Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Etymologia nazwisk (2)

30.04.2009 07:54
Witam
Mam źródła, mogę pomóc.
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch

Zadaj pytanie o nazwisko
*Nie wstawiaj adresów mailowych - będą KASOWANE!
*Wcześniej sprawdź czy ktoś już nie pytał i przeszukaj ten dział
*Można pisać bez logowania, (ale post wyświetli się po akceptacji)
*Po zadaniu pytania przejdź do działu Słownik Biograficzny gdzie są opisy rodzin

Jak dowiedzieć się jeszcze więcej?
  1. Pochodzeniem i rodzajami nazwisk w genealogii zajmuje się etymologia i związana z nią onomastyka, Możesz się dowiedzieć więcej o typie swojego nazwiska i innych informacjach z tej dziedziny w Leksykonie.
Zobacz też
  1. Słownik biograficzny z opisami nazwisk - tworzony przez użytkowników, jeśli uzyskasz odpowiedź o swoim nazwisku, lub wiesz coś o historii rodziny koniecznie umieść tam tą informację a inni przyjdą do Ciebie.
  2. Wyszukiwarka nazwisk herbowych - Największa baza nazwisk ze wszystkich herbów Polski
  3. Twoje nazwisko wśród potomków Mieszka I ? - Informacje i lista
Pomoc w poszukiwaniach
  1. W dziale Porad i pomocy uzyskasz wparcie przy każdym problemie, a także możesz zamówić profesjonalną pomoc w różnych dziedzinach i obszarach poszukiwań genealogicznych.

Odpowiedzi (3417)

Strona z 171 < Poprzednia Następna >
21.02.2017 13:43
Witam,
bardzo ciekawi mnie skąd wzieło się nazwisko Zawiasa. Dotarłam do przodka nazywającego się Jan Zawiasa urodzonego prawdopodobnie w 1763 roku najprawdopodobniej w Buczku (wieś czestków),ale interesuje mnie skąd to nazwisko mogło się wziąć i ciekawe czy postało na tych ziemiach właśnie.
21.02.2017 16:06
Szanowny Panie Marcinie!
Proszę o pomoc i9 ewentualne skorygowanie genealogi rodzinnej na stronie.
Wg. herbarzy, począwszy od Długosza, Paprockiego i innych ród Świerczowskich vel Świerczewski herbu Trąby wywodzi się z Małopolski, czy ci genealodzy bezmyślnie przepisywali po Długoszu?. To samo jak z tym Jordanem!.
Ród heraldyczny legitymujący się herbem Trąby, ma swoje początki w ziemi historycznej na Podkarpaciu - Małopolsce. Natomiast wszystkie herbarze, opisy rodu te kończą się na takich lakonicznych stwierdzeniach, że ród wywodzi się z Małopolski?!.
Na domiar, tego Zb. Leszczyc w swojej pracy;” ; „Herbarz szlachty polskiej” tom II pisze ,że ród Świerczewskich przeniósł się z Małopolski na Lubelszczyznę w XV wJest to nieprawda, gdyż w Małopolsce pozostała znaczna część rodu, np. w Sance.
z
22.02.2017 05:02
Witam

Zawiasa - od zawiasa, zawias ‘przegub metalowy do zawieszania drzwi i okien’ też ‘staw kostny’, zawiesić ‘umocować coś w pozycji wiszącej; wstrzymać, odłożyć na później’.

Bibliografia

Rymut K., 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

22.02.2017 10:51
Słownik Taszyckiego odnotowuje okres (XIII-XV wiek), gdy nazwiska nie były jeszcze dziedziczne i nie miały jednej formy w pisowni. Później zmieniło sie tylko tyle, że zostały dwie formy Świerczewski i Świerczowski. Profesor Taszycki, był autorytetem jeśli chodzi o nasz język. Do dziś sprzedawane są jego słowniki ortograficzne. Słownik Staropolskich Nazw Osobowych, był jego pasją i całym życiem. Jeżeli taki autorytet pisze, że te cztery odmiany nazwiska mają wspólne pochodzenie, to nie ma żadnej wątpliwości, że tak było. Pozdrawiam - M. Woliński
22.02.2017 13:33
Proszę o poprawienie w mojej genealogi, To nie Zygmunt dokona profanacji kościoła lecz Adam Świerczowski

Drogi Panie znalazłem następujące rzeczy dla Pana!

