Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Obóz jeniecki Stalag 1A Prusy Wschodnie. Rotelva Norwegia

10.09.2012 14:24
[attachment]norwegia-rotelva.jpgWitam, podczas II Wojny Światowej mój dziadek Kazimierz Łuczyński był jeńcem wojennym [POW] nr 57846 obozu jenieckiego Stalag 1A w Prusach Wschodnich, gdzie pracował w gospodarstwach rolnych. Po pewnym czasie został przewieziony do Hanoveru gdzie pracował w kuźni oraz stolarni. W roku 1943 z grupą współwięźniów zostali przewiezieni na północ Norwegii w okolicę Storjord do obozu pracy usytuowanego nad rzeką Rotelva gdzie pracował przy budowie linii kolejowej i kamieniołomie (z racji swojej specjalizacji wojskowej - saper, zakładał ładunki wybuchowe). Po zakończeniu wojny został oswobodzony przez armię angielską.
Dysponuję zdjęciami i dokumentami z tamtych czasów mogącymi zaświadczyć o tym. Szukam wskazówki, zdjęć, wiadomości odnośnie tego miejsca czy jeńcach.
Posiadam listę nazwisk kilku współwięźniów jakie dziadek spisał podczas pobytu w obozie. Będę wdzięczy za każdą pomoc. Pozdrawiam. Maciej Łuczyński

Odpowiedzi (9)

7.11.2012 22:02
wg mojej wiedzy obóz jeniecki STALAG 1A był zlokalizowany na terenie Prus Wschodnich w miejscowości Stablack . Dzisiaj przez teren byłego obozu przechodzi granica polsko - rosyjska (obwód kaliningradzki). Po stronie polskiej jest to miejscowość Kamińsk - gmina Górowo Iławieckie, a dawne zabudowania obozowe weszły w skład Zakładu Karnego.
8.11.2012 08:45
Witam !!!

Obóz jeniecki Stalag I A w miejscowości Stablack (Stabławki) pow. Pruska Iławka w Prusach Wschodnich niem. Prussisch Eylau.

Część kompleksu koszarowego Lager Nord znajdowała się w ówczesnym Stablack (Stabławki) a Lager Süd – obóz jeniecki na terenie dzisiejszego Kamińska.
Obecnie po stronie obwodu kaliningradzkiego pozostała część kompleksu Lager Nord- we wsi Dołgorukowo (dawne Klein-Dexen)
W części polskiej znajdują się miejscowości Stabławki jak i Kamińsk kompleks Lager Süd .Cały obóz Stalag 1A funkcjonował do początków 1945 roku.

Pozdrawiam !!!
8.11.2012 13:06
Witam,
W dziale BAZA ZDJĘĆ opublikowałem kilkadziesiąt zdjęć z obozu jenieckiego STALAG 1A Stablack. Więźniem tego obozu od jesieni 1939 r. do lutego 1945 r. był mój śp. Teść.
Wg wyszperanych danych: niektórych więźniów Niemcy kierowali do innych obozów - czasem za karę, a czasem wg potrzeb w zakresie kwalifikowanej siły roboczej. Tak więc z obozu Stalag 1A kierowano m.in. do Norwegii jeńców mających doświadczenie w budownictwie.
pozdrawiam Janusz
8.11.2012 14:27
Piękne podziękowania składam
za umieszczenie w Portalu zachowków rodzinnego archiwum
-Ta rzadka a tak dobrze zachowana dokumentacja na pewno nie jednej
osobie pomoże w pogłębianiu wiedzy na temat tego obozu i wojennych jeńców
a może także zdjęcia te będą zdobyczą bo rozpoznani będą w nich poszukiwane bliskie osoby.
15.02.2013 19:16
Witam!!!!
Czy istnieją spisy jeńców z tego stalagu 1A. Jestem w posiadaniu zdjęć z tego stalagu.
17.02.2016 20:32
Witam,poszukuje informacji o moim pradziadku Wacławie Popielasie.Chodzi mi o informacje dotyczące jego rodziców,dzieci i dziadków.Urodził się 07.08.1911 w Podśmiglu. Z informacji które udało mi się uzyskać dostał się do niewoli niemieckiej 16.09.1945 w Zambrowie.Przebywał w Stalagu 1A który znajdował sie w Stabławku i Kamińsku obecnie w woj.warmińsko-mazurskim przy granicy z obwodem Kaliningradzkim . Jego numer jeniecki to 43209 a przydział wojskowy 17 U1.R . Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje
20.04.2016 12:41
Mój ojciec, Marian Kowalski nr 18528, przebywał obozie Stalag 1A dwukrotnie pod koniec 1939 r. i w 1941 r. Ojciec w pamiętniku opisał cały okres niewoli niemieckiej w tym pobyt w obozie i roboty przymusowe w Prusach Wschodnich. W pamiętniku oprócz opisu zdarzeń, ojciec wymienia również nazwiska osób które spotkał. Być może ktoś, kto chce odtworzyć losy bliskich, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji znajdzie jakieś potrzebne informacje. Podaje link do bloga zawierającego treść wspomnień mojego ojca : http://wspomnieniazniewoli.blogspot.com ... -page.html . Pozdrawiam.
4.05.2016 15:15
jest juz kilk a stron z opisami ,zdjeciami i wspomnieniami jencow z tego obozu
http://users.skynet.be/philippe.constant/stalag.html
http://powvets.com/camp-locations/stala ... a-details/
http://users.skynet.be/philippe.constant/synthese.html
A na tym forum jest po zarejestrowaniu sie dostepna lista wiezniow ale francuzow z kilku obozow z danymi szczegolowymi gdzie i kiedy przebywali oraz ewentualna data zgonu lub powrotu do ojczyzny-kiedys tam sciagalem liste w excelu.
https://fr.groups.yahoo.com/neo/groups/Stalag_PO/info
23.10.2016 23:12
Witam, moj pradziadek rowniez przebywal w Stalag 1a, Stanisław Karczewski, prawdopodobnie zmarł już w styczniu 1940. Byc moze ktoś posiada jakiekolwiek informacje o jego osobie. Dziękuję. Czy jest gdzies lista polskich jeńców przebywających w tym obozie? Czy ktos z Państwa byl moze tam, na grobach, czy one w ogóle istnieją?