genealodzy.pl/woj-KP ja w to wchodziłem. Pierw wybierz powiat ,potem gminę (zespół np.37/D)a potem jednostka i ci wyskoczą wszystkie miejscowości danej gminy a potem klikniesz księga ludności stałej i masz wszystkich mieszkańców danej wioski
16.11.2015 13:32
Dzięki za informacje. Taka strona się przydaje do poszukiwań.
17.11.2015 21:24
Nie wiem jak Ty Zbyszku ale ja to sporo znalazłem w tych spisach ludności .Np.Mojej mamy mama to była Anna Szklarska i tylko z aktu zgonu dowiedziałem się że urodziła sie w Połajewku w 1905 r. ojciec to Michał Szklarski a matka Franciszka Nic nie mogłem dalej znależć nawet w archiwóm przejrzałem cały rocznik z 1905 Połajewa i taka sie nie urodziła .Mama mówiła że byli jacyś Szklarscy na Galczycach i to była rodzina bo Wychowywali Babcie bo ta straciła rodziców w dzieciństwie.No i kilka dni temu znalazłem w spisie ludności Galczyc Michała Szklarskiego ur.1866 zm.1903że miał żone i curkę Anne Szlarską (moja babcia) urodzoną w połajewku w 1903 roku Michał Szklarski miał 17 sztuk rodzeństwa ojca Józefa, dziadka Jana i pradziadka Urbana. Jestem bardzo zadowolony z tego odkrycia .Można powiedzieć że znalazłem całe plemię Szklarskich
17.11.2015 22:38
Znam dwie rodziny Szklarskich. Pierwsza - jak mówisz z Galczyc, druga to ostatni dom przed krzyżówkami szosy z Kryszkowic do głównej łączącej Piotrków z Sompolnem. Obydwie były albo bardzo daleko albo wcale nie spokrewnione ze sobą.

Czyli w Piotrkowie jakiej wsi szukać aby wymacać naszych przodków? Wąsewo? Anusina nie ma.
-=-=-=-
Edit:
Mam - mam nadzieję że mam - komplet skanów metryk wszystkich z parafii Bytoń i Witowo. Jakie lata nas interesują. No niby mam... Kopię akurat rocznik 1876 dla... Morzyc. i widzę chrzest Jana Wojtasika, Józefa Karpińskiego. To musimy usystematyzować i to szybko. Teraz mogę już wieczorami kopać.
edit:
Znalazłem już jeden z aktów. Przeszukiwanie jest bardzo uciążliwe, ale jest wszystko.
18.11.2015 10:11
Chełmiczek nie ma w Piotrkowskiej gminie wyszczególnionych .Wąsewo i Świątniki przejrzałem całe i nic Bytonia Morzyc Witowa też nie mogę nigdzie znależć Roczniki od 1863 do 1870 z Bytońskiej parafi przejrzałem w archiwum i tam znalazłem Agnieszkę 1863 urodzoną ,1867 Józefa,1870 Antoniego .Można by to poszerzyć to może by się znalazło jeszcze jakieś rodzeństwo.No i Witowo można by przejrzeć około roku 1900 bo tam są dzieci i być może ślub Antoniego .Jak i gdzie znajde te akty bo chętnie bym pokopał?
18.11.2015 15:10
Chyba na złość diecezji włocławskiej, która jako jedna z nielicznych trzyma łapę na wszystkich archiwaliach genealogicznych powstała państwowa strona: https://www.genealogiawarchiwach.pl/arc ... locale=pl#

Ostrzegam. Kopanie w niej to droga przez mękę. nie zrażaj się, że strona odpowiada : "brak dostępu, coś padło, nie che mi się wyszukiwać, idź spać bo chcę odpocząć" itp. Nie zrażaj się, że suwaki działają jak chcą, że nie da się wpisać daty, rocznika, że trzeba przesunąć suwakiem na właściwy, że każdą miniaturkę oddzielnie trzeba otworzyć i że nie da się jej skopiować na komputer. To takie szczegóły. Jednym słowem można korzystać jedynie online czytając. I to jest ten malutki problem.
1.12.2015 18:41
Cześć Zbyszku jak tam poszukiwania Ja kiepsko nic w necie nie znalazłem w spisach ludności ani nigdzie o Gawrońskich.Nic nie pisałem ale najdalej zaszedłem z przodkami (bo aż 9 pokoleń nad sobą)z Kacpra Gawrońskiego żony Katarzyny Jakubowskiej urodzonej w Prądzewie par. Topola Królewska .Szedłem jak po sznurku wszystko jest na geneteka . Wejdz na moje drzewo i zobacz i dobrze by było żebyś zweryfikował bo sam nie jestem pewien czy czegoś nie pochrzaniłem
1.12.2015 22:58
Czytam oglądam, przeglądam i jestem w lekkim szoku dla ogromu pracy jaki zrobiłeś. Weryfikacja za skanami to mrówcza praca, będę informował, a wykukane skany podsyłał mejlem.
2.12.2015 21:44
Czy Zbyszku Polikarp Muszyński i Justyna Muszyńska z domu Dzierżawska to Twoja rodzina ? Mieli 13 sztuk dzieci w tym syna Stanisława ?
2.12.2015 22:17
Oczywiście, że tak!
Gdzie "wyczaiłeś" te dane? W moim drzewie jeszcze całości nie wpisałem.Dzierżawska była córką Walentego i Elżbiety z domu Mierzwickiej. Sam Polikarp urodził się w Dębowie /Dębowcu koło Mąkoszyna.

A dzieci mieli czternaścioro. Czworo zmarło jako dzieci, jeden jako kawaler, czworo wyjechało do Ameryki, pięcioro założyło rodziny i zamieszkało w Polsce.
2.12.2015 22:42
Rodzice Polikarpa to Józef i Florentyna z domu Myślińska albo Maślińska Polikarp urodził się 28 grudnia 1853 .Elżbieta urodziła się 8 listopada 1823 a zmarła 4 grudnia 1908 roku
Strona z 13 < Poprzednia Następna >