Praca jest klasyczną syntezą średniowiecznych dziejów monarchii francuskiej, a przez wagę Francji na arenie międzynarodowej w tym okresie, jest także panoramą dziejów całej Europy Zachodniej. Ukazuje całościowy obraz Francji w czasach panowania jednej z najpotężniejszych dynastii średniowiecznej Europy. To znakomite omówienie dziejów monarchii francuskiej w dobie rozbicia dzielnicowego, kształtowania się stosunków feudalnych i instytucji politycznych w poszczególnych dzielnicach, a także konsolidacji władzy królewskiej, dokonane na tle zachodzących w Europie przemian.
Książka prezentuje społeczeństwo średniowieczne, wzajemne relacje między władcą i poddanymi oraz budowę stosunków lennych. Autorki w fascynujący sposób opisują ewolucję systemu władzy świeckiej i duchownej Francji, rolę oraz pozycję Kościoła francuskiego za panowania dynastii Kapetyngów, jego obowiązki, przywileje oraz stosunek do systemu władzy. Kreślą szeroką panoramę dziejów społeczeństwa francuskiego, szczegółowo omawiając poszczególne grupy i analizując istniejące między nimi zależności.
Pozycja przeznaczona dla studentów historii, filologii romańskiej, europeistyki, nauk politycznych i dziennikarstwa oraz absolwentów powyższych kierunków, a także dla osób zainteresowanych historią Europy.