Rody Sokołowskich były tak liczne, że ciężko jest ustalić jakiego byli herbu...
Zastanawiam się, czy i gdzie mogły się zachować materiały dotyczące gospodarowania czyimś majątkiem - rozumiem, że albo w rodzinie, której majątkiem gospodarowała dana osoba - jeśli w czasie zawieruchy wojennej nie zaginęły, albo - któreś Archiwum Państwowe? Wiem (legenda rodzinna - piszę kursywą), iż:
[cen]ojciec Ksawerego Sokołowskiego zginął w czasie Chłopskiego Powstania w Galicji, był podobno w tamtym czasie plenipotentem Lanckorońkich. Miał zostać uratowany przez służbę oraz swą matkę, po śmierci matki wychował się (chyba) i kształcił w Warszawie przy ciotkach. Ukończył pomologię i rozpoczął zarządzanie w różnych włościach. Miał trafić jako rządca do majątków Hr. Ostrowskiej w siedleckim, później rzekomo był plenipotentem (z tego wynika, że wrócił do pozycji swojego ojca N.).
W 1856 roku (31 lat) był Wójtem Gminy Domanice - z aktu urodzenia syna Aleksandra S., więc może Archiwum Państwowe w Siedlcach ma dokumenty dotyczące Gm. Domanice? [cen]Ożenił się z Izabellą Obrębską (ciotką z bocznej linii Elizy Orzeszkowej)
- z jej aktu zgonu nie wynika niestety nic ponad imię (Józef) jej ojca, matki (Agnieszki) nazwiska nie poznamy tą drogą, więc jaki związek miała Izabella Obrębska z Elizą O.? - 1872 83 Izabella Sokołowska [Inne nazwiska: Obrębska ] Józef Agnieszka Miedzna Miedzna [Uwagi: 137.jpg, 41 lat żona Ksawerego domo Obrębska Data zgonu: 18.12.1872 r.][Miejsce przechowywania ksiąg: Archiwum Państwowe w Siedlcach 08-110 Siedlce, ul. Kościuszki 7][Indeks dodał: Turek_Bożena]