Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nazwisko Jureczko

17.08.2009 21:17

Odpowiedzi (5)

17.08.2009 21:17
Strona z Urbarza pszczyńskiego,zagrodnik Jonek Jureczko 1640r. - wieś Suszec
Jureczko - etymologia
- Nazwisko pochodzi od jednej ze zdrobniałych form imienia Jerzy. Samo imię jest pochodzenia łacińskiego, od słowa georgius (rolnik) lub późnogreckiego geórgós o tym samym znaczeniu. Imię to, w innych formach bardzo popularne w basenie Morza Śródziemnego, w Polsce jest znane dopiero od XIII wieku jako: Georgius, Georius, Gerzy, Gierzyk, Hirzyk, Irzyk, Jeorgius, Jeorius, Jerzy, Jerzyk, Jirko, Jirzyk, Jorg, Jura, Jurak, Jurek, Jurg, Jurga, Jurko, Juryj, Juryjasz, Jurzyk. Forma Jerzy utrwaliła się prawdopodobnie w XV w. Imię to było popularne w całej Polsce, szczególnie na ziemiach wschodnich, gdzie pod wpływem prawosławia kult św. Jerzego był bardzo silny. W wszystkich opracowaniach dotyczących nazwisk pierwsze pojawienie się nazwiska w źródłach polskich to 1567r. Jest to wpis w Urbarzach dóbr zamkowych opolsko-raciborskich z lat 1566-1567(str.242). Tym pierwszym odnotowanym jest Janek Juretschko z Gamowa(miejscowość w okolicach Raciborza)
Niewątpliwie protoplastą rodów Jureczko był człowiek, a najprawdopodobniej ludzie, którzy nosili imię Jura,Jurek,Jurko,Juryj?. Syn Jury zdrobniale mógł być nazywany Jureczko. Imiona wcześniej wymienione dały zresztą początek wielu innym nazwiskom. I tak jak wiele jest nazwisk zaczynających się na „Jur” tak wielu mogło być owych „ojców” nazwiska Jureczko. Śledząc jednak występowanie owego nazwiska na terenie Polski i innych krajów, biorąc pod uwagę ilość osób dziś występujących pod tym nazwiskiem, stwierdzić można, że owych protoplastów mogło wcale nie być tak dużo. Na początku lat 90-tych XX wieku wg Słownika prof.Rymuta państwo polskie zamieszkiwało 1511 osób z nazwiskiem Jureczko, z czego 881 ówczesne woj. Katowickie, 125 – woj. Częstochowskie i 111 woj. Opolskie.

( http://www.genealogia.okiem.pl/jureczko ... owanie.htm ). Jureczko

Dla osób zajmujących się genealogią liczby te wcale nie są tak olbrzymie. Ale trzeba jeszcze dodać inne nazwiska pochodne, które jednak i tak znacząco nie zmieniają owej statystyki(patrz nazwiska pochodne)
Rodziny Jureczko, które dziś zamieszkują Polskę swoje początki mają zasadniczo w dwóch „gniazdach”. Pierwsze to Śląsk, drugie to Zakarpacie (dziś Ukraina).To drugie gniazdo, może kompletnie nie być związane z pierwszym, ale należy wziąć pod uwagę przyrostek „-ko”, który przypisywany jest wielokrotnie nazwiskom pochodzenia białoruskiego i ukraińskiego. W Polsce nazwiska pochodzące od imienia „Jerzy” przybierały raczej formy: Jureczek, Jurecki, Jurczyk, Jurczyński itd. Jednak Śląsk może byś wyjątkiem, dlatego że nielicznie, ale występują tutaj nazwiska kończące się przyrostkiem „-ko” np. Maćko, Stanko(ludowo Maciek – Maćko, Jurek – Jurko – Jureczko, Janek – Janko – Janeczko). Wg „Słownika nazwisk Śląskich” Stanisława Rosponda nazwiska te mogą być”(o ile nie są właśnie wpływem wschodniosłowiańskiej antroponimii), przyjęte pod wpływem łacińskiego – o(Cycero,-onis”).
Śląsk od wieków był miejscem migracji wielu grup narodowościowych. Oprócz osadników z zachodu bardzo licznie napływała tu ludność od strony Moraw, w tym mające wschodnie korzenie grupy tzw. górali karpackich. Nie przypadkowy jest fakt że wiele nazwisk występujących na Śląsku ma swoje odpowiedniki wzdłuż całych Karpat.

