Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zalescy / Zalewscy herbu Lubicz

16.04.2008 17:31
Witam!

Poszukuję osób, które wywodzą się z rodu Zaleskich [herbu Lubicz].

Mój pradziadek Józef Zaleski bądź Zalewski [ok.1890 - 22.07.1944, prawdopodobnie jego ojciec miał na imię Maciej bądź Michał - ale tego nie jestem pewna, gdyż to są informację przekazane przez rodzinę i nie potwierdzone], wiem iż mógł mieć 3 braci i siostrę. Żoną mojego pradziadka była Paulina Zaleska / Zalewska []. (Posiadam ich fotografie).
Mieli oni 4 synów:
- Bolesław Henryk Zaleski (mój dziadek) 12-09-1919 ( wieś Olibów, gmina Warkowicze, powiat Dubno, województwo wołyńskie) - 19-01-1974 (Skwierzyna, Lubuskie, Polska - miejsce zgonu) (wieś Goraj, Lubuskie, Polska - miejsce pochówku),jego żoną była Genowefa Zaleska (zd. Grabowska) - 28-09-1922 (gromada Władysławówka, gmina Mikulicze, powiat Włodzimierz, województwo wołyńskie) - 12-08-1991 ( Goraj, Lubuskie, Polska). Dzieci z tego związku: Jadwiga, Wanda, Irena, Henryk, Danuta.

- Stanisław Zaleski żona Hanna Zaleska. Dzieci z tego związku: Stefan, Zygmunt, Bronisława, Andrzej.

- Wincenty Zalewski 1915-1996 [jego nazwisko w czasie wojny zostało zapisane w dokumentach przez ''W" z czego wyszedł Zalewski, ale tak naprawdę powinien być pisany przez "S" - informację zebrane w rodzinie], żona Joanna Zalewska (zd. Ligęza). Dzieci z tego związku: Danuta, Elżbieta, Kazimiera, Stanisława.

- Władysław Zaleski , żona Maria Zaleska (zd. Lubrzycka). Dzieci z tego związku: 8 miesięczna córeczka, syn Piotr Zalewski (źle zapisane nazwisko podczas wojny). Piotr miał około 3 lat, podczas gdy była rzeź na Wołyniu, przeżył niestety nie są mi znane jego dalsze losy).

Zamieszkiwali oni tereny Guberni Wołyńskiej, lecz ich przodkowie zostali wysiedleni podczas powstania listopadowego z terenów Litwy właśnie na tereny Guberni Wołyńskiej.

Wiem, iż pradziadkowie oraz rodzina być może przebywali jeszcze również na takich terenach jak :
- Obwód Baranowicka
- Nowogródek
- Równe
- Dubno
- Klewań

Pradziadkowie zginęli 22.07.1944 , gdzie rozpoczęła się wojna..
[to jest wersja przekazana mi przez moich bliskich ].
Zostali zastrzeleni na progu swojego domu przez banderwoców , czyli bandę UPA.. Z nimi również zginął ich syn Władysław ze swoją żoną oraz ich 8 miesięczna córeczką.
Syn Piotr, który wtedy miał być może ok. 3 lat został postrzelony w nogi, ręce i wrzucony do dołu, gdzie byli składowani zamordowani dnia 22.07.1944. Jakiś żołnierz ukraiński zauważył go, że on żyje i zabrał go do szpitala. Następnie zabrał go z tego szpitala i ukrył w stogu siana, lecz co się z nim dalej działo to nie mam pojęcia prawdopodobnie uciekł stamtąd i osiedlił się na terenach Śląska..

Reszta rodziny, z rodu Zaleskich po wojnie została osiedlona na następujących terenach:
Lubuskie [Strychy, Goraj, Skwierzyna],
Podkarpackie [Krasiczyn, Przemyśl, Rzeszów, Olszanica],
Zachodniopomorskie [Maszewo. Starogard Szczeciński], oraz Śląsk niestety miejscowości nie znam.

Jeśli ktoś sądzi, iż możemy być spokrewnieni lub posiada jakiekolwiek informację na temat mojej rodziny bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam, Oliwia.

Odpowiedzi (2)

1.10.2008 15:32
Polecam książkę z której można uzyskać wypisy. Proszę zobaczyć ten wątek
http://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?f=13&t=870
Jak też inne w tym dziale
Wystarczy napisać tam prośbę
28.10.2010 17:54
Mój dziadek, Feliks Zaleski, miał herb "Lubicz".
Był synem Kazimierza - Kazimierz urodził się w Paryżu koło roku 1850 i ożenił z Felicją Strumiłło.
Kazimierz Zaleski był jakoś spokrewniony z Konstantym Zaleskim - filaretem, powstańcem z 1830, działaczem emigracyjnym związanym z Lelewelem.
Nie wiem, kim byli rodzice Kazimierza i jakie pokrewieństwo wiązało go z Konstantym- ale odziedziczył on po Konstantym korespondencję i portrety.
Kazimierz miał ok. 10 dzieci, ale do wieku dorosłego dożyło tylko dwóch synów - Stanisław (bezdzietny) i Feliks.
Jeżeli jesteśmy rodziną, to nasze pokrewieństwo jest dość dalekie.