Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Adamowo gm.Ejszyszki dawny powiat Lida

16.04.2016 17:47
Poszukuję informacji o Adamowie jak w tytule (najprawdopodobniej chodzi o zaścianek) skąd wywodzi się ród Dubrawskich po Adamie Dubrawskim. Za wszelkie informacje dot. jego lokalizacji będę wdzięczny.

Odpowiedzi (11)

16.04.2016 20:49
Witam

Zaścianek - Adamowo

Gmina Ejszyszki, Powiat lidzki, Województwo nowogródzkie

Parafie rzymskokatolickie:
Ejszyszki Wniebowstąpienia Pańskiego


Miejscowości parafii ejszyskiej w 1926
http://genealogia.lt/pdfs/para.pdf

Pozdrawiam
16.04.2016 22:44
Pięknie dziękuję. Szukałem na starych mapach wojskowych tego rejonu (http://polski.mapywig.org/news.php) ale, ciężko odnaleźć lokalizację. Najprawdopodobniej był to jeden dom z zabudowaniami gospodarskimi.
17.04.2016 10:29
Witam

Niestety mnie też nie udało się zlokalizować miejscowości na mapach

Korzystałem z

http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm - klika się w wybrany prostokąt i otwiera się mapa

http://igrek.amzp.pl/mapindex.php - klika się w wybrany kwadrat /nie zawsze otwiera się mapa/

http://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/285419/leaflet.html

Pozdrawiam
17.04.2016 12:42
Ja znalazłem mapy w podziałce 1:25 000 tu link http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG25, mapa szczegółowa Polski 1929/1939. Większość miejscowości z listy parafii ejszyskiej jest, niestety brakuje tam kart "Koleśniki-Widzieniance" oraz "Koniawa". Naprawdę karty map są bardzo dokładne i zeskanowane w wysokiej rozdzielczości. Po ściągnięciu na komputer można cierpliwie studiować. Wg mnie to jest jedno gospodarstwo z zabudowaniami i na większej podziałce jak 1:50 000 po prostu nie będzie zaznaczone. Mam nadzieję, że może uda mi się ustalić lokalizację, gdyż udało ustalić się numer telefonu do proboszcza parafii Ejszyskiej. Zobaczę co z tego wyjdzie .
Pozdrawiam
17.04.2016 17:46
Witam jeszcze raz, nie dawało mi spokoju i dziś postanowiłem szukać na mapach w podziałce 1:25 000. Tutaj efekt http://www.mapywig.org/m/WIG_maps/serie ... I_1938.jpg proszę zerknąć na kwadrat w pionie 03 - 04, a w poziomie 44 - 45. i patrząc od lewej strony trzeba znaleźć Dowgiały i śledząc linię nr 45 przesuwać się w lewo i tuż pod spodem tej linii w 4 kwadracie w jego lewym górnym rogu znajduje się najprawdopodobniej zaścianek Adamowo. W sąsiednim kwadracie u góry znajduje się miejscowość Dubrawszczyzna i to by mi pasowało, gdyż w Adamowie mieli zamieszkiwać Dubrawscy. Porównując z google maps https://www.google.pl/maps/place/Sinodw ... cae8e415d7 to będzie prawdopodobnie w okolicy miejscowości Sinodwory. Proszę o ocenę, a ja postaram to jeszcze zweryfikować w rozmowach z rodziną. Tak jak myślałem, są to zabudowania, dom z zabudowaniami gospodarskimi. Faktem jest że aktualnie w tym miejscu rośnie las, ale nie jest to na granicy Litwy z Białorusią. Myślę, że to chyba jest właściwa lokalizacja zaścianka Adamowo. Chociaż po przestudiowaniu arkusza mapy powyżej tego opisanego http://www.mapywig.org/m/WIG_maps/serie ... C_1938.jpg występuje tam jeszcze jedno Adamowo (http://www.mapywig.org/m/WIG_maps/serie ... C_1938.jpg), którego nazwa jest ujęta w nawias. To Adamowo leży w kwadracie 03-04, a w poziomie linia 46 i patrząc od prawej strony jest to czwarty kwadrat na dole mapy. Postaram się jeszcze to potwierdzić z proboszczem parafii Ejszyskiej.
Pozdrawiam
17.04.2016 20:04
Parafia ejszyska w 1843 r.
Wykaz miejscowości z 1843 r.