POCHODZENIE NAZWISKA
Nad pochodzeniem nazwiska można by się było rozpisywać w nieskończoność, a i tak jedynym pewnikiem co do przynależności etnicznej przodków byłoby zrobienie badań DNA. W przypadku nazwiska można właściwie po analizie etymologicznej przypisać w przybliżeniu region z którego przypuszczalnie pochodziła ludność która utrwaliła taką, czy inna formę nazwiska. W przypadku nazwiska Jureczko można bezsprzecznie stwierdzić że jest ono typowe dla „antroponimii wschodniosłowiańskiej”.Biorąc pod uwagę różne formy nazwiska , to na dzień dzisiejszy osoby je noszące mieszkają wzdłuż całych Karpat. Oczywiście nie można zakładać pochodzenia wszystkich tych osób od jednego praprzodka-Jury, ale od wielu wielu różnych osób o tym imieniu. Jednak forma imienia Jura, oraz końcówka -ko, mogą świadczyć o jednakowym wpływie na ostateczną formę nazwiska, ludności wywodzącej się z jednego plemienia. Gdyby brać pod uwagę rozmieszczenie nazwiska, można by było przypisać je Wołochom, ale sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Nazwiska które dziś znamy kształtowały się bardzo długo, na niektórych terenach nawet do XIX wieku. Pierwotnie wszystkie były formą przydomku, przezwiska. Na Śląsku z końcem XVI wieku większość ludzi już posługiwała się ukształtowaną formą nazwiska. Mimo to wiele razy dochodziło do zmiany nazwiska, lub do przejęcia np. nazwiska żony, pochodzącej z bardziej znaczącej rodziny. W ten sposób linia ojcowska której przypisywane jest nazwisko zostawała naruszona. Wracając do nazwiska „Jureczko”, pierwsze jego pojawienie się w źródłach polskich w 1567r. W miejscowości Gamów komplikuję trochę sprawę pochodzenia. Jak do tej pory nie dotarłem do jakiegokolwiek innego dokumentu w którym pojawia się w pełni utrwalona forma nazwiska Jureczko z tego okresu. Szukając Wołoskich korzeni miałem nadzieje na dotarcie do dokumentów z terenów które niewątpliwie wskazywałyby na powiązanie nazwiska z tym ludem.
Niestety dokumenty jeśli nawet się zachowały to dotarcie do nich nie jest proste. Informacje o pierwszym pojawieniu się danego nazwiska w Polsce są proste do ustalenia dzięki pracy prof. Rymuta, ale o ile mi wiadomo nie ma takich opracowań na np. na Słowacji, Ukrainie, czy Węgrzech. Mimo to informacje ze źródeł polskich, oraz częściowo z innych krajów pozwalają zgodzić się co do niektórych wniosków. Aby wszystko miało przysłowiowe ręce i nogi problem należy przeanalizować chronologicznie, a więc zaczynając od owego roku 1567.
Janek Juretschko – urodził się zapewne przed rokiem 1547, a może dużo wcześniej. Wpis z jego osobą pochodzi z Urbarzy dóbr zamkowych opolsko-raciborskich. Zapis nazwiska dokonany został niewątpliwie przez osobę niemieckojęzyczną, zresztą informacje dotyczące powinności przy jego osobie także zapisane są po niemiecku. Dziś w Niemczech nadal żyją osoby z taką formą nazwiska, ale jest ich bardzo mało i są to rodziny emigrantów. Na ziemi Raciborskiej Jureczko żyją do dnia dzisiejszego, ale w miejscowości Gamów nie ma ich od wieków. Czy ziemia Raciborska miała jakieś kontakty ze wschodem? Tak i to ogromne. Otóż od Wrocławia, przez Opole -Kożle- Racibórz-Cieszyn-przełęcz Jabłonkowską, ca następnie Czechy, Słowację ciągnął się prastary szlak handlowy na Ukrainę i Węgry. Poza tym w 1532 roku księstwa opolskie i raciborskie Ferdynand I oddał królowej Węgier Izabeli Zapolya w zamian za Siedmiogród. Napływ ludności od strony Moraw ciągnącej od Ukrainy i Węgier był w tym czasie bardzo duży. Jeśli chodzi o Wołochów to ich ekspansja na Śląsk zakończyła się praktycznie właśnie w XVI wieku. Trzeba pamiętać także że te grupy Wołochów które dotarły tutaj w ostatniej fali migracji były już mocno zasymilowane z ludami, z którymi mieli styczność podczas swej długotrwałej wędrówki. Prawdopodobnie w wielu przypadkach już dawno zatracili swoja odrębność.
