Prawdopodobnie Diakow i Diaków jest tym samym nazwiskiem, przy czym ta druga forma późniejsza i już spolonizowana. Istotnie, duże skupisko przedstawicieli rodziny można odnaleźć w d. Małopolsce Wschodniej i dalej w kierunku płd.-wsch. Na początku XX wieku i w okresie międzywojennym wielu Diakowów zamieszkiwało Galicję i Bukowinę. Nazwisko to w obu formach można spotkać zarówno w miastach wojewódzkich: Lwów, Czerniowce, Stanisławów i Tarnopol, jak i we wsiach i miasteczkach woj. Tarnopolskiego, Lwowskiego i Stanisławowskiego. Nie zajmowali oni w hierarchii społecznej wysokich stanowisk. Byli przeważnie kupcami i rzemieślnikami. Najwyższą pozycję chyba osiągnęli: Antoni Diakow, rzeźbiarz z Czerniowiec; Jan Diakow, nauczyciel we Lwowie i Bazyli Diaków, notariusz z Nimirowa.
Stolarstwem zajmowali się: A. Diaków z Tarnopola i Stanisław Diakow we wsi Korczyn Rustykalny w woj. Stanisławowskim. Krawcem we wsi Cześniki w woj. Stanisławowskim był S. Diaków. Szewstwem trudnili się: F. Diakow we wsi Czyżyki w woj. Tarnopolskim, W. Diaków w Kosowie w woj. Stanisławowskim, a także W. Diaków (zapewne inna osoba) we wsi Uszkowice w woj. Tarnopolskim. Wyrób obuwia w Kosowie prowadził Józef Diakow. Bednarzem we wsi Posada Felsztyńskia, w woj. Lwowskim był B. Diakow, a cieślą we wsi Dorożów, także w woj. Lwowskim, niejaki H. Diaków.
Handlem wyrobami tytoniowymi trudnili się: J. Diaków we wsi Urlów w woj. Tarnopolskim; P. Diakow we wsi Białe, w woj. Pińskim i P. Diaków w Huziejowie Starym, w woj. Stanisławowskim. Sprzedaż nabiału w Horodence, w woj. Stanisławowskim prowadził B. Diaków, zaś towarów bławatnych Michał Diaków w Tarnopolu przy ul. Krzywej. Sprzedażą różnych towarów w Tarnopolu, przy ul. Wałowej zajmował się Teodor Diakow.
H. Diakow prowadził Cegielnię w Radziechowie w woj. Tarnopolskim.
Zapewne wszyscy oni wywodzili się z różnych linii rodowych. Kto z jakiej? Niech rozstrzygną same zainteresowane osoby, jeśli są tym zainteresowane.