Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Woroniecki / Wrona / Wronow: Rudka, Dołubowo, Spieszyn

14.08.2022 17:23
Dzień dobry,

Najstarszy dokument jaki posiadam to akt urodzenia mojego 3xpradziadka Wiktora Wrony (Zdjęcie w poście) oraz jego Siostry bliźniaczki Flawii (załączony w poście). ur. 1834, Parafia Rudka, Spieszyn [AKT 75]

Szukam informacji o Marcinie Wronie wymienionym w akcie jako Ojciec Flawii i Wiktora. Obydwaj bracia Flawii i Wiktora (Andrzej ur. 1823 oraz Jan) w aktach ślubu opisani jako Woronieccy ich dzieci również, moja Rodzina bliższa jak i dalsza w następnych pokoleniach używała nazwisk Woroniecki wraz z wnukami Wiktora.
Z rodzinnych historii wiem, że Wiktor brał udział w powstaniu styczniowym, przez który był zesłany na Sybir (być może bylby ktoś w stanie zasugrować gdzie szukąć dokumentów o tym świadczących) początkowo Babcia moja twierdziła, że przekształcenie nazwiska Woroniecki na Wrona pojawiło się właśnie jako pokłosie Powstania, jednak jak widać po załączonym akcie urodzenia być może potencjalna zmiana nazwiska pojawiła się wcześniej i wiązała się właśnie z postacią Marcina Wrony męża Marianny z domu Zielińskiej zmarłej w 1879 roku we wsi Siemiony. W tamtych latach dobra Rudzkie były dosyć burzliwym regionem, być może jakąś role odegrało tutaj przejście Rudki z rąk niemieckich w rosyjskie. Przez pewien czas wiązałem postać Marcina Wrony z Marcinem Woronieckim ur. 13.11.1784 w Białymstoku, s. Mateusza i Marii Matuszewskiej, 12.5.07 kowal 1 komp., 14.4.08 szwol., 1.5.11 przeszedł jako bryg. do 1 komp. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Wagram] - jednak to tylko niepotwierdzona hipoteza.

Z ciekawostek, dotarłem do listownej korespondencji mojej "praciotki Woronieckiej" z Dr. Michałem Woronieckim, który cale życie badał pochodzenie Rodu Woronieckich, postawili razem hipotezę również dla mnie mocno niepewną ze względu na dosyć mlody wiek "mojego" Wiktora w porównaniu do opisywanych dalej w tekście źródłowym dokonań niejakiego Wiktora Woronieckiego: zmianka o postaci pochodzi z książki M. Handelsmana („Pomiędzy Prusami a Rosją”. Studia historyczne. Seria III, Warszawa 1922), gdzie na s. 201 czytamy na temat WIKTORA Woronieckiego: „Wiadomości rosyjskie donoszą nieustannie o agentach ks. Adama (…) umieją z imienia wskazać jedynie księcia Wiktora Woronieckiego, o którym było wiadomo, iż brał udział w kampanii węgierskiej i utrzymywał stosunki z krajem, iż miał agenta w Warszawie w osobie lekarza (władze domyślają się w nim dra Tryplika) i działał przez hr. Potulickiego z Potulic i Bobrka, i Walewskiego na Śląsku i w Księstwie. W 1854 Woroniecki miał być w Gliwicach na Śląsku, wybierał się do Galicji za paszportem, który miał mu dostarczyć Żyd Szlezyngier, przez czas jakiś podróżował po Księstwie.”

Podsumowując szukam genezy zmian nazwiska z Woroniecki na Wrona jak i oczywiście moim celem jest powiązanie tejże gałęzi Woronieckich z szerzej już przebadaną o ile takowe połączenie rzeczywiście istnieje. NIestety nigdzie nie jestem w stanie znaleźć informacji o Marcinie Wronie (Woronieckim), być może potencjalnie znaleziony akt ślubu pomógłby w kontynuacji badań.

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc.

Z wyrazami szacunku,
Igor Stachowiak