24356. Jak zapisywać dawne nazwy miejscowości

Pytania szkolne, dyskusje na tematy podstawowe. (Poważniejsze pytania w dziale WYMIANA DOŚWIADCZEŃ GENEALOGICZNYCH)
NIE zadajemy tutaj pytań o poszukiwania nazwisk
NIE umieszczamy adresów mailowych

Jak zapisywać dawne nazwy miejscowości

Postprzez vitas » 28.03.2014

Zwracam się z pytaniem w jaki sposób zapisywać nazwy dawnych miejscowości, nierzadko mieszczących się poza dzisiejszymi granicami. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób korzystających z programów komputerowych, które daną miejscowość umieszczają na wirtualnej mapie. Przykładowo, Kamieniec Podolski. W dokumentach archiwalnych mój pradziadek urodził się w Kamieńcu Podolskim w okresie zaborów. Ówczesna nazwa administracyjna to Kamieniec Podolski pisany cyrylicą. Dzisiejsza nazwa znów ma inny zapis, ukraiński. W dodatku warto obok nazwy miejscowości dodać inne informacje, takie jak województwo, powiat. I tu podobna historia. Stąd pytanie:

Czy zaleca się stosowanie nazewnictwa oryginalnego, takiego jak w dokumentach (co dziś niekoniecznie pomoże odszukać daną miejscowość na mapie), czy może dzisiejszego, niezgodnego z dawnym podziałem administracyjnym, ale pozwoli dokładnie odzwierciedlić lokalizację.
Avatar użytkownika
vitas
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Jak zapisywać dawne nazwy miejscowości

Postprzez OlgaM » 18.01.2016

Ja stosuje obecne nazwy :) tak odnalazlam ciocie z 8 pokrewienstwa :) bo miala mojego pradziadka w swoim drzewku ..... Pozdrawiam
OlgaM
Zainteresowany
Zainteresowany


Powrót do PRZEDSZKOLE GENEALOGICZNO-HISTORYCZNE