Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kolejarze 2WŚ

13.10.2015 21:21
O ile mi wiadomo, można bez większych kłopotów znaleźć w almanachach nazwiska kolejarzy pracujących wszędzie od zawsze, no mniej więcej...
Mam pytanie. Czy można znaleźć jakieś bardziej szczegółowe informacje o kolejarzach z czasów 2 wojny światowej? Nie dalej niż przedwczoraj dowiedziałem się, że mój dziadek jakimś cudem był kolejarzem, albo pracującym jako quasi-niewolnik na kolei w Poznaniu przez kilka lat w czasie niemieckiej okupacji. Ojczulek, staruszek, sam wojnę spędził od grudnia '39 do lipca '46 w okolicach Hamburga jako niewolnik (a po wojnie w obozie przejściowym). Z tego tytułu kompletnie nie znał przebiegu okupacji w rodzinnych okolicach a wszystkie informacje ma z 2 ręki.

Informacja ta jest dla mnie na tyle zdumiewająca, że proszę o pomoc pt. Forumowiczów. Co mógł robić jako kolejarz mający kilka klas elementarnych, prosty chłop? Faktycznie kolej w tym czasie zatrudniała kolejarzy czy raczej niewolników? Jako, że nic nie wiem na ten temat poza jakimiś impresjami z filmów wojennych, każda informacja będzie dla mnie informacją.
Pozdrawiam pięknie.

Odpowiedzi (1)

23.10.2015 21:42

Informacja ta jest dla mnie na tyle zdumiewająca, że proszę o pomoc pt. Forumowiczów. Co mógł robić jako kolejarz mający kilka klas elementarnych, prosty chłop? Faktycznie kolej w tym czasie zatrudniała kolejarzy czy raczej niewolników? Jako, że nic nie wiem na ten temat poza jakimiś impresjami z filmów wojennych, każda informacja będzie dla mnie informacją.
Pozdrawiam pięknie.


Do Stalagu VIII A Görlitz trafiłem wraz z innymi towarzyszami broni w połowie lipca 1940 roku. W pierwszych miesiącach spanie było pod namiotami, gdyż nie było baraków mogących pomieścić tak dużą liczbę ludzi. Pracowaliśmy przy ich wznoszeniu do października, więc zima była już bezpieczna. Potem przydzielony zostałem do pracy na kolei, gdzie obsługiwaliśmy wagony towarowe. Praca była ciężka na mrozie i śniegu.

http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/355-oboz-jeniecki-w-zarowie-oraz-miejsce-pracy-przymusowej-w-czasie-ii-wojny-swiatowej

Jurek