W XVI wieku ciężko szukać nazwiska Jureczko w innych dokumentach, są za to formy zbliżone, jeszcze w pełni nie wykształcone. I tak w urbarzu cieszyńskim z 1577 roku W wołoskiej osadzie Tisownice Velka(Cisownica) jest czterech gospodarzy o nazwisku Jurečkův. Są to Urban, Vitek, Matěj i Macek. W roku 1621 w tej miejscowości takiego nazwiska już brak(jest za to Jurczysko). Forma podobna pojawia się też w Urbarzach Gliwickich w roku 1596 w miejscowości Zernicz(Żernica) na 24 gosp. zamieszkuje Martin Jureczkuw. Wcześniej w 1580 był tam Jan Khlimpko. Na tym kończą się wpisy XVI wieczne. Sytuacja diametralnie zmienia się w wieku XVII. W roku 1629 w Urbarzach pszczyńskich zanotowano pięć miejscowości z nazwiskiem Jureczko. We wcześniejszym urbarium z 1593 nie było niżej wymienionych. Rok 1629: Sussetz(Suszec) – Jonegk Juretzko(także pisany Jureczko) zagrodnik na 24 gospodarstwie, Lunctaw(Łąka) - Urban Jurezko(pisany także Jureczko) wolny kmieć, Studzienitz(Studzienice) – Woytegk Jureczko, wójt, Zgoin(Zgoń) – Kuba Jureczkow(potem Jureczko) wójt. W Łące jeszcze w 1640 wymienia się Jureta Jureczko syna Urbana, potem brak już Jureczko, w Studzienicach poza Woytkiem Jureczko(do 1640) również nikt potem o takim nazwisku nie figuruje, z kolei w Zgoniu, a szczególnie w Suszcu (potem w Kryrach) Jureczko żyją do dnia dzisiejszego i nieprzerwanie wymieniani są w dokumentach.
Kolejnym dość wczesnym zapisem jest zapis dotyczący Baltazara Jureczko z roku 1656 25.09.1656r. na ślubie Gregorius Kukla de Grodziec et Regina Mayburczanka de Raysko, świadkiem był Baltazar Jurecko de Raysko. Ów Baltazar z Rajska, pisany raz Jurecko, raz Jureczko był jednym z uchodźców którzy schronili się u Pana Zborowskiego przed „Potopem” szwedzkim.
Od roku 1680 dokumentów z nazwiskiem Jureczko jest już dużo więcej, oprócz ziemi Raciborskiej i pszczyńskiej pojawiają się liczne wpisy z terenów Opolszczyzny, oraz rejonów wokół Ustronia i Jabłonkowa. 1683 – Andreas Jureczko (Legu Barkowskieg.Prusy),1687 – Juretzko(Dyrektor szkoły w Zalesiu), 1689 – Juretzke(Słupice), 1685 – Andreas Jureczkuw(Bukowiec – w 1697 pisany już Jureczko),1685 ,1695– Anna Jurečzkowa(Piasek) 1691 – Joannes Jureczko(Jaworzynka). Z początkiem wieku XVIII nazwisko odnotowane jest oprócz wspomnianych miejscowości dodatkowo w Starych Tarnowicach pod Tarnowskimi G. gdzie w 1700 r. ochrzczony zostaje Thomas syn Jacoba Jureczko i Anny. Potomkowie Jacoba i Anny żyją do dnia dzisiejszego(m.in. w Tarnowskich Górach, Piekarach Sląskich, Radzionkowie, Solarni). Na początku XVIII wieku dość licznie nazwisko występuje na ziemi cieszyńskiej, niektórzy autorzy opracowań dotyczących tych terenów przypisują pochodzenie tego nazwiska, a także innych(Juraszko, Jurasko, Juraszków) od nazwiska Jurasz. Właściwie od roku 1700 można dość łatwo prześledzić rozprzestrzenianie się osób z poszczególnych rodzin Jureczko na terenie całego Śląska. Zastanawiający są tylko osadnicy z Ustronia. Thomas Jureczko, jeden z nich w 1722 roku, miał połowę gruntu siedlaczego, niestety nie wiadomo czy był osobą pochodzenia wołoskiego, czy też jednym z uciekinierów z terenów Górnego Śląska (także ziemi pszczyńskiej), którzy licznie wtedy w owe rejony napływali. Pojawiają się też w końcu dokumenty z nazwiskiem Jureczko na wschodzie, między rokiem 1680, a 1750 żył bazylianin ojciec Nikodem Jureczko(klasztor- Mielce). Poszukując informacji o nazwisku Jureczko natrafimy na takie , które podają jakoby nazwisko to ok roku 1600 dotarło na tereny Śląskie, a między 1750 i 1770 Rusini Karpaccy, z tym nazwiskiem już kolonizowali Amerykę. W 1790 dotarli do Galicji.