http://genealogia.lt/pdfs/Parafia%20ejszyska.pdf


Miejscowości
parafii ejszyskiej w 1926 r.


http://genealogia.lt/pdfs/para.pdf

proszę zwrócić uwagę że Adamowo jest w spisie parafii dopiero w 1926 r

folwark Adamowo
gmina Werenów
powiat lidzki
woj. nowogródzkie

Parafie rzymskokatolickie:
Werenów Świętego Tadeusza Apostoła

osada Adamowo Gmina Poczapowo, Powiat nowogródzki, Województwo nowogródzkie

To są miejscowości z powiatu lidzkiego
17.04.2016 21:02
Pewności nie mam oczywiście ale z przekazów rodzinnych wiem, że miejsce nazwane później Adamowem miało zostać tak nazwane od imienia jego założyciela Adama Dubrawskiego, który miał tam osiąść. Z moich obliczeń wynika, że pradziad Adam urodził się najprawdopodobniej w roku 17?? - nie wiem w której połowie wieku. I całkiem możliwym jest, że zarówno Dubrowszczyzna, jak i też Adamowo (obie w gm.Ejszyszki, posiadam świadectwo urodzenia ojca) zostały założone po 1843 roku. Na pewno nie jest to Adamowo wskazywane przez Pana z gminy Poczapowo. Co do gminy Werenowo też raczej nie. Z tego co pamiętam to ojciec mówił że do parafii w Ejszyszkach lub też Koleśnikach mieli ok 11 kilometrów (niestety nie pamiętam już dokładnie czy chodziło o Ejszyszki, czy Koleśniki). Z aktu urodzenia wyraźnie wynika Adamowo gm. Ejszyszki i parafia Ejszyszki rzym.-kat Kościoł Republikański Archi i tu jest plama na tłumaczeniu a z oryginału to nie wiem jaka w końcu to litera na końcu po "i", ale jak dla mnie to "b" . I też z przekazów rodzinnych wiem, że moja ciocia (która tam mieszkała przed i po wojnie) była na tym miejscu w latach 80/90 ubiegłego wieku i twierdziła, że po zabudowaniach dużo nie zostało, a teren zarósł lasem. Odległość za google maps mniej więcej pasuje, co prawda kierunek trochę nieoczekiwany bo na Soleczniki, ale miejsce jest porośnięte lasem. Do aktualnej granicy niedaleko bu chyba 2 km. Ponadto miała powiedzieć, że jest to na granicy litewsko-białoruskiej ale z map przedwojennych wojskowych wynika że aktualna granica ( jak myślę zachowała przebieg taki jak za ZSRR) biegnie wzdłuż cieków wodnych i terenów podmokłych, nawet bagnistych.
17.04.2016 21:56
cytat ,,Na pewno nie jest to Adamowo wskazywane przez Pana z gminy Poczapowo. Co do gminy Werenowo też raczej nie. ,,
Pisząc o tych dwóch miejscowościach w powiecie lidzkim nie miałem zamiaru ani niczego sugerować ani twierdzić - moim zamiarem było pokazanie że oprócz Adamowa które Pan szuka w tym samym powiecie są jeszcze dwa z inną przynależnością gminną i parafialną. Gratuluję umiejscowienia na mapie Adamowa - jak się znajdzie osobiście to tym bardziej cieszy.

