Płowce 19
Działo się to we wsi Witowo 30 października/20 listopada 1905 roku o godzinie 9 z rana. Oznajmiamy, że obecności świadków Michała Kucharczana 75, i Tomasza Kurtysa 56 letnich [obydwóch], obydwóch robotników przebywających we wsi Płowce zawarty został dnia dzisiejszego religijny związek pomiędzy Antonim Wieszchowieckim stanu wolnego 22 letnim, urodzonym we wsi Chalno, pozostającym jako sługa we wsi Płowce, synem Jana i Marianny z urodzenia Gawrońskiej małżonków Wieszchowieckich i panną Marianną Gawrońską 21 letnią, córką Marianny Gawrońskiej służącej we wsi Morzyce, pozostającą służącą we wsi Płowce.
Związek ten poprzedziły trzy zapowiedzi wygłoszone w trzy następujące po sobie niedziele a dokładnie 16/29 23 października, 5 listopada i 30 października/12 listopada bieżącego roku* w witowskim kościele parafialnym. Nowożeńcy oświadczyli, że nie zawarli między sobą jakiejkolwiek umowy przedmałżeńskiej. Religijny obrzęd zawarcia związku małżeńskiego dokonany został przez księdza Jana Szafrańskiego administratora kościoła. Akt ten nowożeńcom i świadkom niepiśmiennym przeczytaliśmy, przez nas tylko podpisany został.
Administrator parafii Witowo, prowadzący akta stanu cywilnego: ksiądz Jan Szafrański.
Działo się to w Bytoniu 21 stycznia/2 lutego 1884 roku o godzinie 11 z rana. Stawiła się Marianna Gieła...ska [Giełapska?] mająca 40 lat, służąca z Morzyc w przytomności Wojciecha Kłosowskiego 32 letniego i Józefa Pos...nego [Posłuszny na 90% pewności] pięćdziesięcio....? letniego obydwu rolników z Morzyc i okazała nam dziecko żeńskiej płci objawiając, że urodziło się ono w Morzycach 18/30 stycznia tego roku...? z Marianny Gawrońskiej mającej 23 lata. Dziecku temu na chrzcie dnia dzisiejszego dano imię Marianna, a świadkami tego byli Wojciech Kłosowski i Marianna Konwentowa[?]. Akt ten oznajmującej i świadkom przeczytany i przez nas tylko podpisanym został.
Ksiądz Władysław Grabowski, prowadzący akta stanu cywilnego.
Działo się w Bytoniu dnia 12 stycznia 1864 roku o godzinie 3 po południu. Stawił się Gasper Gawroński, parobek w Morzycach zamieszkały, lat 33 mający w obecności Michała Olejnika lat 35 mającego, włodarza w Morzycach zamieszkałego i Bartłomieja Łukasika, parobka z Morzyc lat 40 mającego i okazał nam dziecię płci żeńskiej urodzone w Morzycach dnia 9 bieżącego miesiąca i roku o godzinie 9 rano z jego małżoniki Katarzyny z Jakubowskich mającej lat 23. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym odbytym zostało nadane imię Agnieszka a rodzicami jego chrzestnymi byli Michał Paciorkowski i Marianna Łukasik, oboje z Morzyc. Akt ten stawającym przeczytany, przez nas tylko podpisanym został gdyż stawające osoby pisać nie umieją.
ks ? Jezierski proboszcz.
Morzyce akt nr 4/1867
Działo się w Bytoniu dnia 17 stycznia 1867 roku o godzinie 2 po południu. Stawił się Kacper Gawroński, wyrobnik z Morzyc lat 44 mający w obecności Michała Paciurkowskiego włodarza lat 40 i Edwarda Chmielewskiego, owczarza lat 42 mających z Morzyc i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Morzycach dnia wczorajszego o godzinie szóstej z rana z jego małżonki Katarzyny z Jakubowskich lat 30 mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym dziś odbytym nadane zostało imię Józef, a rodzicami jego chrzestnymi byli Bartłomiej Łukasik i Marianna Juzdecka z Morzyc. Akt ten stawającemu i świadkom przeczytany, przez nas tylko pdpisanym został gdyż pisać nie umieją.
ks Józef Jezierski - proboszcz
Znalazłem 1857 roku w Morzycach urodziła się Jadwiga Gawrońska córka Kacpra Gawrońskiego i Katarzyny z Jakubowskich .Super jest ta genealogiawarchiwach Jednak Kacper przybył do Morzyc przed powstaniem styczniowymPodaj numer aktu, to sobie ściągnę, transkrybuję i podkleję m.in. tutaj. Sam znów wieczorem będę grzebał. Jest super tylko ja z niej ściągać obrazy? Nie da się albo nie umiem.