Urbarium ze Spiszu z 1715 roku wymienia Horogosa Jureczko(Paulyán, Pavlyán, Szepesszentpál, Szepes, Pavľany, SK), oraz Joannesa Jurecska(Veszelye, Veszele, Vígvár, Nyitra, Veselé, SK), Andreasa Jurecska(Leszko, Liészkó, Korlátkő, Nyitra, Lieskové, SK). Analizując wszystkie źródła, oraz dzisiejsze rozmieszczenie nazwiska, tzw. gniazdo umiejscowić należałoby na granicy dzisiejszych Węgier, Słowacji i Ukrainy. W każdym z tych krajów jest mnóstwo osób z nazwiskiem Jureczko. Co prawda przez wieki przybrało one inna formę na Węgrzech jest to często Jurecsko, na Słowacji Jurečko, a na Zakarpaciu(Ukraina) Jureczko, ale pisane oczywiście ЮРЕЧКО. Najwięcej informacji o tych ludziach mamy z wieku XIX, kiedy to wielka emigracja do Ameryki przybrała na sile. Wiele osób o imionach Janos, Iwan, Josef, Wasyl a nazwisku Jureczko, znajduje się na listach pasażerskich statków odpływających do „Nowego Świata”. Poza Ślązakami (rodzina Jureczko z Jemielnicy), większość była z terenów Słowacji, Zakarpacia, Węgier, Galicji. Jedna rzecz ich łączyła, wszyscy jako narodowość wpisywali Rusnak. Rusini Karpaccy żyją w samym sercu Europy zamieszkując pomocne i południowe zbocza Karpat. Ich ojczyzna, zwana Rusią Karpacka, jest usytuowana na styku granic Ukrainy, Słowacji i Polski. Poza tymi krajami niewielka liczba Rusinów Karpackich mieszka też w Rumunii, na Węgrzech, w Jugosławii i w Czechach. W żadnym kraju Rusini Karpaccy nie maja administracyjnie wydzielonego terytorium. Co więc z Wołochami? Otóż ludność ta mieszała się Rusini zresztą wg wielu są potomkami m.in. Wołochów. Tak czy inaczej początków nazwiska Jureczko należy szukać właśnie na terenach zamieszkałych przez Rusinów Karpackich. Faktycznie wszędzie tam gdzie migrowali Rusnacy, tam pojawia się nazwisko Jureczko. Kiedyś rozmawiałem z Panem Marianem Jureczko z Warszawy, potomkiem Dymitra Jureczko pochodzącego z Ukrainy, ów Dymitr zajmował się robieniem dachów do cerkwi prawosławnych. Pan Marian twierdził że spotkał swoje nazwisko nawet na terenach byłej Jugosławii, ale najwięcej osób z nazwiskiem Jureczko zamieszkiwało tereny Ukrainy Zakarpackiej. W czasie wojny po stronie rosyjskiej wśród poległych jest wiele osób z nazwiskiem Jureczko: Jureczko Serafin Wasiljewicz ur.1910r.(Ukraina) – śmierć w boju 30.07.1941r. Jureczko Wasilij Wasiljewicz ur.1917r.(Ukraina) - śmierć w boju. 07.1944 r. Jureczko Nikolaj Wasiljewicz ur.1922r.(Ukraina) - śmierć w boju. 07.1944r. Jureczko Anatolij Andrzejewicz ur.1925r.(Ukraina) - śmierć w boju. 05.07.1944 r. Jureczko Serafin Mironowicz ur.1911r.(Ukraina) - śmierć w boju 03.1945r. Jureczko Michail Kirillowicz ur.1911r.(Ukraina) - śmierć w boju. 08.07.1941r. Jureczko Michail Kirillowicz ur.1907r.(Ukraina) - śmierć w boju. 03.08.1941r.Jureczko Fiedot Terentiewicz ur.1897r.(Ukraina okręg nikolajewski - śmierć w boju. 03.08.1941r. Wszyscy zapisani w Księdze Pamięci Ukrainy) Po drugiej stronie ginęli Ślązacy o nazwisku Jureczko wcieleni do Wehrmachtu.

