Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

BACIELAŃCE,PETERAŃCE,MAZAN

24.12.2007 01:50
Witam.
W nawiązaniu do mojego ogłoszenia na Forum w dziale „Nazwiska” podaje więcej szczegółów o poszukiwanych miejscowościach.
Miejscowości te to Bacielańce, Peterańce i Mazan (tej ostatniej nazwy nie jestem pewien).
Na początku podam, że zarówno w „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego” z 1880 r. jak i w „Skorowidzu Miejscowości Rzeczpospolitej Polskiej” z 1930 r. nie znalazłem takich miejscowości.
Przejrzałem też, w miarę dokładnie (mam nadzieję), dostępne mi mapy z lat 20-tych interesujących mnie terenów i też nic nie znalazłem. Mapy te są dostępne w Internecie na stronie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej (http://www.pbc.biaman.pl). Są to mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego i są w skali 1:100 000 a więc dokładne. Na tym moje możliwości na razie się wyczerpały.
A teraz po kolei:
•Bacielańce - to miejsce urodzenia mojej teściowej Antoniny z domu Czepanko. Nazwa ta występuje we wszystkich dokumentach dotyczących Antoniny. Z posiadanego przeze mnie wypisu aktu chrztu pisanego odręcznie w języku rosyjskim wynika, że chrzczona ona była w 1908 roku w „rzymsko-katolickim orańskim kościele” (mogę przesłać lub zamieścić na Forum ten dokument). Domyślam się, (ale tylko się domyślam), że chodzi tu o miejscowość Orany, obecnie Varena, na terenie obecnej Litwy na południowo - południowy zachód od Wilna. Jeżeli chrzciny odbyły się w Oranach to Bacielańce powinny leżeć w pobliżu. Gdyby moje przypuszczenia się potwierdziły to miałbym punkt zaczepienia do poszukiwań dalszych członków rodziny Antoniny.
•Peterańce z kolei to miejsce urodzin siostry Antoniny – Marianny (rok 1914). Poza dokumentami z lat przedwojennych (świadectwa szkolne) i współczesnych aktów metrycznych – nie mam innych dokumentów z epoki potwierdzających brzmienie tej nazwy.
•Mazan to miejsce urodzin Marii Matujza (rok 1908).Matujzowie i Czepankowie są z sobą spokrewnieni poprzez Jana Orłowskiego wspólnego dziadka Antoniny, Marianny i Marii. Nazwa ta występuje w świadectwie ukończenia przez Marię Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku, gdzie jaku miejsce urodzenia zapisano „Mazan p. Trocki”.
Przypuszczam, że są to nazwy małych wiosek, przysiółków lub folwarków.
Ponieważ rodziny te na początku lat dwudziestych przeniosły się do Białegostoku, kiedy dzieci były małe – to podawane przez rodziców nazwy miejscowości urodzin nie musiały być nazwami oficjalnymi. W chwili narodzin (lata 1908 – 1914) tereny te należały do Cesarstwa Rosyjskiego i oficjalne nazwy były w języku Rosyjskim. Nazwy używane przez tamtejszą ludność mogły być polskie, litewskie lub rzadziej rosyjskie. Po wojnie polsko-bolszewickiej miejscowości temogły należeć albo do II Rzeczpospolitej, albo do ZSRR, obecnie mogą leżeć na terenie Litwy lub też Białorusi.
Bardzo liczę na to, że przeczyta to ktoś, kto też miał przodków na tamtych terenach. A może specjalista od geografii historycznej. Liczę też na to, że ktoś mi podpowie gdzie mogą szukać starych map, leksykonów lub słowników geograficznych dotyczących tamtych terenów.
pozdrawiam Jan Sokołowski
07.10.2007
W Bazie zdjęć/Dokumenty/Akty osobowe zamieściłem wypis z aktu chrztu Antoniny Czepanko. Może ktoś podejmie wezwanie i przetłmaczy. Ja zozumniem co drugie słowo.
Pozdrawiam. J.S.

okiem link do dokumentu
http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?pos=-763

piesta Napisałeś: "...zarówno w „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego” z 1880 r. jak i w „Skorowidzu Miejscowości Rzeczpospolitej Polskiej” z 1930 r. nie znalazłem takich miejscowości...."
Żle szukałeś, stwierdzam. Właśnie w słowniku t.XV / I na stronie 65 pisze:
BACIULA ŃCE, wieś powiat lidzki, gmina Ejszyszki. W roku 1865 miała 22 dusz rewiz.; należała do dóbr Wersoki (Narbutów)
MAZANY natomiast, czy nie chodzi czasem o MAZANOWO, wieś nad Niemnemgmina Skidel, powiat grodzieński...
Są w Słowniku także MASANY, wieś w powiecie dryzieńskim, parafia Rosica.
To wszystko co udało mi się w moich zasobach znaleźć.
Pozdrawiam
Stanisław Pieniążek
(piesta@hot.pl)

piesta PETERAŃCE Czy czasem nie chodzi o PIETRAŃCE, folwark w powiecie wileńskim, gmina Rzesza, okr.wiejski Chalin 1 domostwo 29 mieszkańców rzymkatolicy. Własność Okuszków
Stanisław