Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ciernie, Czyżnie, Czerznie...

28.06.2015 13:40
Jest grupa nazwisk wywodząca swą etymologię od ciernia, cierni. Podobnie rzecz się ma z miejscowościami. Od pewnego czasu zastanawiam się nad pewną sprawą. W wielowiekowej tradycji na terenie Polski ciernie kojarzone są z obrzędami odbywającymi się w Kościele w Wielki Piątek, polegającymi w swej zewnętrznej formie na spalaniu ciernistych gałązek roślin kolczastych. Te pochodzące z przykościelnego ogniska nadpalone gałązki ludzie zabierali do domów, aby nimi znaczyć skraja swych pól, by w ten sposób wypraszać łaskę ochrony przed gradobiciami, zatykano w strzechy by wyprosić ochronę przed uderzeniami piorunów.

Co to są owe ciernie, co to za roślina nie wiem do dziś. Setki razy widziałem charakterystyczne krzewiaste kępy, niekiedy całe jakby naturalne żywopłoty nie do przebycia przez człowieka z powodu ich piekielnie ostrych, raniących kolców. Ciernie, które mam na myśli tworzą długie na ok metr, półtora zdrewniałe pędy z igłami długości 2-3 centymetrów.

Może wie ktoś i potrafi mi pomóc rozwikłać tę dla mnie zagadkę. Co to są owe czyżnie, ciernie? Jaski to gatunek? Niestety in ternet w tym zakresie jest zdominowany przez rośliny o charakterze handlowym i niezmiernie trudno spośród nich jest cokolwiek wyłowić.
Pozdrawiam pięknie.
-=-=-=-=
To nie jest ani tarnina ani berberys

Odpowiedzi (2)

28.06.2015 19:21
Witam !!!

Czyżnie - Rubo fruticosi-Prunetum spinosae - wielogatunkowe zarośla składające się z niskich krzewów. Głównymi gatunkami są tu głogi i śliwa tarnina, różne gatunki jeżyn, róż, trzmielin, wiciokrzewów

Śliwa tarnina tarnina tarka Prunus spinosa

Tworzy bardzo gęste zarośla tzw. czyżnie

https://www.kul.pl/sliwa-tarnina-tarnin ... 24139.html

Aleksander Berka-Slownik kaszubski porównawczy

Róże mają cerznie, lëdze krziże

czerznie to ciernie

Ciernie - łac. spina - ostro zakończone wyrostki roślinne

Głożyna cierń Chrystusa - Ziziphus spina-christi - gatunek wiecznie zielonego drzewa. Występuje w północno-wschodniej i wschodniej Afryce np.Egipt,
na Półwyspie Arabskim - Arabia Saudyjska, Jemen, Półwyspie Indyjskim -Indie, Pakistan i w Azji Zachodnie.
Głożyna cierń Chrystusa występuje w Biblii - materiał, z którego wykonano koronę cierniową Jezusa Chrystusa.

Nie wiem co było celem zadania tego pytania ? Odpowiedzi doskonale Pan znał CZYŻ NIE ?

Pozdrawiam
30.06.2015 22:38
Jest grupa nazwisk wywodząca swą etymologię od ciernia, cierni. Podobnie rzecz się ma z miejscowościami. Od pewnego czasu zastanawiam się nad pewną sprawą. W wielowiekowej tradycji na terenie Polski ciernie kojarzone są z obrzędami odbywającymi się w Kościele w Wielki Piątek, polegającymi w swej zewnętrznej formie na spalaniu ciernistych gałązek roślin kolczastych. Te pochodzące z przykościelnego ogniska nadpalone gałązki ludzie zabierali do domów, aby nimi znaczyć skraja swych pól, by w ten sposób wypraszać łaskę ochrony przed gradobiciami, zatykano w strzechy by wyprosić ochronę przed uderzeniami piorunów. Napisał Zbigniew 1965

Prawie ma Pan rację ale prawie to duża różnica :

Wielka Sobota w Kościele Katolickim to czas święcenia wody, ognia i ciernia. W dawnej tradycji rano ksiądz święcił wodę, w południe pokarmy, a wieczorem ogień,
przynoszono do domostw wodę święconą, którą za pomocą palemki okrapiano gospodarstwo,woda święcona na wsi ma magiczny charakter, miała zabezpieczać domostwo, ogród i zwierzynę przed chorobami, niepowodzeniem i miała spowodować, że skropione nią rośliny będą bujnie rozwijały i rosły.

Przy kościołach palono ogromne ogniska. Poświęcony ogień każdy zabierał do swoje gospodarstwa. Najczęściej ogień przenoszono na hubce, smolnej szczapce lub świeczką z czystego wosku. Następnie od tego ognia odpalano piec oraz świece w izbach. Miało to zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Wierzono, że w ten sposób do domu sprowadzano nowy, czysty ogień na kolejny rok.

W kościołach święcono również ciernie oraz inne rośliny, które miały kolce, na przykład gałązki agrestu czy tak jak ma to miejsce dzisiaj tarniny -były one wykorzystywane do zabezpieczenia chaty oraz całego gospodarstwa przed atakami nieczystych sił, najczęściej czarownic, zwierzęta w oborze przed różnymi urokami.

http://www.wielkanoc.swieta.biz/wielkipost.php

Etnografia Lubelszczyzny – cykl roczny w życiu wsi – kwiecień

Wielka Sobota

http://teatrnn.pl/leksykon/node/3277/cy ... ecie%C5%84

Pozdrawiam