8 maja 2010 przypada 400-setna rocznica ważnego wydarzenia w historii kultu Matki Bożej Królowej Polski.
Ks. Juliusz Mancinelli S.J. miał w Neapolu widzenie, w którym Matka Boża powiedziała mu, że chce być nazywana królową Polski. Mancinelli odbył pieszą pielgrzymkę do Polski. Jako gość Zygmunta III Wazy, w dniu św. Stanisława 1610 r. odprawiał w katedrze wawelskiej Mszę Św. W czasie Mszy miał wizję. Ukazała mu się NMP i powiedziała „Ego sum Regina Poloniae”. Dało to początek kultowi Matki Bożej jako Królowej Polski.
W roku 1640, cystersi z Bledzewa (koło Międzyrzecza) zrobili prezent siostrom cysterkom w St. Marienstern na Łużycach (Panschwitz-Kuckau, koło Budziszyna) w postaci obrazu Matki Bożej z godłem królów polskich na piersi. Obraz ten znajduje się tam do dzisiaj.
1.IV.1656 r. Jan Kazimierz we Lwowie złożył swe słynne śluby, po raz pierwszy publicznie nazywając Matkę Bożą Królową Polski.
W 1671 roku Michał Korybut Wiśniowiecki umieścił godło Polski na cudownym wizerunku Matki Bożej z Rokitna. Twarz Matki Bożej z Rokitna z orłem na piersiach jest pierwowzorem zarówno dla wizerunku dostarczonego do St. Marienstern jak i dla wielu innych cudami słynących obrazów z godłem Polski na piersiach Maryi (z głośnym dziś Licheniem włącznie).
Wezwanie „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami” trafiło do litanii loretańskiej w 1923 roku.
Informacja o krakowskim widzeniu Mancinellego znajduje się w książce „Vita magni servo Dei p. Julii Mancinelli, Societatis Jesu, italice scripta á p. Jacobo Cellesio, latine reddita á p. Simone Mair”, 1677. Imprimatur pochodzi z r. 1668