Podczas poszukiwań na stronie http://www.geneteka.genealodzy.pl/ znalazłam informację o występowaniu nazwiska Krassowski w parafii Wyszonki w miejscowości Kostry - Litwa. Dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do opracowania http://www.nowepiekuty.pl/wp-content/up ... 5%9ACI.doc w którym wymieniona jest parafia Domanowo (str44).
W pierwszej połowie XIX wieku Piekuty Kościelne nie były dużą miejscowością. W 1827 roku było tu 14 domów i 103 mieszkańców . W tym czasie, w wyniku wielkich zmian politycznych, powstała samodzielna parafia. Poprzednio istniał filialny kościół parafii domanowskiej. Dopiero zmiany graniczne z 1807 roku przyśpieszyły sprawy powstania parafii w Nowych Piekutach. Domanowo znalazło się w innym państwie (Cesarstwo Rosyjskie), więc erygowano tutaj nową parafię (1807).
Na stronach 29-30 znalazłam tekst o parafii we Wyszonkach
KOSTRY LITWA Według danych ze Słownika Geograficznego wioska ta jest wspomniana w źródłach
z 1500 roku . Jednak Słownik nie podaje dokładniejszych danych, na pewno wioska istniała w 1580 roku, gdyż jest wymieniana podczas spisu podatkowego z tego właśnie okresu. Niejaki Stanisław Nosek Kostro zapłacił podatek od gruntów we wsi Kostry Lithwa . Wioskę założyli rycerze herbu Rawicz, którzy przyjęli nazwisko Kostro. Miejscowość należała do parafii Wyszonki.
Na mapie http://www.mapywig.org/m/Polish_maps/se ... 00K_20_Białystok_amwig.jpg znalazłam te miejscowości - Zaznaczone na załączniku.
W dodatku w pobliżu jest miejscowość Krassowo gdzie według opisu na stronie o Nowych Piekutach (link wyżej)
Według danych z 1580 roku wioska była już siedzibą wielu szlachciców herbu Ślepowron, noszących często nazwisko Krassowski. Dziedziczyli tu: Lenart syn Bernata Krassowskich. (Craszowski) (1 włóka), Andrzej Krassowski komornik ziemski, Mateusz syn Tomasza Krassowskiego, Marcin syn Piotra (Mateusz i Marcin w sumie 6 włók). Jan syn Macieja, Andrzej Skłodo syn Mikołaja, Krzysztof Kostro oraz Krzysztof Krassowski w imieniu Jana syna Wojciecha . Krasowo Częstki było siedzibą drobnej szlachty, głównie Krassowskich (vel Krasowskich) herbu Ślepowron.
A ja w pamiątkach rodzinnych posiadam pieczęć herbową Ślepowron.
Czy jest możliwe, że dane z Wyciągu akt Stałej Ludności określające miejsce urodzenia mojego pradziadka dotyczą miejscowości Domanowo i Wyszonki.
Pozdrawiam Jolanta