http://www.genealogia.okiem.pl/jureczko.htm
25.11.2009 09:58
Nazwiska pochodne

Trudno jest wykazać, że jedno nazwisko jest pochodnym innego. Wykaz poniższych nazwisk nie musi oczywiście oznaczać, że wszystkie osoby noszące dziś dane nazwisko, mają przodka o innym nazwisku. Nie jest też możliwością wykazanie wszystkich „ewolucji” nazwiska Jureczko, które zresztą samo pochodzi zapewne od formy "Jura".Przekształcanie formy podstawowej, którą tutaj będzie Jureczko, dokonywało się w różny sposób. Najczęściej był to błąd urzędnika(Np. Valentin Juratzko ur.1842 r. z Jemielnicy, syn, Jacoba Juretzko- e zmienione na a), który dokonywał wpisu, i tutaj nie bez znaczenia była narodowość, a tym samym język urzędnika. Forma Juretzko pojawiła się u wszystkich osób z nazwiskiem Jureczko zamieszkujących tereny, na których niemiecki był językiem urzędowym. Forma ta pojawiała się w różnym czasie w różnych miejscach, w okresie międzywojennym była używana niejednokrotnie na przemian z formą podstawową( Najwcześniejszą datą występowania tej formy nazwiska są wpisy z 1629 roku w Urbarzach pszczyńskich dotyczących Suszca i Studzienic, oraz wpis z 1687r. z Zalesia(Opolszczyzna)Nazwisko Juretzko nosił tam dyr.Szkoły, Jest też wpis z 1698 r.- Juretzke – Rękopisy Archiwum Archidiecezjalnego we Wrocławiu str.168). Do dziś osoby mieszkające w Niemczech, które np. w czasie wojny wyemigrowały z Polski noszą nazwisko Juretzko. W Polsce po wojnie wszystkie osoby piszące się Juretzko zmieniły nazwisko na Jureczko, ale dziś w Polsce wiele osób wraca do tej formy
Należy też przyjrzeć się najwcześniejszemu wpisowi nazwiska z 1567r.Juretschko to zapewne zapis fonetyczny. Chłop, którym zapewne był Janek Juretschko nie potrafił pisać, a osoba dokonująca spisu(narodowości niemieckiej?) zapisała jego nazwisko tak jak je słyszała, zresztą imię też zapisane jest jako Janek, a nie Jan jak to powinno urzędowo brzmieć. Imię też zdradza Polską narodowość owego Janka, gdyby był Niemcem przedstawiłby się zapewne Johann(a z łaciny zapisano by go Joannes). W każdym bądź razie forma Juretschko również zachowała się do dnia dzisiejszego i występuje w Niemczech(Podobnie jak Juretschke, Juretschka). Jeśli chodzi o zapis fonetyczny to zwrócić uwagę należy na Stany Zjednoczone. W czasie wielkiej emigracji osadników europejskich do Ameryki, również wiele osób z Nazwiskiem Jureczko znalazło się na statkach przewożących emigrantów do „Nowego Świata”. Dziś w USA występują chyba wszystkie nazwiska pochodzące od Jureczko. Wśród emigrantów byli ludzie narodowości polskiej, niemieckiej i ukraińskiej(właściwie Karpato-ruskiej,Rusnacy). Ci ostatni pisali swe nazwiska cyrylica(Юречко) i tak wielu zostało przez Amerykanów spisanych Yurechko.
