Dzięki pomocy naszej koleżanki Barbary, mamy możliwość publikacji serii zdjęć z cmentarza w Parzeńsku. Przedtem jednak parę słów o tym, jak doszło do utworzenia lapidarium ewangelickiego w tej miejscowości.
"Rodzina państwa Zygmuntów nakładem własnej pracy i własnych pieniędzy zaopiekowała się starym zdewastowanym cmentarzem ewangelickim. Gdy teren oczyszczono, okazało się, że zachowało się tutaj sporo ciekawych nagrobków będących w niezłym stanie. Obecnie leśny cmentarz wygląda jakby nie przeżył okresu, w którym pełnił rolę wysypiska śmieci. W równych rzędach stoją nagrobki; na wielu znajdują się kamienne płyty z interesującymi inskrypcjami informującymi o rodzinnych koligacjach czy uprawianych zawodach dawnych mieszkańców Wollhaus, dzisiejszego Parzeńska. Cmentarz znajduje się na końcu wsi, przy dużym dębie należy skręcić w lewo.
Można wiele mówić o pojednaniu, ale nic nie zastąpi czynów takich jak powyżej opisany. Każdy, kto pozna Pomorze, Śląsk czy Mazury przyzna, że w naszym kraju jest jeszcze do wykonania mnóstwo podobnej pracy. Przykład płynie z samego dołu, z Parzeńska zagubionego w ostępach Puszczy Gorzowskiej.Rodzina państwa Zygmuntów nakładem własnej pracy i własnych pieniędzy zaopiekowała się starym zdewastowanym cmentarzem ewangelickim. Gdy teren oczyszczono, okazało się, że zachowało się tutaj sporo ciekawych nagrobków będących w niezłym stanie. Obecnie leśny cmentarz wygląda jakby nie przeżył okresu, w którym pełnił rolę wysypiska śmieci. W równych rzędach stoją nagrobki; na wielu znajdują się kamienne płyty z interesującymi inskrypcjami informującymi o rodzinnych koligacjach czy uprawianych zawodach dawnych mieszkańców Wollhaus, dzisiejszego Parzeńska. Cmentarz znajduje się na końcu wsi, przy dużym dębie należy skręcić w lewo.
Można wiele mówić o pojednaniu, ale nic nie zastąpi czynów takich jak powyżej opisany. Każdy, kto pozna Pomorze, Śląsk czy Mazury przyzna, że w naszym kraju jest jeszcze do wykonania mnóstwo podobnej pracy. Przykład płynie z samego dołu, z Parzeńska zagubionego w ostępach Puszczy Gorzowskiej." (tekst na podstawie opracowania na stronie http://www.polskaniezwykla.pl/attraction/13197.id)
Fotografie z tego lapidarium będą do obejrzenia w Bazie Zdjęć.