Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wiśniowscy,Gąsiorowscy,Dziubanowski,Świerczek

27.04.2008 17:29
Poszukuję wszelkich informacji dotyczących rodzin:Wiśniowscy h.Prus I, Gąsiorowscy (głównie z Krakowa ale nie tylko),Dziubanowscy (głównie z Nowego Sącza) oraz informacje dotyczące rodziny Świerczek (głównie chodzi mi o potomków Kazimiery Świerczek, która wyszła za Jana Wiśniowskiego).Pozdrawiam.Maciej Wiśniowski

Odpowiedzi (26)

Strona z 2 Następna >
13.10.2009 14:03
14.10.2009 17:54
Dziekuję za informacje jednak z moich ustaleń Józef Zwarzeta vel Wiszniewski jest tożsamy z osobą podaną w książce Sylwestra Korwina Kaczkowskiego pod tytułem: „Poczet Polaków wyniesionych do godności szlacheckiej przez monarchów austrjackich w czasie od roku 1773 do 1918" wydanej nakładem autora Lwów 1935.Spis nazwisk podany jest na stronie p. Janusza Stankiewicza pod linkiem: http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=22&sub=458 (Nadania szlacheckie w zaborze austryjackim 1773 – 1918).W tym spisie zamieszczony jest: Wiszniewskich Zwarzyło Marcelego, Wawrzyńca, Pawła i Józefa potom. W. K. p. h. Ramult( herbu Ramult ?).Myślę, że Józef nazywał się Wiszniewski a nie Wiśniowski.Informacje o Józefie Wiszniewskim (bardziej szczegółowe)znalazłem również na stronie : http://www.moikrewni.pl
Pozdrawiam.
Maciej Wiśniowski
15.10.2009 10:11
Kaczkowski powielał błędy urzędników Wydziału Krajowego. Posiadam wniosek legitymacyjny braci Wiszniewskich z 1782 r. i jestem przekonany, że nie byli h. Ramult a Prus I a już na pewno nie mieli przydomka Zwarzyło.

Osobiście szukam dowodów łączących Józefa Wiśniowskiego zm. w 1818 r. w Bochnii z Józefem Zwarzetą Wiszniewskim wylegitymowanym w 1782 r. w Sanoku. Do tej pory nie znalazłem, ale myślę, że to tylko kwestia czasu.

Co do nazwisk Wiśniewski/Wiśniowski/Wiszniewski/Wiszniowski to w księgach XVIII w. występują zamiennie. Jeden pleban wpisał w księdze urodzin Wiśniowski, a 80 lat później zupełnie inny w księdze zgonów Wiszniewski. Osoba była ta sama. Także niestety trzeba uwzglęniać wszystkie opcje.
16.10.2009 07:34
Adam Wiśniowski ur. w 1895 r. w Przeworsku, zabity przez NKWD w Samborze 21 czerwca 1941 r.
19.10.2009 11:13
Znam również kilka przykładów innej pisowni nazwiska - Wiśniowski. "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" tom IX, str.125, jako właściciela większej całości wsi Przebieczany w pow. Wielickim, woj. krakowskie wymienia Romualda Wiśniowskiego. Znalazłem, badając dzieje swojej rodziny, informacje, w "Spisie ludności m. Krakowa z 1900 r.", o Leokadii Wiśniewskiej herbu Prus( taki był zapis w księdze) wdowie, rentierce, do której należały Przebieczany koło Wieliczki. W tym czasie mieszkała ona W krakowie na ul. Długiej. Prawdopodobnie należała ona do bliskie rodziny Romualda, jednak zapis jej nazwiska już był inny. W jednym z dokumentów mojego przodka ( dotyczy m. Nowy Sącz) nazwisko zapisano jako Wiśniewski a nie Wiśniowski. Inny przykład: Henryk Florian Wiszniowski h. Prus I żonaty z Anną Skarbek – Białobrzeską h. Awdaniec. Ich córką była Wanda Wiśniowska h. Prus I.( Źródło:http://www.sejm-wielki.pl/b/cz.I048602.). Na koniec interesująca informacja dotycząca miejscowości Wieliczka. Tutaj właśnie dn. 23.04.1857 r. urodziła się, w rodzinie szlacheckiej, Katarzyna Wiśniowska. Wyszła ona za mąż za p. Maluszkę. Ich synem był Juliusz, który jest bardziej znany jako: Juliusz Osterwa. (Źródło: "Żywot Osterwy" - Józef Szczublewski, Warszawa PIW 1971 r.
19.10.2009 22:20
Adam Wiśniewski h. Prus I z Przebieczan handlował solą. Był ojcem chrzestnym dr Ludwika Wiszniewskiego (1847-1899), lekarza, krakowskiego radnego, syna Wojciecha (1792-1882), urzędnika salinarnego. Adam był ojcem Romualda, teściem Leokadii?
21.10.2009 22:31
Dworek w Przebieczanach istnieje. Wprawdzie jest przebudowany ale stoi.Latem tego roku znalazłem dworek, jest w trakcie remontu przez prywatnego właściciela, wraz z zaniedbanym parkiem.Dworek Wiśniowskich (piszę tak ponieważ rada gminy nazwała ten kompleks zabudowań połączonych z parkiem jako: zespół dworski Wiśniowskich) faktycznie trudno znaleźć i nawet miejscowi nie wiedzą gdzie się on znajduje lub nie chcą powiedzieć. Miałem to szczęście, że po kilku rozmowach z miejscowymi trafiłem na osobę, która pokazała mi właściwą drogę do dworku.Dysponuję również zdjęciami, które jeżeli Pana interesują to mogę przesłać na pw. W pobliżu Przebieczan znajduje się miejscowość Biskupice (jest tam kościół)tam mogą znajdować się dokumenty dotyczące Wiśniowskich/Wiśniewskich.Jest to zadanie na przyszłość. Obecnie przeglądam "Teki Dworzaczka" z Kórnika i jest w nich wiele informacji dotyczących: Wiśniowskich, Wiśniewskich z Wielkopolski. Ta sama osoba w pewnym roku nosi nazwisko Wiśniowski a za rok lub kilka lat pisana jest jako Wiśniewski. Dokumenty wymieniają także wsie: Wiśniowa i Wiśniewo. Może jest to ta sama miejscowość ?
23.10.2009 23:13
Wg. tradycji Wiśniewscy (h. Prus I?) wywodzą się z 1389 r. od Adama, którego synowie Stanisław, Jan i Marcin otrzymali od księcia mazowieckiego (Janusza I Starszego?) dobra Wiśniewo, Gardolin i Dąb.

