Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Proszę o przetłumaczenie (3)

16.07.2017 22:27
Witam
Proszę o przetłumaczenie aktu urodzenia pra pra babci.

Komentarze (14)

30.07.2017 13:24
Kuszyna 284
Działo się w Osjakowie dnia 22.11.1891 r. o 12.00 pojawił się osobiście Józef Płóciennik rolnik z Kruszyny 48 lat i w obecności Andrzeja Sekiety 50 lat i Józefa Chabrysiaka 52 lata okazał nam dziecko płci żeńskiej urodzone w Kuszynie dnia 20.11.br. o 6.00 z jego ślubnej małżonki Ewy z d. Iżykowska 27 lat. Dziecku dano na chrzcie imię Marianna. Chrzestnymi byli Antoni Pawlak i Jadwiga Drutowska. Akt ten odczytano i jako, że stawający i świadkowie byli niepiśmienni - ja go tylko podpisałem.

pozdrawiam
Małgorzata
26.08.2017 10:42
Baaardzo dziękuję!!!
5.10.2017 15:31
Idąc tym tropem dotarłem do aktu ślubu. I tutaj znów mam prośbę o przetłumaczenie.
Dziękuję
Pozdrawiam
Arek Otręba
8.10.2017 19:51
Dombrówki lub Dąbrówki (?) Działo się w Osjakowie14.11/26.11.1879
W obecności świadków Andrzeja Sekiety 45 l. i Kazimierza Borczyka 60 l., rolników zamieszkałych w Kruszynie zawarto religijny związek małżeński pomiędzy Józefem Płóciennikiem, rolnikiem, wdowcem po Eleonorze Płóciennik zmarłej we wsi Kruszyna 27.06/9.07. b.r., urodzonym w Kruszynie, synem zmarłego Dominika i żyjącej Marianny zd Borczyk, zamieszkałym przy rodzinie w Kruszynie, 36 l
z Ewą Jerzykowską, panną, ur. w Burzeninie, córką Jana i zmarłej Marianny zd Pietrowska, zamieszkałą przy ojcu, rolniku w Dombrówkach (nie zidentyfikowałam tej miejscowości - może już nie istnieje), 21 (?) l
Ślub poprzedziły 3 zapowiedzi. Nie zawarto umowy przedślubnej. Ślubu udzielił ks. Józef Górski proboszcz tutejszej parafii. Akt przeczytano i z powodu niepiśmienności tylko ja go podpisałem. Podpis księdza

M.
8.10.2017 21:32
Bardzo dziękuję.
Zastanawiam się tylko nad wiekiem Ewy Iżykowskiej w momencie ślubu (Pytajnik przy dacie 21 l). Porównując Akt urodzenia ich córki Marianny (prababci mojej żony) z samego początku wątku wychodzi, że w momencie ślubu miała 15 lat.
9.10.2017 00:18
Jednak miała 21 lat. Znalazłem jej akt urodzenia w Burzeninie.
Baaardzo dziękuję
9.10.2017 00:18
Jednak miała 21 lat. Znalazłem jej akt urodzenia w Burzeninie.
Baaardzo dziękuję
9.10.2017 12:18
Rzeczywiście w obu aktach jest spora różnica wieku.
W akcie ur. dziecka tak jakby ur. się w 1864 r. a w akcie ślubu w 1858 r.

No cóż wiek, był podawany niedokładnie - ważne, że znalazł się jej akt ur.

M.
10.10.2017 22:46
Podążając tym tropem znalazłem akt otwierający mi drogę do nowej gałęzi, której nie umiałem odnależć. Proszę o tłumaczenie.
Pozdrawiam
Arek
12.10.2017 16:06
53 Kruszyna
Działo się w Osjakowie 27.01./9.02.1909 o 11.00.
Okazało się, że w obecności świadków Władysława Matusiaka 32 l. i Dionizego Krzywańskiego 42 l., rolników z Kruszyny zawarto religijne małżeństwo pomiędzy Maciejem Kołodziejem, kawalerem, 21 l., ur. w Pichlicach parafii Walichnowy, zamieszkałym przy rodzicach, rolnikach w Kruszynie, synem Jana i Anastazji Świątyś? z Marianną Płóciennik, panną, 17 l. urodzoną i zamieszkałą przy rodzicach rolnikach w Kruszynie, córką Józefa i Ewy Iżykowskiej.
Były 3 zapowiedzi. Nie zawarto umowy przedślubnej. Było pozwolenie rodziców na ślub. Ślubu udzielił ks. Bolesław Michnikowski proboszcz parafii Osjaków. Akt odczytano i tylko przeze mnie podpisany został z powodu niepiśmienności świadków i nowożeńców.
19.10.2017 21:23
Po raz kolejny dziękuję i proszę o więcej:)

Arek
27.10.2017 17:47
1. Ryś Walichnowy 20.12.1887/1.1.1888
ojciec Jan Kołodziej, rolnik z Kolonii Ryś, 26 lat
świadkowie Antoni Wójcik 33 l., Jan Golec 56 l.
dziecko płci męskiej urodzone 16/28.12.1887 o 21.00
matka Anastazja Świętek żona, 23 l.
imię dziecka Maciej
chrzestni Antoni Wójcik, Rozalia Grelina
27.10.2017 17:53
8. Prusak Walichnowy 12/24/8.1885 o 13.00
świadkowie Wojciech Rosiak 38 l., Franciszek Gałą 46 l.
pan młody Jan Kołodziej, kawaler, 23 l., ur. i zam. przy rodzicach rolnikach w Pichlicach
syn Idziego i Wiktorii Wójciak
panna młoda Anastazja Świętkówna 23 l., ur. i zam. przy rodzicach rolnikach w Kolonii Prusak
córka Ferdynanda i Joanny Felusiak
ślubu udzielił ks. Andrzej Pawicki
27.10.2017 22:22
Wielkie dzięki!!!
Ta strona wymaga zapisu cookies do prawidłowego działania. Aby móc je zapisać na tym urządzeniu, wymagana jest Państwa zgoda. Jeśli nie wyrażą Państwo zgody - wtedy żaden plik cookie nie zostanie zapisany, ale funkcjonalność strony będzie ograniczona, m. in. nie będzie można się zarejestrować, zalogować, pisać komentarzy, nie będzie dostępu do materiałów dostępnych tylko dla zalogowanych. Ponadto informacja ta będzie pojawiać się na każdej stronie, gdyż zapisanie braku zgody na cookies wymagałoby zapisania braku tej zgody w cookies, a na to nie mamy zgody. Szczegóły na stronie Polityka prywatności. Decyzję tę można w przyszłości zmienić na stronie Polityki prywatności.