Pozdrawiam
17.04.2016 22:36
Wie Pan ja nie chciałem, by Pan to w taki sposób odebrał, traktuję to jak normalną dyskusję i za wszelkie informacje jestem bardzo wdzięczny. W sumie to dzięki wykazowi miejscowości parafii Ejszyskiej, które to Pan zamieścił, udało mi się prawdopodobnie odnaleźć wspomniany zaścianek Adamowo. Co prawda nad mapami tego rejonu (na całe szczęście zachowały się w skali 1:25 000 spędziłem trochę czasu i mogę powiedzieć, że ktoś kiedyś wykonał kawał dobrej roboty, zaznaczone są nawet pojedyńcze drzewa i inne charakterystyczne punkty).
Dodatkowo posiadałem informacje, które przekazywane są w rodzinie, co pozwoliło mi w miarę zweryfikować przeglądane mapy. Wspomnianej miejscowości już nie ma, gdyż wszyscy, którzy tam mieszkali opuścili ją w latach 60 ubiegłego wieku - repatriacja ( na pewno dwie linie Dubrawskich). Miały tam lub w pobliżu zamieszkiwać 3 linie rodziny Dubrawskich (po Adamie Dubrawskim). Historię mojej gałęzi znam, drugiej trochę poznałem, ale o trzeciej nie wiem nic. Zamierzam w przyszłym roku odwiedzić te strony, a wtedy postaram się zweryfikować lokalizację, a może coś więcej dowiem się na miejscu, wtedy postaram się tu podzielić informacjami. Być może komuś one pomogą w odnalezieniu historii swojej rodziny.
Naprawdę bardzo dziękuję za okazaną mi pomoc, gdyby nie zamieszczona lista nie wiem, czy dałbym radę, bo ona utwierdziła mnie w przekonaniu, że musi to być gdzieś w okolicy Ejszyszek. Jeszcze raz Panu dziękuję.
17.04.2016 22:50
Witam

Może znowu źle napisałem - nie jestem niczym urażony ani nie odebrałem niczego w sensie negatywnym .A jeżeli chodzi o wdzięczność to niczym sobie na to nie zasłużyłem.
Mnie też kiedyś pomagano i tym samym chcę się tym ludziom odwdzięczyć choć w minimalny sposób pomagając innym.

Życzę sukcesów genealogicznych

Pozdrawiam
18.04.2016 20:11
Jednak są jeszcze dobrzy ludzie na świecie .
Dzięki życzliwości i zaangażowaniu Starostwa w Koleśnikach (dziś dostałem nowego maila od nich) w końcu prawidłowo zlokalizowałem na współczesnej mapie zaścianek Adamowo gm.Ejszyszki pow.Lida. W załączeniu zrzut mix google earth+fragment mapy wojskowej z 1938 roku. zaścianek (a właściwie miejsce po nim) zaznaczony różowym kółkiem). Jednak moja ciocia miała rację - dokładnie tak jak opisała: na granicy Litwy i Białorusi i porośnięty lasem.
Natomiast po porównaniu obu map oraz pamiętając o podpowiedziach dot. Adamowa ale gmina Werenów tak się zastanawiam, czy widniejące na dole Adamowo nie jest może przypadkiem tym Adamowem z gm.Werenów. Praktycznie była to granica przedwojennych gmin Ejszyszki i Werenów. Chociaż widząc z jaką skrupulatnością sporządzający mapy wojskowe z tamtego okresu zaznaczali folwarki, zaścianki lub też okolice to przed nazwą Adamów powinien być następujący znak "Fw." ale patrząc znów na mój rodzinny zaścianek to nie ma przed nazwą litery "Z." lub też nazwy "Zaścianek". Nie wiem może nadinterpretuję fakty?
Proszę wziąć pod uwagę, że nakładałem na zdjęcie satelitarne, mapy rysowane w 1938 roku, a dodatkowo jeszcze zachowana jest perspektywa, więc idealnie nie pokrywają się wszystkie linie oraz występują drobne nieścisłości, ale na 1000 % to jest dokładnie to miejsce.