Wiem jeszcze z zapisów, że Kościół zbudował nieznany z imienia członek rodziny Toporczyków w 1323 roku. W kościele obecnie jest tablica nagrobna Zygmunta Świerczowskiego sekretarza królewskiego, Łukasza Kochańskiego, Adama Kochańskiego, Zofii Kochańskiej z d. Świerczowska. Modlimy się za Świerczowskich i Kochańskich po dzień dzisiejszy. Pod kościołem jest ponoć krypta (dziś nie ma do niej dostępu) z ich trumnami. Ostatnio odnalezione zostały pozostałe tablice, ale trzeba poddać je renowacji. Innych informacji nie ma, dokumentów również nie ma, poza tym, że proboszczem był ks. Stefan Świerczowski. Adam Świerczewski był bratem Zygmunta, Adam był zwolennikiem reformacji , to on dokonał profanacji zmieniając kościół w zbór kalwiński, ale przed śmiercią się ponoć nawrócił.
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego, tom X, Warszawa 1889 r. zapisano: Kościół pochodzi z roku 1323. Według Długosza dziedzice wsi Toporczykowie wybudowali kościół z białego kamienia. W 1440 roku posiadał wieś Stanisław Sośniecki. W XVI wieku mieszka tu Marcin Świerczewski h. Trąby.
W rocznikach Towarzystwa Naukowego Krakowskiego z roku 1861 dowiadujemy się,że Adam świrczewski zamienił kościół na zbór kalwiński, w wreszcie zburzył. Istniejący obecnie mały murowany kościół z drewnianym pułapem zbudował Zygmunt Świrczowski między 1618 a 1624, a poświęcił w 1625 r. Tomasz Oborski biskup, sufragan krakowski...
Istniejący obecnie mały, murowany kościółek z drewnianym pułapem pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła zbudował Zygmunt Świerczowski, sekretarz królewski, między 1618 a 1624, a poświęcił bp. Oborski, sufragan krakowski o czym świadczy tablica ...
Julian Zinkow, Informator turystyczny powiatu chrzanowskiego i miasta Jaworzna, Kraków 1974 pisze on: W 1357 r. występuje u Długosza Grzegorz z Szosnki, w 1440 r. ówczesną Sosnkę posiada Stanisław Sośnicki herbu Topór. W XVI i XVII wieku dziedzicami byli Świerczowscy h. Trąby a od połowy XVII wieku Kochańscy h. Topór. Korpus obecnego kościoła pochodzi z lat 1618-1625 i zbudowany został przez Zygmunta Świerczowskiego, sekretarza Króla Zygmunta III Wazy.
No tyle mam dla Pana. Na jednym z epitafium jest obraz malowany na blasze, ale nie wiem czy to Świerczowskiego czy Kochańskiego jutro sprawdzę. Pozostałe zostały skradzione w latach 50-tych. Na pewno jeden odnaleziono Zofii z Świerczowskich Kochańskiej sam go montowałem. To była córka Zygmunta Świerczewskiego sekretarza królewskiego. Są te zdjęcia epitafiów w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce Tom I Województwo Krakowskie, zeszyt 4 Powiat Chrzanowski, ale zrobię Panu zdjęcie.
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Sance została erygowana przed 1325 rokiem, albowiem wymieniana jest już od tegoż roku w rejestrach świętopietrza, czyli wykazie ofiar składanych papieżowi.
Z wyposażenia kościoła nie zachowały się paramenty liturgiczne z okresu staropolskiego albowiem zostały przekazane na potrzeby Insurekcji kościuszkowskiej. Najstarszym zabytkiem jest chrzcielnica drewniana z miedzianym nakryciem wymieniana w źródłach z 1644 roku (prawdopodobnie pochodzi z XVI wieku). W 1737 roku przywieziono z Rzymu relikwie Patrona Parafii, które umieszczono w srebrnym relikwiarzu, skradzionym w późniejszym okresie. W świątyni zachowały się 4 tablice nagrobne wczesnobarokowe (kiedyś było ich 8). Pod kościołem znajduje się krypta grzebalna.
3.03.2017 19:22
Witam
Chciałbym zapytać o pochodzenie nazwisk Melak i Sówka
4.03.2017 18:20
Witam