Wiśniewo, Gardlin oraz miejscowości z przyrostkiem Dąb znajdują się koło Zambrowa i jest to najbardziej prawdopodobna lokalizacja. Na tą lokalizację wskazuje tekże Słownik geograficzny..., który nazywa miejscowości Wiśniewo-Dąb i Gardlino-Dąb gniazdem Wiśniewskich.

Borkowski podaje: "Rodzina mazowiecka, z Wiśniewa w pow łukowskim nazwę wzięła (...)" i dalej "w lubelskim i na Rusi czerwonej rozrodzona(...)"

Borkowski jak pierwszego z rodu wymienia Jana:

"Jan podpisany na przywileju danym Rusi 1537" - ale na jakiej podstawie umieszcza go właśnie w tych Wiśniewskich h. Prus I ? Pomiędzy Adamem i jego synami (XV w.) a Janem podpisanym na przywileju jest 100 letnia dziura.

Genealogię późniejszej rodziny hrabiowskiej Borkowski rozpoczyna ok. połowy XVII w.:

Jan z Wiśniewa Wiśniewski vel Wiśniowski, cześnik łomżyński, zaśl. Agnieszkę z Lenartowiczów h. Pobóg, burgrabiankę żmudzką.

jego syn: Stanisław Michał, skarbnik i podczaszy nurski, chorąży żydaczowski, żona Stanisława Michała: Helena z Kamińskich h. Topór, córka Stanisława sędziego grodzkiego krzemienieckiego i Marii z Kozubowskich h. Zamora. Ich synem jest Ignacy, starosta rodochowski (?)(sic!), (właść. rahodowski?), żonaty z Teresą Magierą Mirecką, łowczanką latyczewską (córką łowczego latyczewskiego?). W dokumentach zbioru Aleksandra Czołowskiego w AGAD znajduje się:

- skrypt dłużny Jana M. Osuchowskiego dla Ignacego Wiśniewskiego sty rahodowskiego na 542 zł pol. [1771];

Biorąc pod uwagę pochodzenie herbów Prus i Ramult wydaje się, że Wiśniewscy z tych herbów powinnii pochodzić z Prus Królewskich. Mamy jeszcze h. Trzaska?

Wychodzi na to, że trzeba odtworzyć wszystkie linie i próbować je połączyć. Ja staram się przynajmniej opracować te z Galicji, do połowy XVIII w. nie powinno być problemu. Dalej może być problem, bo przez całe okres I RP rodziny te należaly do drobnej szlachty i obawiam się o źródła.

