Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bruśnik - woj.małopolskie, pow.tarnowski

23.11.2009 20:01
Wieś / woj.małopolskie / pow.tarnowski / gmina Ciężkowice.

Rok 1346- pierwsza wzmianka o parafii w Bruśniku " Monumenta Poloniae Vaticana" - w wykazie podatników wysyłających świetopietrze do Rzymu
W XIV w. były to dobra królewskie. W księdze Liberum beneficiorum Jan Długosz stwierdza, że właścicielami wioski, w której istniał już murowany kościół , byli Rożenowie. Świadczy o tym również trudno czytelny łaciński napis znajdujący się na kamiennej tablicy na tyłach głównego ołtarza " Tu leży dzielny żołnierz i przyjaciel Jego Królewskiej Mości Zygmunta, Króla Polskiego- Piotr Rożen......????"
W latach 1565/1570 był tu zbór ariański.Około 1596r. właścicielami dobr bruśnickich zostali wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego Stanisław Rożen z żoną Anną z Chełmskich, nastepnie Skarbkowie, Wodziccy.

Duży wkład w budowę kościoła wniósl ród Fihauserów. Po pożarze w 1781r- Elzbieta Idziowa Fihauserowa z domu Marynowska ( pochowana w krypcie kościoła), połowa XIXw. -Konrad Fihauser i jego żona Eugenia ze Stadnickich ( pochowani obok kościoła), Stanisławowie z Miaczowa .
Wiekszość dokumentów kościelnych oraz rodziny Fihauserów uległo zniszczeniu podczas pożaru kościoła oraz rzezi galicyjskiej. W miejscowym kościele znajdują się liczne inskrypcje. Na tamtejszym cmentarzu zachowało sie kilka starych, mocno zniszczonych nagrobków.

patrz zdjęcia
źródlo: archiwum rodzinne, G.Bartoszek, A.Samek- "Sanktuarium N.M.P w Brusniku"

Odpowiedzi (1)

7.12.2009 13:31
Bruśnik- rok 1918.

Starostwo- Grybów / Sąd powiatowy i urząd podatkowy- Ciężkowice / urzad parafialny- loco / ludność 909 / urząd pocztowy- loco / urząd telegraficzny- Ciężkowice 8 km / właściciel- Stanisław Tomasz Fihauser

źrodło: Najnowszy skorowidz wszystkich miejscowości z przysiółkami [...] w
Królestwie Galicyi, Wielkim Księstwie Krakowskiem i Księstwie
Bukowińskiem z uwzględnieniem wszystkich dotąd zaszłych zmian terytoryalnych kraju
Autor : Bigo Jan
Miejsce wydania : Lwów
Data wydania : 1918