Ostatnia sprawą, o której warto napisać jest przekształcenie się nazwiska Jureczko w formę innego nazwiska, będącego dziś zaliczanym do zupełnie odrębnego(zresztą pojawiło się też ono we wspomnianych już Urbarzach w 1567r, w formie Juretschek). Nazwisko Jureczek to nazwisko odrębne, jednak znam dwa przypadki, w których potomkowie osób nazwiskiem Jureczko nosili i noszą nazwisko Jureczek. Dzieci Paula Jureczko(ur.w 1733 w Opatowicach(Opatowitz/Alt Tarnowitz) i Marianny z d.Chwast – Ignatz(ur.1760) i Marianna(ur.1761) nosili nazwisko Jureczek. Drugi przypadek to potomkowie Wojciecha Jureczko z Buczaczy. Wnukowie i prawnukowi Wojciecha noszą dziś nazwisko Jureczek. Inną sprawą że osób z nazwiskiem Jureczek nie jest wcale tak dużo, co może wskazywać na dość młody wiek nazwiska.
Wracając do wczesnych form nazwiska należy wspomnieć o „Jurezko- w Urbarzach pszczyńskich -wpis z Łąki z 1629r., oraz Urbarz cieszyński dotyczący miejscowości Tisovnice Velka z 1577r. Gdzie pojawiła się wielokrotnie forma Jurečkův, wskazująca jednoznacznie na etymologię(można tłumaczyć to albo np.Urban z Jureczków, albo Urban Jureczkowy syn)

Poniżej zamieszczam spis nazwisk, które mają (zapewne jednak nie w każdym przypadku) związek z formą JURECZKO

Юречко – Ukraina,Rosja
Jurecko.Jurečko- Czechy,Słowacja,Polska
Juretschko-Juratschko-Juretschke-Juretschka(i inne kombinacje)
Jurczko
Juretzko-Juratzko-Juretzke-Juretzka–Joretzko-Joretzka
Juregko
Jureczki - forma używana w Stanach Zjednoczonych
Yurechko - forma używana w Stanach Zjednoczonych(powstała z zapisu ukraińskiego Юречко)
Jurecsko(także Jurecskó) – m.in.Chorwacja, Węgry, Słowacja

Do listy tych nazwisk być może należy także dodać odrębne nazwisko Juretko/Jurettko, ale znam tylko jeden i nie do końca potwierdzony przypadek(Juretzko – zmieniło się na Jurettko, potem na Juretko)
11.10.2010 21:47
Jureczko Aleksander Siemianowice Śląskie(ur.Szopiennice)
Jureczko Andrzej Chorzów II
Jureczko Edward Rydułtowy
Jureczko Franciszek Kochłowice
Jureczko Franciszek Poręba
Jureczko Franciszek Rogów
Jureczko Jan Lyski
Jureczko Józef Lyski
Jureczko Ludwik śp. Katowice Brynów
Jureczko Michał Chorzów I
Jureczko Paweł Gaszowice
Jureczko Rudolf Lipiny Śląskie
Jureczko Teodor Katowice II
Jureczko Wilhelm Rydułtowy
Jureczko Adolf Rydułtowy
Jureczko Marian Rydułtowy
Jureczko Roman stacjonował w Sosnowcu
Jureczko Wawrzyn Rydułtowy
Jureczko Karol Rydułtowy
11.10.2010 21:49
Adressbuch Bauthen 1880

