Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Hureczko, pow. przemyski

16.10.2009 18:16
Hureczko, zwane także Hrko Małe (po rusku Hiroczko), wś w pow. przemyskim, 6 kil. na wschód od Przemyśla na prawym brzegu Sanu. Na półn. od wsi leżą za Sanem Buszkowiczki i Bolestraszyce, na wschód Hurko, na płd. Krówniki a na zachód Przekopana. Wieś rozłożyła się w dolinie nadsańskioj, a najwyższe jej wzniesienie npm. czyni 205 m. Własność większa ma roli ora, 159, łąk i ogr. 4, pastw. 141, lasu 5; włościanie roli ornej 191, łąk i ogr. 39, pastw. 28, lasu 22 mr. Wedle obliczeń z r. 1869 było dm. 68, mk. 345 w gminie a dm. 3, mk. 43 na obszarze dworskim; wedle szematyzmów z r. 1881 jest 426 mk. obr, gr. kat. a 20 obrz. rzym-kat. Par. gr. kat. w Hurku, rzym. kat. w Medyce. We wsi jest cerkiew drewniana, W początkach XIX w. wyrabiano tu piwa angielskie i porter w fabryce Oechsnera i Millardowskich.
Do 1784 właściciel dóbr - Aleksander Maciej Borzęcki "odprzysięgł się własności z racji zadłużenia (bankructwo).

Bibliografia

SGKP
CDIAL 134-2-188 - Inwentarz dóbr w aktach dot. Aleksandra Macieja Borzęckiego

Odpowiedzi (2)

16.10.2009 18:17
Wykaz osób zamordowanych w tej miejscowości w latach 1939/1947

Anastazja Wojtko mord: 15.04.46

Bibliografia

Jastrzębksi S., „Martyrologia polskiej ludności w województwie lwowskim w latach 1939-1947. Zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich".
"Na rubieży".

18.05.2013 15:01
1784 rok - opis dworu i zabudowań dworskich z racji bankructwa właściciela, ujawnia, że dwór postawiony był drewniany, jodłowy, strzechą kryty (z dwoma warstwami gontów), za gankiem przed wejściem. Zarówno ganek jak i sień środkowa bez podłogi. Po obu stronach sieni izby (po lewej mieszkalna właścicieli). Z obu izbach piece kaflowe (dostępne z sieni), kominki. Dalej za izbami alekierz (po lewej stronie dworu) i spiżarnia (po prawej), z tyłu małe pomieszczenia, a także wyjście na stryszek i do małej piwniczki. Z jednej z tych sionek wyjście tylne do ogrodu. W tym roku dwór był w stanie dość opłakanym, większość podłóg i pował powoli gniła lub próchniała, wiele szyb było wybitych.

Przed dworem po lewej spichlerz, po prawej kuchnia. Za kuchnią pasieka. Brama na słupach pod gontem. Za dworem ogród. Po prawej stronie od dworu folwark. Oprócz tego kurnik, obora, stajnia, wozownia, zabudowania gumienne, a także pastwiska, łąki i łozy.

Właścicielem dotychczas był Aleksander Maciej Borzęcki, a posesorami gruntów dworskich Górski i Sylwester Drohojowski

Nazwiska poddanych: Andrzejów, Bury, Czernecki, Darmobit, Demeczych, Dziuba, Fedak, Ilkow, Jackow, Karpa, Karpow, Leskow, Leszczyk, Lewicki, Małachowski, Małanicz, Mielnik, Muzyka, Pakulec, Pasławski, Petrow, Pettiuch, Sośnicki, Stecyszyn, Sternik, Szwiec, Świtlicki, Zawada.(dokładne imiona, wielkość zagród, powinności w opisie inwentarza)

Zobacz pełny opis