Do listy:
Prawie 25 lat temu, obroniłem pracę magisterską na PAT w KR u ks. prof. J. Kracika pt. "Rabacja a duchowieństwo". Służę pomocą - jeśli tylko dam radę.
Patrząc na listę zamordowanych opublikowaną wyżej można dodać okoliczności śmierci niektórych księży, i tak:
1. ks. Wojciech Cieczkiewicz (nr na liście 83) - był proboszczem w Pleśnej. Był gorliwym patriotom i spiskowcem. Gdy wybuchło powstanie z szablą u pasa ruszył na Tarnów. Niestety w chwili gdy odział powstańczy uległ rozproszeniu, został schwytany. Wieziony do cyrkułu w Tarnowie przez swoją parafię próbował ucieczki, jednak zdradzony przez furmana został zabity cepami przez czerniawę.
2. ks. Jakub Truty (nr 631) został zabity przypadkowo podczas pogrzebu razem z innymi 11 uczestnikami pogrzebu dziedzica parafii Łączki.
3. jest Konstanty Kuznieeki, organista z Nagoszyna,(nr 308) a w: "Relacji wikarego z roku 1846. (spisane przesz ks. K. Sypkowskiego" w: J Sieradzki, Szkice i materiały historyczne z XIXw.Warszawa 1956 na str.61 możemy przeczytać, że był to :"ks. Kuźniecki, bazylianin z Poczajowa, który bawił u państwa Konopków w Nagoszynie, ucząc religii ich synka..., którego (chłopi) zabili hurtem między surdutowymi".
4. ks. Franciszek Galecki (137) wikary z Dobrkowa - zabity 10 lutego 1846r. - ciekawie opisuje jego śmierć ks. Stefan Dembiński. Rok 1846.Kronika dworów szlacheckich zebrana w 50 rocznicę wypadków lutowych. Jasło 1896 na str.278. (jak będzie ktoś zainteresowany, mogę zacytować).
W czasie rabcyjnych dni można doliczyć się 52 chłopskich najść na kościoły i plebanie - dokładną listę podaje J Sieradzki i C. Wycech w: Rok 1846. Materiały źródłowe, Warszawa 1958na str.448.
Pozdrawiam
Leszek