Melak - w grupie nazwisk pochodzących od imion typu Melchior, Melania lub od niemieckiej nazwy osobowej Mehl.

Sówka
- od sowa 'ptak'.

Bibliografia

Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

7.03.2017 21:44
Dzien dobry,
może w mi pomożecie z pochodzeniem nazwisko Kusz?
Dodam ciekawą sprawe w nawiązaniu do nazwiska Kuszewski, że mój dziadek mieszkał niedaleko Wągrowca
8.03.2017 18:58
Witam:)

U Rymuta znalazłam:

Kusz 1136 - od imienia Jakusz, to od Jakub lub od kusza.
14.03.2017 14:22
Szanowna Pani Ewo!
Czy poza Panią, jest jeszcze ktoś , kto odpowiada za forum i odpowiada na zadane pytania?!.
Wygląda na to , że forum jest martwe, można pisać do "nieba".
Z poważaniem
Tadeusz Świerczerwski
19.03.2017 17:17
Droga Pani Ewo

Poszukuję jakichkolwiek informacji o nazwisku Rembisz, proszę o pomoc w miarę możliwości.

Pozdrawiam
20.03.2017 03:48
Witam

Rembisz - od rąbać ‘łupać, zadawać ciosy bronią sieczną’, rąb ‘wycinanie drzew, wyrąb; zaokrąglony koniec młota lub siekiery’.

Bibliografia

Rymut K., 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

20.03.2017 09:45
Witam, poszukuję osób związanych z nazwiskiem Wypysiński, pochodzącym z okolic Suserza w mazowieckim. Może ktoś wie o jego pochodzeniu, skąd się wzięło i potomkach.
21.03.2017 05:56
Witam

Etymologii nazwiska nie znalazłam. Może ono pochodzić od wypych ‘człowiek mieszkający poza wsią’, wypychać ‘wypełniać; usuwać siłą’.
31.03.2017 18:32
Jakie jest pochodzenie nazwiska Elwertowski.
Na stronie http://www.stankiewicze.com znalazłem coś takiego:Elwertowski - od niemieckiej nazwy osobowej Elward, ta od imienia germańskiego Athilwardu, od staro-wysoko-niemieckiego Edilwart. Tylko nie wiem skąd te dane. Czy są jakieś książki??? Pozdrawiam.
1.04.2017 04:48
Witam

Te dane pochodzą z książki:
Kazimierza Rymuta, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
1.04.2017 04:48
Witam

Te dane pochodzą z książki:
Kazimierza Rymuta, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
2.04.2017 22:58
Pani Ewo bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Książka niestety niedostępna jak na razie.
A i jeszcze jedno pytanie czy ta książka musi być z 1999 r., czy wcześniejsze publikacje też to zawierają?
Pozdrawiam.
2.04.2017 23:03
Pani Ewo bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Książka niestety niedostępna jak na razie.
A i jeszcze jedno pytanie czy ta książka musi być z 1999 r., czy wcześniejsze publikacje też to zawierają?
Pozdrawiam.
3.04.2017 18:46
Witam

Nic mi nie wiadomo o wcześniejszych publikacjach... Pewnie ich wcale nie było...
A niedostępna była od zawsze...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Rymut
Strona z 171 < Poprzednia Następna >