[J.S. Borkowski, Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich, Lwów 1895, s. 631-632]
[S.Górzyński, Arystokracja polska w Galicji, Warszawa 2009, s.387]
http://www.agad.archiwa.gov.pl/pomoce/AC.xml

PS.

proszę o zdjęcia z Przebieczan, najlepiej do bazy zdjęć, w przyszłym tygodniu zobaczę te Biskupice
28.10.2009 23:12
Ze względów technicznych przesłałem wiadomości na pw.
1.11.2009 15:53
Byłem dzisiaj w Biskupicach i znalazłem grób Prus Wiśniewskich, pochowani tam są:

Adam Prus Wiśniewski (1792-1857)
Franciszka z Sawickich Wiśniewska (1793-1878)
Romuald Wiśniewski (1818-1891)

Tak więc Leokadia, która w 1900 mieszkała na Długiej w Krakowie to zapewne żona Romualda, skoro nie ma jej w grobie Wiśniewskich w Biskupicach to powinna być w Krakowie, niestety lokalizator grobów na zck.krakow.pl nie jest jeszcze kompletny.

Z drugiej strony może być pochowana w grobowcu swojej rodziny - Sawickich, dlatego niezbędna będzie kwerenda w księgach metrykalnych. Wygląda na to, że Leokadia była ostatnią z Wiśniewskich właścicielką Przebieczan.

ODPOWIEDŹ Z ZCK:

Leokadia Wiśniewska zmarła 8 marca 1901 roku w wieku 80 lat i pochowana została na Cmentarzu Rakowice, kwatera Q, rząd płn., grób po prawej Bayera

Zdjęcia grobów dodałem w bazie zdjęć, jak tylko powstanie folder z Biskupic to dodam linki.

Ps.

Poza grobami, w kościele są tablice pamiątkowe Wiśniewskich (Adama i Franciszki z Romualdem).
1.11.2009 21:45
Bardzo ładne i interesujące są zdjęcia z miejscowości Biskupice zamieszczone przez Pana. W dniu dzisiejszym umieściłem zdjęcia w Bazie Zdjęć z Przebieczan zrobione w sierpniu b.r. Fotografie pokazują dworek tylko z jednej strony, ponieważ dostęp do niego uniemożliwiła bujnie rosnąca roślinność ( krzewy, drzewa )znajdująca się na terenie ogrodzonego parku. Jeżeli chodzi o Adama Wiśniewskiego to jest on wymieniony jako właściciel posiadłości tabularnej w pozycji:„Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkim Księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacji kraju wraz z dokładnym oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym”, Lwów 1855 r. Jednak zapis nazwiska brzmi tak: "Adam Wiśni".Może autor tego "Skorowidza" sam nie był pewien jaką końcówkę nazwiska napisać. Zdjęcia z Biskupic rozwiały moje wątpliwości. Teraz wiem, że rodzina ta pisała się: "Wiśniewski".
21.08.2010 18:42
Uwaga w folderze Biskupice są zdjęcie z dwóch różnych miejscowości Biskupic k/Wieliczki i Biskupic k/Pilicy
22.08.2010 15:30
Czy może ktoś przybliżyć postać Teofila Wiśniewskiego vel Wiśniowskiego - przywódcy (obok Edwarda Dembowskiego) rewolucji krakowskiej w 1846 roku.
Jako dowódca Polskiego Legionu Południowego brał udział w zwycięskiej bitwie w Narajowie pod Brzeżanami w lutym 1846 roku.
Teofil Wiśniewski przewidziany przez powstańców na wielkorządcę wschodniej Galicji, został stracony we Lwowie dnia 31. VII. 1847 r.
Wcześniej przebywał na emigracji w Rumunii gdzie był organizatorem Towarzystwa Demokratycznej Polski.

