BIAŁE BŁOTA - Rejon grodzieński (28 km na północ od Grodna)
Zespół dworski w dawnym majątku ziemskim. Położony niedaleko Niemna, na jego lewym brzegu. Według źródeł archiwalnych dwór założony został w XVIII w. Majątek należał do sędziego grodzkiego Jana Morossa. W pierwszej połowie XIX w. przeszedł we władanie rodziny Sobolewskich, a od końca wieku XIX należał do Tukałłów. Jadwiga Tukałło z Sobolewskich w końcu XIX w. ufundowała w Sylwanowcach kościół.
Według spisu ziemian za 1930 rok majątek Walerego Tukałły w Białych Błotach wraz z folwarkami Dobrowola, Mońkowce i Michałowo liczył 933 hektary ziemi. Majątek do Tukałłów należał do września 1939 r.
Zachował się zbudowany w drugiej połowie XIX w. parterowy dwór z przylegającym do niego piętrowym skrzydłem bocznym. Brak źródeł dotyczących wyposażenia wnętrz dworu. Od tylnej strony dworu w płytkim wąwozie płynie strumyk. Przed wojną była na nim tama, którą zamykano i organizowano kąpielisko.
Dwór otacza park krajobrazowy z zachowanym częściowo starym drzewostanem i aleją lipową. Do niedawna w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie budynek nie jest użytkowany. Zachowała się część dworskich zabudowań gospodarczych. Część z nich nadal wykorzystywana jest przez miejscowy kołchoz.
Według Stanisława Sienkiewicza, pochodzącego z parafii Sylwanowce, sowieci w 1939 r. Tukałłę chcieli zastrzelić. Przyprowadzili go nad brzeg Niemna, żeby dokonać egzekucji. Uratował się dzięki dobrej znajomości rzeki i umiejętności dobrze pływać, przebywając długo pod wodą. Zanurkował i wypłynął w przybrzeżnych trzcinach. Jakiś czas ukrywał się u służby majątkowej, potem przedostał się w strefę okupacji niemieckiej. Po wojnie mieszkał w Polsce. Potrzebującym podpisywał i potwierdzał dokumenty, o tym że pracowali w jego majątku. Tego rodzaju podpisy były uznawane w Związku Radzieckim do wliczenia lat do emerytury.
Za - http://pamiecdlapokolen.pl/index.php/re ... /biae-bota
Stronę http://www.pamiecdlapokolen.pl tworzą:
- Katarzyna Smolska
- Rafał Cierniak
© tekst i zdjęcia Józef Porzecki
©Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, 15-277 Białystok, ul. Świętojańska 24/2, tel. +48 85 73-23-770, http://www.fundacja.sos.pl , http://www.facebook.pl/Grodzienszczyzna
Projekt strony na licencji GNU - Katarzyna Smolska
Autorem wszystkich tekstów oraz zamieszczonych zdjęć współczesnych (z 2012 roku) na stronie http://www.pamiecdlapokolen.pl jest Józef Porzecki – polski historyk i działacz społeczny z Białorusi, wieloletni wiceprezes Związku Polaków na Białorusi. Pod koniec lat 80. przystąpił do organizującego się polskiego ruchu narodowego na Białorusi. W latach 1990–1995 odbył studia z dziedziny historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczy historii w szkole społecznej ZPB w Grodnie. Pasjonat śladów polskości Grodzieńszczyzny, pomysłodawca niniejszego katalogu. Prywatnie żonaty, ojciec dwóch córek, mieszka w Grodnie.