Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szyce 4.02.1863

Id
323
Data
4.02.1863
Miejsce
Szyce
Region
Krakowskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
brak
Artykuł
brak
Opis
Zawiadomiony, iż w Szycach znajduje się tylko 7 objeszczyków, wysłał Kurowski do Szyc 10 ułanów pod dowództwem Franciszka Gaszyńskiego. Tymczasem skoncentrowano tam 50 objeszczyków, mimo to podporucznik Gaszyński rzucił się ze swoją garstką na nich, pokonał i przywiózł z tej wyprawy 27 koni, 45 karabinów, 17 pałaszy, 17 pistoletów i — 6 rubli kasy. Za tę wyprawę Kurowski mianował go porucznikiem.

[Opis Wacława Tokarza]
Kurowski nie wiedział wcale o dokonywanej koncentracyi straży, i sądząc, że w Szycach stoi jak zwykle do 20 żołnierzy, wyprawił tutaj Franciszka Gaszyńskiego i Mięttę z oddziałkiem bardzo niewielkim, nie przenoszącym w każdym razie 30—40 ludzi. Po przybyciu na miejsce Gaszyński zobaczył, że przed komorą zebrało się 40–50 objeszczyków pieszych i konnych, stojących w pełnej gotowości do wymarszu. Mimo to powstańcy zbliżyli się do nich i wezwali ich do złożenia broni. Rosyanie nie próbowali nawet oporu: po pewnem wahaniu oficerowie i żołnierze zsiedli z koni i rzucili broń. Zdobyczą powstańców stało się w ten sposób 45 karabinów, 17 pałaszy, 17 pistoletów i 27 koni z rzędami ; oprócz tego zabrali oni złożone w magazynie mundury i płaszcze żołnierskie. W kasie komorowej znaleziono tylko niewielki zapas gotówki. Wypłacono z niej zaraz urzędnikom celnym zaległe pensye, a żołnierzom, których wypuszczono zaraz na wolność, dano po 2 ruble; oprócz tego oficerom i żołnierzom pozostawiono wszystko to, co zadeklarowali jako swą własność prywatną.
Był to wypadek w każdym razie mocno ciekawy. Wywarł on duże wrażenie na austryackie władze polityczne; w Krakowie zaś, gdzie Antoni Lipczyński ogłosił go od razu w rozkazie dziennym, wzmocnił stanowisko partyi ruchu i wpłynął na zwiększenie napływu ochotników. Gaszyńskiego za szybkie zdecydowanie się i odwagę awansował Kurowski na porucznika
[Tokarz Wacław, Kraków na początkach powstania ... wyd. 1914]
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)