Juretschka Emil – Aspirant, Garten strase 5
Juretzka Ernst – Lehrer an der Borstadtschule, Tarnowitzer Chausee, bor Dombrowa13.

Adressbuch Pless 1906

Jureczko Jacob - Auszugler(Branitz,Anteil,zur Gemeinde Krier gehorig
Juretzko Georg – Hausler,Zimmerm.(Czarkow Gemeinde)Chałupnik
Juretzko Johann - Hausler(Czarkow,Gemeinde)Chałupnik
Juretzko Mathaus – Hausler(Czarkow,Gemeinde)Chałupnik
Jureczko Thomas – Knecht(Krier,Gemeinde)Parobek
Jureczko Jacob – Hausler(Krier,Gemeinde)Chałupnik
Jureczko Hiacynth – Einlieger(Krier,Gemeinde)
Jureczko Franz – Halbbauer(Krier,Gemeinde)Półsiodłok
Jureczko Josef – Hausler(Krier,Gemeinde)Chałupnik
Jureczko Anton – Bauer(Krier,Gemeinde)Siodłok
Jureczko Josef – Ziegelstreicher(Zgoin,Gemeinde mit Kopanina)
Jureczko Franz – Gartner(Zgoin,Gemeinde mit Kopanina)
Jureczko Anna – Hauslerwitte(Zgoin,Gemeinde mit Kopanina)
Jureczko Ignatz – Hausler(Zgoin-Kopanine)Chałupnik

Adressbuch Hindenburg(Zabrze)1912

Juretzko Fleijchermjtr. Dorothenstr.73
Franz. Dorothenstr. 60
Franz. Bekturant…Aronprinzenstr.64
Josef. Fleichermjtr. Dorothenstr.73
Karl. Wagenjtotzer.Michaelstr 18

Adressbuch Kattowitz 1935

Jurecko Franciszek, policjant, ul ks.Bpa Lisieckiego8 m6
Jurecko Jan, mistrz malarski ul Marcinkowska 16 m. 8.
Jurecko Jan, robotnik, ul. Dębowa 26 m.9
Jurecko Marja, wdowa ul. Brynowska 76 m.1
Jurecko Paweł, ul. Chorzowska 240 m.9

Jureczko
- Feliks. robotnik ul.Markiefki 44
- Franciszek, urzędnik ul.Batorego5
- Ignacy, strażak, ul.Limanowskiego 10 m.14.
- Jan, górnik, ul.Stroma 10 m.14
- Józef, robotnik, ul. Limanowskiego 15 m.8

Jurczko Ludwik, inwalida, ul.Szadoka 4 m.9

Jureczko Teodor, urzędnik pocztowy, ul. Krakowska 84 m.6
Juretzko Klara, wdowa, ul.Brynowska 47

Adressbuch Kattowitz 1936

Beuthen J.Juretzka Eisenkonstruktiosfabrik – Dyngosstrasse 7
Gleiwitz Carl Juretzka Geschaftsfabrik
Hindenburg C. Juretzka Dr med.
Hindenburg Marg.Juretzka Dr med.
Hindenburg G.und J. Juretzko Futtermittel u Kartoffel..