Pytanie: gdzie i kiedy się urodził ? z której linii pochodził? czy miał żonę i dzieci?
25.08.2010 20:27
Dzisiaj byłem na Cmentarzu Rakowickim w kwaterze Q pn i znalazłem przewrócony nagrobek Leona Bayera ur. 1831 zm. 1886 (nagrobek postawiła żona), ale po prawej nie ma żadnego nagrobka, wszystko zarośnięte.
W przewodniku St. Cyrankiewicza występuje zaś Leokadya Wiszniewska zm. 1901 kw. Q , grób murowany. Śladu po murowanym grobie nie ma.
Nagrobek Bayera postaram się naprawić ze środków OKRK. Zdjęcia z cmentarza zamieszczam w bazie zdjęć.
Vis a vis znajduje się grobowiec Dołęgów Lassockich, właścicieli dworu na Dębnikach ( w opłakanym stanie - tez postaram się go wyremontować, częściowo przy wsparciu dalekiej rodziny , z którą nawiązałem kontakt).
28.08.2010 17:37
dot. Wiśniewskich h. Prus I:
Franciszka z Sawickich i Adam Stefan Wiśniewski (syn Stefana Jana i Magdaleny Gierzmońskiej, wnuk Wojciecha i Katarzyny (właściciel Przebieczan) (w notatkach/dokumentach rodzinnych mowa, że poprzednio posiadał ? lub dzierżawił ? Bieszanów (=Bieżanów ?) i Rząsowice (=Wrząsowice?) mieli dzieci:
Konstanty Aleksander Tomasz (ur. 1816), ż. Wilhelmina (nie znam nazwiska), mieszkał w Zakrzowie (gospodarował Władysławowi Dąmbskiemu w Wojniczu), zm. 1866 w Wojniczu; bezdzietny.
Anna (nie znam dat) za Nikodemem Bętkowskim (Bentkowskim) "lekarzem salinarnym w Wieliczce"
Roman/(Romuald) Adam (1819 - !891?), (parafia Wróblowice), ż. Leokadia Czencz (to o niej mowa w postach).
Adam Stefan (1825-1897) - Naczelnik sądu powiatowego w Wojniczu; pod koniec życia mieszkał w Krakowie - Krupnicza 13.
Emilia po mężu Gintowt-Dziewiałtowaka (zm. w Krakowie, nie znam dat)
Teofil Jan Andrzej (1833 -1897) (parafia Wróblowice; Miejscowość Wrząsowice),jako ochotnik wstąpił do wojska - uczestnik kampanii włoskiej 856, kilka lat w Mediolanie, z wojska wyszedł 866; ożenił z Józefą z Wójcickich - kupił Wiercany (pow. Ropczyce), następnie dzierżawił i kupił Ostrów (pow. Ropczycki), zm.1897 - pochowany w Lubzinie. Pradziadkowie mieli 4 dzieci - najstarszy Konstanty Romuald Marian (1868 - 1941) ż. Maria Skowrońska (1886-1956) - 11 dzieci
Joanna Stankiewiczowa (syn)
Anna (1870-1949); mąż Feliks Ritter (N.Sącz) (5 dzieci)
Adam Jan Romuald (1874-1940) ż. Zofia Wanda Skrzeczyńska (pracował u Sanguszków w Radlnej), potem kupił Leszcze pow. Koło (5 dzieci)

Teofil Prus Wiśniewski (mój pradziadek) i Teofil Wiśniewski znany z dokumentów dot. Rzezi Galicyjskiej to w świetle tych informacji różne osoby.
Szukam informacji o rodzinie żony Teofila - Józefie z Wójcickich.
3.09.2010 12:40
Teofil Wiktor Mikołaj Wiśniowski, nie Wiśniewski, (1806-1847) patrz Słownik Biograficzny litera "W"
5.09.2010 20:48
Józefa z Wójcickich i Teofil Wiśniewscy w latach ok. 1866-86 byli właścicielami wsi Wiercany. Prawdopodobnie tam też mieszkała matka Teofila, a żona Adama - Franciszka z Sawickich Wiśniewska (pochowana w Biskupicach). W metryce chrztu Konstantego syna Józefy i Teofila wymieniona jest Franciszka z Sawickich jako właścicielka Wiercan.
porównaj też o Wiercanach : viewtopic.php?f=100&t=11387
5.09.2010 23:40
We Lwowie powinna być teczka rodziny Adama Stefana Wiśniewskiego. Czy wiadomo kiedy się legitymowali? W Poczcie Szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiem mamy kilku Wiśniewskich h. Prus:

1. Potomkowie Gwalbera, to raczej nie, bo to linia hrabiowska.
2. Andrzej i Jan - 1782 Halicki Sąd Grodzki - to może być?
3. Antoni i Stanisław - 1782 Lwowski Sąd Grodzki - tu imiona nie pasują?
4. Mikołaj Tomasz i Wojciech - 1821 Wydział Stanów - to raczej za późno
5. Maciej Kazimierz - 1782 Halicki Sąd Grodzki - imiona nie pasują
6. Adam i Jan Szymon - 1788 Wydział Stanów - ?
7. Dyzma i Józef - 1782 Buski Sąd Ziemski

Potem są już Wiszniewscy i Wiszniowscy

Czy ktoś ma dostęp do ksiąg z biskupickiej parafi, bo mnie proboszcz pogonił
6.09.2010 10:44
Jest możliwe,że Teofil Wiśniewski, który figuruje w 1884 r. jako członek rady powiatowej w Ropczycach z grupy większych posiadłości (źródło: Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii za rok 1884, s. 224) to: Teofil Jan Andrzej Wiśniewski ( 1833 - 1897).
8.09.2010 01:32
Na cmentarzu Rakowickim w pasie 12 jest grób Wiszniewskich Zwarzyło:

spisane z tablicy:
Wanda Zwarzyło Wiszniewska 17/2 1875 - 1/9 1892
dr Ludwik Zwarzyło Wiszniewski 18/8 1847 - 18/2 1899
Aleksandra z Kwiatkowskich Zwarzyło Wiszniewska 26/11 1850 - 8/4 1924

Wygląda na to, że to chrześniak Adama Prus-Wiśniewskiego z Przebieczan, jego córka i żona

mik.
Strona z 2 Następna >