Adressbuch Kattowitz 1939

Teodor Jureczko – mistrz Kowalski, budowa karoseryj. – Żółkiewskiego 2
Bauthen J.Juretzka Eisenkonstruktiosfabrik – Dyngosstrasse 7
Hindenburg Karl. Juretzka Dr med.
Hindenburg Margarete Juretzka Dr med.Kinderarztin
Hindenburg Gertrud.und Josef. Juretzko Futtermittel u Kartoffel..Kronzprinzenstrasse 214
Hindenburg Viktor Juretzko Fleischermaister – Dorotheenstrasse 75

Chrześcijański Informator Zagłębia Dąbrowskiego 1930r

Władysław Jureczko – piekarz – ul.Nowopogońska

Adressbuch Beuthen 1914

Juretzka J. Drahtwarenfabriken

Adressbuch Ratibor 1926

Juretzka
Anna
Elizabeth
Johann –
Johann – Arbeiter
Josef
Josefa
Karl
Marie
Paul - Ingenieur

Juretzko Albin

Adressbuch Górny Śląsk 1927

Katowice Wielkie
Juretschke Juliusz –siodlarz-Batorego2

Bogucice

Juretschke Teodor-kowal-Równoległa 2
Juretzko Jan-górnik-Mickiewicza 16
Juretzko Teodor-Murarz-Markiewki 44
Juretzko Weronika-Markiewki37

Załęże-Dąb

Jureczko Józef-murarz-Kolejowa 15
Jureczko Julja-Dębowa24
Jureczko Juliusz-kelner-Dębowa26
Jureczko Ludwik-górnik-Dębowa26
Juretzka Elżbieta-służąca-Dębowa26
Juretzka Marja-wdowa-Szeroka15

Brynów

Juretzko Ludwik-robotnik-Mikołowska 2
Juretzko Oskar-murarz

Ligota

Jureczko Jan-robotnik-Załęzka 22
Juretzka Ludwik-inwalida-Szadoka4

Królewska Huta

Jureczko Elżbieta-służąca-3 Maja 44
Jurecko Michał-kowal-Wolności 39
Juretzko Otylja-Bytomska 34
Juretzko Władysław-robotnik-Piastowska11

Wiadomości parafialne –Świętochłowice 1929
(składki różańcowe)

Jureczko Apolonia
Jureczko Franciszek
Jureczko Wilhelm

Gość Niedzielny

1929, 3 Marzec
Barbara Jureczko-Rydultowy

1935, 15 grudzień

KRWAWY NAPAD BANDYCKI W RADLINIE.
W ubiegły piątek wieczorem weszło' do składu mistrza piekarskiego Jureczki w Radlinie, w powiecie rybnickim, dwóch zamaskowanych bandytów. Jeden
z nich strzelił do Jureczki z rewolweru i zranił go ciężko w brzuch. Drugi z bandytów rzucił się na Jureczkową, która upadając uderzyła głową o kra wędź pieca, kalecząc się ciężko. Jureczko zmarł w szpitalu nie odzyskawszy przytomności, Bandyci zbiegli.

1936, 9 luty

Wilcza Górna. W dniu 5 stycznia rb. o godz. 3 popołudniu odbyło się walne zebranie KSMm oddzial Wilcza G6rna. Na zebraniu byli obecni asystent kościelny Ks. Danecki, delegat zarzdu okręgowego dh Beckler oraz p. kier. szkoły Reginek Karol. Po sprawozdaniu zarządu z całorocznej pracy nastąpil wybór nowego zarządu, w skład, którego wchodzili druhowie: Winkler Wiktor jako prezes, Jureczko Maksymiljan jako sekretarz, Piontek Alojzy jako skarbnik.
29.07.2011 21:41
My proud Lepiarczyk ancestral family name evolved from the Jurczysko family name in the proximity of Gross Rauden (presently Rudy Wielkie). The Jurczysko family name is documented in church records in the rectory at Rudy. The communities where my Jurczysko family ancestors lived during the 17th and 18th centuries include Stanitz (presently Stanica) and Podbiala. My earliest known Jurczysko family ancestor is Georg Jurczysko (ca. 1663-ca. 1723). I would like to learn more information regarding the genealogy of my Jurczysko ancestral family. Are most male lineal descendants of my Jurczysko ancestral family now bearers of the Lepiarczyk family name?